Αστυνομικός έλεγχος και απαντήσει ΝεοΕλληναράδων

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Που πας; (Αστυνομικός έλεγχος)

Δημοσίευσηαπό Δίκαιος » 15 Ιούλ 2011 00:03

Πραιτωριανός έγραψε:
Bosco έγραψε: Να ξέρετε είμαι συγγενής του δημάρχου...

Ιδιως στην επαρχια: "ξερεις ποιος ειμαι εγω?"

Ο μπατζανάκης του ξαδέρφου του παππού της Καλλιόπης που είναι θεία του αντι-νομάρχη.
"Μια από τις τιμωρίες που δεν ασχολείσαι με την πολιτική
είναι ότι καταλήγεις να σε κυβερνούν οι κατώτεροί σου"
ΠΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Δίκαιος
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Delfian » 15 Ιούλ 2011 10:14

Πραιτωριανός έγραψε:Ιδιως στην επαρχια: "ξερεις ποιος ειμαι εγω?"

Ίδια ερώτηση, πλατεία Ομονοίας, χρόνια πρίν σε απλό έλεγχο οχήματος.
Απόκριση με απορημένο ύφος και ανήσυχο : Γιατί κύριε, ξεχάσατε το όνομά σας , θέλετε κάποια βοήθεια ;
Delfian
Παλιό μέλος

Re: Αστυνομικός έλεγχος και απαντήσει ΝεοΕλληναράδων

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 15 Ιούλ 2011 22:17

Καποιος απανταει: "οχι ακομη μα θα μαθω συντομα,την ταυτοτητα σας" ή "εμενα ρωτατε ποιος ειστε εσεις?" :grin:
« η Φρουρά δεν παραδίδεται ! Μόνον πίπτει μετά από μάχη μέχρις εσχάτων »
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Dj ChriS » 17 Ιούλ 2011 11:16

Delfian έγραψε:
Πραιτωριανός έγραψε:Ιδιως στην επαρχια: "ξερεις ποιος ειμαι εγω?"

Ίδια ερώτηση, πλατεία Ομονοίας, χρόνια πρίν σε απλό έλεγχο οχήματος.
Απόκριση με απορημένο ύφος και ανήσυχο : Γιατί κύριε, ξεχάσατε το όνομά σας , θέλετε κάποια βοήθεια ;

:badgrin:
The less you know the better of you are,but better to die on your feet than live on your knee's..
Άβαταρ μέλους
Dj ChriS
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 18 Ιούλ 2011 12:29

Για εμένα είναι λάθος το συγκεκριμένο topic, του ποιός πολίτης είπε σε αστυνομικό τη μεγαλύτερη βλακεία ή ήταν πιο προκλητικός. Μου θυμίζει κάτι συντεχνιακές "διαστροφικές” συζητήσεις εσωτερικής κατανάλωσης, πχ όταν στο γραφείο γιατρών ενός νοσοκομείου οι γιατροί χαβαλεδιάζουν για το ποια ασθενής είχε τα μεγαλύτερα βυζιά, ή η χυδαία συνήθεια κάποιων εκπαιδευτικών να χασκογελάνε μεταξύ τους για το ποιός μαθητής είπε τη μεγαλύτερη κοτσάνα στην τάξη. Εδώ όμως είναι δημόσιος διαδικτυακός τόπος, και επομένως έχει ο καθένας πρόσβαση, και πολίτες που τους σταματούν αστυνομικοί στο δρόμο, και όχι τα αποδυτήρια της Αστυνομίας. Ως εκ τούτου λίγο μικροπρεπής για εμένα η όλη αυτή η δημόσια ανταλλαγή «εμπειριών».
Τελευταία επεξεργασία από MariosGr και 18 Ιούλ 2011 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
MariosGr

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 18 Ιούλ 2011 12:34

Δεν θα το έλεγα.. η ανάδειξη αρνητικών αντιδράσεων απο τους πολίτες, ειδικά με αυτούς τους τρόπους που αναφέρονται εδώ , μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς και για τους ίδιους τους πολίτες που το διαβάζουν έτσι ώστε να μην το πράττουν στο μέλλον. Δεν είναι ο σκοπός να στιγματιστούν οι πολίτες, αλλά οι συγκεκριμένες συμπεριφορές. Αντίστοιχα θα βρείς νομίζω και σχετικό νήμα κάπου για θέματα με γκάφες και βλακείες αστυνομικών.. στο παλιό forum το είχαμε.. αν τώρα χάθηκε κατά την μεταφορά το 2008, τότε ευχαρίστως να επανέρθει ή αν θες άνοιξε το και μόνος σου... τα αρνητικά στοιχεία καλό είναι να στιγματίζονται.. οχι οι άνθρωποι επαναλαμβάνω.. οι συμπεριφορές.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 18 Ιούλ 2011 12:49

Gandalf έγραψε:Δεν θα το έλεγα.. η ανάδειξη αρνητικών αντιδράσεων απο τους πολίτες, ειδικά με αυτούς τους τρόπους που αναφέρονται εδώ , μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς και για τους ίδιους τους πολίτες που το διαβάζουν έτσι ώστε να μην το πράττουν στο μέλλον. Δεν είναι ο σκοπός να στιγματιστούν οι πολίτες, αλλά οι συγκεκριμένες συμπεριφορές. Αντίστοιχα θα βρείς νομίζω και σχετικό νήμα κάπου για θέματα με γκάφες και βλακείες αστυνομικών.. στο παλιό forum το είχαμε.. αν τώρα χάθηκε κατά την μεταφορά το 2008, τότε ευχαρίστως να επανέρθει ή αν θες άνοιξε το και μόνος σου... τα αρνητικά στοιχεία καλό είναι να στιγματίζονται.. οχι οι άνθρωποι επαναλαμβάνω.. οι συμπεριφορές.

Το έθεσα σε ένα διαφορετικό επίπεδο, αυτό του " τα εν οίκω μην εν δήμω", πολύ δε περισσότερο όταν η αξιοσχολίαστη συμπεριφορά δεν αποκαθίσταται επί τόπου, αλλά μεταφέρεται και διογκώνεται ως κουτσομπολιό σε συζητήσεις συναδέλφων. Δεν θεωρώ επιτυχή επιλογή το να αναπαράγεται δημοσίως κάτι που λέγεται εντός συγκεκριμένων επαγγελματικών κύκλων. Ούτε φυσικά θα παραδειγματιστεί κανένας από τα γραφόμενα σε ένα forum, αφού είναι θέμα του τι παιδεία κουβαλά ο καθένας το πώς συμπεριφέρεται, ούτε θα αποθαρρύνει κάποιον από το να το κάνει στο μέλλον. Δεν ξέρω, μου έχει κάτσει περίεργα. Δεν θα μου ενέπνεε τη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και σεβασμό ένας ουρολόγος που θα μάθαινα ότι σχολιάζει το πουλί μου με συναδέλφους του, για να το πώ πιο γλαφυρά.
MariosGr

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 18 Ιούλ 2011 13:01

Μην συγχέεις τον σχολιασμό προσωπικών δεδομένων (παράδειγμα αυτό με τον ουρολογο που ανέφερες ας πούμε) με αυτό που γίνεται εδώ, ανώνυμα και για τις δύο μεριές των εμπλεκομένων. Καυτηριασμός και σαρκασμός των κακώς κειμένων είναι... και μέσα απο αυτό αν θες μαθαίνεις και δεν το ξανακάνεις.. φυσικά πρέπει να αντιληφθείς πρώτα οτι είναι λάθος εκ μέρους σου (β πληθυντικό το "σου" έτσι; )
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 18 Ιούλ 2011 17:28

MariosGr έγραψε:Για εμένα είναι λάθος το συγκεκριμένο topic, του ποιός πολίτης είπε σε αστυνομικό τη μεγαλύτερη βλακεία ή ήταν πιο προκλητικός. Μου θυμίζει κάτι συντεχνιακές "διαστροφικές” συζητήσεις εσωτερικής κατανάλωσης, πχ όταν στο γραφείο γιατρών ενός νοσοκομείου οι γιατροί χαβαλεδιάζουν για το ποια ασθενής είχε τα μεγαλύτερα βυζιά, ή η χυδαία συνήθεια κάποιων εκπαιδευτικών να χασκογελάνε μεταξύ τους για το ποιός μαθητής είπε τη μεγαλύτερη κοτσάνα στην τάξη. Εδώ όμως είναι δημόσιος διαδικτυακός τόπος, και επομένως έχει ο καθένας πρόσβαση, και πολίτες που τους σταματούν αστυνομικοί στο δρόμο, και όχι τα αποδυτήρια της Αστυνομίας. Ως εκ τούτου λίγο μικροπρεπής για εμένα η όλη αυτή η δημόσια ανταλλαγή «εμπειριών».

Φίλε ο αστυνομικός είναι και αυτός ένας εργαζόμενος και δεν βλέπω κάπου κάτι κακό όπως και σε όλες τις δουλειές να σχολιάζεις και γιατί όχι να γελάς με τα ευτράπελα που συμβαίνουν ή θα συμβουν πάνω στην δουλειά.....άνθρωποι είμαστε κάποια βλακεία θα κανει κάποιος δεν νομίζω ότι είναι κακό και δεν γίνεται κακοπροαίρετα όπως είπε και ο Gandalf ...αν ήταν αλλιώς θα βγάζαμε και τα ονομάτα τους την φόρα αλλα δεν μας απασχολέι αυτό..η πράξη μας νοιάζει....αυτή είναι που θα συζητηθεί. :grin:
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Delfian » 19 Ιούλ 2011 04:10

Μάριε σωστή η παρατήρησή σου και καλώς διευκρινίστηκε πιο πάνω απο τον Gandalf. Δεν κάνουμε κουτσομπολιό ή ''διαστροφική'' συζήτηση μιας και ούτε προσωπικά δεδομένα χρησιμοποιούμε ούτε ονόματα ατόμων που τα είπανε. Ούτε καν θυμάμαι.

Δεν μπορούμε όμως να μην αναφέρουμε τέτοια περιστατικά όπου άτομα συμπεριφέρονται με ύφος καρδιναλίων, απαξιωτικά και λένε μια κουβέντα μονο και μόνο επειδή θέλουν να ''την πουν'' σε κάποιο αστυνομικό.

Και άλλο ένα παράδειγμα : 2000, Βασιλίσσης Σοφίας, απογευματάκι, μας ρωτάει αλαφιασμένη κυρία- οδηγος σταματημενη στο φανάρι ''πως την έχετε δεί και σταματάτε αυτοκίνητα στο Hilton και γράφετε τον κόσμο; ''
Να γελάσεις ; Να απορρήσεις ; Εγώ πάντως της απάντησα : Δεν έχουμε δεί κάτι, αλλά θα το ελέγξουμε αμέσως, σας ευχαριστούμε.
Delfian
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 19 Ιούλ 2011 10:53

Haridimos έγραψε:
MariosGr έγραψε:Δεν θα μου ενέπνεε τη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και σεβασμό ένας ουρολόγος που θα μάθαινα ότι σχολιάζει το πουλί μου με συναδέλφους του, για να το πώ πιο γλαφυρά.
Τὸ νὰ σχολιάσει ἀν τὸ ἔχεις μικρὸ ἢ μεγάλο ἢ ἀν τὸ ἔχεις στραβὸ ἢ ἴσιο δὲν εἶναι καλό. Τὸ νὰ ἀνταλλάζουν ἐμπειρίες ὅμως δὲν εἶναι κακό.

Προφανώς εννοώ το πρώτο και όχι ανταλαγή επιστημονικών απόψεων πάνω στην γνωμάτευση.
MariosGr

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 12:49

Noμιζω οτι θα καταντησει το θεμα γελοιο.Και θα πω τον λογο , απο τη στιγμη που εκφραζει ο καθενας πραγματικες εμπειριες , ΔΕΝ αναφερονται ονοματα η λεπτομερειες , ΔΕΝ μπορω να καταλαβω γιατι δημιουργουμε τωρα θεμα.Εδω δεν μιλαμε για το απορρητο.Γιατι MariosGr που παρεξηγηθηκες κιολας , εσυ δεν εχεις σχολιασει κατα καιρους αστυνομικους ?Στα μισα ποστ σχολιασμους αναφερεις , εκτος εαν κανω λαθος.Δεν ειναι το συγκεκριμενο θεμα προσβλητικο , αναφερονται διαφορες ιστοριες , μαλιστα με δοση χιουμορ σχετικα με το τι αντιμετωπιζει και τι απαντησεις δεχεται καθημερινα ο αστυνομικος.Δηλαδη εαν καποιος πχ εισελθει σε μονοδρομο , τον σταματησει το περιπολικο , και του πει "κυριε μπηκατε σε μονοδρομο" και απαντησει ο εκαστοτε νεο-Ελληνας "μα καθε μερα το κανω ρε παιδια... εδω μενω διπλα" τι υποτιθεται πρεπει να πει ο Αστυνομικος ? "Α συγνωμη εφοσον ειστε διπλα και το κανετε καθε μερα..." ?Δηλαδη η απαντηση αυτη στο οτι καποιος μπηκε στο μονοδρομο πως την βλεπεις ? :) Εκτος εαν λεει ο ΚΟΚ οτι οποιος πχ διασχισει 20 μετρα μονοδρομου για να παει σπιτι του , ειναι νομιμος.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 19 Ιούλ 2011 13:00

Σε αυτό περί μονόδρομου, είχα ακούσει ατάκα απο Άγγλο σε έλεγχο στο West End στο Λονδίνο..

Αστυνομικός: Good morning sir, license , registration , insurance & tax receipt please. (ελέγχει)... did you know sir, that this is only, one way, road? (ενοοώντας προφανώς οτι είχε μπεί αντίθετα)
Οδηγός: Ehm... but i only wanted to go one way!!

:7: :8:
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 13:03

Σημασια εχει ομως η συνεχεια , του βεβαιωσε την παραβαση ? :roll:
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 19 Ιούλ 2011 13:05

χεχεχεχε... είχε ληγμένη ασφάλεια (τον έσκισε) συν το πρόστιμο για το ανάποδο του δρόμου. Αν θυμάμαι καλά (εποχή 2000) πήρε μια καμπάνα κοντά στις 500-600λίρες συνολικά. Εγώ ώς πεζός εκεί απολαμβάνοντας αναψυκτικό σε παρακείμενο fast food απλά παρατηρούσα ανώδυνα.... διότι ούτε καν να πλησιάσεις δεν μπορείς εκεί σε ελέγχους όπως γνωρίζεις φαντάζομαι.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 13:14

Eδω σε περιπτωση που γινοταν το αντιστοιχο , μερικες απο τις κλασσικες απαντησεις "βρειτε καναν κλεφτη" "ολο με αυτα ασχοληστε" "δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου" "σου ειπα μενω 20 μετρα πρεπει να με γραψεις ?" "μπραβο μπραβο... ωραιος"
ομως δυσκολα θα πει καποιος "ευχαριστω διοτι τωρα που με εγραψες λειτουργησες με βαση τον νομο".
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 19 Ιούλ 2011 13:27

χαχαχαχα... τώρα θα "ναρκισσίσω" (sic) λίγο και θα αναφέρω πως πρόσφατα όταν με σταμάτησαν για ΚΤΕΟ απο δική μου βλακεία (νόμιζα οτι ίσχυε ακόμα η 4ετια ενώ έχει πάει ανά διετία).. τους είπα ευχαριστώ γιατί μετά του προστίμου μου είπαν πως με τον νέο νόμο μπορώ να το περάσω άμεσα ΚΤΕΟ (εντός 10 εργάσιμων) και να πληρώσω 50 αντί 400... οπότε το ευχαριστώ επιβαλλόταν εκεί. Ψέματα;
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 13:31

:lol: :16:
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 19 Ιούλ 2011 17:04

JohnSon έγραψε:ομως δυσκολα θα πει καποιος "ευχαριστω διοτι τωρα που με εγραψες λειτουργησες με βαση τον νομο".
Νὰ πῶ εὐχαριστῶ σὲ ἐκεῖνον ὀ ὀποῖος μοῦ "ἔκοψε τὸν κ*λ*' τὸ βλέπω δύσκολο (ἔστω κι ἀν ἐνήργησε ὀρθῶς). Ἀπλὰ ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποῦ θὰ εἶμαι παραβάτης καὶ θὰ ἐφαρμόζει τὸν νόμο θὰ περιοριστῶ στὸ νὰ ἀποδεχθῶ τὶς συνέπειες χωρὶς νὰ ἀρχίσω τὶς μλκ, τὶς ἀπειλὲς περὶ μεταθέσεως στὸν Ἔβρο κ.ο.κ..
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 17:13

Για μισο λιγο... εσυ θες η δεν θες η Αστυνομια να κανει την δουλεια της ?εαν πχ μπροστα σου γραψει καποιον επικινδυνο ας πουμε με μηχανη επειδη εφαγε το κοκκινο και κοντεψες να τρακαρεις , θα πεις "μπραβο" εαν ομως αφορα τον εαυτο σου ειναι διαφορετικο ετσι ?Αυτο λεμε λοιπον , οι πιο πολλοι θελουν την Αστυνομια εκει που δεν θιγει τους ιδιους.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 19 Ιούλ 2011 17:18

Ένας αξιωματικός άλλου σώματος π.χ. της πυροσβεστικής, θεωρείται και για έναν αστυνόμο ανώτερός του; Σε περίπτωση που σταματήσει κάποιον τέτοιον με στολή ένας αστυνομικός, πως συμπεριφέρεται;
MariosGr

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 17:23

Φυσικα και ΟΧΙ.Δεν υπαρχει καμια συνδεση αναμεσα στην Αστυνομια και την Πυροσβεστικη οσο αναφορα το προσωπικο της.Εαν πχ σταματησει ενας Αστυφυλακας καποιον αξιωματικο αλλου σωματος , θα γινει κανονικα ο ελεγχος που προβλεπεται.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 19 Ιούλ 2011 17:28

JohnSon έγραψε:Φυσικα και ΟΧΙ.Δεν υπαρχει καμια συνδεση αναμεσα στην Αστυνομια και την Πυροσβεστικη οσο αναφορα το προσωπικο της.Εαν πχ σταματησει ενας Αστυφυλακας καποιον αξιωματικο αλλου σωματος , θα γινει κανονικα ο ελεγχος που προβλεπεται.

Ένας γνωστός μου αξιωματικός της πυροσβεστικής ισχυρίζεται ότι ισχυει. Τον σταμάτησε αστυνομικός, από ότι μου είπε δεν είχε περάσει με κόκκινο αλλά με κίτρινο, και του μίλησε απρεπώς. Ο γνωστός μου αρνήθηκε την κλήση και πήγαν δικαστικά. Κέρδισε τη δίκη (είχε και μάρτυρα μαζί του) και στον αστυνομικός επεβλήθει ποινή (δυσμενής μετάθεση από ότι μου είπε).
MariosGr

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 19 Ιούλ 2011 17:29

JohnSon έγραψε:Αυτο λεμε λοιπον , οι πιο πολλοι θελουν την Αστυνομια εκει που δεν θιγει τους ιδιους.
Σοῦ ἔδωσα τέτοια ἐντύπωση; Δὲν ἀρνοῦμαι τὸν ἔλεγχο, οὔτε ἐξαιρῶ τὸν ἐαυτό μου ἀπὸ τὴν δικαιοδοσία τῆς ΕΛ.ΑΣ. καὶ τῶν ὑπολοίπων κρατικῶν ὑπηρεσιῶν. Ἀν κάνω παράβαση καὶ μὲ γράψει ὁ ἀστυνομικὸς ὀρθῶς θὰ ἔχει πράξει.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 19 Ιούλ 2011 17:31

Μπορεί κάποιος να μη δεχθεί την κλήση, να επιμείνει ότι δεν έκανε παράβαση; Εξάλλου και ο αστυνομικός δεν έχει το αλάθητο. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
MariosGr

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 17:32

MariosGr ξαναλεω : μπορεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ να βεβαιωσεις παραβαση.Οσο αναφορα το να αρνηθεις την κληση αυτο μπορει να το κανει ο καθενας.Εαν δεν την πληρωσεις θα σου ερθει το αντιτιμο 3πλασιο απο την Εφορια.Μπορεις να πας επισης και στα Διοικητικα Δικαστηρια.Ολοι μπορουνε να το κανουνε αυτο.Οσο αναφορα την δυσμενη μεταθεση , που δηλαδη ?Νομιζεις οτι ισχυει οτι παλια οπου ο καθενας μπορουσε να στελνει τον εκαστοτε χωροφυλακα στα συνορα και στα ξερονησια ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΛΕΥΤΕΡΗΣ » 19 Ιούλ 2011 17:34

και τον αρχηγο της αστυνομιας να σταματησει την παραβαση θα την βεβαιωσει απλα απ οσο ξερω πρεπει να τον χαιρετησει
ΛΕΥΤΕΡΗΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιούλ 2011 17:35

Για να τελειωνουμε : δεν υπαρχει καποιος νομος η καποιο αρθρο του ΚΟΚ που λεει δεν βεβαιωνεις παραβαση εαν καποιος ειναι αξιωματικος πχ στην πυροσβεστικη.ΚΑΝΟΝΙΚΑ βεβαιωνεις εαν χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό MariosGr » 19 Ιούλ 2011 17:36

JohnSon έγραψε:MariosGr ξαναλεω : μπορεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ να βεβαιωσεις παραβαση.Οσο αναφορα το να αρνηθεις την κληση αυτο μπορει να το κανει ο καθενας.Εαν δεν την πληρωσεις θα σου ερθει το αντιτιμο 3πλασιο απο την Εφορια.Μπορεις να πας επισης και στα Διοικητικα Δικαστηρια.Ολοι μπορουνε να το κανουνε αυτο.Οσο αναφορα την δυσμενη μεταθεση , που δηλαδη ?Νομιζεις οτι ισχυει οτι παλια οπου ο καθενας μπορουσε να στελνει τον εκαστοτε χωροφυλακα στα συνορα και στα ξερονησια ?

Δεν ήμουν μπροστά, αυτά μου είπε. Αν όντως ίσχύουν, εφόσον λοιπόν πήγε δικαστικά και είχε μάρτυρα να βεβαιώσει μία πιθανή άσχημη συμπεριφορά του αστυνομικού και ότι δεν έκανε ο οδηγός παράβαση, γιατί αποκλείεις ότι μπορεί να είχε μία τέτοια επίπτωση ο αστυνομικός;
Τελευταία επεξεργασία από MariosGr και 19 Ιούλ 2011 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
MariosGr

Δημοσίευσηαπό brutus » 23 Ιούλ 2011 19:22

MariosGr έγραψε:
JohnSon έγραψε:MariosGr ξαναλεω : μπορεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ να βεβαιωσεις παραβαση.Οσο αναφορα το να αρνηθεις την κληση αυτο μπορει να το κανει ο καθενας.Εαν δεν την πληρωσεις θα σου ερθει το αντιτιμο 3πλασιο απο την Εφορια.Μπορεις να πας επισης και στα Διοικητικα Δικαστηρια.Ολοι μπορουνε να το κανουνε αυτο.Οσο αναφορα την δυσμενη μεταθεση , που δηλαδη ?Νομιζεις οτι ισχυει οτι παλια οπου ο καθενας μπορουσε να στελνει τον εκαστοτε χωροφυλακα στα συνορα και στα ξερονησια ?

Δεν ήμουν μπροστά, αυτά μου είπε. Αν όντως ίσχύουν, εφόσον λοιπόν πήγε δικαστικά και είχε μάρτυρα να βεβαιώσει μία πιθανή άσχημη συμπεριφορά του αστυνομικού και ότι δεν έκανε ο οδηγός παράβαση, γιατί αποκλείεις ότι μπορεί να είχε μία τέτοια επίπτωση ο αστυνομικός;

Γιατί δεν προκύπτει από κανέναν ενδουπηρεσιακό νόμο ή κανονισμό η μετάθεση σε άλλο νομό ως τιμωρία.
brutus
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης