Προτασεις πολιτων / αστυνομικων για μια καλυτερη συνεργασια.

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Προτασεις πολιτων / αστυνομικων για μια καλυτερη συνεργασια.

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 30 Ιούλ 2011 20:42

Το φορουμ αυτο οταν εγινε ειχε ως βασικο σκοπο την ανταλλαγη αποψεων αναμεσα σε πολιτες και αστυνομικους , πανω σε πολλα θεματα και με το σκεπτικο οτι αποτελει ενα χωρο οπου ο καθε αστυνομικος και ο καθε πολιτης θα μπορουσε να μιλησει ελευθερα χωρις κανενα ταμπου εκπροσωποντας απλα τον ιδιο του τον εαυτο.Με τον καιρο μεγαλωσε και ενταχθηκανε σε αυτο αρκετα ατομα , και πλεον υπαρχει καθημερινη ανταλλαγη μηνυματων και αποψεων ,αλλες φορες αρνητικων αποψεων αλλες θετικων προς την Αστυνομια.Ως Αστυνομικοι επιθυμουμε και την αρνητικη αποψη , επιθυμουμε και την αρνητικη κριτικη , παντα ομως υπο σωστα επιχειρηματα και μη προσβλητικα μηνυματα , γιατι κατ' αυτον τον τροπο μπορει ο καθενας να διορθωσει τον εαυτο του.Το φορουμ εχει αποδειξει οτι δινει ελευθερια λογου ακομα και σε ατομα που μπορει να εχουνε ακραιες ιδεολογιες εκτος και εαν προσβαλλουνε προσωπικοτητες χρηστων.Υπαρχει μια ρηση που λεει "δεν συμφωνω με οτι λες αλλα θα υπερασπιστω το δικαιωμα σου να το λες".

Επειδη ενα τετοιο θεμα ελλειπε και επειδη και η εποχη αυτη ηταν ιδιαιτερα τεταμενη (βασικα στην Ελλαδα ποτε δεν υπηρχε μια ΚΑΛΗ σχεση αναμεσα στην Αστυνομια και στους πολιτες κατα την ταπεινη μου αποψη) καλο ειναι να δωθει η ευκαιρια σε πολιτες αλλα και αστυνομικους να κανουνε ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ που θα μπορουσανε να βελτιωσουνε την σχεση αναμεσα στον αστυνομικο και τον πολιτη , και που θα μπορουσανε να ενισχυσουνε την εμπιστοσυνη του.Πολλες φορες δυστηχως παρατηρω απο μελη-πολιτες σε αυτο το φορουμ να λενε συνεχως για αρνητικα φαινομενα τσουβαλιαζοντας μας ολους διχως κανεναν διαχωρισμο.Πολλες φορες χανουμε το δασος και βλεπουμε το δεντρο.Πολλες φορες γινονται αρνητικες ενεργειες απο πλευρας αστυνομικων , και ειναι καταδικαστεες απο τον μεσο αστυνομικο που καθημερινα πολεμαει με το εγκλημα.Ομως οταν δεν διδεται καν η ευκαιρια κατα μια εννοια , να κερδισει ο αστυνομικος την εμπιστοσυνη τοτε δυστηχως δεν βλεπω και δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να υπαρξει βελτιωση.Η Ελληνικη Αστυνομια εως σημερα εχει 99 νεκρους , εκατονταδες τραυματιες , αναπηρους , κορες και γιους που χασανε πατεραδες η μανες , γονεις που χασανε τα παιδια τους , προσωπα που χασανε τους αγαπημενους τους , διοτι πολυ απλα στο επαγγελμα του Αστυνομικου ξεκινας για βαρδια δεν ξερεις ομως εαν θα επιστρεψεις και παλι σπιτι.Ειναι αναγκαια η υποστηριξη του κοσμου για να μπορεσει ο αστυνομικος να εκτελεσει καλυτερα την αποστολη του.Ο καθε αστυνομικος εχει κανει αρκετες φορες την αυτοκριτικη του , ομως σε ορισμενες περιπτωσεις η κριτικη που δεχεται , η πιεση εναντιον του , και το φαινομενο να γινεται "σακος του μποξ" ειναι λαθος.Ποτε δεν γυρισε να πει αστυνομικος πως "ολα ειναι τελεια" ομως παντα σε ολα τα θεματα πρεπει να κοιταμε και τις 2 πλευρες ενος νομισματος.

Επειδη το ιντερνετ αποτελει εναν διαυλο επικοινωνιας του μελλοντος , και πολλες φορες η προσβαση του σε αυτο ειναι πολυ ευκολοτερη , πολυ πιο γρηγορη , και πολυ καλυτερη απο τα παραδοσιακα μεσα οπως εφημεριδες , τηλεοραση , ραδιοφωνο , νομιζω πως ειναι καλο οταν υπαρχουν συζητησεις μεταξυ αστυνομικων / πολιτων , διοτι ετσι ακομα και ενα μικρο μερος μπορει να αποκτησει θετικη αποψη για την Αστυνομια αλλα συγχρονος και ο αστυνομικος μπορει να καταλαβει ορισμενα προβληματα της κοινωνιας.Αλλωστε δεν θα τρεξει ο αστυνομικος να πιασει τον κλεφτη για να περασει η ωρα , θα τρεξει διοτι ο κλεφτης εκλεψε ενα μελος της κοινωνιας.

Οποτε καλω τα μελη ειτε αστυνομικοι ειτε πολιτες , να αναφερουνε ορισμενες ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ που θεωρουνε οι ιδιοι σωστες και οι οποιες ναι μεν θα συζητηθουνε απο εμας τους "λιγους" ομως οι λιγοι ισως γινουνε περισσοτεροι στο μελλον αφου καθημερινα μεγαλωνει και το φορουμ.

Ας ξεκινησω εγω..
Ο πολιτης να μην βλεπει τον αστυνομικο σε ορισμενες περιπτωσεις ως εχθρο , ως ενα ενοχλητικο ατομο που του εκοψε την βολτα με το ΙΧ του για να τον "πρηξει" με τον ελεγχο.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Re: Προτασεις πολιτων / αστυνομικων για μια καλυτερη συνεργα

Δημοσίευσηαπό guest star » 01 Αύγ 2011 01:45

αν και συνήθως είμαι υπεραναλυτικός(είναι απαραίτητο θεωρω για την αποφυγή παρεξηγησεων) θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός και λακωνικός.

- ο πολίτης πρέπει να μάθει τις υποχρεώσεις του και οτι κάποια πράγματα που υφίσταται γίνονται για το καλό του.

-αμφότεροι πολίτες και αστυνομικοί πρέπει να μάθουν να συγκρατουν τα νευρα τους και να μην εκμεταλλεύονται τις όποιες καταστάσεις. αυτή η ψευτομαγκιά πρέπει να κόψει κάποτε.

-ο αστυνομικός χρειάζεται την υποστήριξη (και τη βοήθεια) του πολίτη.όσο χλευάζεται δε θα έχει το ίδιο ενδιαφέρον για προσφορα.

- ο αστυνομικός πρεπει να είναι τυπικος στη συμπεριφορά του και στις πράξεις του, κατα τη διατεταγγμένη υπηρεσία του αλλα και εκτός αυτής, και για να δώσει το παράδειγμα αλλα και να μπορεί να εφαρμόζει το νόμο χωρίς να δίνει δικαίωμα για αρνητικές κριτικές.

-ο αστυνομικός πρέπει να γίνει πιο σκληρός και τυπικός απέναντι στον συνάδελφό του. για τον παραπάνω λόγο.

- επαναντίας θα βοηθούσε αν είχε μια κάποια εστω μικρη κατανόηση στα στραβοπατήματα του πολίτη, κι ο πολίτης επίσης προς τον αστυνομικό.γιατί κι αυτός ανθρωπος είναι οχι ρομποτ.

μερικά που μου ρθαν τώρα για τη συμπεριφορά και σχέση πολίτη -αστυνομικού. αν θές και σε άλλους τομείς το συζητάμε.
ελπιζω να βοηθα αυτο. :47:
αν με τον τρόπο γραφής μου θίξω κάποιον, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. αν κάποιος ενοχληθεί προσωπικά να μου το πεί να διορθωθώ.
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sleepless » 01 Αύγ 2011 15:13

JohnSon έγραψε:Ας ξεκινησω εγω..
Ο πολιτης να μην βλεπει τον αστυνομικο σε ορισμενες περιπτωσεις ως εχθρο , ως ενα ενοχλητικο ατομο που του εκοψε την βολτα με το ΙΧ του για να τον "πρηξει" με τον ελεγχο.

Για να το αναφέρεις σημαίνει ότι έχεις συναντήσει πολλούς τέτοιους.
Είναι εντελώς παράλογο πάντως για έναν απλό έλεγχο, και νομίζω ότι η απάντηση πρέπει να είναι η απολύτως τυπική και ευγενική συμπεριφορά από μέρους των αστυνομικών. Έτσι τον φέρνεις τον άλλο σε κάποια απόσταση, και του δίνεις την εντύπωση ότι βοηθάει σε κάτι με την συνεργασία του.

Από ότι έχω παρατηρήσει κατά την συνεργασία μου με αστυνομικούς, θα πρέπει να μην επαναπαύονται πολλοί όταν τελειώνουν την σχολή και να συνεχίζουν να ψάχνονται, ιδιαίτερα για την νομοθεσία που τους αφορά άμεσα.
Επίσης, νομίζω ότι θα είναι καλό να γίνει χρήση και από τους ίδιους τους αστυνομικούς του Γραφείου Αντιμετώπισης Περιστατικών Αυθαιρεσίας, ώστε να μειωθεί η εντύπωση που υπάρχει ότι συγκαλύπτονται τέτοια περιστατικά.

Το κυριότερο πρόβλημα όμως είναι η μεταχείριση που έχετε από την Πολιτεία όσον αφορά εξοπλισμό, εκπαίδευση, αποδοχές κ.λπ.
sleepless
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 01 Αύγ 2011 18:55

sleepless το εχω συναντησει παρα πολλες φορες αυτο.Σταματας ενα οχημα , λες καλησπερα και πριν πας στο δια ταυτα αρχιζει και μπαινει στην λογικη ο ελεγχομενος οτι τον σταματησα για λογους οπως : να του κανω τσαμπουκα , να του χαλασω τον πολυτιμο χρονο , οτι τον προσβαλω και μονο που τον σταματησα , οτι δεν εχω το δικαιωμα και ειμαι παρανομος και παει λεγοντας.

Οσο αναφορα αυτο που λες , για να συνεχισει ο αστυνομικος να εχει ασχολια με νομους κτλ ,ε μα φυσικα εννοειται αυτο φιλε , δεν γινεται αλλιως.Ετσι ακριβως ειναι.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό zoi » 07 Σεπ 2011 17:18

Οτι κ να πουμε εδω δεν εχει καμια σημασια,αν το πωποκρατος δεν κανει κατι...ας αποφασισουν οι ανεγκεφαλοι να στελνουν αστυνομικους στα σχολεια να μιλανε με τα παιδακια, να καταλαβουν κ αυτα οτι οαστυνομικος δεν ειναι μπαμπουλας,δεν θα τα παει φυλακη αν δεν φανε δεν ακουνε τη μαμα η κανουν φασαρια,ο ρολος του ειναι αλλος.Πιστευω πως ετσι θα αλλαξει η νοοτροπια των πιτσιρικαδων.Να καταλαβουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ολοι τις υποχρεωσεις που εχουμε ως πολιτες.Οσο κ αν οι γονεις προσπαθουν να μαθουν κατι στα παιδια τους αν δεν κανει το ιδιο ο δασκαλος η ο καθηγητης τι να το κανεις?καλα κανεις κ μου χαλας τη βολτα μου με τον ελεγχο,απο τη στιγμη που ειμαι ενταξει δεν με νοιαζει,θα συνεχισω με μια καθυστερηση 5 λεπτων...μη μασατε παιδια,καντε σωστα τη δουλεια σας βουλωστε μερικα στοματα κ τους αλλους :24: (δεν το ειπα).....
zoi
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 28 Νοέμ 2011 15:00

Πέρα από τον χαιρετισμό μου στο αντίστοιχο νήμα , να σας καλημερίσω και απο εδω.
Ο λόγος που με έκανε να γραφτώ σε ένα φόρουμ με θέμα την αστυνομία -αν και πολίτης- έχει να κάνει με την εν γεννει συμπεριφορα αμφοτερων αλλα και με διαφορες σκεψεις και προτασεις που μπορουν να προκυψουν απο μια τετοια διαδυκτιακη κουβεντουλα.
Η αφορμη ηταν ενα περιστατικο που μου συνεβη με δυο αστυνομους της ομαδας ΠΗΓΑΣΟΣ στην οδο Δεληγιαννη κοντα στην Τροχαια Αθηνων.
Κατ αρχας , να αναφερθω στο ατομο μου,ξερωντας οτι πολλοι θα πιστευουν οτι ο καθενας μπορει να κρυβεται πισω απο την ανονυμια ενος πληκτρολογιου.
Ειμαι 52 ετων ,εργαζομενος επι 36 χρονια εκ των οποιων τα 30 σας τεχνικος στο ΥΠΕΘΑ.Περα απο την οικογενεια και την δουλεια μου δεν ειχα ποτε αναμιξεις σε διαφορα αλλα "εξωσχολικα" η "παρανομα" ενδιαφεροντα. Δεν πειραξα ποτε κανεναν και δεν βρεθηκα ποτε σε δικαστηριο ουτε σαν μαρτυρας.
Οι πολιτικο-οικονομικες καταστασεις των τελευταιων μηνων , εκτος απο τις τραγικες περικοπες (οπως και σε σας) του μισθου με καταταξαν και εμενα στους "προσυνταξιακου καθεστωτος" ανεργους φτανωντας τον εν ενεργια ανεργων στην οικογενεια μου τους 3 (συζυγος και κορη 25 ετων) συν ενα γυιο στην 3η Λυκειου.
Εχω καταθεσει τις πινακιδες του αυτοκινητου μου μαρκας HUYNDAI και μοντελο 1995 λογω επιπλεων οικονομικων βαρων και εχω κρατησει ενα μηχανακι Κινεζικης προελευσης τουλαχιστον για την βασικη μετακινηση.
Και ας ερθω στο περιστατικο.
Εχουν λοιπον οι συναδελφοι σας σταματησει το περιπολικο επι της Δεληγιαννη 19:30 το βραδυ και με ενα φακο σταματουν μηχανακια (αυτο το τονιζω) και μεσα σε αυτα και εμενα λογω του οτι δεν φοραγα κρανος. Φυσικα μεγαλες μηχανες με ελευθερες εξατμισεις , σμαρτακια με την μουσικη να ακουγετε στην Λαμια και αλλες παρανομιες περνουσαν απαρατηρητες.
Δεχωμαι το γεγονος οτι ημουν παρανομος αν και δεν μπορουσα να κανω διαφορετικα για 2 λογους τους οποιους δεν ξερω αν εχει νοημα να τους αναφερω εδω
και τους οποιους τους ανεφερα στον συναδελφο σας ο οποιος ομως μου εδωσε την εντυπωση οτι πρεπει να ειχε προηγουμενα μαζι μου , πραγμα που ξερω οτι δεν ισχυει.
Του εξηγησα οτι ειναι αδυνατον να μπορεσω να πληρωσω τα 350 ευρω , ακομα και τα 175 μεσα σε δεκα μερες που λεει ο καθαρα εισπρακτικος αυτος νομος ειναι εξω πλεον απο τις δυνατοτητες μου.Τον παρακαλεσα να με γραψει για κατι αλλο , πιο προσιτο , να κανει και την δουλεια του ,να μην μου αφαιρεθη και το διπλωμα.
Ματαια ομως.......
Η απαντηση του ηταν "και εμενα τι με νοιαζη".....
Ξερωντας οτι αν ημουν ο πατερας , ο αδελφος ακομα και ο γνωστος του εν λογω αστυνομικου θα ειχα αλλη αντιμετωπιση.
Και ομως του μιλησα ευγενικα , ηρεμα , οπως στα παιδια μου , γιατι κι'αυτο το παληκαρι παιδι μου ηταν.....παιδι καποιων γονιων.....
Τωρα θα μου πειτε "και γιατι μας τα γραφεις ολα αυτα";
Θα απαντησω λοιπον με μια ερωτηση.
Πως θα μπορεσουμε εμεις οι πολιτες να δουμε την αστυνομια φιλικα οταν υπαρχει αυτη η συμπεριφορα , αυτη η μονοπλευρη κατανοηση;
Πως μπορω να πω οτι η Τροχαια φροντιζει για την οδικη μου ασφαλεια οταν στηνουν το μπλοκο εκατο μετρα πριν τα φαναρια του ALU FAN PARK για να γραψουν παπακια με ντελιβερυ οταν απο τα φαναρια περνανε καθε φορα 4-5 με κοκκινο;
Πως να δικαιολογισω την αστυνομια οταν κανει επιδειξη εξουσιας (ημουν μαρτυρας σε αυτο το γεγονος) οταν εγραψε καποιον αφηνωντας τον συναδελφο του ελευθερο και σε παραπονο του παραβατη η απαντηση ηταν "προσεξε μην σου φορτωσω ολο τον κωδικα στο μπλοκακι";
Δεν ξερω αυτο αν ειναι ο κανονας η η εξαιρεση......
Θελω να πιστευω το δευτερο.
Πρεπει να μαθετε να μετρατε χωριστα την καθε περιπτωση.
Να ριχνετε και εσεις λιγο νερο στο κρασι σας.
Και να ξερετε οτι ο κανονας στους πολιτες ειναι ο "ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ" , "Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ".
Τωρα σε αυτους τους δυσκολους καιρους ο καθενας με τον τροπο του να βγαλει οσα αποθεματα ανθρωπιας του εχουν απομεινει και ας τα μοιρασει απλοχερα.
Ποτε κανεις δεν ξερει ποτε θα βρεθει στην αναγκη και ποιανου βοηθεια θα δεχτει.
Σας ευχαριστω που ανεχθηκατε την ευμεγεθη αποψη μου και θα χαιρομουν αν υπαρχουν και αλλες αποψεις για να αναλυσουμε.
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 28 Νοέμ 2011 15:25

Καλα οσα γραφεις και ειναι κατανοητο οτι το προστιμο ειναι δυσκολο να πληρωθει σε αυτην την εποχη.Ομως με το να λες "ξερω οτι εκανα λαθος" δεν σημαινει οτι ολα λυθηκαν ως δια μαγειας.Τι θα πει "γραψε με για κατι αλλο" ?Δεν ειναι σοβαρο αυτο...Δηλαδη να διαπιστωσει αλλη παραβαση απο αυτη που εκανες ?Εχει λογικη αυτο ?Ειναι νομιμο ?Επισης , μετα , θυμομαστε το τι εκανε καποιος αλλος πχ 2 δρομους πριν αντι να εστιασουμε στον εαυτο μας.Οι λογοι που δεν φορουσες κρανος , οποιος λογος και να ειναι , ειναι αδιαφορος.Μπορει να ειναι ενας σοβαρος λογος , μπορει και οχι.Ομως ο ΚΟΚ ειναι σαφεστατος δεν εχει παρενθεσεις.Ας αποδεχομαστε την ευθηνη μας και ας μην τα βλεπουμε ολα απο την μια πλευρα.Με το να λεμε στον αστυνομικο "εχεις δικαιο εκανα λαθος γραψε με για κατι αλλο" και οταν μας γραφει για αυτο που καναμε να λεμε δεν δειχνει κατανοηση , ειναι εντελως λαθος προσεγγιση.Δεν εχει λογικη , και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν δειχνει οτι η αστυνομια δεν προστατευει τον πολιτη.Η δουλεια που κανει η αστυνομια ειναι πολυ σημαντικη.Ο μεσος πολιτης δεν εχει ιδεα τι αντιμετωπιζει ενας αστυνομικος σε ενα περιπολικο για ενα 8ωρο.Ομως δουλεια γινεται αυτο ειναι το σιγουρο.

Οσο αναφορα το θεμα οτι αφησανε συναδελφο να φυγει και ειπανε μαλιστα σε αλλον οτι θα του γραψουν ολο το κωδικα τι να πω...Δεν ακουγεται σε καμια περιπτωση λογικο.Ομως δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω κανενα προσωπικα στο κατω κατω οποτε ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτι θελει.Παντως εγω εχω φαει κληση για σταθμευση , και την πληρωσα κανονικα.Αποδεχτηκα την ευθυνη της πραξης μου και το λαθος.Δεν τα εριξα στους αλλους για κατι που εκανα εγω.

Φιλικα.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 28 Νοέμ 2011 15:36

Γιατί ενοχλείσαι που σταματούσαν μόνο μηχανάκια? Ίσως να έψαχναν κάτι συγκεκριμένο από δίκυκλο ή κάποιο μηχανάκι λίγο πιο πριν να έκανε κάποια αξιόποινη πράξη.Εντάξει νομίζω ότι και οι πολίτες έχουν ξεφύγει τελείως..ειδικά σε θέματα που αφορούν τον ΚΟΚ...τι να σου κάνει μετά ο αστυνομικός? δηλαδή και του ζητάμε να βεβαιώσει άλλη παράβαση και να μην μας αφαιρέσει το δίπλωμα...κλπ. πιστεύω ότι σήμερα έτσι όπως είμαστε κανείς δεν μπορεί να πληρώνει κλήσεις...αλλά η παράβαση στον δρόμο είναι παράβαση...κανείς δεν έχει χρήματα να πληρώσει όλοι κλαίγονται..αλλά βλέπεις το κόκκινο να το περνάνε για πλάκα ακόμα και περιπολικό να είναι κοντα...ή να μιλάνε στο κινητό κλπ...και ένας αστυνομικός που θα σταματήσει 100 πχ σαν εσένα θα ακούσει τα ίδια και τα ίδια...και δεν έχω και αν γίνεται να γράψεις κάτι άλλο και τον άλλο που πέρασε δεν τον έγραψες κλπ...ε από ένα σημείο και μέτα ή απάντηση θα είναι 'δεν με νοιάζει' λογικό δεν είναι? αλίμονο εαν θα κάθεται ο αστυνομικός να ακούει του καθενός τον πόνο ξεχωριστά.....και αυτό που λες για τον κανόνα...για τον(νεο) Έλληνα η αστυνομία προστατεύει τον πολίτη όταν πολύ απλά δεν τον τιμωρεί...όταν θα του χαρίσει την κλήση και θα δουλεύει δηλαδή με βάση τα δικά του θέλω...όταν όμως τον γράψει ή τον τιμωρήσει για άλλο λόγο τότε θα πει η αστυνομία είναι άχρηστη δεν μας προστατεύει δεν ξέρει την δουλειά της κλπ. Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 28 Νοέμ 2011 16:11

1. η λογική του είναι άλλοι παράνομοι και κάνουν άλλα , οπότε γιατί μόνο εμένα ή αφήστε με γιατί δεν πιάνετε τους υπόλοιπους είναι παράδοξο.. Δηλαδή επειδή γίνονται λάθη, όταν πιάνονται κάποια δεν πρέπει να τιμωρούνται;

2. Μηχανάκι = κράνος.. πέρα απο το πρόστιμο που δικαίως έπεσε, σκέψου τι θα γίνει αν συμβεί ατύχημα και ο δικός σου τραυματισμός αφήσει την οικογένεια σου μόνη της.. ή ακόμα χειρότερα με ενα άνθρωπο με πρόβλημα (χτύπα ξύλο)... να τον φροντίζουν μια ζωή σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Πίστεψε με , οδηγώ μηχανή 15+ χρόνια.. το χειρότερο είναι να μείνεις με κουσούρι παρά να σκοτωθείς. Ενα τώρα μεταχειρισμένο και σε άψογη κατάσταση κράνος , έχει 80-120 ευρώ σε μοτοσυκλετιστικά forum ( π.χ. moto.gr, bikenet.gr , κτλ. ). Παίρνεις ενα να κάνεις την δουλειά σου και δεν έχεις πρόβλημα. Όσον αφορά τις δικαιολογίες του γιατί δεν φοράς κράνος... δεν υπάρχει ούτε μία! Αν υπάρχει ιατρικός λόγος, (π.χ. ζαλάδα κτλ.. ) τότε απλά δεν οδηγείς μηχανάκι.

3. Αν εσύ είσαι σωστός και τυπικός , τότε το τι κάνουν οι άλλοι σου είναι αδιάφορο. Κάποια στιγμή έρχεται και η δική τους σειρά. Ειδικά αυτοί με το κόκκινο που μόλις την πατήσουν "νιαουρίζουν" διάφορες βλακείες. Υποψήφιοι δολοφόνοι είναι!

4. Σαφώς και υπάρχει μεγαλύτερος έλεγχος σε μηχανές. Ξέρεις όμως γιατί;.. και στο λέω σαν μηχανόβιος. Διότι καλώς ή κακώς 80% των ληστειών και των εγκλημάτων γίνονται με όχημα διαφυγής τα δίκυκλα. Για να μην μιλήσουμε για κλοπές δικύκλων και πόσα παιδιά τις βρήκαν μετά απο τέτοιους ελέγχους. Σκέψου να σου είχαν κλέψει το παπί και να το έβρισκαν με τέτοιο έλεγχο! Δεν θα ήταν ευχής έργο;

Γενικά μην έχεις την νοοτροπία, ο άλλος κάνει μλκια.. γιατί να πιάνετε εμένα που κάνω ΄κάτι λιγότερο αλλά εξίσου παράνομο με αυτόν;... Όλοι κάποια στιγμή πιάνονται. Αργά ή γρήγορα.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό guest star » 28 Νοέμ 2011 16:29

θαναση συνηθως όταν σταματάνε μηχανακια μόνο αφήνει μια όχι πολυ όμορφη εντύπωση στον κόσμο.
σα να λένε ρε παιδί μου, καλα, όλους τους άλλους δεν τους σρταματάνε, σταματάνε τον εύκολο στόχο το παπί (ευκολος στόχος οικονομικα εννοω, δηλαδή μικρή η πιθανότητα να πετύχεις κάποιον που μπορεί να σε "δυσκολέψει" , απανω σε παπί. συνήθως είναι κάποιος αγραμματος-αψίλιαστος, η που δεν έχει άλλα λεφτα η ακρες για τραβήγματα. αν με καταλαβαίνεις. )
βέβαια αν τους βάλανε εκεί να ελεγχουν για κλεμμενα παπιά, ο πολίτης δεν μπορέι να το ξέρει, απλα μένει μια καπως πικρή εικόνα οτί κυνηγάνε τους κατατρεγμένους.

θα συμφωνήσω με τους ενστολους στο οτί πραγματικα μπορεί να έχουν ακούσει τα απίστευτα πράγματα, που καλώς η κακώς κάνει τον ελεγκτη πιό αδιαφορο και ψυχρο.

τώρα έλληνα πολίτη, στο αν μίλησε άσχημα ο αστυνομικος στον παραπονούμενο, δεν το αποκλείω αλλα δε νομίζω να είναι συχνο φαινόμενο. μάλλον έπεσες σε στραβωμενο. νομίζω οτί είναι λίγοι αυτοί στο σώμα.

αλλα σε πιστεύω στο οτί είδες αστυνομικο που του τη χαρίσαν. αυτό θεωρω πως έιναι σύνηθες φαινόμενο. και ναι είναι ασχημο, και προκαλεί τους αλλους που βλέπουν να νιώσουν αδικημένοι. τωρα οι λόγοι είναι πολλοι, κάποιοι παίρνουν δικαιολογία κάποιοι όχι, αλλα άλλο θέμα.

όπως και να χει , νταξει όταν σε πιάσει ο άλλος για παράβαση, σκύβεις το κεφάλι και τρως την καρπαζια. αμα στη χαρίζει, ολιοκως η μερικως, λες κι ευχαριστω. αλλα να του ζητήσεις να σου κόψει κάτι, ακόμη και στο ευγενικο, νομιζω χτυπάει πολύ άσχημα στο όργανο, και δικαιολογημένα δηλαδη. απλα σκέψου τί μπορεί να έχει ακούσει πρίν από σενα εκεινη τη μέρα
αν με τον τρόπο γραφής μου θίξω κάποιον, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. αν κάποιος ενοχληθεί προσωπικά να μου το πεί να διορθωθώ.
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 28 Νοέμ 2011 16:46

Τι μανία είναι αυτή με τα μηχανάκια δεν καταλαβαίνω...μόνο μηχανάκια βλέπετε να σταματάει η αστυνομία?
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό guest star » 28 Νοέμ 2011 17:10

οχι θαναση σταματανε κι αυτοκίνητα αν και νομίζω μάλλον περισσότερα δίκυκλα ελεγχονται για πολλους και διαφορους λόγους όπως πχ για κλοπες που είπε κι ο γκάνταλφ.
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 28 Νοέμ 2011 17:14

E δεν εχει λογικη αυτο guest star ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό guest star » 28 Νοέμ 2011 17:32

μα δεν διαφώνησα. :lol: εξάλλου τα πάντα όλα έχουν λογικη αν το ψάξει κάποιος.

υπάρχουν κι άλλοι πολλοι παραγοντες βέβαια αλλα εκεί μιλάμε για βαριές αναλύσεις. το οτί οπως είπε ο γκανταλφ, πολλα κλέβονται μηχανακι και πολλες επίσης παρανομίες γίνονται με μηχανακια έιναι αρκετο για να ελεγχονται περισσότερα.

αμα το προχωρήσουμε όμως το θέμα σε αναλυση σαν αυτη που είχα αναφέρει κάποτε περι ελεγχου αλλοδαπών, εικόνα ενος αστυνομικου για τα μηχανακια, και σε σχέση με τον μεσο όρο κοινωνικου στάτους οδηγων μικρων δικύκλων, τότε αλλαζει το πράμα και περνάμε σε κοινωνιολογία. ενα απλό παράδειγμα με πιό απλα λόγια ο αστυνομικος που θα σταματήσει τον τύπο στο χρέπι χόντα σούπρα θα τύχει πιθανόν λιγότερων αντιστάσεων από τον άλλο (με ίδια παρανομία) οδηγο μιας agusta f3 S.O. , με ότι αυτό συνεπάγεται.
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 28 Νοέμ 2011 18:14

Θα συμφωνησω σε ολα με τους προλαλλησαντες.
Ο λογος που τα εγραψα εδω δεν ειναι για να μου πειτε οτι ειχα δικιο.
Το γνωριζω και το δεχομαι το αδικο μου.
Ο λογος ειναι οτι εχωντας αρκετους φιλους αστυνομικους και σε διαφορες συζητησεις εχουν παραδεχτει οτι καποια προστιμα εχουν ξεκαθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα.
Και εάν το ποσό παίζει κανένα ρόλο προς οφελος του οργανου που βεβαιωνει την παραβαση το καταλαβαινω....
Ξερω ομως οτι δεν εχει καποιο οφελος οποτε ....τι να πω.....
Οσο γι'αυτο που γραφει καποιος συμφορουμιτης (Θανασης) οτι "θα ακουσει τα ιδια και τα ιδια".....Αυτο ειναι που κανει καποιον καλο στο (καθε) επαγγελμα του. Να μαθει και να ειναι ικανος να φιλτραρει τις καταστασεις.Εκτος και αν εισαι ρομποτ οποτε λειτουργεις μηχανικα.
Επισεις Gandalf αυτα που αναφερεις ειναι τα στερεοτυπα.Οδηγω κοντα 40 χρονια διαφορα μηχανακια.Δεν ειμαι απο αυτους που δεν φορανε κρανος απο αντιδραση.Ουτε εχω ζαλαδες.Οπως επισεις δεν ειχα ποτε καποιο ατυχημα σε ολα αυτα τα χρονια.Θα σου πω τους λογους και αν θελεις πιστεψε τους , αν δεν θελεις απορριψε τους.
Ο ενας ειναι μια ιασιμη και μη κολλητική ασθενεια που ονομαζετε ουλωτική αλωπεκία.Ο σοβαροτερος λογος ομως ειναι ενας που ισως ηθελε η τυχη να τα φερει ετσι.Την προηγουμενη το βραδυ ειχα δανειση το κρανος σε εναν συναδελφο σας και φιλο μου αγαπητο για να τον παει ο αδελφος του με την μηχανη του απο την Νικαια στο Πολυγωνο οπου μενει.Σε αυτον πηγαινα την ωρα που με σταματησαν για επισκεψη και θα επαιρνα φυσικα και το κρανος μου.
Οσο για τα "στραβα" παραδειγματα των συναδελφων σας που εγραψα , ειναι τουλαχιστον αστειο να τα αμφισβητειτε.
Το "δεν ξερω" η το "δεν ημουν μπροστα" δεν σημαινει οτι λιγο πολυ δεν πεσατε και εσεις οι ιδιοι σε καποιον δικο σας κανωντας τα στραβα ματια.
Δεν το λεω υποτιμητικα.....Και εγω το ιδιο θα εκανα.....
Απλα λεω ακομα και εσεις σαν ανθρωποι να εξελισεστε.Να ξεφυγετε απο τα στερεοτυπα και να πιασετε την ουσια.
Οσο για το ΚΟΚΚΙΝΟ , ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΛΟΥΡΙΔΑ , ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ και αλλα πολλα , οχι μονο προστιμο αλλα και σκισημο του διπλωματος και καψιμο του οχηματος.
Σας ευχαριστω για την ανοχη σας.
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 28 Νοέμ 2011 18:24

Aντε οκ..
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 28 Νοέμ 2011 22:36

JohnSon έγραψε:Aντε οκ..

Δηλαδή;
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 28 Νοέμ 2011 22:51

το οτι οδηγείς πολλά χρόνια μηχανή κάνει ακόμα χειρότερο αυτό που λες... Μηχανή = κράνος.. απόλυτο και δεν έχει δικαιολογία. Τώρα αυτό που είπες περί ασθένειας.. τότε φίλε μου πρέπει να διαλέξεις. Η μηχανή , η το κεφάλι σου με τριχωτό. Να στο ξαναπώ άλλη μια φορά αν και νεώτερος σου.. όμως με πολλά χρόνια σε καμπάνιες οδικής ασφάλειας , με συμμετοχές σε ημερίδες πίστας κτλ..

ΜΗΧΑΝΗ = ΚΡΑΝΟΣ.. ούτε για 100 μέτρα δεν πας χωρίς αυτό.

Τώρα για τα εισπρακτικά των μέτρων.. ναι.. ισχύουν! Αλλά οχι με στόχο τα μηχανάκια.. με στόχο να μαζευτούν Χ χρήματα απο την ΕΛ.ΑΣ απο πρόστιμα για το κράτος. Δεν είναι και πολύ καιρός που ακόμα και εδώ είχαμε ανεβάσει οδηγία ( ;;; ) για να αυξηθούν οι κλήσεις σε οχήματα ενόψη εορτών. Και ναι ξέρω.. είναι γιορτές και γίνονται παραβάσεις περισσότερες. Αυτό όμως δείχνει ακόμα περισσότερο πως τον υπόλοιπο χρόνο είναι κάπως πιο χαλαρά τα πράγματα. Οπότε δεν μπορώ να μην σου δώσω δίκιο εκεί. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία και σίγουρα δεν αποτελεί δικαιολογία στο να είμαστε εμείς παράτυποι και παράνομοι.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 29 Νοέμ 2011 00:15

Να ρωτησω και την αποψη σας στο θεμα της παρακρατησης του διπλοματος;
Τι νοημα εχει;
Προς γνωση και συμορφωση;
Και καλα εγω......
Ενας που το εχει εργαλειο της δουλειας του (οχι απαραιτητα επαγγελματικο);
Αν το παραπτωμα δεν ειναι "θανασιμο" αφου τον τιμωρείς με το προστιμο
τοτε γιατι μεγαλωνεις την τιμωρία του με στερηση ΚΑΙ του μεροκαματου του;
Που απο αυτο το μεροκαματο θα πληρωσει και την κλιση που θα του επιβληθει....
Ο συμφορουμιτης guest star, γραφει παραπανω "αμα το προχωρήσουμε όμως το θέμα σε αναλυση σαν αυτη που είχα αναφέρει κάποτε περι ελεγχου αλλοδαπών, εικόνα ενος αστυνομικου για τα μηχανακια, και σε σχέση με τον μεσο όρο κοινωνικου στάτους οδηγων μικρων δικύκλων, τότε αλλαζει το πράμα και περνάμε σε κοινωνιολογία. ενα απλό παράδειγμα με πιό απλα λόγια ο αστυνομικος που θα σταματήσει τον τύπο στο χρέπι χόντα σούπρα θα τύχει πιθανόν λιγότερων αντιστάσεων από τον άλλο (με ίδια παρανομία) οδηγο μιας agusta f3 S.O. , με ότι αυτό συνεπάγεται."
Μην ξεχνας οτι εμεις σε συνδιασμο με τον χωρο που ζουμε και ολοι μαζι απαρτιζουμε την κοινωνια.
Πως την φανταζεσαι εσυ σαν ιδανικη;
Ξερη και αποστειρωμένη;
Αστυνομοκρατουμενη;
Ελευθερη;
Δεν υποστηριζω οτι πρεπει να υπαρχει αναρχια.Απλα να υπαρχει η κοινη ανθρωπινη λογικη που να επιτρεπει να μπορεις να συνεχιζεις την ζωη σου με αξιοπρεπεια ακομα και μετα απο μια πληρωμή κλησης.
Να ξερεις οτι στερωντας ενα δίπλωμα μερικες φορες στερεις απο τον αλλον και την αξιοπρεπεια του να ζηση την οικογενεια του.
Ολα αυτα τα γραφω χωρις κακια απεναντι σας,και χωρις να ψαχνω να βρω δικαιολογιες αναμεσα στα ατομα του επαγγελματος σας.
Απλα ψαχνω να βρω τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο να χανει κατι απο τα αισθηματα του και να γίνετε τοσο ψυχρος απεναντι στον -πολλες φορες- ανθρωπινο πονο.
Επισεις αν αυτο ειναι δυνατον , να μου απαντουσε καποιος και σε αποριες μου που δεν εχουν να κανουν με την καθεαυτη παραβαση για να με πεισουν για την ενοχη μου.Αυτην την γνωριζω....
Απλα δειτε τα πραγματα και απο μια αλλη σκοπια.
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό guest star » 29 Νοέμ 2011 02:54

Έλλην Πολίτης έγραψε:Να ρωτησω και την αποψη σας στο θεμα της παρακρατησης του διπλοματος;
Τι νοημα εχει;
Προς γνωση και συμορφωση;
Και καλα εγω......
Ενας που το εχει εργαλειο της δουλειας του (οχι απαραιτητα επαγγελματικο);
Αν το παραπτωμα δεν ειναι "θανασιμο" αφου τον τιμωρείς με το προστιμο
τοτε γιατι μεγαλωνεις την τιμωρία του με στερηση ΚΑΙ του μεροκαματου του;
Που απο αυτο το μεροκαματο θα πληρωσει και την κλιση που θα του επιβληθει....

βασικα νομίζω ακριβως για συμμορφωση είναι. και θεωρω πως καλώς συμβαίνει. θα προτιμούσα μάλιστα να μην υπήρχε πρόδτιμο οικονομικο αλλα αναλόγως την παρανομία να έπαιρναν το δίπλωμα για αναλογα χρονικα διαστηματα.

ε ο επαγγελματίας οδηγος υποτίθεται δεν είναι σαν εσενα κι εμενα, αλλα ξέρει καλύτερα τα της οδηγησης, οδηγικης συμπεριφορας κλπ και δεν σηκώνει λάθη. οπότε λογικο μου φαίνεται να υπάρχει μεγαλύτερο κυνήγι. εξάλλου ο επαγγελματιας οδηγος ακριβως επειδη τρωει και φαι από αυτό θα έπρεπε να μην κάνει λάθη, να σεβεται τη δουλεια του δηλαδη. τολαχιστον εγω κάπως έτσι το βλέπω.

πχ εσυ μισομαγειρεύεις ένα κοτόπουλο και παθαίνεις σαλμονέλα εσυ και οι δικοι σου. ένας μάγειρας αν κάνει κάτι τετοιο, έχει την ίδια βαρύτητα? υποτίθεται ξέρει τη δουλεια του αρα δεν δικαιολογείται. δε λέμε να του ξεφύγει το αλατι. :lol:
Έλλην Πολίτης έγραψε:Ο συμφορουμιτης guest star, γραφει παραπανω "αμα το προχωρήσουμε όμως το θέμα σε αναλυση σαν αυτη που είχα αναφέρει κάποτε περι ελεγχου αλλοδαπών, εικόνα ενος αστυνομικου για τα μηχανακια, και σε σχέση με τον μεσο όρο κοινωνικου στάτους οδηγων μικρων δικύκλων, τότε αλλαζει το πράμα και περνάμε σε κοινωνιολογία. ενα απλό παράδειγμα με πιό απλα λόγια ο αστυνομικος που θα σταματήσει τον τύπο στο χρέπι χόντα σούπρα θα τύχει πιθανόν λιγότερων αντιστάσεων από τον άλλο (με ίδια παρανομία) οδηγο μιας agusta f3 S.O. , με ότι αυτό συνεπάγεται."
Μην ξεχνας οτι εμεις σε συνδιασμο με τον χωρο που ζουμε και ολοι μαζι απαρτιζουμε την κοινωνια.
Πως την φανταζεσαι εσυ σαν ιδανικη;
Ξερη και αποστειρωμένη;
Αστυνομοκρατουμενη;
Ελευθερη;
υποθέτω οτί ρωτας εμενα? τι να σου πω τωρα είναι πολύπλοκο το ζήτημα και δυσκολεύομαι να το μεταφέρω όπως το σκέφτομαι σε γραφτα. αν σε βοηθά σε γενικες γραμμες, τίποτα από όλα και ολα αυτα μαζι, αναλογα τις περιστάσεις και τον ψυχισμο των καθε φορα εμπλεκομένων και την αλληλεπίδραση μεταξύ τους σε σχέση με το κοινο καλό-ομαλη "λειτουργία" της κοινωνιας.
Έλλην Πολίτης έγραψε:Απλα ψαχνω να βρω τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο να χανει κατι απο τα αισθηματα του και να γίνετε τοσο ψυχρος απεναντι στον -πολλες φορες- ανθρωπινο πονο.
μιλάμε για κλήσεις συγκεκριμενα?
πολλοι λόγοι συνηθως που μπορεί μαλιστα και να συνυπάρχουν και παίζουν σε ποσοστα αναλογα ποιον έχεις απέναντι σου, την ψυχικη σου κατασταση κλπ κλπ κλπ. και έχουν να κάνουν διαφορετικα με τον κάθε ελεγκτη κάθε φορα.

πχ:
- ο ελεγκτης έχει άλλα προβλήματα που τα βγάζει με σαδιστικο τρόπο στη δουλεια του. τα προβλήματα μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τη δουλεια.

-ο ελεγκτης εχει πέσει θύμα η έχει την υποψία οτί έχει πέσει θύμα από τύπους που τους την χάρισε αλλα πρόκειται να κάνουν πάλι τα ίδια, πιθανόν κοροιδεύοντας κιόλας οτί ξεγελάσαν τον "χαζο τον μπατσο". με αποτέλεσμα να μην εμπιστευτεί εύκολα στο μέλλον τον όποιο αγνωστο ελεγχόμενο. σε αυτό "βοηθα" και η αρνητικη εικόνα που έχουν κατα περιόδους οι πολίτες για τους αστυνομικους κι επίσης οι συμπεριφορές κάποιων πολιτών που δείχνουν να σκέφτονται την πάρτυ τους, χτυπώντας λοιπόν εμμεσα τον εγωισμό (με την καλή έννοια) του ελεγκτη.

- ο ελεγκτης έχει τύχει κακής αντιμετώπισης από ελεγχόμενους που έχουν την δύναμη-δυνατότητα να είναι υπεράνω του νόμου, οτί εντελη την "εχουν μεγαλύτερη" (ακόμη κι αν δεν προκλήθηκαν από τον ελεγκτη), ξεσπώντας συνειδητά η ασυνείδητα σε άλλους πιο αδύναμους της κοινωνίας, επειδή απλα εκεί τον παίρνει.

-ο ελεγκτης, προσπαθώντας να βοηθήσει τον ελεγχόμενο από μελλοντικα χειρότερα προβλήματα, μην έχοντας άλλον νόμιμο τρόπο και μη διαθέτοντας αρκετό χρόνο για εξηγησεις για κάθε ελεγχόμενο, να επιλέγει συνειδητα΄να είναι αυστηρός με τον ελεγχόμενο, με την ελπίδα οτί ο ελεγχόμενος τουλαχιστον υπό το τον φόβο αυστηρης ποινης να συμμορφωθεί, εστω κι αν δεν καταλαβαίνει τους λόγους. (αναγκάιο κακό δηλαδη)

- ο ελεγκτης "απλα κάνει τη δουλεια του" χωρίς να έχει ενδιαφέρον για τις επιπτωσεις στον αγνωστο ελεγχόμενο. εδω μιλάμε απλα για αδιαφορία δηλαδη. τονε βαλανε να κόβει κλήσεις, κόβει κλήσεις. έτσι κι αλλιώς τι τον νοιάζει, αυτός δεν το πληρώνει το πρόστιμο, θα σκέφτεται μεσα του.

θα υπάρχουνε κι άλλοι λόγοι που δεν μου περνάνε απο το μυαλό. αμα το σκεφτείς όμως, πάνω κάτω τέτοιες λογικες και συμπεριφορες παίζουν γενικώς στην κοινωνία, δεν είναι αποκλειστικα στους αστυνομικους, μπορείς να το δείς και σε άλλα επαγγέλματα και σχέσεις. έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστα.

σε κάλυψα η να συνεχίζω να γράφω? :lol:
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 29 Νοέμ 2011 10:59

Όπως είχα πει και σε άλλο μήνυμα... όταν καλείσαι να πράξεις καθήκον , τα ανθρώπινα συναισθήματα πρέπει να πηγαίνουν περίπατο. Απλά λειτουργείς μόνο με αυτό που ορίζουν οι διαδικασίες και οι νόμοι. Στο δικό μου κομμάτι (διάσωση/πυρόσβεση) όπως είχα γράψει, ο ανθρώπινος πόνος είναι πολύ πιο συχνά απέναντι σου. Αλλοίμονο αν αρχίσεις να προσπαθήσεις να αντιληφθείς τον πόνο κάποιου. Δεν θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά. Το ίδιο ισχύει και για τους αστυνομικούς που μεταξύ μας αυτό που ορίζεις εσύ ώς ανθρώπινο πόνο, συνήθως είναι προσπάθεια αποφυγής καμπάνας, παρά αληθινό πρόβλημα. Στο αληθινό πρόβλημα φαίνεται ο άνθρωπος (π.χ. κάποιος που παραβιάζει 2-3 κόκκινα με φανάρια και αλάρμ αναμένα με κόρνα και έχει κάποιον μέσα που έχιε πρόβλημα υγείας)... και εκεί μπορεί να έχει και συνοδεία αστυνομίας για να τον κάνει να φτάσει ασφαλέστερα και γρηγορότερα εκεί που θέλει ... Πολλά τέτοια δείγματα κάθε φορά απο αστυνομικούς.

Όμως συγνώμη... αλλά ανθρώπινο πόνο απο κάποιον επαγγελματία ή και ερασιτέχνη οδηγό που παραβιάζει κόκκινο, δεν φοράει ζώνη, μιλάει στο κινητό ενώ κινείται κτλ... δεν νομίζω οτι θα βρείς. Μάλλον αδιαφορία αρχικά και μετά πονηριά για να μην πληρώσει τις ευθύνες για την πράξη του.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 29 Νοέμ 2011 12:10

Πραγματικα ειναι αξιο αποριας...Πραγματικα...Το συγκεκριμενο θεμα τι λεει ?Προτασεις πολιτων και αστυνομικων για μια καλυτερη συνεργασια.Ο φιλος Έλλην Πολίτης οπως κανει το 90% των πολιτων , "ειδε" καποια "πρεπει" ΜΟΝΟ απο την πλευρα των αστυνομικων.Για να υπαρχει δηλαδη καλυτερη συνεργασια θα πρεπει τις περισσοτερες φορες να μην ενεργει βαση καθηκοντος ο αστυνομικος.Αυτο καταλαβαινω εγω φιλε Έλλην Πολίτη , και δεν νομιζω να κανω λαθος.Αυτο προτεινεις ?Εαν προτεινεις αυτο , δυστηχως εισαι ατυχος , δεν γινεται...
Ο πολιτης θα πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες του σε ορισμενα πραγματα και να μην τα ριχνει μια ζωη στον κοινωνικο του περιγυρο , στον αστυνομικο και στο κρατος.Ατομικα τι κανουμε ?Κανουμε κατι ατομικα ωστε να ειμαστε σωστοι ?ΝΑΙ η ΟΧΙ ?Ειναι απλη ερωτηση.Δηλαδη για να ειναι καλος ο αστυνομικος ,θα πρεπει να μην σε γραψει για την παραβαση , θα πρεπει να μην σου παρει το διπλωμα (επειδη κιολας οπως λες δεν θα "βαλει" μυαλο καποιος και να του το παρουνε) , θα πρεπει να σου πει μηπως και μπραβο απο πανω ?Εχεις την εντυπωση οτι η Αστυνομια δεν σταματαει Porsche και σταματαει μονο τιποτα παπια ?Μου αναφερεις σαν δικαιολογια οτι εαν παρακρατηθει το διπλωμα τι θα γινει , και ειδικα σε περιπτωση που ενας το εχει "ως εργαλειο δουλειας".Εδω ειναι να μην μεινεις καγκελο ? :)
Με καθε σεβασμο αγαπητε Έλλην Πολίτη , οταν ενας εχει πχ ενα παπι για δουλεια , δηλαδη ζει απο αυτο πχ κανει delivery τοτε ΟΦΕΙΛΕΙ και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι 2 φορες πιο τυπικος και προσεκτικος.Πραγματικα εαν καποιος τηρει τον ΚΟΚ -ειναι φυση αδυνατον- να του βεβαιωσεις παραβαση.Ποια δικαιολογια δηλαδη υπαρχει στο κοκκινο η στο κρανος ?Ποια δικαιολογια υπαρχει στον μονοδρομο ?Αυτες ειναι ΒΑΣΙΚΕΣ παραβασεις που κανουνε τα παπια.Υπαρχει δικαιολογια ?Να δειξει ο αστυνομικος τι ?Να μην κανει την δουλεια του οταν ενας ασυνειδητος μπαινει αναποδα σε μονοδρομο και μπορει να προκαλεσει τροχαιο ατυχημα ?Μπορει να του στερηθει ενα μερος του εισοδηματος , αλλα για εμενα 1000 φορες αυτο παρα να στερησει την ζωη σε κανα παιδακι που ετυχε να βρεθει στον δρομο του.Τοσο απλο ειναι.Για αυτο λεγεται "ατυχημα" διοτι ΔΕΝ μπορεις να το προβλεψεις.
Ξαναλεω... το θεμα το εφτιαξα για προτασεις πολιτων και αστυνομικων για καλυτερη συνεργασια , δεν το εγραψα για να νομιζουμε οτι η καλυτερη συνεργασια ειναι ΜΟΝΟ η μη πραξη του καθηκοντος απο τον αστυνομικο...Γιατι αυτο βγαινει συμπερασματικα.

Οσο αναφορα το πως φανταζομαστε την κοινωνια , εσυ πως ακριβως την φανταζεσαι φιλε Έλλην Πολίτη ?Μηπως κανοντας παραβασεις και λεγοντας μια δικαιολογια ο αστυνομικος να σου χτυπαει συμπαθητικα την πλατη ?Σε καμια σοβαρη κοινωνια δεν γινονται αυτα.Σε σοβαρες κοινωνιες , υπαρχει αυτοπειθαρχια , σεβασμος στους κανονισμους και τους νομους , και αναγνωριση της προσωπικης μας ευθυνης.Εχω αδικο η δικαιο σε αυτο ?Ειναι ετσι η δεν ειναι ?Η μηπως να πω οτι πολλες φορες και σιγουρα το εχεις κανει και εσυ , οταν βλεπεις μπροστα σου μια παραβαση λες "που ειναι η Αστυνομια" και φερνεις στο μυαλο σου την εικονα πχ της Γερμανιας ?Εαν εχω αδικο μπορεις να μου το πεις φυσικα.Αλλα αυτο κανει ενα τεραστιο ποσοστο.

Απλα ψαχνω να βρω τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο να χανει κατι απο τα αισθηματα του και να γίνετε τοσο ψυχρος απεναντι στον -πολλες φορες- ανθρωπινο πονο.

Δεν ειναι θεμα συναισθηματος.Τι συναισθημα ακριβως ?Ο ΚΟΚ πχ λεει να μην περναμε το κοκκινο.Εσυ το περνας.Πες μου -1- λογο να μην βεβαιωσω την παραβαση , οταν εσυ εισαι δημοσιος κινδυνος ?Ποια ψυχροτητα μου λες και ποιον πονο , που εσυ μπορει να γινεις αυριο μακελαρης και να σκοτωσεις κανεναν περαστικο οπως περνας το κοκκινο ? (δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα ετσι ? ως παραδειγμα το λεω).
Και να αντιστρεψω το ερωτημα : τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο να μην αποδεχεται την ευθηνη του και να μην κανει κατι -τοσο απλο και ευκολο- οπως να οδηγει συμφωνα με τον ΚΟΚ και να ειναι τυπικος ?Τι ακριβως ???

YΓ : φιλε Έλλην Πολίτη θα ηθελα να δεις σε παρακαλω αυτο --> http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang=%27..%27&perform=view&id=9096&Itemid=800&lang=
Σου φτανει ?Λεει μαλιστα συγκεκριμενα "Τα κυριότερα αίτια των ατυχημάτων αυτών ήταν η οδήγηση χωρίς σύνεση και προσοχή, η παραβίαση προτεραιότητας και η παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, ενώ η μη χρήση προστατευτικού κράνους από τους οδηγούς και επιβάτες των δικύκλων επέτεινε τη σοβαρότητα του τραυματισμού τους."
Ενδιαφερον ετσι ?Για να μη λεμε και οτι θελουμε...Δες και τα ΤΡΑΓΙΚΑ στατιστικα (νεκροι , τραυματιες , αριθμος ατυχηματων) και τοτε ισως καταλαβεις..
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 29 Νοέμ 2011 18:09

Μα αγαπητοι μου Gandalf και Jonshon μου δινετε την εντυπωση οτι η ερμηνευετε διαφορετικα τα γραφωμενα μου η τα διαβαζετε αποσπασματικα.
Ισως ανοιξα το θεμα σε λαθος ενοτητα......
Ομως θα σας προτεινω να ξαναδιαβασετε την τελευταια προταση μου στο δευτερο ποστ μου να δειτε οτι στο 90% θα με βρειτε σύμφωνο με τις αποψεις σας.
Θεωρω απαραδεκτο να λετε οτι ο πολιτης κοιτα μονο πως να σας ξεγελασει και οτι γυρνωντας ο αστυνομικος την πλατη του ο "κακομοιρος" και "κλαψιαρης" πολιτης μεταμορφωνετε σε εναν ειρωνα αντι-αστυνομικο.Οπως και το οτι ολοι οι αστυνομοι ειναι κατα του πολιτη.
Καλοι και κακοι υπαρχουν παντου.Ακομα και στην Εκκλησια.
Αν και η δουλεια μου δεν ειχε να κανει με κοσμο , στον καθημερινο ελαχιστο χρονο μου που ειμαι στους δρομους εχω δει απειρα περιστατικα καλης συνεργασιας μεταξυ πολιτων - αστυνομιας.
Οσο για το αν βλεπω τα πραγματα μονοπλευρα.....τι να πω.....πιστευω οτι αν ηταν ετσι δεν θα βρισκομουν εδω τωρα αλλα καπου αλλου οπου καποιοι -μαζι με εμενα- θα εβριζαν καθε μορφη εξουσιας.Και ξαναδιαβαζωντας τα ποατ μου δεν βλεπω καποια επιθετικοτητα απο μερους μου για το λειτουργημα σας.
Ειμαι εδω γιατι πιστευω οτι πισω απο τις πραξεις υπαρχουν χαρακτηρες.Και ανθρωποι.
Και αν οπως σας ειπα ειμαι 52 ετων εχω μαθει να παραδειγματίζομαι και να ασπαζομαι το αποδεδειγμενα σωστο.
Δεν θα ηθελα λοιπον να παρεξηγησετε τις αποριες και -ισως για εσας αστοχες- ερωτησεις μου σε θεματα που απλα δεν γνωριω.
Σας ευχαριστω για τον χρόνο που διαθετετε για να μου απαντησετε.
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 29 Νοέμ 2011 19:17

Οσο για το ΚΟΚΚΙΝΟ , ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΛΟΥΡΙΔΑ , ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ και αλλα πολλα , οχι μονο προστιμο αλλα και σκισημο του διπλωματος και καψιμο του οχηματος.
Σας ευχαριστω για την ανοχη σας.

Ναι..Ομως και στο κοκκινο ξερεις τι "παιδικες" δικαιολογιες ακουει κανεις καθε μερα ?Πραγματικα "παιδικες".Ομως εβαλα και ενα link σχετικα με το κρανος.Το διαβασες ?
Περα απο αυτο , δεν νομιζω να διαβασα κατι αποσμασματικα.Εσυ εθεσες καποια ερωτηματα σχετικα με το πως μπορει κανεις να ειναι τοσο ψυχρος και να κοβει προστιμο , γιατι να γινεται αφαιρεση διπλωματος οταν μαλιστα καποιος εχει ενα οχημα για δουλεια και βγαζει ψωμι απο αυτο , γιατι δεν υπαρχει κατανοηση οταν επιθυμεις να σου βεβαιωσουνε αλλη παραβαση απο αυτη που εκανες , κτλ κτλ , και σου δωθηκανε καποιες απαντησεις σχετικα με οσα ρωτησες.Οι απαντησεις ηταν συγκεκριμενες και ειχαν περιεχομενο επισης και καποιες "αρνητικες λογικες" πολιτων σχετικα με το θεμα αυτο.

Σχετικα με το θεωρεις απαραδεκτο να λεει ο αστυνομικος οτι ο κοσμος κοιταει μονο να ξεγελασει , καταρχην ουδεις ειπε τετοιο πραγμα εδω , και κατα δευτερον ενταξει μη το θεωρεις και τοσο απαραδεκτο , διοτι εγω προσωπικα εχω δει δεκαδες παραδειγματα αδιορθωτων ατομων , που προσπαθησαν να κανουνε αυτο ακριβως που λες , να σε ξεγελασουνε.Εσυ μπορει να παιρνεις παραδειγμα απο τον εαυτο σου ομως δυστηχως η ευτηχως ο εαυτος σου δεν αντιπροσωπευει ενα συνολο.
Μακαρι να μην υπηρχε αυτη η "τακτικη" ομως υπαρχει , τι να κανουμε ?Βεβαια δεν ειναι ο κανονας αλλα ως συνηθως η εξαιρεση.Οταν ομως πχ και θα σου πω ενα πρακτικο παραδειγμα πονηριας και προσπαθειας να σε ξεγελασει καποιος , εχει ενα δικυκλο , εισερχεται σε μονοδρομο αντιθετα , τον σταματας , σου αναφερει "εδω ακριβως μενω , μπηκα ολο και ολο 2-3 μετρα σε μονοδρομο διοτι η πολυκατοικια μου αρχιζει ακριβως εδω , συγνωμη κτλ" εχεις μια διαθεση καλης πιστης , κανεις ομως εναν κυκλο και τον βρισκεις στον ΙΔΙΟ δρομο ΑΝΤΙΘΕΤΑ , 50 μετρα πιο κατω , τι πρεπει να κανεις ?Δεν προσπαθησε δηλαδη να σε ξεγελασει ?

Εν τελη , επειδη εχουμε εστιασει υπερβολικα στο τροχονομικο θεμα (προσωπικα δεν ειμαι καν στην τροχαια) η αστυνομια δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με τον ΚΟΚ.Η Αστυνομια εχει τεραστιο αντικειμενο.Μη το ξεχναμε αυτο.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Έλλην Πολίτης » 29 Νοέμ 2011 20:34

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και ελπιζω να μην σας κουρασα.
Μεσα στα πιστευω μου ειναι και το οτι αξιολογους ανθρωπους συναντας παντου, οποτε χωρις να θελω να γίνω αντιπαθεις και εαν μου το επιτρεπετε θα ηθελα να παραμεινω μελος της κοινοτητας σας.
Και -οπως και σε κανα-δυο αλλα φορουμ που ειμαι μελος- αν ποτε κανετε καμια συγκεντρωση πχ για καφε και κουβεντουλα κατ'ιδιαν θα χαιρόμουν να σας γνωριζα και απο κοντα.
Αλλωστε οπως σας ειπα εχω αρκετους φιλους στο Σωμα σας (παλιους βεβαια) που ισως να τους γνωριζετε κι εσεις.
Σας ευχαριστω για ολα.
Παπάζογλου Γιάννης.
Άβαταρ μέλους
Έλλην Πολίτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 29 Νοέμ 2011 20:41

Φυσικα και μπορεις να παραμεινεις μελος.Το φορουμ δεν ειναι αστυνομικου περιεχομενου η μονο για αστυνομικους.Το φορουμ ειναι για αστυνομικους και πολιτες και βασικο σκοπο εχει συζητησεις μεταξυ αστυνομικων και πολιτων (σε ανεπισημο φυσικα επιπεδο).
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 29 Νοέμ 2011 20:41

Οι διάλογοι με λογική, καλή διάθεση και επιχειρήματα.. ποτέ δεν κουράζουν. Καλή συνέχεια στην διαμονή σου στον εδώ χώρο.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό brutus » 29 Νοέμ 2011 22:55

α) http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 72&catID=4
β) 27 χρόνια στο σώμα, 27 χρόνια τα ίδια ακούω.
γ) να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Αν κάνω αυτό που λες, Έλληνα Πολίτη, δηλαδή γράψω άλλη παράβαση, θα είμαι εντάξει;
Ρωτάω γιατί όλοι ζητάνε να γράψεις κάτι παρακάτω. Κανένας δε λέει «Έχω καμένο φλας, γράψε με για κόκκινο όμως»
Έχω την εντύπωση ότι δε θα αρέσει σε κανέναν από αυτούς που το ζητάνε.
brutus
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό guest star » 29 Νοέμ 2011 23:28

Έλλην Πολίτης έγραψε:Θεωρω απαραδεκτο να λετε οτι ο πολιτης κοιτα μονο πως να σας ξεγελασει και οτι γυρνωντας ο αστυνομικος την πλατη του ο "κακομοιρος" και "κλαψιαρης" πολιτης μεταμορφωνετε σε εναν ειρωνα αντι-αστυνομικο.Οπως και το οτι ολοι οι αστυνομοι ειναι κατα του πολιτη.

προς αποφυγήν παρεξηγησεων, αυτό έιναι δικη μου εκτίμηση, εγω το έγραψα.
κι εγω πολίτης είμαι να μην νομίζεις το εγραψε αστυνομικος. αλλα και να το έγραφε αυτό, όπως τα περισσότερα γραπτα στο φόρουμ, θα είναι προσωπικη άποψη.
και ναι θεωρω μεγάλο ποσοστο δυστυχως έτσι σκέφτεται. απλα ο πολίτης πρέπει να κλαφτεί,ο πχ αστυνομικος απλα λέει "συναδελφοοοος" κι έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να την σκαπουλαρει.

τωρα κατι που νομιζω πως πρεπει λιγο να εξηγηθει στους αστυνομικους για το πως σκεφτεται μερικες φορες ο πολιτης. συνηθως ο αστυνομικος σκεφτεται οτι ο πολιτης παραπονιεται πάντα επειδη τον επιασαν και δεν του τη χαρισαν (οκ καλως δεν του τη χαρισαν). απλα συνηθως ο πολίτης μπορεί να σκαλώνει γιατι καμιά φορα βλέπει η εχει υποψίες οτί υπάρχουν συμπάθειες και διακρίσεις απο τους αστυνομικους σε διάφορες ομαδες. οπότε αν εχει ακούσει η εχει δεί πχ αστυνομικο να την χαρίζει σε αστυνομικο, και μετα, ίσως σε άσχετη χρονικη στιγμη, να πρέπει να δεχτεί οτί αυτος παρανόμησε και πρέπει να φάει τυπικα το πρόστιμο, λογικο είναι να του χτυπάει άσχημα. νώθει οτί τον κοροιδεύουν, όπως αντίστοιχα έλεγα πρίν οτί νιώθει το όργανο οτί το κοροιδεύουν όταν του λένε δικαιολογίες και μετα συνεχίζουν να κάνουν τα ίδια.

βασικα δε χρειάζεται καν να έχει παρανομήσει ο ελεγχόμενος. και σωστός να ναι, αν δει μπροστά του διάκριση, από τη μια να αφήνει το ξεκράνωτο συναδελφο (η πχ του στρατου-αεροπορίας-ναυτικου, δημοτικης αστυνομιας, λιμενικου..) η κάνει καμακι σε καμια επίσης ξεκράνωτη γκομενίτσα επειδή είναι ομορφούλα και την αφήνει να φύγει, ΑΛΛΑ επι τόπου να χώνει πχ 300 ευρω στον άλλο ελεγχόμενο για κρανος, μετα θα το βλέπει πολύ αρνητικα.

το χω δει μπροστά μου να σταματουν ξεκράνωτο, με ανοιχτη εξάτμιση, χωρίς πινακίδα, με R1( '08 νομιζω), το φθινοπωρο 2008, στην πειραιώς στο ανεβασμα 2 φαναρια πριν την ομονοια εκει απεναντι στο πάρκινγκ, ο τύπος δείχνει ταυτότητα αεροπορου και όλοι στον χαβαλε σαν κολληταρια, "αντε καλο δρόμο!" και 5 δεύτερα μετα, οι ίδιοι, όλο με σοβαρότητα και υφάκι, σκίσαν έναν καημένο σε παπί για κρανος :26:

-που είναι η τυπικότητα οεο...? :?
-πως θα πάρω στα σοβαρα τον όποιο αστυνομικο την επόμενη φορα που θα με ελεγξει?
γιατι, ενταξει, να δεχτω να ειναι αυστηρος μαζι μου, αλλα πως ξερω οτι η συμπεριφορα του δεν θα εχει διακυμανσεις αναλογα των "περιστασεων"?
-και αρα γιατί να μην το παλέψω να μην το γλυτώσω το πρότιμο, όταν μου δημιουργείται η εντύπωση οτι κάποιος άλλος μπορεί μόνο λόγω της όποιας ιδιότητας του έχει "αλεξιπρόστιμο" ?

αυτα τα λέω γιατί καλώς παραπονιέστε οι ένστολοι για φυγόπονους πολίτες, αλλα έχετε βάλει το χεράκι σας σε όλην αυτη την κατάσταση ;)

( μιλώντας σε β πλυθηντικο, δεν κατηγορώ εσας του φόρουμ, προσωπικα.αναφέρομαι γενικως στο επάγγελμα, στις καταστασεις που διαμορφώθηκαν με τα χρόνια)
guest star
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 30 Νοέμ 2011 00:10

Εδω κοβουν κλησεις σε αφισες (την νυφη την πληρωνει η κινηματογραφικη εταιρια) που οι πρωταγωνιστες ειναι χωρις κρανος.
Αν θυμαμαι καλα στην Ισπανια εγινε αυτο.
« η Φρουρά δεν παραδίδεται ! Μόνον πίπτει μετά από μάχη μέχρις εσχάτων »
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης