Ερωτήσεις & απορίες για την ΕΛ.ΑΣ.

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Ερωτήσεις & απορίες για την ΕΛ.ΑΣ.

Δημοσίευσηαπό sampatis » 09 Απρ 2010 20:35

μα ναι δεν εχω πει πουθενα οτι δεν μπορουν να το εχουν ολοι.
το φιλαρακι μου ειχε υπηρετσει στα ουκ.εχω δη και βιντεο απο το σχολειο του.τον εβλεπα να τρεμει και να τρωει κατι απο την τσεπη του.σαλαμι με ψωμι μου ειπε.για να αντεξει.
τους ξυπνουσαν στις 3-4 η ωρα το βραδυ,και ενω ειχε ψοφοκρυο, τους εβαζαν σε μια πισινα,με γεματη ακαθαρσιες.
αυτος μπορει να εχει ενα οπλο στο ποδι.γιατι πρωτον ξερει να το χειριστει,και δευτερον οποιος τον βλεπει δεν βαζει τα γελια.
η διαφωνια μου σε ολο αυτο,ειναι οτι εχει γινει πολυ κοινο.ειναι πολυ κοινο να βλεπεις αστυνομικους με οπλο στο ποδι,ενω ολοι ξερουμε οτι για να το εχεις εκει πρεπει να εχεις κανει και αναλογη εκπαιδευση.
σε λιγο θα πηγαινουμε για ταυτοτητα,και θα βλεπουμε τους γραμματεις με οπλα στα ποδια,και εξαρτησεις της δελτα.αφου δεν απαγορευονται,μπορουν να παρουν ολοι μια εξαρτηση.
δηλαδη στην δελτα,η στην εκαμ,τι πρεπει να φορεσουν?πανοπλια?
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό xristos » 09 Απρ 2010 20:45

αυτοι μπορουν και φορουν το οπλο στο ποδι. http://www.youtube.com/watch?v=o046ZMHF ... re=related

καλα !!!! αν το κανανε αυτο στην Ελλαδα την επομενη οι αστυνομικοι θα πηγαιναν για αποταξη,μπορει να τους προφυλακιζανε κιολας....

δες και βιντεο απο ρωσικες φυλακες http://www.youtube.com/watch?v=Z9d2k1DI ... HgBWmnWXkk εμεις εδω σε λιγο θα φορεσουμε και στολες καμαριερας
Η' ΕΛΛΑΣ Η' ΤΕΦΡΑ
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

█+███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▃
▂▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████].
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Άβαταρ μέλους
xristos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 11 Απρ 2010 00:21

Ibarumah έγραψε: Ειπα οτι ειμαι στην αμεση δραση οποτε οπως καταλαβαινεις βλεπω πολλουυυυς αμεσοδρασιτες καθημερινα.

Ibarumah μηπως εισαι εσυ ο αμεοδρασιτης-ζητας της φωτογραφιας με τη θηκη στο μηρο????? :grin: 8) :?:

http://img526.imageshack.us/img526/4682/tromk.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό Ibarumah » 11 Απρ 2010 03:56

χαχαχα αρνητικως! η δικια μου θηκη ειναι καλυτερη! :29:
Ibarumah
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sampatis » 11 Απρ 2010 12:59

μηπως ειναι φθηνες?
στη φωτογραφια εχουν και οι δυο θηκη στο ποδι.
εαν ειναι φθηνες εχω αδικο.καλα κανουν.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 11 Απρ 2010 13:13

Δηλαδη μια θηκη μηρου φθηνη ειναι οκ να την φοραμε ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sampatis » 11 Απρ 2010 13:21

εαν ειναι πιο φθηνες απο τις αλλες,τι να κανουμε υπαρχει οικονομικη κριση.
εαν εχουν 50-60 ευρο φθηνοτερα απο τις κανονικες μεσης?
καπου διαβαζα οτι μια μπλακχωκ εχει 180 ευρο.εχει ασφαλεια στην σκανδαλη,και ειναι ταχειας απελευθερωσης.
κατι τετοιο http://www.blackhawk.com/product/Level-3-SERPA-Auto-Lock-Duty-Holster,1175,1412.htm

ενω αυτη εχει 20 ευροhttp://www.survival.gr/product_info.php?products_id=938
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 11 Απρ 2010 13:31

Ibarumah έγραψε: Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αποτελειται κατα 70% σχεδον απο νεες σειρες ειδικων φρουρων που σημαινει οτι δεν εχουν καθολου πειρα στη δουλεια και πεφτουν κατευθειαν στα βαθεια πρωτου καν αποκτησουν "αστυνομικο ενστικτο".

Συμφωνώ και επαύξανω.
Επίσης αυτό που εχω παρατηρήσει μετά λύπης και εγώ,
είναι ότι στις τελευταίες σειρές εφ, ένα μεγάλο ποσοστό να έχει καβαλήσει και ένα καλάμι... 40 μέτρα
Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στον ενθουσιασμό του νέου στην αστυνομία η' σε κακή νοοτροπία των νέων γενικα
Είναι γελοίο όμως να βλέπεις άτομα με 6 μήνες στο σώμα να μιλούν λες και έχουν 6 η' 16 χρόνια στην αστυνομία.
Η' να μιλούν για τις ειδικές δυνάμεις του στρατού. Λες και έχουν βγάλει το σχολείου του αμαζονίου...!!

Ίσως αυτή την 'παπάτζα' να θέλει να καυτηριάσει ο σαμπατης με αυτα που λέει.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 11 Απρ 2010 13:38

Eγω παντως sampati εχω επισης blackhawk αλλα στην μεση.Βεβαια δεν την πηρα 180 ευρω αλλα 65-70 αν θυμαμε καλα.
Επισης οσο αναφορα τα λεφτα και τον εξοπλισμο : η υπηρεσια χορηγει τα απαραιτητα.Δεν σημαινει ομως οτι καποιος δεν θα θελησει να παρει κατι καλυτερο , κατι το οποιο τον βολευει παραπανω.Δυστηχως η ευτηχως , ο αστυνομικος θα πρεπει να "ριξει" λεφτα για να εξοπλιστει.Ξεκινοντας φυσικα απο ενα συγχρονου αλεξισφαιρου γιλεκου λεπτου τυπου οπου οι τιμες παιζουνε απο 550 ευρω εως 900-950.

@ kostas29 δυστηχως αυτη ειναι μεγαλη παγιδα.Το εχω παρατηρησει και εγω αν και δεν το εχω δει πολλες φορες να σου πω την αληθεια.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sampatis » 11 Απρ 2010 15:19

οι νεοι αστυνομικοι που εχουν υπηρετησει στις ειδ.δυναμεις ειναι πιο σιγουροι για τον εαυτο τους,και οι περισσοτεροι θελουν πραγματικα να προσφερουν.
οι αλλοι που μπαινουν απο την αστυφυλακων,ειναι πιο μαζεμενοι.δεν εχουν αυτοπεποιθηση,και συνηθως βαριουνται.
απο τους δυο τυπους δεν ξερω ποιος ειναι ο πιο καλυτερος.θα πω ομως καποια πραγματα που εχω παρατηρησει,και ισως καταλαβουν ολοι.

οταν βγαινουν απο την σχολη οι ειδ.φρουροι,δεν εχουν πολλες επιλογες μεταθεσης.συνηθως σε ενα α/τ.
εκει βλεπουν αλλα μικροτερα απο αυτους παιδια,και κανουν αξ.υπ.,και οχημα.ενω αυτοι σκοπια,και μετρα.προσπαθουν λοιπον να δειξουν σε ολους οτι κατι αξιζουν.τους βαζει ο διοικητης στο περιπολικο,και βγαζουν αποδοση.κανουν συλληψεις,και εχουν γενικα,μια μεγαλυτερη δραστηριοτητα απο τους υπολοιπους.αυτο τους αναπτερωνη το ηθικο,και προσπαθουν περισσοτερο.καμια φορα το παρακανουν,και πολλοι λογω του ενθουσιασμου ,βρισκωνται εκθετοι υπηρεσιακα.ειναι οι μαχιμοι της ελ.ασ. που ομως πληρωνουν το τιμημα,του οποιος ειναι στο πεζοδρομιο,ειναι και εκτεθειμενος.
απο την αλλη οι αστυφ.παραγ.σχολης ειναι πιο κατωτεροι επιχηρισιακα,ομως εχουν το πλεονεκτημα της γνωσης.εαν εξαιρεθουν καποια παιδια απο αυτα,που εχουν πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους,για διαφορους λογους,[καλα κανουν] οι περισσοτεροι ειναι συνεσταλμενα παιδια με προσωπικοτητα.σεβωνται τους ανωτερους μεχρι εκει που πρεπει,χωρις να γινωνται δουλοπρεπεις,και δειχνουν το καταλληλο ενδιαφερον εκει που πρεπει.υστερουν ομως στο πεζοδρομιο.
κοιτα ομως.ο δρομος,δεν παιρνει χαμπαρι ουτε απο γνωση,ουτε απο μαχιμοτητα.ο δρομος θελει εμπειρια.
θελει εμπειρια να διαβιβασεις καταλληλα ωστε να καταλαβουν οι συναδελφοι σου που βρισκεσαι π.χ
θελει εμπειρια να επιληφθης σε ενα οικογενειακο.θελει εμπειρια να παρεις μια πληροφορια.
εμενα και οι δυμετροι ουκαδες μου αρεσουν,και τα παιδια που ξεπετουν δικογραφια στο λεπτο.ολοι ειναι αξιοι και καλα παιδια.
ομως ο κοσμος αισθανεται οτι απο την ελ.ασ κατι λειπει.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 12 Απρ 2010 08:47

Χρειάζεται και γνώση και εμπειρία και μαχημότητα και πάνω απ' όλα μυαλό.

Εγώ αυτό που βλέπω. Είναι ότι υπάρχει αύξηση του φαινομένου της 'παπατζας'
Επίσης. όποιος ξέρει πολλά μιλάει λίγο. Και το αντίστροφο.

Κατανοητός και ο όποιος ενθουσιασμός αλλά κάποια πράγματα είναι για γέλια

Είναι όμως πραγματικά αστείο, πχ να σου μιλάει παραγωγικός αστυφ για δικογραφίες και να λέει ότι μπούρδες λένε οι πιο άσχετοι πολίτες...!

Η' όταν ακούω εφ της τελευταία σειράς να μου λένε πχ. (ενώ ήμουν εκτός υπηρεσίας)
'' και που λες φιλαράκο..! Έχουν δει πολλά τα μάτια μου εμένα...!
Μην κοιτάς εσυ που είσαι απ' έξω...!''
Τους λέω ότι είμαι αστυνομικός.
Και αυτοί να επιμένουν ότι τα έχουν 'δει όλα'....!!
Ένας άλλος μου λέει.. '' ήμουν λοχίας αλεξιπτωτιστής σε αμφίβια μοίρα......!''

Αλλά εκεί που με κάνανε να αλλάξω... συκώτια από τα γέλια..
Ήταν τις προάλλες που είχαν αντιπαράθεση ένας ΠΣ με έναν ΕΦ
Και ο πσ να λέει στον εφ ότι στην σχολή έκαναν περισσότερες ασκήσεις απ' ότι στις ειδικές δυνάμεις....!! Και ότι. απ' όταν βγήκε. έχει βαρεθεί να κάνει συλλήψεις...!
Και ο εφ να του απαντάει ότι έχει πάει 50 φορές...! μάρτυρας σε δικαστήριο και ότι έχει μάθει το τα δικονομικά καλύτερα και από δικηγόρο....!!

για την ιστορία. Ο ένας είχε 2 μήνες στην υπηρεσία και ο άλλος 3..... :26: :28:
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 12 Απρ 2010 08:57

JohnSon έγραψε:@ kostas29 δυστηχως αυτη ειναι μεγαλη παγιδα.Το εχω παρατηρησει και εγω αν και δεν το εχω δει πολλες φορες να σου πω την αληθεια.

Φίλε. να μην παρεξηγηθώ. Δεν λέω για όλους. Ούτε καν για τους περισσότερους.
Και σίγουρα αυτό το φαινόμενο υπήρχε και παλιότερα.
Απλά αυτό που παρατηρώ είναι η ποσοστιαία αύξηση του.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 12 Απρ 2010 13:20

Mα δεν διαφωνησα φιλε με οσα ειπες.Και σιγουρα , οποιος ξερει πολλα μιλαει λιγα , οπως επισης οποιος εχει κανει πολλες συληψεις παλι μιλαει λιγο.
Γιατι ο καθενας ξερει οτι ξερει για τον εαυτο του.Καποιος ο οποιος εχει κανει πολλα , δεν χρειαζεται να μιλαει , μιλανε για αυτον οι πραξεις του , και το καλο του ονομα εντος καποιας υπηρεσιας.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό 100 » 14 Απρ 2010 16:08

Μιλάτε συγκεκριμένα για τους νέους ΕΦ. Κοιτάξτε, έχω παρατηρήσει κι εγώ κάποια πράγματα. Ανάγωγο και προκλητικό ύφος σε πολίτες, επιθετική οδήγηση με τις μηχανές και άλλα πραγματα που θα προτιμούσα να μην τα αναφέρω δημόσια. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω αυτή τη συμπεριφορά. Κατα τη ταπεινή μου γνώμη πάντα.

Τα τελευταία 3 χρόνια τουλάχιστον, η ΕΛ.ΑΣ ανακοινώνει την πρόσληψη και τελικώς προσλαμβάνει ειδικούς φρουρούς. Το σύστημα προφανώς είναι ευρέως γνωστό μαζί και με τις προυποθέσεις που χρειάζεται κάποιος να εισαχθεί στην αστυνομία. Άλλωστε, οι ΕΦ δεν είναι κάτι καινούργιο. Απο την άλλη, υπάρχει ενα θεσμοθετημένο, παραπάνω μιας 10ετίας, σύστημα εισαγωγής στην αστυνομία. Συγκεντρώνει αρκετούς υποψηφίους αλλά για διάφορους λόγους αποκλείει κάποιους άλλους.

Τι μένει λοιπον, για κάποιον που είχε στο μυαλό του την αστυνομία, αλλά για διάφορους λόγους δεν τα κατάφερε μέσω πανελλαδικών. Ενας άλλος δρόμος. Πιο εύκολος?? Σαφώς, κατα τη γνώμη μου. Και πιο γρήγορος. Το γνωρίζουν αρκετοί. 15.000 αιτήσεις κάθε χρόνο για ΕΦ. Το παρακάτω ρητορικό ερώτημα για μένα έχει και την ουσία.

Απο τους 15.000 αιτούντες κάθε χρόνο, πόσοι πραγματικά βλέπουν την αστυνομία σαν λειτούργημα και όχι σαν μια δουλειά του ευρύτερου δημοσίου τομέα?

Αυτό για μένα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό και πιστεύω εξηγεί την συμπεριφόρα των νέων ΕΦ. Δεν μόχθησαν σχεδόν καθόλου, δεν πέρασαν εστω μια 2χρονη εκπαίδευση, δεν δεν δεν...κι όμως βρίσκονται με μια στολή και ένα όπλο στην πρώτη γραμμή. Υπάρχει και ενας άλλος πάραγοντας. Εξίσου καταλυτικός. Τα μηνήματα που λαμβάνουν απο τους εκάστοτε πολιτικά προιστάμενούς τους. Να θυμίσω τον Παυλόπουλο...τον Μαρκογιαννάκη που μιλούσε για καταδρομείς αστυνομικούς, τι να πρωτοθυμηθώ. Ας έρθουμε και στον τωρινό φαιδρό υπουργό. Τι κάνει λοιπον αυτός ο άνθρωπος. Φτιάχνει καινούργιες δυνάμεις, οι οποίες είναι οι μόνες που έρχονται σε επαφή με τον κόσμο και αποτελούν την αιχμή του δόρατος του μεγαλεπίβολου σχεδίου του για να κερδίσει το στοίχημα της εγκληματικότητας. Και τις στελεχώνει μονάχα με νέους φρουρούς. Φρουροί, παντού φρουροί. Αυτοί μιλάνε με τον κόσμο, αυτοι είναι πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες, αυτοί είναι το αντικείμενο σχολιασμού στα διάφορα καφενεία.

Αυτό το μήνυμα το εκλαμβάνει ο πιτσιρικάς. Το βλέπει γύρω του, πάει η Ζ, στατικά τα περιπολικά της ΑΔ, οι αστυφύλακες δεν βγαίνουν καθόλου απο τα τμήματα, άλλωστε δεν μπορούν να βγάλουν οχήματα τα ΑΤ, δεν υπάρχει προσωπικό. Τι μένει; O πιτσιρικάς φρουρός ελεύθερος να κάνει οτι του γουστάρει. Φυσικά θα πάρουν τα μυαλά του άερα. Μην κοροιδευόμαστε.

Δεν κατηγορώ τα παιδιά, εγω τους βλέπω και τους χαίρομαι στο δήμο μου. Υπάρχει μεγάλη παρουσία της ΔΙΑΣ. Αλλά διαφωνώ με τον sampati, δεν τους θεωρώ ούτε θα ήθελα να γίνουν η βιτρίνα του σώματος. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Ο σημαντικότερος, διότι δεν θα κερδίσουν κανένα στοίχημα και δεν θα μειώσουν καμία εγκληματικότητα. Είναι πολύ μεγάλο το βάρος να πέφτει μόνο επάνω τους.
100

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 14 Απρ 2010 21:15

100 έγραψε:.... Δεν μόχθησαν σχεδόν καθόλου,...
....Φτιάχνει καινούργιες δυνάμεις, οι οποίες είναι οι μόνες που έρχονται σε επαφή με τον κόσμο και αποτελούν την αιχμή του δόρατος του μεγαλεπίβολου σχεδίου του για να κερδίσει το στοίχημα της εγκληματικότητας....!
....Και τις στελεχώνει μονάχα με νέους.... φρουρούς. Φρουροί, παντού φρουροί.......!
.....Αυτοί μιλάνε με τον κόσμο, αυτοι είναι πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες,....!
..... O πιτσιρικάς φρουρός ελεύθερος να κάνει οτι του γουστάρει....
....Δεν κατηγορώ τα παιδιά,...!
....εγω τους βλέπω και τους χαίρομαι στο δήμο μου.....!!!
:7:

Είδατε...!
που εχω δίκιο....!
:1:

(από την γνωστή διαφήμιση.... 'λελο τι ζώδιο είσαι? λιονταγι..!
Βλέπεις που εχω δίκιο!) :6:
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό chrisgreece » 15 Απρ 2010 00:20

sampatis έγραψε:οι νεοι αστυνομικοι που εχουν υπηρετησει στις ειδ.δυναμεις ειναι πιο σιγουροι για τον εαυτο τους,και οι περισσοτεροι θελουν πραγματικα να προσφερουν.
οι αλλοι που μπαινουν απο την αστυφυλακων,ειναι πιο μαζεμενοι.δεν εχουν αυτοπεποιθηση,και συνηθως βαριουνται.
απο τους δυο τυπους δεν ξερω ποιος ειναι ο πιο καλυτερος.θα πω ομως καποια πραγματα που εχω παρατηρησει,και ισως καταλαβουν ολοι.

οταν βγαινουν απο την σχολη οι ειδ.φρουροι,δεν εχουν πολλες επιλογες μεταθεσης.συνηθως σε ενα α/τ.
εκει βλεπουν αλλα μικροτερα απο αυτους παιδια,και κανουν αξ.υπ.,και οχημα.ενω αυτοι σκοπια,και μετρα.προσπαθουν λοιπον να δειξουν σε ολους οτι κατι αξιζουν.τους βαζει ο διοικητης στο περιπολικο,και βγαζουν αποδοση.κανουν συλληψεις,και εχουν γενικα,μια μεγαλυτερη δραστηριοτητα απο τους υπολοιπους.αυτο τους αναπτερωνη το ηθικο,και προσπαθουν περισσοτερο.καμια φορα το παρακανουν,και πολλοι λογω του ενθουσιασμου ,βρισκωνται εκθετοι υπηρεσιακα.ειναι οι μαχιμοι της ελ.ασ. που ομως πληρωνουν το τιμημα,του οποιος ειναι στο πεζοδρομιο,ειναι και εκτεθειμενος.
απο την αλλη οι αστυφ.παραγ.σχολης ειναι πιο κατωτεροι επιχηρισιακα,ομως εχουν το πλεονεκτημα της γνωσης.εαν εξαιρεθουν καποια παιδια απο αυτα,που εχουν πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους,για διαφορους λογους,[καλα κανουν] οι περισσοτεροι ειναι συνεσταλμενα παιδια με προσωπικοτητα.σεβωνται τους ανωτερους μεχρι εκει που πρεπει,χωρις να γινωνται δουλοπρεπεις,και δειχνουν το καταλληλο ενδιαφερον εκει που πρεπει.υστερουν ομως στο πεζοδρομιο.
κοιτα ομως.ο δρομος,δεν παιρνει χαμπαρι ουτε απο γνωση,ουτε απο μαχιμοτητα.ο δρομος θελει εμπειρια.
θελει εμπειρια να διαβιβασεις καταλληλα ωστε να καταλαβουν οι συναδελφοι σου που βρισκεσαι π.χ
θελει εμπειρια να επιληφθης σε ενα οικογενειακο.θελει εμπειρια να παρεις μια πληροφορια.
εμενα και οι δυμετροι ουκαδες μου αρεσουν,και τα παιδια που ξεπετουν δικογραφια στο λεπτο.ολοι ειναι αξιοι και καλα παιδια.
ομως ο κοσμος αισθανεται οτι απο την ελ.ασ κατι λειπει.

Eμ αμφιβαλω για αυτο που λες για τους αστυφυλακες..υπαρχουν και γυμνασμενα παιδια που αθλουνται και θελουν να περασουν αστυνομια για ναι στο δρομο και να προσφερουν αμεσα..Αν τωρα συγκρινεις πειρα που εχει ενας ειδικος φρουρος που μεγαλωσε Καλαματα ,με εναν αστυφυλακα που μεγαλωσε στο κεντρο και εχει γνωρισει την Αθηνα καλυτερα,εγω θα βασιζομουν στον αστυφυλακα..Και ειναι αναλογα τα ατομα..Μια αλλη ανοησια που υπαρχει στις προκυρηξεις ειναι αυτη του υψους..τι σημασια εχει να εισαι 1.7 ή 1.69 μισο ?αν εισαι γυμνασμενος το ιδιο δεν θα προσφερεις?τεσπα αν παω μολις βγει η προκυρηξη και φαω πακετο θα ξενερωσω απιστευτα :/ και επανερχομενος στο αρχικο θεμα απο οτι ξερω και βλεπω πολλοι ε.φ πανε στις προκυρηξεις επειδη δεν βρισκουν δουλεια στον ιδιωτικο τομεα..υπαρχουν βεβαια και οι αντιθετες περιπτωσεις
Απο πλευρας πειθ. δικαιου ειναι ανεπιτρεπτη η συμπεριφορα του αστυνομικου,η οποια καταδεικνυει περιορισμενη παιδεια ή ανευθυνοτητα του.
Άβαταρ μέλους
chrisgreece
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 16 Απρ 2010 20:14

Οι παρακατω μηχανες της ΕΛ.ΑΣ ποσα κυβικα ειναι???
http://img695.imageshack.us/img695/968/ ... 565039.jpg

Επισης οι ΤDM και aprillia της ΔΙ.ΑΣ ειναι 1100cc???
mystic

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 16 Απρ 2010 20:43

Λοιπόν έχουμε και λέμε... στην φωτό είναι Transalp ή το 650 ή το 700 (δεν φαίνεται καθαρά), το TDM είναι 900cc, το Dorsoduro aprillia είναι και αυτό 650, τα ΧΤ είναι 660, τα Tiger που μπορεί να πετύχετε είναι 1050, τα VSTROM είναι 650, τα Versys είναι και αυτά 650.

Κάποια απο αυτά μπορεί να έχουν ABS (TDM, Versys, Vstrom , Tiger, Transalp) κάποια οχι (όλα πιθανώς καθώς έχει ενα καλό κόστος).

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 16 Απρ 2010 21:05

Με καλυψες απολυτως...Thanks a lot...
Eιχα την λανθασμενη εντυπωση οτι η Dorsoduro aprillia ηταν 1100...Παντως αν η ΕΛ.ΑΣ χρησιμοποιει Tiger οι αναβατες που θα τις καβαλησουν πρεπει να ειναι "κορακια"(με την καλη εννοια) γιατι αν δεν την ξερεις την συγκεκριμενη με το που θα την ξεκινησεις θα αρχισει να "γραφει"...Καλα αν δεν εχουν ΑΒS τοτε...καλα κρασια.....
.
mystic

Δημοσίευσηαπό mystic » 16 Απρ 2010 21:48

Kαι οι Ζηταδες με τις θηκες στο μηρο αυξανονται.... :6:
http://img37.imageshack.us/img37/560/25 ... 750117.jpg

Και ενα αλλοκοτο :shock: .Η στολη του αστυνομικου και συγκεκριμενα το παντελονι ειναι μπλε ή γκρι??? :oops: :shock: Πριν αρχισετε να ειρωνευεστε ριξτε μια ματια στην παρακατω φοτο:

http://img688.imageshack.us/img688/3267 ... 416509.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό Kratos » 16 Απρ 2010 22:01

mystic έγραψε:Και ενα αλλοκοτο :shock: .Η στολη του αστυνομικου και συγκεκριμενα το παντελονι ειναι μπλε ή γκρι??? :oops: :shock: Πριν αρχισετε να ειρωνευεστε ριξτε μια ματια στην παρακατω φοτο:

Η καλοκαιρινη στολη εχει γκρι αποχρωση... 8)
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΩΝ / ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Άβαταρ μέλους
Kratos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 16 Απρ 2010 22:18

Kratos έγραψε:
mystic έγραψε:Και ενα αλλοκοτο :shock: .Η στολη του αστυνομικου και συγκεκριμενα το παντελονι ειναι μπλε ή γκρι??? :shock: Πριν αρχισετε να ειρωνευεστε ριξτε μια ματια στην παρακατω φοτο:

Η καλοκαιρινη στολη εχει γκρι αποχρωση... 8)

Eπαθα πλακα..Δεν το ηξερα.Βεβαια οι αστυνομικοι στην περιφερεια φορανε τις μπλε..Ειναι υποχρεωτικη για ολη την Ελλαδα η καλοκαιρινη στολη???
Α μιας και το φερε η κουβεντα και το πουκαμισο της θερινης ειναι ασπρο??Θα μου πεις και πως σου ρθε τωρα αυτο.
Αφου ειπαμε ειμαι οπτικος τυπος :grin: Παραθετω την παρακατω φοτο.χοχοχο :13:

http://img146.imageshack.us/img146/4435/88197018.png
mystic

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 16 Απρ 2010 22:49

Τα πουκαμισα δεν ειναι ασπρα αλλα μπλε ανοιχτο.Δε ειναι η θερινη στολη αλλα η χειμερινη απλα δεν φορανε απο πανω το σακακι.Και το καλοκαιρι σε ολη την Ελλαδα , το παντελονι απο μπλε σκουρο ειναι γκρι.Παντου ειναι 1 η στολη.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 16 Απρ 2010 23:44

Καταλαβα.Λεπτομερειες που δεν γνωριζα..... :16:
mystic

Δημοσίευσηαπό allokotos » 17 Απρ 2010 17:26

Μπράβο ρε mystic που ανεβάζεις συνέχεια photos !
Βλέπεις δεν είσαι ο μόνος οπτικός τύπος του φόρουμ :6:
Without morals we wither,we might as well be gone
Άβαταρ μέλους
allokotos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 19 Απρ 2010 00:53

allokotos έγραψε:Βλέπεις δεν είσαι ο μόνος οπτικός τύπος του φόρουμ :6:

χαχα.Τοτε να συνεχισω ακαθεκτος το εργο μου :grin:

Η πολυ δουλεια τρωει τον αφεντη.Γι αυτο σς κανουμε ενα διαλλειμα για μια φοτο

http://i44.tinypic.com/313sw0p.jpg

Αμεση δραση με τα θρυλικα Astrakia

http://i39.tinypic.com/x5cjgy.jpg

"Zητα"με και εφτασα

http://i39.tinypic.com/6gioo6.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό mystic » 19 Απρ 2010 01:22

Γυναικα αστυνομικος εν δρασει:

http://i41.tinypic.com/20lbnl.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό mystic » 19 Απρ 2010 19:54

Συλληψη απο τους αστυνομικους της Αμεσης Δρασης

http://i41.tinypic.com/1z4e3di.jpg

ΜP5

http://i43.tinypic.com/1fh454.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό mystic » 20 Απρ 2010 21:38

Εσωτερικο απο συμβατικο οχημα του τμηματος αυτοκινητοδρομων

http://i41.tinypic.com/2mwwhl0.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 25 Απρ 2010 14:16

Ευχαριστουμε καλη διαμονη να εχεις φιλε.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης