[Διάσπαση] Off topic από ΞΗΛΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: ΞΗΛΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟ

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 27 Ιουν 2010 03:23

Τι εννοεις αν θα σταματουσα ενα τετοιο συναδερφο.Τελειως ενημερωτικα πριν κανα 2μηνο συνελαβα συναδερφο που υπηρετουσαμε μαλιστα στο ιδιο τμημα.Πηγε να αντισταθει ελαφρα στην χειροπεδηση και εφαγε μια αρπαγη και πτωση που θα τηυν θυμαται για παντα.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό bpp » 27 Ιουν 2010 03:27

δεν εννοω καποιον που εχει παρανομησει, αλιμονο...

εννοω σε ελεγχο πχ οπου θα δεις αναρμοστη συμπεριφορα του ( οχι απαραιτητα παρανομη)...και αν ο πολιτης ειναι πληρως συνεργασιμος
bpp
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 27 Ιουν 2010 03:37

Φιλε εξηγησε το μου αν θελεις λιγο.Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα το ερωτημα σου.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 27 Ιουν 2010 08:09

bpp, αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει έντονα καθώς θα φανεί ακόμα πιο άσχημα όταν έχεις 3-4 αστυνομικούς και διαφωνούν έντονα μεταξύ τους για το πως θα γίνει ενας έλεγχος. Αυτό που θα παρατηρήσεις και το έχω δεί και προσωπικά , είναι πως μπορεί κάποιος να είναι πιο απότομος και να "παρέμβει" τύποις κάποιος συνάδερφος του κατά την ώρα του ελέγχουν λαμβάνοντας τον λόγο μέσω κάποιας ερώτηση με πιο ήπιο τρόπο. Δεν θα δείς ποτέ και ούτε θέλω προσωπικά ποτέ να δώ κάποιον αστυνομικό να επιπλήττει τον συνάδερφο του, παρουσία ελεγχόμενου για το πως έκανε τον έλεγχο. Θα έδειχνε πάρα πολύ άσχημα.

Και αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα... το να την "πείς" σε κάποιον οτι κάνει λάθος στο επάγγελμα του ενώ είστε συνεργάτες, παρουσία πελάτη είναι οτι πιο άσχημο μπορεί να γίνει. Θα παρέμβεις μεν... αλλά με ήπιο και συμβιβαστικό τρόπο δε.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 27 Ιουν 2010 10:57

bpp έγραψε:θα μου επιτρεψεις επειδη εχω ζησει εκει να ξερω οτι τυχαιοι ελεγχοι φραπε στο χερι , γραφω δεκα ονοματα και γυρναω στο τμημα γιατι μου ζητησαν να τους φερω δεκα ελεγχους ΔΕΝ γινονται. Το περιστατικο με το τηλεφωνο στο λεωφορειο ειναι μαλλον ακραιο... κι εστω κι ετσι υστερα απο κληση θα πρεπει να ελεγξουν.

Ξερω οτι στην ελλαδα αυτη τη στιγμη δεν γινεται αλλιως εκ των πραγματων.... αλλα οταν η αστυνομια στηριζεται στην τυχη , κατι δεν παει καλα....αν πρεπει ν αλλαξει το πλαισιο να αλλαξει! Με προσοχη ομως ...

δεν ειναι γνωμη μου οτι η ελας παρεκτρεπεται συχνοτερα απ οτι αλλες ευρωπαικες... ειναι γνωμη διεθνων οργανισμων. και μην αρχισουμε τα περι διεθνους συνομωσιας εναντιον του εθνους μας κλπ
το εθνος μας εχει πολλα στραβα και ηρθε η ωρα να τα ισιωσει...

Tετοιοι πολιτες τετοιοι αστυνομικοι, anyway, οι αστυνομικοι, πολιτες ειναι και αυτοι, το ιδιο βλακες, το ιδιο εξυπνοι.
Αν ο πολιτης ειναι τσαμπουκας, θα τυχει σε αστυνομικο με τσαμπουκα, αν ο πολιτης ειναι σοβαρος ανθρωπος, και ο αστυνομικος θα ειναι το ιδιο.
Μιλησες για τυχαιο ελεγχο. Αν παει ενας ελληνας να φερθει στο δρομο, πεζος η με αυτοκινητο στην Αγγλια, οπως εδω, σε πληροφορω οτι θα γυρισει εχοντας ξοδεψει ολα τα λεφτα σου στις κλησεις αντι στα ξενοδοχεια.
Να κυκλοφορησεις χωρις κρανος? Να πεταξεις το τσιγαρο στο δρομο? Να φτυσεις στο δρομο? Και ιδιαιτερα αφου σου κοψει την κληση για αυτο, να του μιλησεις αποτομα? Καηκες. Θα ειναι καλος εφοσον εισαι και εσυ καλος. Αλλιως με το πρωτο που θα του κανεις εκει συνηθισμενος απο τους δικους μας εδω, σε εχει τσακισει. Εκει δεν ειναι παιδικη χαρα. Ημουνα μετρα στο Συνταγμα και περναει ενας Αγγλος με μια μπυρα κλειστη στο χερι:
Μου κανει: Im sorry Sir, I am going to drink it at home, not here, Im sorry.
-What? Του κανω.
-I know its forbidden, but i wont drink it now, Sir, I m going to drink it at home. Mου λεει.
-No its not forbidden του λεω. ( Ε ρε γλεντια σκεφτηκα, ως και σε αυτο το σημειο εχουν φτασει στην Αγγλια.)
-Oh, ok thanks, so i can drink it somewhere here? Μου λεει.
-Yea, the fine only 50 euros, then you can drink it. του λεω.
-What?
-Im kidding, drink it.
-Oh thank you Sir.
Φαντασου δηλαδη οι Αγγλοι τι διαφορετικη νοοτροπια εχουν, μας βλεπουν και φριττουν, αφου για τη μπυρα ηθελε αδεια, φαντασου πχ τι θα λενε για τον αλλον που πεταει σακουλες σκουπιδιων στην Αττικη οδο και δεν του κανει κανεις τιποτα . Απαραδεκτα πραγματα, πληρης ατιμωρησια και ασυδοσια, που τη θεωρουνε καποιοι και δικαιωμα τους.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 27 Ιουν 2010 11:07

bpp έγραψε:
επισης εκει δεν ισχυει το συστημα σταματαω ( με το φραπε στο χερι) χιλια ατομα στο συνταγμα, μπας και πιασω εναν !

αληθεια ειναι λοιπον οτι οι εδω πολιτες δεν εχουν την πρεπουσα συμπεριφορα. Επειδη ομως το κρατος δεν μπορει να ελεγξει τη συμπεριφορα ολων των πολιτων, μπορει ομως και επιβαλλεται να ελεγξει τη συμπεριφορα ( ολων ) των αστυνομικων του οργανων, νομιζω οτι πρεπει να αρχισουμε απο εκει.
Μετα θα ακολουθησει πληρης υποστηριξη ( πλην γραφικων) της κοινωνιας προς την αστυνομια.... σκεφτεστε καποια αλλη λυση ν αρχισουμε?

Για το φραπε που ισως ηταν το γεγονος που ενοχληθηκες: Μηπως προτιμας αυτον τον αστυνομικο που ειναι στην αλλη ακρη του ατλαντικου? Δεν εχει φραπε παντως:
http://www.youtube.com/watch?v=sOmc4E6bIX8
Η αυτον, που αποδεικνυει οτι εχει πολυ καλη εκπαιδευση ωστε να αναγνωριζει απειλες.
http://www.youtube.com/watch?v=4kJVnA5K ... r_embedded
Η αυτον αποδεικνυει οτι εκει πρωτα βαρανε και μετα ρωτανε:
http://www.youtube.com/watch?v=9llvTQn8v-c&feature=fvw
Η αυτους:
http://www.youtube.com/watch?v=J0WTcTzN96s&feature=fvst
Η αυτους.
posting.php?mode=quote&f=1&p=37848
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό xristos » 27 Ιουν 2010 19:54

Η αυτον, που αποδεικνυει οτι εχει πολυ καλη εκπαιδευση ωστε να αναγνωριζει απειλες.

ρε τι μ********** ειναι αυτοι οι δυο,φοβηθηκαν το σκυλακο??? ο μπασταρδος του ριχνει και στο κεφαλι για να τον αποτελειωσει,που να τον βρει τον ιδιο μια σφαιρα στο κεφαλι!!!
Η' ΕΛΛΑΣ Η' ΤΕΦΡΑ
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

█+███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▃
▂▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████].
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Άβαταρ μέλους
xristos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 27 Ιουν 2010 21:20

xristos έγραψε:

ρε τι μ******* ειναι αυτοι οι δυο,φοβηθηκαν το σκυλακο??? ο μπασταρδος του ριχνει και στο κεφαλι για να τον αποτελειωσει,που να τον βρει τον ιδιο μια σφαιρα στο κεφαλι!!!

Eκανα ενα λαθος στο τελευταιο Η αυτους και δεν με αφηνει να το επεξεργαστω, δεν ξερω για τι.
Το παραθετω http://www.youtube.com/watch?v=h15ThbqP ... re=related
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Ioannis Spyropoulos » 01 Ιούλ 2010 14:45

bpp έγραψε:Προς Σπυροπουλο

το ηνωμενο βασιλειο ενεργει βασει του " απ οτι φαινεται αρεσει στους αστυνομικους" ???????

καποιοι πολιτες προσβαλλονται απο το εθνικο μας συμβολο? βαλε στο σοχο μια αγγλικη σημαια στο μπρατσο μπατσου ( ή σκωτσεζικη καλυτερα) και μετρα τις ...απωλειες!!!

Μου θυμιζεις ελληνες που εξω θαυμαζουν τα παντα και καθονται σουζα, ενω εδω λενε οτι τους κατεβει.... και ξερω οτι δεν εισαι απ αυτους !!!! A momentary lapse of reason????

οι κυβερνησεις μας ειναι πολυυυυυ κακες.....οχι ομως τελειως αχρηστες ! Εχουμε συνηθισει να θαβουμε καθε αλλαγη πριν ακομα δουλεψει!!!!

πχ ο αστυνομικος της γειτονιας ....εσυ ξερεις τι σημαινει, και ποσο καλο μπορει να κανει στην πολιτικη εμπαθεια της ελλαδας!!!

αληθεια τι εγιναν αυτοι??? τους Δ τους βλεπω (θετικο , τριγυρνανε σχεδον παντου), οι πεζοι που μοιραζουν το κινητο τους????

ασχετο: γιατι τα γραφεια της τροχαιας ειναι ασφυκτικα γεματα απο ενστολους???

Gandalf...., τι εχει παθει το συστημα και δεν λαμβανω πλεον ενημερωση οταν γραφει καποιος στα θεματα που παρακολουθω...?
Φιλε bpp νομιζω δεν σου εχω απαντησει γιατι δεν το ειδα..εκτος αν το ειδα και μετα ξεχασα να σε κραξω...χαχαχαχα (αστειευομαι)!
Δεν ειπα οτι πρεπει να κανουν οι αστυνομικοι οτι τους κατεβει με την στολη ! Εκεινο που ειπα ειναι οτι το εθνοσημο ειναι το τελευταιο που θα πρεπε να απσχολει το νονοθετη!!!!Ξερεις υπαρχει αυτο που λεμε εργασιακη αντισταση σε ολου του ειδους των οργανισμων και δη σε οργανισμους με στατιωτικη οργανωση και κουλτουρα οπως η ΕΛ.ΑΣ, οταν πας να κανεις αλλαγες και να σπασεις το κατεστημενο. Για παραδειγμα το επιθυμητο στην ελλαδα ειναι να διαλυθει η αστυνομια ως στρατιωτικο σωμα που ενεργει ως απομηχανης θεος σε τραγωδια οταν ερχεται να εκτελεσει τα καθηκοντα της και να δημιουργηθει ενας οργανισμος που δεν θα χει καμια σχεση με στρατιωτικη οργανωση και ιεραρχια και θα λειτουργει με κοινωνικη συναινεση και κοινωνικη συμμετοχικοτητα για την προληψη και καταστολη της εγκληματικοτητας. Το αν το προσωπικο της αστυνομιας θα φερει το εθνοσημο η οχι στο μπρατσο δεν ειναι καθολου σημαντικο αν οι δομες, θεσμοι και η οργανωση της ΕΛ.ΑΣ και συνεπως ολοκληρο το συστημα σχετικα με την αστυνομευση σε κατι ποιο δημοκρατικο και ανοιχτο σε ολους τους πολιτες!
Το πρωτο βημα για να αλλαξουμε την αστυνομια σε οργανισμο κοινωνικου ελεγχου που λογοδοτει στους πολιτες και οχι στην κεντρικη εξουσια και συνεπως στο διεφθαρμενο πολιτικο συστημα ειμαι σιγουρος δεν ειναι να αφαιρεσουμε το εθνοσημο απο την στολη!!!
Ριζικη μεταρυθμιση και αλλαγη – μια φραση που εχουμε ακουσει πολλες φορες απο πολιτικους- στον τομεα της αστυνομευσης και της αντεγκληματικης πολιτικης δεν ειναι η αφαιρεση του εθνοσημου. Ριζικη αλλαγη ειναι να προστατευονται και να διασφαλιζονται με θεσμους και δομες κατα την εκτελεση του καθηκοντος της ΕΛ.ΑΣ και ο πολιτης και ο αστυνομικος ! Αν γινει αυτο τοτε ας βγαλει ο νομοθετης νομο που να λεει οποιος αστυνομικος δεν φερει τουλαχιστον 50 εθνοσημα στην στολη θα θανατωνεται με λιθοβολισμο!
Τωρα αυτα πο ειπες περι αγγλιας κτλ.....
Το θεμα τις αστυνομευσης με ενδιαφερει ακαδημαικα και εχω φαει τα τελευταια 8 χρονια της ζωης μου πανω σε διαφορα τετοια θεματα! Δεν ενθουσιαζομαι ουτε και απογοητευομαι με το τι φοραει ο αστυνομικος σε οποιαδηποτε χωρα! Εκεινο που με ενδιαφερει ειναι τι εργο παραγει ο αστυνομικος σε καθε χωρα και ποιοι παραγοντες συμβαλλουν σε αυτο!
Ας αλλαξουμε τα σημαντικα πρωτα και μετα ας ασχοληθουμε με το αν θα κολαμε σημαιακια στις στολες των αστυνομικων ή οχι!!!!!!!!!!!!
«ÄΓ₯ óáìâùíþ Γ―Γ½Γ΄Γ₯ Γ¬Γ₯ ìéÑ ëÝΓ
Ioannis Spyropoulos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Ioannis Spyropoulos » 01 Ιούλ 2010 14:56

bpp έγραψε:και κατι ακομα γκανταλφ, μιας που το εθεσες εστω απο σποντα...

οταν η εδω αστυνομια (ολη) αποκτησει την συμπεριφορα της αγγλικης , θα δεχθω και τετοιο νομοσχεδιο και πολλα άλλα...

αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα ,εκει η αστυνομια ειναι ανεξαρτητη , εδω οδηγειται απο πολιτικους και αρχηγισκους !!!

:lol: :lol: :lol: :lol:
Φιλε θα εκτεθεις.....επειδη δεν γνωριζεις......!
οχι ρε φιλε προτιμω την εληνικη αστυνομια απο το να τρωω στην μαπα τα φοβικα συνδρομα του αγλλου νομοθετη.....χαχαχαχα! Μαλλον εσυ εχεις ενθουσιαστει και καθεσαι σουζα οταν εισαι στο εξωτερικο και οπως φαινεται σου χει μεινει και σου αρεσουν τα αγγλικα βιτσιοζικα νομοθετηματα κι οταν εισαι στην ελλαδα!!!χαχαχαχαχα
Μην νομιζεις οτι οι αγγλοι αστυνομικοι ειναι αγιοι, απλα το συστημα αστυνομευσης ειναι καλυτερο και δεν ευνοει παραβατικες αυμπεριφορες απο αστυνομικους κτλ....
Το μονο που επιασες ολιγον σωστα ειναι αυτο: αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα ,εκει η αστυνομια ειναι ανεξαρτητη , εδω οδηγειται απο πολιτικους και αρχηγισκους
Αν και αυτο σηκωνει μεγαλη συζητηση ...μην ξεχναμε το αγγλικο Home Office που νομιζει κρατα το αγιο δισκοποτηροτης γνωσης και "επιβαλει" πολιτικες ....με πλαγιους τροπους
Ioannis Spyropoulos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 01 Ιούλ 2010 15:02

Ἔχετε βγεῖ ἐκτὸς θέματος μὲ τὰ περὶ ἀστυνομικοῦ ἐλέγχου σὲ Ἑλλάδα καὶ Ἡνωμένο Βασίλειο.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Ioannis Spyropoulos » 01 Ιούλ 2010 15:28

Haridimos έγραψε:Ἔχετε βγεῖ ἐκτὸς θέματος μὲ τὰ περὶ ἀστυνομικοῦ ἐλέγχου σὲ Ἑλλάδα καὶ Ἡνωμένο Βασίλειο.

οχι και εκτος θεματος...απλα συγκρινουμε αστυνομιες με εθνοσημο και αστυνομιεσ χωρις εθνοσημο... :lol: η κουβεντα περι εθνοσημων παραμενει ....χαχαχα
Ioannis Spyropoulos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό bpp » 02 Ιούλ 2010 04:30

Δοκιμε

ειμαι ο μεγαλυτερος εχθρος της ασυδοσιας και της ατιμωρησιας, αλλα προς ΟΛΟΥΣ

Γκανταλφ

εξυπακουεται οτι οι "συστασεις" μεταξυ αστυνομικων θα γινουν ΜΕΤΑ το περιστατικο,ή καποια ηπια παρεμβαση στις ερωτησεις! και το συστημα που λες , ενας "βαρυς" ενας "ελαφρυς" το εχω βιωσει ο ιδιος!
εκτος βεβαια αν μιλαμε για επι τοπου παρανομες ενεργειες...φανταστειτε ποσο διαφορετικη θα ταν η εξελιξη αν ειχε βρεθει ενας νηφαλιος να σταματησει τους υπολοιπους, οταν επεσαν οι πρωτες μπουνιες στον αυγουστινο!

Σπυροπουλε

δεν καθομουν σουζα στην αγγλια, ο ιδιος ημουν οπως κι εδω....απλα εκει δεν επεσα ποτε σε βλακα μπατσο, εδω εχω πεσει καποιες...
Συμφωνω οτι η ενδυμασια δεν ειναι το σημαντικοτερο, αλλα οταν μια κυβερνηση βλεπει τις αντιδρασεις πολλων προς τη σημαια που "χρησιμοποιειται" εναντιον τους , ειτε απο αγνους πατριωτες ειτε απο ακροδεξια καθικακια, ορθα πραττει αποφασιζοντας να τελειωσει με μια εστια "εντασης" που δεν χρειαζεται στη χωρα μας!!! Ειπαμε η αστυνομια δεν ειναι ο εθνικος στρατος!

Το οτι εκει δεν υπαρχουν μεγαλα περιθωρια παραβατικοτητας των ενστολων ειναι κι εδω το ζητουμενο! Περιμενω την ιδρυση ανεξαρτητου γραφειου καταγγελιων οπως εχει κι η αγγλια ! Τοτε πολλοι θα σκεφτουν διπλα για να κανουν αναιτιους τσαμπουκαδες και "μαγκιες". Οσοι ειναι σωστοι δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα! Να αρχισει να ξεκαθαριζει το τοπιο.
Και ειναι και μεγαλο επιχειρημα και για τους αστυνομικους! Εχεις παραπονο θα λενε? πηγαινε για καταγγελια, αλλιως ασε με να κανω τη δουλεια μου.

___Αληθεια θα θελα να ακουσω απο ενστολους , περιπτωσεις που την εχουν πει σε συναδελφους τους μετα απο ελεγχο πολιτη, για τη συμπεριφορα τους, ...θα ταν ενδιαφερον αν και εκτος θεματος!

ΥΓ και για να μην νομιζουν μερικοι ενστολοι οτι ειμαι εναντιον τους, εχω να πω οτι τελευταια νιωθω πολυ πιο ασφαλης, με τους δελταδες που τους πετυχαινεις ΠΑΝΤΟΥ. Τα καλα να λεγονται λοιπον...
bpp
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 02 Ιούλ 2010 16:02

bpp, εσυ ανεφερες οτι στο εξωτερικο οι αστυνομικοι ειναι κομπλε, εγω σου ανεφερα καποια παραδειγματα.
Επισης, σε ρωτησα ποια η αντιμετωπιση ενος Αγγλου αστυνομικου στον κλασσικο τραμπουκο ελληνα που το παιζει μαγκας στους μπατσους επειδη γνωριζει οτι θα την βγαλει καθαρη οτι και να γινει. Μαγκια-κλανια δηλαδη. Ο Αγγλος, πες μου τι θα κανε. Εγω πιστευω, με βαση το περιστατικο με τον πακιστανο οτι θα τον εδενε πισθαγκωνα, αν αντιστεκοταν κλομπια στη μουρη και μετα θα τον πηγαινε στο τμημα για τα περαιτερω. Αυτη ειναι η αποψη μου, δεν μου χει τυχει ουτε θα θελα να ξερω ομως προσωπικα τι θα γινοταν. Εδω τα ξερω και τα βλεπω παντως.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 02 Ιούλ 2010 16:37

bpp περα απο τα παραπονα σου , καλο ειναι να κανεις και την αυτοκριτικη σου.Πχ : "εκει ποτε δεν επεσα σε βλακα μπατσο" , εδω ειμαστε γεματοι απο βλακες μπατσους ?Και τι εννοεις οσοι ειναι σωστοι ?Εγω φιλε πιστευω πως εαν γινει αυστηρος ελεγχος στον μεσο Ελληνα , ενα ποσοστο 70-80 τοις εκατο θα κανει παραπονα που πιθανον να αφορουνε : κοφτο και αυστηρο τροπο ομιλιας , μεγαλη σχολαστικοτητα στον ελεγχο , πιθανη σωματικη ερευνα , ακομα και προσαγωγη σε περιπτωση στερησης εγγραφων.Πιστευεις οτι ισχυει οτι λεω η οχι ?Επισης , μη μου πεις οτι πολλοι οπως ειπε και ο ΔΟΚΙΜΟΣ δεν εχουνε ενα εχθρικο υφος.Στην Αγγλια ο πολιτης σεβεται την αστυνομια.Εδω ο σεβασμος προς την Αστυνομια ειναι πολυ μικρος.Θα μου πεις οτι θα πρεπει και η αστυνομια να σεβεται.Σεβεται φιλε , εχω τυχει σε περιπτωσεις οπου σε τυπικους ελεγχους , με πληθυντικο , και ευγενια , υπηρχε εντονο υφος απο τον ελεγχομενο.Αυτο δεν νομιζω οτι υπαρχει στο εξωτερικο , οχι σε τετοιον βαθμο.Ηρθανε συγγενεις μου απο Αυστραλια και ειδανε τα επεισοδια που γινονται και παθανε πλακα.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό bpp » 03 Ιούλ 2010 16:12

Δοκιμε

στην αγγλια η εξελιξη θα ηταν οπως την περιγραφεις....εκει προβλημα με την αστυνομια εχουν μονο οι εγκληματιες και οι εκαστοτε μεθυσμενοι απ τα μπαρ!
Μια αχρειαστη γκλομπια επεσε σε πολιτη στα ορια διαδηλωσης, καταγεγραμμενη, και ο αστυνομικος βρηκε το μπελα του και σωστα, αφου ο πολιτης χτυπηθηκε στο κεφαλι και πεθανε. Ειχε γινει ολοκληρος σαλος...κατα τα αλλα πανε καλα, αφου ειναι αοπλοι οι περισσοτεροι στο δρομο. Εμεις εχουμε αλλη ιστορια, και χρειαζομαστε βαθμιαιες αλλαγες ...

βλακες μπατσους ειπα μερικους στους οποιους εχω πεσει ή δει , και χωρις τσαμπουκα απο τον ελεγχομενο. Μερικους ειπα.... κι αυτοι θα σταματησουν τελειως πιστευω με το νεο γραφειο παραπονων. Αυτο ειναι καλη εξελιξη.
Σωστους εννοω τους επαγγελματιες, ευγενικους, και χωρις προσωπικα παθη ενστολους , ειναι απλο.
bpp
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό bpp » 03 Ιούλ 2010 16:18

και κατι ακομα

εχεις δικιο οτι πολλοι ειναι δυσαρεστημενοι ακομα και σε σωστο ελεγχο.... το χω δει κι απ τον εαυτο μου... σου μενει στο μυαλο ο βλακας μπατσος απ την κακη εμπειρια και δε φευγει ευκολα, ετσι ξεσπας σ αυτους που δε φταινε...

γι αυτο ειπαμε οτι ο ενας κακος κανει κακο σε ολους, το οποιο φευγει δυσκολα...

ζητησα αν εχετε περιστατικα οπου κανατε συστασεις σε συναδελφο να ειναι πιο επαγγελματιας....δεν ειναι κακο να τα πειτε. Ξερω οτι θα ειναι 1 στους 500... δεν αμαυρωνετε την εικονα σας . Ισα ισα θα φανει οτι εχετε πληρη αισθηση του καθηκοντος προς ολους τους πολιτες!
Και οτι η κατασταση μπορει να βελτιωθει κι αλλο.
bpp
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 03 Ιούλ 2010 17:48

Oποτε μονος σου το λες..
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 03 Ιούλ 2010 18:27

bpp έγραψε:και κατι ακομα

εχεις δικιο οτι πολλοι ειναι δυσαρεστημενοι ακομα και σε σωστο ελεγχο.... το χω δει κι απ τον εαυτο μου... σου μενει στο μυαλο ο βλακας μπατσος απ την κακη εμπειρια και δε φευγει ευκολα, ετσι ξεσπας σ αυτους που δε φταινε...

γι αυτο ειπαμε οτι ο ενας κακος κανει κακο σε ολους, το οποιο φευγει δυσκολα...

ζητησα αν εχετε περιστατικα οπου κανατε συστασεις σε συναδελφο να ειναι πιο επαγγελματιας....δεν ειναι κακο να τα πειτε. Ξερω οτι θα ειναι 1 στους 500... δεν αμαυρωνετε την εικονα σας . Ισα ισα θα φανει οτι εχετε πληρη αισθηση του καθηκοντος προς ολους τους πολιτες!
Και οτι η κατασταση μπορει να βελτιωθει κι αλλο.

θες να σου πω κατι ρε bpp? Το αλλο σκελος του τομεα το χεις αντιληφθει? Ο μπατσος που ισως να ναι και ******** απο γεννησημιου του, -δεν το αμφισβητω, αλλωστε για την πλεοψηφια και εγω την ιδια γνωμη εχω- γινεται περισσοτερο ******** και απο την ιδια την αντιμετωπιση των υπολοιπων. Ασχετα απο την αντιμετωπιση του καθε πολιτη, αυτος ο μπατσος, που μπηκε ισως στην αστυνομια χωρις να τα ξερει ολα αυτα, εχει να αντιμετωπισει τα πιο χαλια ωραρια που μπορουσε καποιος να σκεφτει, ενα μισθο ψιχουλο σε αντιθεση με τις ωρες εργασιας, το στρες απο τους ανωτερους και την επικινδυνοτητα. Κατι που κανενα αλλο επαγγελμα πλην ιδιωτικου τομεα το χει.
Δηλαδη ειναι ενας ο οποιος στηνεται απο το διοικητη μερα νυχτα στο δρομο, τον βαζει να σταματαει αυτοκινητα απο τα οποια εισπρατει συνεχως κοσμητικα επιθετα και εχει το στρες της επικινδυνοτητας και επισης οτι αν δεν εχει αποδοση θα εχει ολα τα παρεπομενα μετα... Και βεβαια πρεπει και στον καθε πολιτη ο οποιος εχει προβληματα απο το σπιτι, να του κανει και τεμεναδες. Και ολα αυτα για να πληρωνεται με χιλια ευρω το μηνα, οσο δηλαδη ενας αλλος ΔΥ στο γραφειακι του.
Δεν λεω να φτασουμε στο αλλο επιπεδο των ΔΥ, οπου η αποδοση ειναι ανυπαρκτη απο το πολυ καθησι και βεβαια η συμπεριφορα προς τους πολιτες αναλογη. Αλλα μια μεση λυση ειναι καλυτερη, πιστευω. Ειναι αδικο να μιλαμε ολο για αστυνομικους συγκρινοντας τους με συνθηκες εργασιας αλλων επαγγελματων. Δεν μιλαμε επι ισοις οροις.
Δεν ξερω για Αγγλια, αλλα για Φινλανδια που εχω γνωστο μου, μου ελεγε οτι εκει το επαγγελμα του αστυνομικου και του γιατρου θεωρειται το ποιο χρησιμο και αξιοσεβαστο. Ενδεικτικα σου αναφερω οτι ενας γιατρος εκει πληρωνεται με 5500 ευρω το μηνα, ενας αστυνομικος με 4000 και οι υπολοιποι υπαλληλοι που δεν ασκουν λειτουργηματα SOS με 2500. Μονο στην Ελλαδα ισοπεδωσαμε την δουλεια του γιατρου, του αστυνομικου και του γραφια του δημου με 1000 το μηνα.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό bpp » 08 Ιούλ 2010 04:50

δε διαφωνω καθολου σε αυτα που λες....φυσικα και θα πρεπε να πληρωνεστε με 3000 τουλαχιστον.....και τα λεφτα οπως ολοι τωρα ξερουμε υπηρχαν ,αλλα πηγαν αλλου

αυτο ομως του σεβασμου μπορειτε να το κερδισετε νωριτερα.... καμια δυσκολη συνθηκη εργασιας δεν δικαιολογει "ξεσπασμα¨" στους πολιτες...
Και τα λιγα στραβα πρεπει να διορθωθουν, απο εσας τους ιδιους ομως! Και τους ανεκδιηγητους διευθυντες σας , που το μονο που βλεπουν μπροστα τους ειναι η προαγωγη τους ! Αυτη η ελλαδα "χρεοκωπησε"....για αυτο ζητησα περιπτωσεις ! Περπτωσεις διορθωσης....οτι κατι προχωραει, βελτιωνεται....
bpp
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 08 Ιούλ 2010 12:04

Ο σεβασμος.Πολυ μεγαλο θεμα...Τι οριζεις εσυ σεβασμο δηλαδη ?Πως κερδιζεται ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 08 Ιούλ 2010 16:58

bpp έγραψε:δε διαφωνω καθολου σε αυτα που λες....φυσικα και θα πρεπε να πληρωνεστε με 3000 τουλαχιστον.....και τα λεφτα οπως ολοι τωρα ξερουμε υπηρχαν ,αλλα πηγαν αλλου

αυτο ομως του σεβασμου μπορειτε να το κερδισετε νωριτερα.... καμια δυσκολη συνθηκη εργασιας δεν δικαιολογει "ξεσπασμα¨" στους πολιτες...
Και τα λιγα στραβα πρεπει να διορθωθουν, απο εσας τους ιδιους ομως! Και τους ανεκδιηγητους διευθυντες σας , που το μονο που βλεπουν μπροστα τους ειναι η προαγωγη τους ! Αυτη η ελλαδα "χρεοκωπησε"....για αυτο ζητησα περιπτωσεις ! Περπτωσεις διορθωσης....οτι κατι προχωραει, βελτιωνεται....

Kαλα, το οτι η πλειοψηφια των ανωτερων ειναι !@#$ δεν περιμενα να μου το πεις, το βλεπω καθημερινα στα χρονια που εχω στη Σχολη.
Αντιπαραγωγικοτητα, γλυψιμο, ανικανοτητα και υποβαθμιση του κατωτερου προσωπικου απο το 80% των αξιωματικων.
Αλλα μη μου πεις οτι φταινε οι αξιωματικοι για αυτο. Αυτοι αντιπροσωπευουν τον πληθυσμο, που επισης το 80% ιδιας παστας ανθρωποι ειναι. Αυτο που πρεπει να γινει, ειναι ιδιαιτερα για αξιωματικους, ανθρωπους δηλαδη με ιδιαιτερα ποστα, αυτοι που θα επιλεγονται να μην ανηκουν στο 80%.
Βεβαια, μετα θα μου πεις το ιδιο πρεπει να γινει και με τους πολιτικους, οι οποιοι εχουν ακομα πιο κυρια ποστα και στο ιδιο ποσοστο τα ιδια χαλια εχουν. Τι να κανουμε, στην Ελλαδα ζουμε.
Για τα λεφτα που αναφερθηκαν, εννοειται οτι οποιος μπαινει στην αστυνομια για τα λεφτα, δεν πρεπει να μπει. Γιατι τις ιδιες ωρες να δουλεψει εξω, θα πληρωνεται τουλαχιστον τις υπερωριες και θα βγαζει διπλασια, χωρις να υπολογισουμε επικινδυνοτητα κτλ.
Απλα οσο να ναι, το οτι πρεπει να γινουν καλυτερα, πρεπει.
Αν και εγω, παντα λατρευα την Αστυνομια γενικα, υπηρεσιες που ονειρευομαι μετα απο τη Σχολη ειναι μαχιμες οι οποιες δε θα με κανουν να βαριεμαι και θα χει δραση, πχ ΜΑΤ, ΔΙ.ΑΣ, ΕΚΑΜ :7: . Σε αυτες τις υπηρεσιες, οσο και να με πληρωνανε, δε θα με εννοιαζε, γιατι απλα με τρελαινουν και ειναι ο σκοπος που μπηκα Αστυνομια. Και τζαμπα που λεει ο λογος παω(ενταξει μη βαρατε).
Τωρα, χαζομαρες οπως πχ αξιωματικος υπηρεσιας οπου θα ερχεται η καθε θεια επειδη κατουρησε ενα σκυλι τα σκαλοπατια και θελει να κανει μηνυση, ευχαριστω δε θα παρω. Αυτες ειναι οντως υπηρεσιες που χρειαζεσαι τα παραπανω λεφτα για ψυχολογο. :grin:
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 08 Ιούλ 2010 17:28

ΔΟΚΙΜΟΣ ειναι καλο που σου αρεσουνε τετοιες υπηρεσιες και εισαι απο τους λιγους που δεν μπηκανε απλα για το νουμερο στο χαρτι μισθοδοσιας στο τελος του μηνα.Να πω εδω ομως οτι η δουλεια του ΑΞΥΠ εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη , αποτελει -ισως- το πιο νευραλγικο ποστο σε ενα ΑΤ , και θελει μεγαλη προσοχη.Βεβαια δεν εχω κανει ΑΞΥΠ , ομως κατανοω τις δυσκολιες επειδη εχω σειρες μου που κανουνε ΑΞΥΠ αλλα και επειδη το βλεπω και απο μονος μου , δεν χρειαζεται και πολυ για να το καταλαβεις.

ΔΟΚΙΜΟΣ βεβαια πρεπει να αναλογιστεις και καποια πραγματα , οτι δεν ειναι ολα ροδινα σε μαχιμες υπηρεσιες και θα ερθουνε στιγμες οπου θα δυσκολευτεις.Εξαλου εχουνε και μεγαλο κινδυνο (κυριως οσο αναφορα την σωματικη υγεια).
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 08 Ιούλ 2010 20:47

JohnSon έγραψε:ΔΟΚΙΜΟΣ ειναι καλο που σου αρεσουνε τετοιες υπηρεσιες και εισαι απο τους λιγους που δεν μπηκανε απλα για το νουμερο στο χαρτι μισθοδοσιας στο τελος του μηνα.Να πω εδω ομως οτι η δουλεια του ΑΞΥΠ εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη , αποτελει -ισως- το πιο νευραλγικο ποστο σε ενα ΑΤ , και θελει μεγαλη προσοχη.Βεβαια δεν εχω κανει ΑΞΥΠ , ομως κατανοω τις δυσκολιες επειδη εχω σειρες μου που κανουνε ΑΞΥΠ αλλα και επειδη το βλεπω και απο μονος μου , δεν χρειαζεται και πολυ για να το καταλαβεις.

ΔΟΚΙΜΟΣ βεβαια πρεπει να αναλογιστεις και καποια πραγματα , οτι δεν ειναι ολα ροδινα σε μαχιμες υπηρεσιες και θα ερθουνε στιγμες οπου θα δυσκολευτεις.Εξαλου εχουνε και μεγαλο κινδυνο (κυριως οσο αναφορα την σωματικη υγεια).

Περσι καλοκαιρι που μας βγαλανε πρωτη χρονια πρακτικη (το χαν κανει και προπερσι πιλοτικα ενα μηνα), πηγα στο τμημα και ειδα τον ΑΞΥΠ, και σιχαθηκα το ποστο. Ολο γραψιμο γραψιμο γραψιμο. Παρακαλουσα το Διοικητη να με βγαζει περιπολικο με δυο ΕΦ, σαν τριτο ατομο, και ευτυχως το εκανε αρκετες φορες.
Δεν λεει ΑΞΥΠ. Δεν ειναι να πεις ενα γραφειο που δεν κανεις τιποτα, πχ στη ΓΑΔΑ.
Μιλαμε για μια θεση η οποια ειναι τρομερα δυσκολη, εχεις ευθυνες για κρατουμενους, για δικογραφιες, και εχεις να ακουες τον καθε ενα τρελο, ολη την ωρα. Τρελα. Ενω ΜΑΤ, εισαι αρχοντας, ουτε γραψιμο ουτε τιποτα, και εχεις δραση, δεν καθεσαι.
Το ξερω οτι ειναι δυσκολα, αλλα ενδιαφεροντα.
Ενω ΑΞΥΠ ειναι δυσκολα και βαρετα.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Re: [Διάσπαση] Off topic από ΞΗΛΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 09 Ιούλ 2010 01:05

Και στα ΜΑΤ μπορει να τραυματιστεις σοβαρα.Βεβαια αν το θες να πας , στα ΜΑΤ δεν ειναι τοσο δυσκολο να πας , παντα θελουνε ατομα.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 09 Ιούλ 2010 09:44

JohnSon έγραψε:Και στα ΜΑΤ μπορει να τραυματιστεις σοβαρα.Βεβαια αν το θες να πας , στα ΜΑΤ δεν ειναι τοσο δυσκολο να πας , παντα θελουνε ατομα.

Ναι, αλλα πιστευω οτι γενικα αμα σκεφτεσαι να τραυματιστεις σοβαρα καλυτερα να μη γινοσουνα αστυνομικος αλλα δασκαλος.
Οντως, ευκολο ειναι και αυτο μου αρεσει.
Οπως και ΔΙ.ΑΣ νομιζω τους παρακαλανε να πανε. Καλο ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι με τη τοποθετηση απο τη Σχολη, πρεπει απο πριν να εχω μιλησει με αξιωματικο στα ΜΑΤ η στη ΔΙ.ΑΣ γιατι μπορει να στειλουνε εμενα σε ΑΤ και καποιον αλλο στα ΜΑΤ και να μη του αρεσει. Ειναι και λιγο τυχη, αν δεν εχεις μιλησει απο πριν.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 09 Ιούλ 2010 18:09

Πλην ματ και διας υπαρχει και η Αμεση Δραση και ΟΠΚΕ.Τωρα στο χερι σου ειναι τι θα κανεις.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό el_paso » 09 Ιούλ 2010 18:55

Ioannis Spyropoulos έγραψε:Για παραδειγμα το επιθυμητο στην ελλαδα ειναι να διαλυθει η αστυνομια ως στρατιωτικο σωμα που ενεργει ως απομηχανης θεος σε τραγωδια οταν ερχεται να εκτελεσει τα καθηκοντα της και να δημιουργηθει ενας οργανισμος που δεν θα χει καμια σχεση με στρατιωτικη οργανωση και ιεραρχια και θα λειτουργει με κοινωνικη συναινεση και κοινωνικη συμμετοχικοτητα για την προληψη και καταστολη της εγκληματικοτητας. Το αν το προσωπικο της αστυνομιας θα φερει το εθνοσημο η οχι στο μπρατσο δεν ειναι καθολου σημαντικο αν οι δομες, θεσμοι και η οργανωση της ΕΛ.ΑΣ και συνεπως ολοκληρο το συστημα σχετικα με την αστυνομευση σε κατι ποιο δημοκρατικο και ανοιχτο σε ολους τους πολιτες!
Το πρωτο βημα για να αλλαξουμε την αστυνομια σε οργανισμο κοινωνικου ελεγχου που λογοδοτει στους πολιτες και οχι στην κεντρικη εξουσια και συνεπως στο διεφθαρμενο πολιτικο συστημα ειμαι σιγουρος δεν ειναι να αφαιρεσουμε το εθνοσημο απο την στολη!!!

εχεις υποψιν καποιο μερος στον κοσμο η στην ιστορια που αστυνομια λογοδοτουσε στους πολιτες και οχι στην εξουσια? (στα πλαισια καπιταλιστικου συστηματος παντα ετσι? )

πολλες απο τις αντιδρασεις τις οποιες συναντα η αστυνομια πηγαζουν ακριβως απο το οτι αυτη ειναι οργανο της κρατικης εξουσιας οποτε δεν εξυπηρετει τα συμφεροντα του λαου αλλα κεφαλαιου, και ερωτηση μου ειναι στην ουσια ειναι αν υπαρχουν δομες στα πλαισια του καπιταλισμου φυσικα για να υποστηριξουν αυτο που περιγραφεις δεν εχω δει/διαβασει κατι σχετικο στον σοσιαλισμο για παραδειγμα αναφερονται στις πολιτοφυλακες εσυ προφανως δεν εννοεις κατι τετοιο θα μπορουσες να το περιγραψεις καπως καλυτερα η να με παραπεμψεις καπου σχετικα?
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 09 Ιούλ 2010 23:59

JohnSon έγραψε:Πλην ματ και διας υπαρχει και η Αμεση Δραση και ΟΠΚΕ.Τωρα στο χερι σου ειναι τι θα κανεις.

Οκ, thanks. Αμεση δραση δε ξερω τι κανεις, εποπτης εχω ακουσει και εκφωνητης, τωρα αν καποιος αλλος ξερει παραπανω ας με διαφωτισει.
ΟΠΚΕ λεει αρκετα, την εχω στα υπ'οψιν. Για ελικοπτερα επισης αν εχεις πληροφοριες να μου πεις τι παιζει, γιατι ξερω οτι χρειαζεσαι διπλωμα, αλλα σαν χειριστης προβλεπεται οργανικη για ποιους βαθμους? Εχει ζητηση η θα πληρωσω 10000 για διπλωμα και στο τελος θα μεινω εκτος?
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 10 Ιούλ 2010 00:01

el_paso έγραψε:
Ioannis Spyropoulos έγραψε:Για παραδειγμα το επιθυμητο στην ελλαδα ειναι να διαλυθει η αστυνομια ως στρατιωτικο σωμα που ενεργει ως απομηχανης θεος σε τραγωδια οταν ερχεται να εκτελεσει τα καθηκοντα της και να δημιουργηθει ενας οργανισμος που δεν θα χει καμια σχεση με στρατιωτικη οργανωση και ιεραρχια και θα λειτουργει με κοινωνικη συναινεση και κοινωνικη συμμετοχικοτητα για την προληψη και καταστολη της εγκληματικοτητας. Το αν το προσωπικο της αστυνομιας θα φερει το εθνοσημο η οχι στο μπρατσο δεν ειναι καθολου σημαντικο αν οι δομες, θεσμοι και η οργανωση της ΕΛ.ΑΣ και συνεπως ολοκληρο το συστημα σχετικα με την αστυνομευση σε κατι ποιο δημοκρατικο και ανοιχτο σε ολους τους πολιτες!

εχεις υποψιν καποιο μερος στον κοσμο η στην ιστορια που αστυνομια λογοδοτουσε στους πολιτες και οχι στην εξουσια? (στα πλαισια καπιταλιστικου συστηματος παντα ετσι? )

πολλες απο τις αντιδρασεις τις οποιες συναντα η αστυνομια πηγαζουν ακριβως απο το οτι αυτη ειναι οργανο της κρατικης εξουσιας οποτε δεν εξυπηρετει τα συμφεροντα του λαου αλλα κεφαλαιου, και ερωτηση μου ειναι στην ουσια ειναι αν υπαρχουν δομες στα πλαισια του καπιταλισμου φυσικα για να υποστηριξουν αυτο που περιγραφεις δεν εχω δει/διαβασει κατι σχετικο στον σοσιαλισμο για παραδειγμα αναφερονται στις πολιτοφυλακες εσυ προφανως δεν εννοεις κατι τετοιο θα μπορουσες να το περιγραψεις καπως καλυτερα η να με παραπεμψεις καπου σχετικα?

γιατι, εκτος καπιταλισμου, η αστυνομια ποτε λογοδοτουσε στο λαο?
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες