Οχληση απο κατοικιδια και δικαιωματα

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Οχληση απο κατοικιδια και δικαιωματα

Δημοσίευσηαπό Human » 24 Οκτ 2009 03:05

Καλημερα σε ολους σας.
Ειμαι πολιτης και μενω στον Πειραια.Στην γειτονια μου οπως και σε πολλες αλλες γειτονιες πολλα διαμερισματα και μονοκατοικιες κατεχουν Κατοικιδια και συγκεκριμενα σκυλους.Το σπιτι το εχω αγορασει σχετικα προσφατα με δανειο φυσικα και τρεχω οπως και πολλοι απο εσας φανταζομαι για τα βασικα προς το ζειν.
Επειδη η δουλεια μου δεν εχει σταθερο ωραριο οι ωρες που κοιμαμαι ειναι λιγες οπως επισης και η συχνοτητα να κοιμαμαι την νυχτα οπως οι περισοτεροι ανθρωποι ειναι σπανια.
Οπως καταλαβαινεται κοιμαμαι οποτε βρω ευκαιρια.Στην γειτονια ομως το γλεντι απο τα γαυγισματα ειναι ασταματητο μερα-νυχτα.Οχι παντα απο το ιδιο σκυλι αλλα διαδοχικα.Τελος παντων δεν εχω κανενα προβλημα με τα σκυλια ουτε με τα ζωα γενικοτερα.Ειναι ομως μια περιπτωση που θα με κανει να φτασω στα ακρα.
Απεναντι μου σχεδον στα 30 μετρα υπαρχει 3οροφη πολυκατοικια η οποια απ οτι εχω καταλαβει κατοικειται απο συγγενεις.Στην ταρατσα υπαρχει ενα κακομοιρο λυκοσκυλο στο οποιο κανεις απο αυτους δεν δινει σημασια παρα μονο για ταισμα.Δεν τους εχω δει ποτε να το βγαζουν εξω με αποτελεσμα το σκυλι να εχει τρελαθει και να γαυγιζει ασταματητα σχεδον ολη την ημερα.Κανενας στην γειτονια δεν τους ειχε πει ποτε τιποτα οπως δεν μιλανε και για πολλα αλλα οπως supermarket που ανοιγει την αποθηκη απο της 5 καθε πρωι με φορτηγα να φωρτωνουν μεχρι που ηρθα εγω και ηθελα να ασχοληθω γιατι με ενδιαφερει η γειτονια μου να ειναι ανθρωπινη.Σε προσωπικες συζητησεις με γειτονες ολοι συμφωνουσαν μαζι μου αλλα ποτε κανεις δεν ακολουθουσε για να γινει εστω μια παρατηρηση στον ιδιοκτητη του σκυλου.Ολοι το απεφευγαν λεγοντας δεν βγαζεις ακρη με αυτους.
Μια μερα που γαυγιζε αφου πρωτα καλεσα περιπολικο(ηρθαν μετα απο μιαμισηωρα) πηγαμε με τους αστυνομικους και τους χτυπησα το κουδουνι.Βγηκε μια γυναικα και μου ειπε οτι θα κατεβει ο γιος της.Πριν παω ειχα κανει και ενα search στο δυκτιο και ειδα καποιους απο τους νομους που ισχυουν σε τετοιες περιπτωσεις.Αυτο που διαβασα ηταν οτι απαγορευεται η παραμονη του κατοικιδιου σε ταρατσες,μπαλκονια και γενικα κοινοχρηστους χωρους.Στις μονοκατοικιες επιτρεπεται στην αυλη αλλα με την προυποθεση οτι δεν θα γινεται ενοχλητικο καθ ολο το 24ωρο(νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο).
Κατεβηκε λοιπον ο γιος της και του ειπα με πολυ φιλικο τροπο οτι με ενοχλει αυτο που κανει και παραλληλα πως ειναι παρανομο ,ηθελα να ανταλαξω στοιχεια και παραλληλα να γινει παρατηρηση απο την αστυνομια.Το σκυλι ηταν επανω και γαυγιζε αλλα εκ των υστερων εμαθα οτι επρεπε να καταγραφει απο την αστυνομια οποτε εκεινη την ημερα περα απο τα στοιχεια μας που δωσαμε στους αστυνομικους και την προφορικη παρατηρηση δεν εγινε καταγραφη οποτε τζιφος.Με εφαγε και εμενα αυτη η χαζη καλοσυνη που με πιανει οταν βλεπω οτι ο αλλος εχει προθεση να συζητησει και ειχα την ελπιδα οτι θα καταλαβει τι κανει και θα το αλαξει.Ο τυπος ειχε και αυτος φιλικο τονο και αρχισε να μου λεει τα προβληματα του.Απο την ολη κουβεντα μας κατεληξα πως απλα ειναι τεμπελης χωρις κανενα ενδιαφερον για τιποτα και το παιζει διαταραγμενος γιατι τον βολευει ο υπνος.Ο πατερας του συνταξιουχος που ολο ξεπορτιζει για να μην τον βλεπει και με καυγαδες διοτι ο γιοκας δεν βρισκει δουλεια,η μανα υπερβολικη αγαπη για τον γιοκα και βλεμα τρελης που καπνιζει ακαταπαυστα.
Εφυγα απο εκει λεγοντας του οτι αν και ειναι παρανομο ας τον βγαζει ενα 2ωρο στην ταρατσα,ας τον παει μια πρωινη και μια απογευματινη βολτα και το βραδυ να τον βαζει μεσα να κοιμαται.Αυτος χρησιμοποιησε την κλασικη μεθοδο ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑΙ για να τελειωνουμε και φυγαμε.
Ηταν σαν να μην ειπαμε τιποτα.Το σκυλι παρεμενε στην ταρατσα βασανιζομενο απο τα βλαμενα αφεντικα του και συνεχιζε το ακαταπαυστο γαυγισμα του.
Πηγα για δευτερη παρατηρηση χωρις αστυνομια αυτη τη φορα και χτυπησα το κουδουνι τους.Η μανα βγηκε και της ειπα να κατεβει ο γιος.Η απαντηση της ηταν οτι κοιμαται.Κατεβηκε αυτη και της ειπα οτι αν δεν συμορφωθουν θα κανω μυνηση.Για καποιες μερες το σκυλι ηταν αφαντο και δεν ακουγοταν καθολου αλλα σιγα σιγα αρχισε να το εμφανιζει δειλα δειλα.
Ξαναπηγα και σαν χαζος τους ειπα οτι δεν παει αλλο και θα φερω την αστυνομια.Εκανα κληση ηρθαν μετα απο 2ωρες και πηγαν μονοι τους αυτη τη φορα για παρατηρηση αλλα οι κυρια το ειχε βαλει μεσα το σκυλι οποτε παλι δεν υπαρχει καταγραφη.Τζιφος και αυτη τη φορα.
Ξανα το σκυλι στην ταρατσα ξανα αυπνια και κουραση κλπ.
Ενα μεσημερι που γυριζα απο την δουλεια μου και το ακουσα πηγα και τους χτυπησα και βγηκε ο πατερας αυτη τη φορα με τσαμπουκα του στυλ εχω πλατες,ξερεις ποιος ειμαι εγω κλπ και ολα αυτα απο τον τριτο οροφο.Η απαντηση μου ηταν να κατεβει να τα πουμε απο κοντα αλλα αυτος νωμιζε οτι τον απειλουσα και μου ελεγε ,με απειλεις εεεε με απειλεις???
Εγω συνεχιζα να του λεω να κατεβει κατω οπως επισης του ειπα οτι δεν προκειτε να τον πειραξω γιατι ειναι και μεγαλος ανθρωπος.Τελικα μου ειπε οτι θα τον βαλει μεσα και εφυγα.
Μια μερα σταματαει ενα αμαξι διπλα μου και ειναι αυτος.Με υφος κακομοιρη αρχισε να μου λεει οτι δεν ηθελε να μου μιλησει ετσι ,και γειτονες ειμαστε και πως εχουν προβληματα με αρρωστιες(η γυναικα του) κλπ.Μου ειπε να βγαζει μονο για λιγο το πρωι τον σκυλο στην ταρατσα και μετα να τον βαζει μεσα.Του ειπα ενταξει οπως επισης του εξηγησα οτι δεν ειναι και τοσο φιλοζωο να εχει τον σκυλο κλεισμενο στην ταρατσα και πως πρεπει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα να τον βγαζει βολτα για ενα 2ωρο.Αυτος συμφωνησε σε ολα αυτα και νωμιζα πως ολα ειχαν τακτοποιηθει.
Τις πρωτες μερες ολα καλα αλλα τωρα ο σκυλος ειναι ξανα εξω απο το πρωι μεχρι τις δυομιση και απο τις 4 μεχρι 9 το βραδυ.Εχει διαπεραστικο γαυγισμα σε σημειο που εχω παρει ωτοασπιδες για να κοιμαμαι.
Θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα.Εχω βρει τους νομους που με δικαιωνουν.
Το ξερω οτι η αστυνομια εχει πιο σημαντικα θεματα να λυσει αλλα πρεπει καποια στιγμη να σκεφτουμε οτι η βελτιωση μας σαν χωρα πρεπει να αρχισει απο μεσα απο τις γειτονιες για να επεκταθει σε ολες τις πολεις και σε ολη την χωρα
Ευχαριστω για την αναγνωση και τον χρονο σας
Human
Νέο Μέλος

Re: Οχληση απο κατοικιδια και δικαιωματα

Δημοσίευσηαπό Ippeas » 24 Οκτ 2009 09:33

Καλή σου ημέρα φίλε Human.

Από τη πλευρά μου το μόνο που σου συστήνω, είναι καταρχήν να μην τους κάνεις ξανά συστάσεις και να προβείς σε ποινική δίωξη εναντίον τους, εφόσον συνεχίζει το κατοικίδιο να γαυγίζει και βρίσκεται σε χώρο που δε το επιτρέπει ο νόμος.

Τα διαμερίσματα δεν είναι ότι καλύτερο για κατοικίδια που έχουν αυξημένες και ιδιαίτερες ανάγκες, όπως ο σκύλος (προφανώς μεγαλόσωμος και βροντόφωνος) που αναφέρεις.

Όλοι αγαπάμε τα ζώα, αλλά όποιος τα βάζει στο σπίτι του πρέπει να αναλαμβάνει και τις υποχρεώσεις του. Μέσα σε αυτές, είναι να έχει το ζώο μέσα σε κλειστό χώρο (αν είναι σε διαμέρισμα και αν αυτό επιτρέπεται από τον εσωτερικό κανονισμό) και να μην το παρατάει σε ταράτσες ή κοινόχρηστους χώρους. Όποιος δεν συμμορφώνεται, πολύ απλά πάει κατηγορούμενος. Στις περιπτώσεις όμως αυτές, το καλύτερο είναι να προβεί σε έγκληση αυτός που έχει θιχτεί, πηγαίνοντας σε ένα Αστυνομικό Τμήμα.

Υπάρχουν περιοχές, όπου οι μισοί κάτοικοι, έχουν σκυλιά σε ταράτσες, αυλές κτλ... Οι άλλοι μισοί βιώνουν τον εφιάλτη των γαυγισμάτων. Αυτό γίνεται στην μισή Ελλάδα, άρα τα μισά περιπολικά πρέπει να πηγαίνουν κάθε μέρα να επιλαμβάνονται και στις περιπτώσεις που μπορεί να διαπιστωθεί κάποια παράβαση να την βεβαιώνουν. Είναι όμως αρκετά δύσκολο, από τη στιγμή που ο άλλος όταν έρχεται η αστυνομία, βάζει το σκυλί μέσα και κάνει την πάπια ή δεν υπάρχει κανείς ιδιοκτήτης στο σπίτι που γαυγίζει ο σκύλος... Οπότε, το καλύτερο είναι να ζητηθεί η ποινική δίωξη από τον θιγόμενο πολίτη.
www.easyf.gr ΕΝΩΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
Άβαταρ μέλους
Ippeas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 24 Οκτ 2009 10:01

πριν προβεις σε μυνησεις μπορεις να πας στον εισαγγελεα και να ζητησεις εισαγγελικη παραγγελια εξετασης παραπονων .... αυτη θα την πας στο αστυνομικο τμημα και θα τον καλεσουν στο τμημα για εξηγησεις .... η ολη διαδικασια θα γραφτει στο βιβλιο συμβαντων ..... σιγουρα θα ψαρωσει και χλωμο το βλεπω να καναδημιουργησει προβλημα .... περα απο αυτο σε μελλοντικη δικαστικη διαμαχη θα εχεις ενα χαρτι στα χερια σου για οτι εξαντλησες ολα τα μεσα πριν προβεις σε δικαστικη επιλυση
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 24 Οκτ 2009 10:07

Kαλα ναι...σιγουρα...φιλε μου , και ακομα εαν ψαρωσει μετα απο λιγο καιρο ισως συνεχιστει.Σιγουρα το πρωτο βημα θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ηπιο , δεν αντιλεγω.Αλλα επειδη εχω δει πολλες φορες περιστατικα να επαναλαμβανονται και ας εχουν γραφτει ως παραπονα στο ΒΑΣ , ειναι πιθανο να ξαναγινει.
Τωρα , δεν ξερω κατα ποσο αυτη η φασαρια θα εχει σχεση με την διαταραξη γιατι πχ δεν ειναι ολες οι ωρες , ωρες κοινης ησυχιας.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Human » 24 Οκτ 2009 12:27

Καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας(JohnSon,spirosgiapros,Ippeas)
Φιλε JohnSon το ολο θεμα δεν εχει να κανει με την κοινη ησυχια γιατι ο νομος το λεει καθαρα <<νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο>>.
Αναρωτιεμαι οτι απο την στιγμη που το αναφερει αυτο ο νομος ρητα αυτο που λεει, οπως και πολλοι αλλοι νομοι γιατι δεν εφαρμοζονται απο την αστυνομια και πρεπει εμεις σαν πολιτες να μπαινουμε σε ολη αυτη τη διαδικασια?
Βεβαια θα μου πει καποιος οτι δεν εχω καταφερει να καταγραφει το γεγονος αλλα αν θυμαστε στο κειμενο μου την πρωτη φορα που ηρθε η αστυνομια ο σκυλος ηταν στην ταρατσα και η παραβαση ηταν εμφανης.Αναρωτιεμαι λοιπον γιατι οι αστυνομικοι σαν σχετικοι με τους νομους δεν ζητησαν
1)Χαρτια του σκυλου που πιστοποιουν οτι ανηκει σε καποιον(Ο ιδιοκτητης θα πρεπει να τα εχει βγαλει στις πρωτες 3 εβδομαδες)
2)Χαρτια γιατρου του σκυλου
3)Να εξηγησουν τι επιτρεπεται και τι οχι
4)Να ειδοποιηθει μεσω αστυνομιας το υγειονομικο γιατι σε πολιτες δεν δινουν και τοση προσοχη
5)Και τελικα αφου οι ιδια η αστυνομια βλεπει την παραβαση γιατι ο νομος δεν προβλεπει τσουχτερα προστιμα???Μονο οταν παρανομησω στον δρομο η με σταματαει η αστυνομια και μου επιβαλλει προστιμο υπαρχουν τα προστιμα???
Γιατι θα πρεπει εγω να χανω τον υπνο μου και τον χρονο μου και τα νευρα μου??Μηπως το κρατος δεν θελει να δωσει λυσεις γιατι αν δωσει θα δημιουργηθει τεραστιο προβλημα με τα κατοικιδια που θα παρατηθουν στους δρομους και στα φιλοζωικα κεντρα???Πισω απ ολη αυτη την κατασταση υπαρχουν οικογενιες και εργοστασια και μαγαζια που ζουνε απο το εμποριο κατοικιδιων και τροφων κλπ. Οποτε φανταζομαι οτι ισως δεν θελει το κρατος να απλοποιησει την διαδικασια.Το προβλημα αυτο αν το προσεξετε στα forums γενικοτερα ειναι τεραστιο και κατα παραξενο τροπο δεν εχω βρει κανεναν που να το εχει λυσει.
Αν καποιος απο εδω ειναι αστυνομικος και μπορει να βοηθησει θα ηθελα να ξερω τι προβλεπεται να πραττει ο αστυνομικος που καλειται σε μια κατασταση τετοιου ειδους η οποια κατασταση λαμβανει χωρα μπροστα στα ματια του.
Οι νομοι το λενε ξεκαθαρα οτι απαγορευεται αλλα απο εκει και περα ειναι ολα θολα.Το αποτελεσμα αυτης της θολουρας ειναι τελικα να την πληρωνουν τα ζωα.Επειδη εχω μιλησει με αρκετο κοσμο σε forums πολλοι απο τους συμπολιτες μας εχουν βρει την λυση της φολας.Το αποτελεσμα ειναι να γινεται μια διαμαχη μεταξυ πολιτων που ο καθενας να υποστηριζει οτι θελει και τελικα να πραττει οτι θελει.Το μονο που γινεται τελικα ειναι να βλεπουμε σε ειδησεογραφικα site για σκοτωμενα ζωα και ο καθε δημοσιογραφος να το παιζει οτι λυπαται τα καυμενα τα ζωα και να τελειωνει το κειμενο του ειτε κατηγορωντας το κρατος ειτε με ποιητικα λογια του στυλ ποτε ο ανθρωπος θα γινει ανθρωπος και αλλα τετοια.Αλλα απο εκει και περα κανεις δεν εμβαθυνει και ειμαι σιγουρος οτι δεν γινεται αυτο επειδη ειναι χαζοι οι δημοσιογραφοι.Κατι αλλο παιζει.
Δεν ξερω με ποιο τροπο να πραξω το αυτονοητο και δεν ξερω που να απευθυνθω.Αν θελει και μπορει καποιος αστυνομικος να με διαφωτισει θα το ηθελα παρα πολυ
Ευχαριστω πολυ
Human
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό sleepless » 24 Οκτ 2009 13:30

Καλησπέρα.

Και γιατί στηρίζεσαι επάνω στην δική σου ενόχληση μόνο και όχι στο ότι το ζώο, όπως αναφέρεις, κακοποιείται με αυτόν τον τρόπο σε καθημερινή βάση; Όχι ότι θεωρώ ότι είναι υπερβολικό που ενοχλείσαι, αλλά είναι πιο πιθανό να ησυχάσεις κι εσύ και ο σκύλος αν τον κατηγορήσεις για κακομεταχείριση.
Μπορείς να επικοινωνήσεις με τη φιλοζωική και θα σου πουν από εκεί τι πρέπει να κάνεις ή μπορεί να αναλάβουν και αυτοί αφού έχουν από τη φύση τους έννομο συμφέρον να κάνουν μήνυση.
http://www.filozoiki.gr/
Με αυτόν τον τρόπο υπάρχει και η δυνατότητα να του αφαιρεθεί προσωρινά ο σκύλος με εντολή του αρμόδιου εισαγγελέα.
sleepless
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 24 Οκτ 2009 14:34

μηπως η νομοθεσια που αναφερεις εχει καταργηθει απο αυτο ? http://www.ecocrete.gr/index.php?option ... &Itemid=82
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Human » 24 Οκτ 2009 15:59

sleeples θα ηθελα να σου πω οτι με την φιλοζωικη εχω εποικηνωνησει και μετα απο πολλα αναπαντητα mail μου ειπε να απευθυνθω στην αστυνομια για καταγραφη και μυνηση.Αλλα πως θα μπορουσε να γινει καταγραφη οταν η αστυνομια ερχεται μετα απο 2 ωρες???Εσυ νωμιζεις οτι η φιλοζωικη ειναι μια κοινοφελεστατη εταιρια που ενδιαφερεται για τα ζωα???Επετρεψε μου να αμφιβαλλω.Αν δεν με πιστευεις δοκιμασε να στειλεις mail.Και αν παλι δεν με πιστευεις εχω και τα mail που εστειλα.Μονο απο τηλεφωνο θα βρεις καποιον του οποιου οι απαντησεις δεν δινουν καμμια λυση.Ωραια η διαφημηση και οι χορηγιες του κρατους προς αυτους αλλα μεχρι εκει.
Οσο για την νομοθεσια φιλε spirosgiapros ειναι αυτη ακριβως που εχω και εγω μονο που οπου και να την δεις λειπει η βασικη αστυνομικη διαταξη(νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο)
οσο για την ιδια νομοθεσια το αρθρο 6 λεει
Άρθρο 6 - Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες:
Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.
Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κλπ.). Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ 240 Α’) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
Θελεις να μου πεις που υπερβαλλω η εχω αδικο η εχω καποια απαρχαιωμενη εκδοση του νομου περι κατοικιδιων?
Αν αυτο το siite ειναι οντως της αστυνομιας και αν η αστυνομια εκδιδει τα αστυνομικα διαταγματα δεν πρεπει παραλληλα να τα ερευνα και να επιβαλλει τον νομο η ιδια υπηρεσια??Αν η οχληση αφορα κοινη ησυχια ασχετα με το ωραριο και η οχληση ειναι παρανομια που λυνεται απο την αστυνομικη αρχη οπως και η διαταραξη κοινης ησυχιας δεν πρεπει η αστυνομια να φροντιζει να δωθει καποια λυση??
Ξαναρωταω λοιπον αν μπορει καποιος αστυνομικος που γνωριζει απο νομοθεσια να με βοηθησει να κινηθω νομικα επι του θεματος.Δεν εννοω να μου βρει δικηγορο η κατι τετοιο αλλα να μου πει ποιες ειναι η νομιμες κινησεις για να φτασει το θεμα στο δικαστηριο,τι αποδεικτικα χρειαζονται,πως θα κανω την αστυνομια να ερθει στην ωρα της για καταγραφη,τι να ρωτησω τους αστυνομικους και αλλα χρησιμα πραγματα που ισως δεν ξερω.Αυτο θελω να κινηθω σαν πολιτισμενος ανθρωπος με νομους
Αν ειμαι υπερβολικος η οχι καλο ειναι να το κρινει το δικαστηριο.Αν ειμαι ενοχος επισης να πληρωσω.Αυτο που ζηταω ειναι να μου δωθει η ευκαιρια να ερθω σε νομιμη διενεξη με τον γειτονα.Ειναι δικαιωμα μου νομιζω
Ευχαριστω πολυ
Human
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 24 Οκτ 2009 16:49

στα αρθρα 12 κ 13 ομως δεν βλεπω ποινες για παραβαση του αρθρου 6

χμμμμμ
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sleepless » 24 Οκτ 2009 17:49

Σου έχουν απαντήσει ήδη τρεις αστυνομικοί και ένας νομικός! Επίσης όχι το site δεν είναι ΤΗΣ αστυνομίας αλλά αφορά την αστυνομία.
Δεν είναι καλή βάση η διατάραξη κοινής ησυχίας, δεν θα βγάλεις άκρη. Βρες έναν δικηγόρο, κάντε ένα εξώδικο, μία αίτηση για ασφαλιστικά μέτρα αν δεν συμμορφωθεί... Υπάρχουν τόσοι τρόποι, γιατί κόλλησες με την διατάραξη και τον σκύλο που μένει στην ταράτσα;
sleepless
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 24 Οκτ 2009 18:02

Επίσης πήγαινε σε φιλοζωικούς συλλόγους!!!!!
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 24 Οκτ 2009 19:43

Αν αυτο το siite ειναι οντως της αστυνομιας
Το ECFPO αποτελεί μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ προσπάθεια για δημιουργία ενός χώρου συζητήσεων μεταξύ πολιτών και αστυνομικών. Δεν αποτελεί ούτε έχει καμία επίσημη ή λειτουργική σχέση με τις πολιτικές και αστυνομικές Αρχές του τόπου. Σκόπος του βέβαια είναι να έρχονται σε απευθείας επαφή και οι δύο πλευρές για πάσης φύσεως ερωτήματα σχετικά με την καθημερινότητα και την σχέση πολιτών και ΕΛ.ΑΣ...

Στο πρόβλημα σου τώρα, όπως θα παρατήρησες στον νόμο που έχεις τοποθετήσει αναφέρει πως

με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος.
Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κλπ.).

Οι λέξεις κλειδιά είναι το "παραμένουν μόνιμα" και το "διατήρηση". Που σημαίνει μόνιμη παραμονή τους εκεί. Αν τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις και ο σκύλος είναι εκεί που είναι μόνο κατά τις ώρες που δεν είναι "κοινής ησυχίας" πολύ δύσκολα θα βρείς πάτημα για να βρείς το δίκιο σου. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να πεί οτι τον έχει για λίγες ώρες εκεί για τον Α ή Β λόγο που μπορεί και να μην ευσταθεί. Προσωπικά θεωρώ πως πιο πολύ βάση έχει μια μήνυση/καταγγελία για κακοποίηση ζώου , που θα έχει και πιο άμεση ανταπόκριση , παρά το να πείς οτι ο σκύλος σας γαυγίζει γιατί δεν τον βάζετε μέσα;

Υπόψη οτι πέρα απο την ποινική τιμωρία για την φόλα (έχει ακόμα και ποινή φυλάκισης) να αναφέρω οτι προσωπικά έχοντας δεί ζώο να αργοπεθαίνει απο φόλα και πραγματικά να αγωνιά , απορώ με το πόσο πιθηκάνθρωπος μπορεί να είναι κάποιος για να πετάξει κάτι τέτοιο σε ενα ζώο που στην τελική δεν φταίει καθώς όλο το φτάιξιμο είναι στο αφεντικό του. Καθαροί δολοφόνοι είναι και τίποτα άλλο. Στην τελική αδερφέ να το πώ και αλλιώς... αν με ενοχλεί τόσο πολύ ενας θόρυβος στο άστυ , βάζω ισχυρές ωτασπίδες και τελειώνει εκεί.

Μην ξεχνάμε οτι όταν μένουμε στην πόλη, κάποιος θόρυβος θα μας ενοχλεί συνέχεια... το μηχανάκι του διπλανού... ο βλάκας που βάζει μουσική στις 11 το βράδυ , στα 100db... και ενα σωρό άλλα ωραία. Αλλά εκεινούς δεν τους ρίχνουμε φόλα!!!

Εν πάση περιπτώσει θεωρώ πως μια λύση εφικτή στο πρόβλημα σου είναι μια καταγγελία για κακομεταχείριση ζώου καθώς ειδικά τώρα τον χειμώνα με το κρύο αλλά και το καλοκαίρι με τον ήλιο να χτυπάει ντάλα, το σκυλί υποφέρει.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Human » 25 Οκτ 2009 03:23

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που εχετε διαθεσει ολοι σας.
Σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση και θα την βρω γιατι δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους ανθρωποι.Αρχικα λεω να απευθυνθω σε καποιον δικηγορο αλλα και αυτο θελει ψαξιμο.
Παντος οταν ξαναενοχλησει θα καλεσω αστυνομια για καταγραφη,ανταλαγη στοιχειων,Χαρτια του σκυλου και ιατρικα χαρτια του σκυλου.
Μετα θα παω στο τμημα για να ζητησω αντιγραφο της καταγραφης
μετα θα παω στον εισαγγελεα υπηρεσιας για εισαγγελικη παρεμβαση και αυτος με την σειρα του θα καλεσει τον αφεντη του σκυλου για παρατηρηση.
Ερωτηση-Αν ο αφεντης δεν παει καν στον εισαγγελεα τι γινεται??
Εχω φωτογραφιες του σκυλου στην ταρατσα(σκεφτειτε σε ποσο γελοιο σημειο εφτασα ωστε να τραβαω το σκυλο φωτογραφια)
Παραλληλα θα μιλησω οπως ειπα και με εναν δικηγορο
Ειδατε ομως διαδικασια???Για τοσο απλα προβληματα που θα λυνονταν πολυ ευκολα πιστευω με ενα προστιμο της ταξης των 1500 euro ανα παραβατη.Αν η αστυνομια αστυνομευε και λιγο πεζη στις γειτονιες και αν εκανε παρατηρηση χωρις τις καταγγελιες των πολιτων(Θελει μυαλο αν κανει καποιος πεζη περιπολια και δει τον καγκουρα με την εξατμιση να καταλαβει οτι ενοχλει και να του βαλει προστιμο??Θελει μυαλο επισης αν στην γειτονια που περιπολεις ακους ακαταπαυστα ενα σκυλι να γαυγιζει και κανεις παρατηρηση στους ιδιοκτητες του και μετα τσουχτερο προστιμο??Χρειαζεται να τα καταγγελουν οι πολιτες ,να τα αποδυκνυουν και να ασχολουνται αυτοι με αυτα??Το κρατος για τετοιου ειδους υπηρεσιες δεν με φορολογει?? Στην ασφαλτο ομως που κυκλοφορω με το αμαξι μου η αστυνομια χωρις να με καταγγειλει κανεις και με εντελως δικη της κριση με σταματαει και μου γραφει παραβασεις με τσουχτερα προστιμα,βλεπετε ολοι εχουν αμαξι και ειναι μια καλοστημενη επειχηρηση απο τις βιομηχανιες που μας πουλανε αυτοκινητα που τρεχουν με 220 ενω το νομιμο οριο του κρατους ειναι τα 120,Γιατι το κρατος δεν μας βαζει κοφτη??Γιατι το κρατος επιτρεπει την εισαγωγη εξατμισεων που το μονο που προσφερουν ειναι θορυβος??.Γιατι δεν προτεινουμε στον αρχηγο της αστυνομιας εναν νεο τροπο να βγαλει λεφτα το κρατος??Να κυνηγαει και παραβασεις στις γειτονιες και να επιβαλλει προστιμα.Ειδατε πως το προστιμο ηταν το μοναδικο μετρο που εκανε τους περισοτερους Ελληνες να την φορεσουν??Νομιζω οτι αστυνομικοι και πολιτες κοιμομαστε ομαδικα και ειμαστε εικονικα ευησυχασμενοι.Το κρατος πολλες φορες μας εχει φερει σε αντιμαχομενες θεσεις για καθαρα δικα του συμφεροντα.Οι πολιτες τις πιο πολλες φορες απαιτουν τα δεδομενα απο το κρατος και το κρατος βαζει την αστυνομια μπροστα για να ξεσπαει ο κοσμος τον θυμο του.Οπως ειναι φυσικο επακολουθο επειδη οι περισοτεροι απο εμας δεν βλεπουμε και πολυ μπροστα ριχνουμε το φταιξιμο στην αστυνομια γιατι αυτην βλεπουμε να μας εμποδιζει.Εισαστε εργαζομενοι και σας σεβομαι οσο σεβομαι και ολα τα αλλα τιμια επαγγελματα.Την ωρα που απωθει ενας αστυνομικος δεν απωθει τον κοσμο απλα κανει την δουλεια του και κρινεται για αυτο απο τους ανωτερους του.Αυτο θα τον κανει να ανεβει βαθμιδα και να καλυτερευσει την ζωη του μεσω της αυξησης των χρηματων του.Υπαρχει και η διαφθορα σιγουρα οπως υπαρχει σε ολα τα επαγγελματα και δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι κατηγορουν τον αστυνομικο που υποκυπτει στην διαφθορα ενω και εμεις οι ιδιοι σαν πολιτες και εργαζομενοι στην πρωτη ευκαιρια υποκυπτουμε σε καθε ειδους παρανομια,ειτε μικρη ειτε μεγαλη.Αυτο που εχει σημασια για μενα ειναι η διαφθορα σαν πραξη και το οτι σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα την πραττουμε ακομη και χωρις να το καταλαβουμε πολλες φορες.
Πολλοι απο εσας θα σκεφτουν οτι το επαγγελμα του αστυνομικου ειναι λειτουργημα και αν καποιος δεν μπορει να αντισταθει στις παρανομιες ας μην γινει αστυνομικος.Ωραια το δεχομαι ολο αυτο και ρωταω.Ποιο επαγγελμα δεν ειναι λειτουργημα??Σε ποιο επαγγελμα μπορεις να εισαι ανευθυνος και να συνεχισεις να το κανεις για πολυ καιρο??Καποια στιγμη θα σε παρουν χαμπαρι θα σε απομονωσει το συνολο των γυρω σου ειτε λεγονται πελατες ειτε συνεργατες.Ειναι αναγκαιο να αισθανεσαι οτι λειτουργεις.Αισθανεται κανεις απο εσας οτι αυτο που προσφερει ειναι αχρηστο??Αν ναι ας μου απαντησει.Ακομη και εσεις που μπορει να κανετε τις χειροτερες δουλειες που δεν τις γουσταρετε με τιποτα οπως supermarket, υπαλληλος γραφειου,τηλεφωνητης κλπ.Ολοι αισθανεσται οτι προσφερεται στο συνολο ειτε ενεργα ειτε πισω απο τις <<καμερες>>
Αστυνομευση σε ολη την Ελλαδα και ασχολια με απλα καθημερινα προβληματα για να αλαξει το επιπεδο των ανθρωπων ειτε λεγονται Ελληνες ειτε λεγονται μεταναστες .Αν καθαρισουμε το σπιτι μας ο καθενας θα ακολουθησουν ολοι τελικα αλλα μαλον δεν θα ζω για να το δω.Ο πραγματικος εχθρος δεν ειναι ουτε το κρατος,ουτε η αστυνομια,ουτε ο γειτονας μου,ουτε ο σκυλος που δεν εχει καταλαβει ο κακομοιρος τι εχει παιχτει.Ο πραγματικος εχθρος στον καθενα μας ειναι ο εαυτος του και συγκεκριμενα η πλευρα που μας παρασυρει να κανουμε οτιδηποτε για να ανεβουμε σκαλι σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα μας απο την γεννηση μας μεχρι και τον θανατο.Στους περισοτερους ανθρωπους πλεον η ζωη ειναι ενας ανουσιος αγωνας του στυλ ποιος εχει τα καλυτερα ρουχα,ποιος φορεσε σκουλαρικια πρωτος στην παρεα,ποιος λεει τα καλυτερα αστεια,ποιος εχει τους καλυτερους βαθμους,Ποιανου ο πατερας εχει ποιο πολλα λεφτα,Ποιος εχει το καλυτερο αμαξι.Και οι γονεις μας??Πολλοι απο εσας θα θυμαστε την μητερα σας να σας συγκρινει συνεχως με το καλυτερο μαθητη και να λεει ποσο ευτυχισμενη θα ειναι η μαμα του που εχει τετοιο γιο-κορη ενω εσεις θα επρεπε συνεχως να προσπαθειτε για την αποδοχη.Συνηθως οι ποιο πολλοι παραταγαν την προσπαθεια να γινουν καλοι μαθητες στην θεση του καλου μαθητη και γινονταν καλοι καπου αλλου ακομη και χωρις να το καταλαβουν η αναγκαστικα σαν εργασια.Ετσι οι πανεξυπνοι ηγετες εφτιαξαν τις ομαδες.Ομαδοποιησαν τα παντα και τα εκαναν να αληλεπιδρουν μεχρι ενα σημειο το ενα με το αλλο.Το σημειο αυτο ειναι η φραση <<δεν βγαζεις ακρη>>.Σκεφτειτε ποσα προβληματα που λυνονται με απλη λογικη.Η αστυνομια που τα ξερει ολα αυτα γιατι δεν μιλαει στους ανωτερους πιεζωντας τους να καλυτερευσουν τους δρομους και την ποιοτητα ζωης??Θα ωφεληθουν και τα παιδια σας.Γιατι η αστυνομια κανει κινητοποιησεις μονο για μισθους??Αν καλητερευση η καθημερινοτητα μας σε καποιους τομεις οπως πχ η ηχορυπανση θα ζουνε και οι αστυνομικοι καλυτερα.Αν οι πολιτες μαθουν οτι οι απλοι αστυνομικοι κινητοποιουνται εναντια στους ανωτερους τους για καλυτερευση στις συνθηκες διαβιωσης θα εχετε τεραστια βοηθεια απο πολλους και θα αναγνωριστει και η αξια της αστυνομιας.Αληλοβοηθεια για κοινα συμφεροντα χρειαζεται αφου ολοι θα ωφεληθουμε.Αν η αστυνομια δειξει ενδιαφερον και δεν ακολουθει τυφλα εντολες ανωτερων η σχεση με τους πολιτες θα αλαξει. Εχω ξεφυγει εντελως απο το θεμα του post και ζηταω συγγνωμη.
Δεν μπορω να δωσω μια λυση στον εαυτο μου για το πως θα μπορουσε ο κοσμος να αλαξει τα δεδομενα μονο να επισημανω ενα μικρο μερος του προβληματος μπορω.Αυτο που καταλαβαινω ομως ειναι οτι η φυση συνεχιζει την πορεια της ασχετα αν εμεις νομιζουμε οτι επεμβαινουμε και τελικα αφου η φυση μας επιτρεπει να ζουμε και να χειροτερευουμε κατι θα εχει στο μυαλο της αν μπορουσαμε να το παρομοιασουμε ετσι.Ζουμε ακομη στην ζουγγλα αλλα με παραλαγμενους και ποιο βαναυσους νομους(δεν πεθαινεις.....αργοπεθαινεις).Καταφεραμε να αποψυλωσουμε δαση ολοκληρα για να μην μας τρωνε τα θηρια και για να εχουμε φως και στην θεση τους φτιαξαμε δαση απο τσιμεντο και πολεμαμε μεταξυ μας.Ολους τους αλλους(γνωστα ειδη) τους νικησαμε και απλα τους επιτρεπουμε να ζουνε οπως ο σκυλος στο σπιτι του φιλοζωου κυριου του που απλα θα ζει και θα πεθανει πανω σε μια ταρατσα χωρις παρεα απο αλλα σκυλια,χωρις σεξ με σκυλιτσες,χωρις τρεξιμο και παιχνιδι στην φυση που θα επρεπε να ζει.Ωραια ζωη εχετε προσφερει ολοι εσεις οι φιλοζωοι και οι δηθεν εταιριες σας.Παραδεχτειτε τουλαχιστον οτι ειναι εμποριο και στηριζει μια μεγαλη μεριδα ψυχοπαθων δεσμοφυλακων(φιλοζωων) που φυλακιζει ζωντανες ψυχες μεσα σε διαμερισματα.Οταν αγαπας κατι το αφηνεις ελευθερο και το θαυμαζεις στο φυσικο του περιβαλον.Τα σκυλια ,τα γατια,οι παπαγαλοι,τα ποντικια ,τα φιδια και ποσα αλλα ακομη που τα πηρατε απο το φυσικο τους περιβαλον και τα καταστρεψατε χαλωντας σιγα σιγα την τροφικη αλυσιδα και το περιβαλον.Τα βαλατε μεσα στα κλουβια και στα ενυδρεια και ανοιξατε τις πορτες σας για τους ανασφαλεις φιλοζωους πελατες σας.Ολοι οσοι εχετε κατοικιδιο το εχετε γιατι το χρησιμοποιειτε καπου και οχι σαν φιλο.Οχι οτι τους φιλους δεν τους χρησιμοποιουμε αλλα λεμε τωρα να παρουμε σαν δεδομενο το αισθημα αυτο.Αλλος το χρησιμοποιει για τα προβατα,αλλος για προστασια,αλλος για παρεα(γιατι μπορει να επιβληθει πιο ευκολα σε εναν σκυλο και να μην αντιμιλαει κιολας).Ο καθενας σας εχει εναν λογο που εχει το κατοικιδιο.Αφου ομως ειμαστε το δυνατοτερο ειδος δεν σας κατηγορω που εχετε σκλαβους αλωστε καποιοι απο εσας τους φερονται πιο καλα και απο τα παιδια τους.Φανταστειτε οτι υπαρχουν και ρατσες ζωων που οι ειδικοι μας λενε οτι αυτο δεν μπορει να ζησει εξω ειναι φτιαγμενο για σαλονι.Και πως εγινε αυτο πως επιβιωσε αυτη η ρατσα κανεις δεν το σκεφτεται??
Αν παιρναμε μια οικογενια αγριων που ζουνε στην φυση και τους φερουμε να ζουνε μαζι μας για πολλες γενιες μεσα στο διαμερισμα τι καταληξη θα εχουν οι απογονοι της οικογενιας.Θα τους ειναι αδυνατο να γυρισουν στην φυση.Θα πεθανουν αν βγουνε εξω.Αυτο εχουν καταφερει ολοι αυτοι και κανουν και καλη δουλεια.
Αφου τα καναμε ετσι ομως και αυτα πρεπει να ζησουν και ειμαστε εμεις οι υπευθυνοι ας ακολουθουμε τουλαχιστον τους νομους για να μην τα κανουμε χειροτερα(Η τελευταια προταση λεγεται κουβεντες στον τοιχο) :26:
Ευχαριστω για την αναγνωση
Human
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 25 Οκτ 2009 10:02

όλα όσα έγραψες αδερφέ συνοψίζονται σε μια μόνο λέξη μέσα στην ακόλουθη φράση...

ΣΕΒΑΣΜΟΣ στον εαυτό μας και στους διπλανούς μας , χωρίς εξαιρέσεις. Αν ίσχυε το παραπάνω ούτε ενα πρόβλημα δεν θα υπήρχε καθώς όλοι θα πράτταμε το σωστό για να μην μας ενοχλούν αλλά και να μην ενοχλούμε με όποιο τρόπο , πράξη και σκέψη. Αλλά επειδή αυτό είναι ενα ουτοπικό σενάριο όπως πολύ σωστά έγραψες στο κείμενο σου, καλούνται ομάδες τάξης διορισμένες προς τήρηση κάποιων κοινών κανόνων. Η ΕΛ.ΑΣ, το νομικό/ποινικό σύστημα, το πολιτικό σύστημα κοκ.

Και κάπου εδώ μπαίναι και αυτό που λές οτι το κράτος δεν δίνει αυτά που πρέπει , επειδή φταίμε και εμείς αλλά και οι αρχηγοί/διοικούντες. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν μπορούν να κάνουν αυτο τον συλλογισμό και θεωρούν πως το κράτος είναι μόνο οι πολιτικοί και είναι υποχρεωμένοι να υπηρετούν σωστά (κάτι που το οφείλουν βέβαια) ακόμα και αν ο πολίτης θέλει να υπερισχύει νόμων και κανονισμών και να καταπατεί δικαιώματα των υπολοίπων (που φυσικά είναι κατάχρηση και παρανομία).

Δύσκολο λοιπόν το να ζείς σε μια οργανωμένη κοινωνία και ακόμα δυσκολότερο το να διατηρείς ίσες αποστάσεις και ίσα δικαιώματα. Ειδικά όταν όλοι θεωρούν εαυτούς αδικημένους , γιατί δεν τους δίνεται το κάτι παραπάνω που ζητούν σαν κακομαθημένα παιδιά.

Καλώς ήρθες στο ECFPO και εύχομαι να βρείς την πιο αναίμακτη και εύκολη λύση στο πρόβλημα σου.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 05 Νοέμ 2009 08:44

Να πάρω θέση και εγώ (αν και λίγο καθυστερημένα).

1. Υπάρχει και ο νόμος 3170/03 περί ζώων συντροφιάς. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου ζητήσει να του στείλω το ΦΕΚ.
2. Αν δεν απατώμαι η διατάραξη κοινής ησυχίας διώκεται αυτεπαγγέλτως. Είναι υποχρέωση των αστυνομικών να κάνουν κάποιες συστάσεις αρχικά και έπειτα (αν δεν υπάρχει συμμόρφωση) να ενημερώσουν τον εισαγγελέα. Διαφορετικά διαπράττουν ποινικό αδίκημα.
3. Τη λύση της φόλας δεν τη συνιστώ. Πρέπει να τιμωρηθεί ο κάτοχος του ζώου και όχι το ίδιο το ζώο.
4. Πάρτε τηλέφωνο καμιά φιλοζωική εταιρεία. Σας την πέσει καμιά κυρία από φιλοζωική; Έχω εμπειρία. Αν διαολιστεί δεν την κάνεις καλά με τίποτα.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 05 Νοέμ 2009 12:37

Haridimos έγραψε:Να πάρω θέση και εγώ (αν και λίγο καθυστερημένα).
1. Υπάρχει και ο νόμος 3170/03 περί ζώων συντροφιάς. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου ζητήσει να του στείλω το ΦΕΚ.

για τον νομο ειχα βαλει λινκ πιο πανω .... το ξαναβαζω
http://www.ecocrete.gr/index.php?option ... &Itemid=82

Haridimos έγραψε:2. Αν δεν απατώμαι η διατάραξη κοινής ησυχίας διώκεται αυτεπαγγέλτως. Είναι υποχρέωση των αστυνομικών να κάνουν κάποιες συστάσεις αρχικά και έπειτα (αν δεν υπάρχει συμμόρφωση) να ενημερώσουν τον εισαγγελέα. Διαφορετικά διαπράττουν ποινικό αδίκημα.

υπαρχει ομως και μια εισαγγελικη γνωμοδοτηση [νομιζω του αρειου παγου] περι διαταραξης κοινης ησυχιας η οποια λεει οτι η διαταραξη ειναι κατι σχετικο και διαφορετικο για τον καθε ανθρωπο και δεν δυναται να οριοθετηθει

Haridimos έγραψε:4. Πάρτε τηλέφωνο καμιά φιλοζωική εταιρεία. Σας την πέσει καμιά κυρία από φιλοζωική; Έχω εμπειρία. Αν διαολιστεί δεν την κάνεις καλά με τίποτα.

θα συμφωνησω και εγω ... οι φιλοζωικες αποτελουνται απο ακτιβιστες που δεν μασανε πουθενα και εχουν και δικηγορους εξειδικευμενους στο συγκεκριμμενο θεμα ακτιβισμου
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 06 Νοέμ 2009 00:32

Φιλε βγαλε φωτογραφιες το σκυλι οταν ειναι δεμενο στην ταρατσα και στειλτες σε φιλοζωικη.Δες και την σελιδα zoofilia.gr
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Re: Περί διατάραξης κοινής ησυχίας

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 14 Απρ 2011 02:34

Φιλε οπως εχουμε πει και σε αλλους που ρωτησαν παλιοτερα για παρομοιο προβλημα η μονη λυση ειναι η μετακομιση.Δυστυχως οτι ισχυει για τις περιπτωσεις αυτες δεν βοηθαει και πολυ τον παθον.Αλλα δεν εχεις και τιποτα να χασεις αν πας στο αστυνομικο τμημα της γειτονιας σου και να υποβαλλεις παραπονα για τις κοπελες.Ο αξιωματικος υπηρεσιας θα τις καλεσει εκει και θα τους μιλησει.Απο εκει και περα ο συναδερφος ισως σου δωσει λυση.Απλα μην το αφησεις καθολου.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 14 Απρ 2011 09:59

το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ λόγω του κατοικιδίου... αλλά ρίξε μια ματιά και σε αυτό..

viewtopic.php?f=1&t=3789&hilit=%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE+%CE%B7%CF%83%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό lakonas67 » 17 Απρ 2011 19:40

ΣΦΑΙΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
Άβαταρ μέλους
lakonas67
Παλιό μέλος

Re: Περί διατάραξης κοινής ησυχίας

Δημοσίευσηαπό costas » 19 Απρ 2011 16:34

KostasTHES έγραψε: η μονη λυση ειναι η μετακομιση

:39:
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ » 25 Αύγ 2011 21:24

Αγαπητέ φίλε πόσο σε καταλαβαίνω

Να ξοδεύεις μια περιουσία για να αποκτήσεις μια μονοκατοικία σε ένα ήσυχο μέρος και να σου έρχεται ο άλλος ο ανεύθυνος και με 7 (οχι ένα και δύο), 7 σκυλιά στον κήπο του να μη σέβεται ούτε ώρες κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Και αυτά να μην επιτρέπουν ούτε κουνούπι να περάσει απέξω. Γίνεται χαμός. Προσωπικά πήγα στην αστυνομία ζήτησα προστασία αναφέροντας την αστυνομική διάταξη περί προστασίας και ο αστυνομικός υπηρεσίας με συμβούλεψε να καλέσω το Υγειονομικό. Βέβαια από που και ως που το υγειονομικό ενώ εμένα με ενοχλούν όλη την ημέρα οι σκύλοι δεν το κατάλαβα.

Στη συνέχεια έστειλα επιστολή στον Διοικητή όπου ζητώ να τηρηθεί η ανωνυμία μου, να κάνουν σύσταση στους ιδιοκτήτες των 7 σκύλων και μετά εφαρμογή της διάταξης. Ξέρετε τι έκανε; Εστειλε το αίτημα μου -που ήταν με τα στοιχεία μου στο Υγειονομικό, έκανε κοινοποίηση αυτού στη Δημοτική αστυνομία της περιοχής και αναφέρει και το όνομα κάποιου αστυνομικού. Υποθέτω ότι ήρθε κάποιος αστυνομικός και κάτι είδε...στο συγκεκριμένο σπίτι.

Ηρθε το Υγειονομικό ένα μήνα μετά, τους χτυπούσε το κουδούνι δεν άνοιγαν, τους πήραν τηλέφωνο και άνοιξαν μετά από 10 λεπτά αφού ήξεραν οτι είναι το Υγειονομικό..., έκανε επιτόπια επίσκεψη (ήταν η δεύτερη φορά που ερχόταν, ήξεραν το σπίτι γιατί τους είχαν κάνει κι άλλη καταγγελία άλλοι γείτονες για το βόθρο που ξεχυλίζει στο δρόμο και δεν τον αδειάζουν) και επειδή με πήραν τηλέφωνο στο κινητό (νομίζοντας πως εγώ είμαι η ιδιοκτήτρια των σκύλων για να μου πουν πως δεν ανοίγω, τριά πουλάκια κάθονται) βγήκα έξω κατά τη διάρκεια του 10λέπτου που κάναν για να ανοίξουν οι ιδιοκτήτες των σκύλων και τους παρακάλεσα να κρατήσουν την ανωνυμία όπως αναφέρω στο αίτημά μου. Μου ζήτησαν να φύγω και θα με ενημερώσουν με επιστολή.

Η αλήθεια είναι πως η κατάσταση με το γαύγισμα παραμένει ίδια εδώ και μια εβδομάδα που τους επισκέφτηκε το Υγειονομικό (όλες τις ώρες της ημέρας) και από ότι καταλαβαίνω τίποτα δεν πρόκειται να γίνει. Περιμένω την επιστολή αν και δεν φαντάζομαι ότι θα διορθωθεί τίποτα. Δυστυχώς οι αστυνομία αδυνατεί να εφαρμόσει τις διατάξεις. Κι αν αδυνατεί να εφαρμόσει τα απλά σκεφτείται τι γίνεται με τα σύνθετα. Αν είχε ο Human κάποια εξέλιξη ας με ενημερώσει.
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 26 Αύγ 2011 13:56

Σε περεπεμψαν στο υγιεινομικο και στην δημοτικη γιατι απλα ειναι δικη τους αρμοδιοτητα και οχι δικη μας.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ » 29 Αύγ 2011 23:58

Δηλαδή η εφαρμογή της αστυνομικής διάταξης που αναφέρω περι κοινής ησυχίας και ενόχληση από γαυγίσματα σκύλων είναι αρμοδιότητα του Υγειονομικού....... παράξενα πράγματα συμβαίνουν στην Ελλάδα. Το Υγειονομικό δεν ασχολείται με την καθαριότητα......;

Και φυσικά μιλάω για την ΑΣΤΥΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ που αναφέρει και ο HUMAN: νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο

Aλήθεια το Υγειονομικό που παίζει στην περίπτωση μου; Είμαι περίεργη ειλικρινά. Που ξέρω εγώ αν καθαρίζουν ή οχι τις ακαθαρσίες των σκύλων του. Μπορεί σε αυτό να είναι τέλειοι. Δεν έχω άποψη. Αλλο εμένα με ενοχλεί. Η φασαρία. Σε αυτό θέλω λύση.
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 30 Αύγ 2011 08:44

η αστυνομία επεμβαίνει μόνο σε περιπτώσεις κακοποίησης ζώου καθώς σύμφωνα με τον νέο νόμο που νομίζω κατατέθηκε..

http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128

Σε κάθε άλλη περίπτωση επεμβαίνει μόνο το υγειονομικό.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό xristos » 12 Σεπ 2011 04:22

σε αυτή την περίπτωση μπορείς να ρωτήσεις κάποια φιλοζωική ως προς την κακοποίηση των ζώων και για τις βρομιές κάνεις απλά μια αναφορά στο υγειονομικό
Η' ΕΛΛΑΣ Η' ΤΕΦΡΑ
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

█+███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▃
▂▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████].
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Άβαταρ μέλους
xristos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 12 Σεπ 2011 10:01

Σωστός ο xristos.. φιλοζωϊκή και υγειονομικό... Στον καινούριο νόμο οι κακές συνθήκες που αναφέρονται , θεωρούνται και ώς κακοποίηση ζώων και επιφέρουν σημαντικά πρόστιμα.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ » 26 Σεπ 2011 23:02

Gandalf έγραψε:η αστυνομία επεμβαίνει μόνο σε περιπτώσεις κακοποίησης ζώου καθώς σύμφωνα με τον νέο νόμο που νομίζω κατατέθηκε..

Η ΓΕΛΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1.Κατά την επιτόπια υγειονομική έρευνα υπήρχαν 4 σκυλιά στον κήπο της κατοικίας τα οποία ήταν καθαρά (λες κι αυτό ήταν το αίτημά μου)
2.Κάνει αναλυτική αναφορά στο νόμο ο οποίος λέει οτι πρέπει να υπάρχουν 2 σκυλιά και καθαρά και κλείνει την επιστολή με την εξής πρόταση.....

<Υστερα από τα παραπάνω και για την αποφυγή οχλήσεων στους περιοίκους σας παρακαλούμε να φροντίσετε για τη μειωση του αριθμού των κατοικίδιων ζώων σας απομακρύνοντας τα επιπλεον ζωα και να διατηρείτε στην κατοικία σας μόνο δύο σκύλους>

Καμμία αναφορά για επιπτώσεις στην περίπτωση μη εφαρμογής του νόμου, καμμία αναφορά στην αστυνομική διάταξη η οποία λέει για ώρες κοινής ησυχίας και γενικότερα για απαγόρευση των σκύλων στον κήπο σε περίπτωση που ενοχλούνται οι περιοικοι ακόμα και τις ώρες μη κοινής ησυχίας.

Και φυσικά όπως αντιλαμβάνεσαι δεν άλλαξε τίποτα στην συμπεριφορά των ιδιοκτητών. Συγνώμη, αλλά χέστηκαν. Εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που πηγαίνει το υγειονομικό για τον ίδιο λόγο. Σημείωσε σε παρακαλώ οτι τα σκυλιά είναι 6 αλλά τα κανίς τα φυγάδευσαν και αυτό γίνεται αντιληπτό διότι έκαναν 15 λεπτά να ανοίξουν την πόρτα από τη στιγμή που τους πήραν τηλέφωνο και τους είπαν ποιοί είναι για να ανοίξουν. Και το πιο ωραίο; Είχα ζητήσει στον Διοικητή της αστυνομίας να κρατήσει την ανωνυμία μου για λόγους ευνόητους. Ξέρετε πως έστειλαν την επιστολή στους ιδιοκτήτες των σκύλων; Με ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ των στοιχείων μου.

Ελλάδα το μεγαλείο σου.

Μήπως αν μαζευτούμε καμμιά 20 και μοιραστούμε τα έξοδα μπορέσουμε να κινηθούμε νομικά αφού το κράτος δεν μπορει να μας προστατεύσει σε ένα τόσο απλό πρόβλημα;
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ » 26 Σεπ 2011 23:12

Gandalf έγραψε:η αστυνομία επεμβαίνει μόνο σε περιπτώσεις κακοποίησης ζώου καθώς σύμφωνα με τον νέο νόμο που νομίζω κατατέθηκε..

Άρθρο 8 Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία έως δύο ζώων συντροφιάς. Στις πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται η διατήρηση έως δύο ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα, ακόμα και στην περίπτωση που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτης τους ή τον κάτοχό τους. Δεν επιτρέπεται η μόνιμη παραμονή των ζώων στις βεράντες του διαμερίσματος, η δε προσωρινή παραμονή τους σ΄ αυτές, τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας

2.Επιτρέπεται η διατήρηση περισσότερων ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις καθώς και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

3. Στις διπλοκατοικίες, επιτρέπεται με ομόφωνη απόφαση των συνιδιοκτητών, η διατήρηση περισσότερων ζώων συντροφιάς στους ανοιχτούς χώρους, υπό τους όρους της προηγούμενης παραγράφου.

4.Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, όπως ιδίως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο, στο φωταγωγό και στον κήπο.
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΗ
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 27 Σεπ 2011 07:52

καθώς και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

http://www.acoumel.gr/Legislation.html

Αν μου βρείς έστω και ενα άρθρο νόμου που να αναφέρεται σε ώρες κοινής ησυχίας και κατοικίδια και πως ακριβώς αυτό αντιμετωπίζεται , θα σου ήμουν υπόχρεος. Στην ουσία δεν υπάρχει κάτι. Ο μόνος τρόπος να επέμβει η αστυνομία είναι όταν υπάρχει παράβαση του νόμου περί κατοικιδίων και οχι περί κοινής ησυχίας εκτός και αν τα κατοικίδια παίζουν ντραμς ή κάνουν οικοδομικές εργασίες... :grin:
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης