ΣΥΡΙΖΑ: Διάλυση των ΜΑΤ και αστυνομικοί χωρίς όπλα

Όλα τα θέματα που αφορούν τους πολίτες και την σχέση τους με την ΕΛ.ΑΣ. Καθημερινότητα, ερωτήσεις και διάλογος.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: ΣΥΡΙΖΑ: Διάλυση των ΜΑΤ και αστυνομικοί χωρίς όπλα

Δημοσίευσηαπό fox111 » 19 Ιουν 2012 00:45

jimEM έγραψε:Αυτό που λέει ο τσιπρας είναι ότι τα ΜΑΤ δεν θα καταστελλουν τις ειρηνικες διαδηλώσεις με τα ληγμένα χημικά.

Έννοια σου, κι ο Αντρέας το '81 τα ίδια έλεγε.

Εμπάσει περιπτώσει, θα ήθελα να σε ρωτήσω, μπορείς να διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοείς με το «ληγμένα χημικά»; Αν φυσικά ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό, διότι αν απλά αναπαράγεις κάτι που άκουσες, που σου είπαν, που φαντάζεσαι, που είπε κάποιος που ξέρει απ' αυτά, που ακούγεται... τότε άστο καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό el_paso » 19 Ιουν 2012 00:52

fox111 έγραψε:
jimEM έγραψε:Αυτό που λέει ο τσιπρας είναι ότι τα ΜΑΤ δεν θα καταστελλουν τις ειρηνικες διαδηλώσεις με τα ληγμένα χημικά.

Εμπάσει περιπτώσει, θα ήθελα να σε ρωτήσω, μπορείς να διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοείς με το «ληγμένα χημικά»; Αν φυσικά ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό, διότι αν απλά αναπαράγεις κάτι που άκουσες, που σου είπαν, που φαντάζεσαι, που είπε κάποιος που ξέρει απ' αυτά, που ακούγεται... τότε άστο καλύτερα.

Η εν πάση περιπτώση αν δεν μπορείς να διευκρινίσεις τι είναι τα ληγμένα χημικά μπορείς να πεις με ποιό τρόπο οι αστυνομικοί θα καταστέλουν ? Με το ξύλο ? Το πρωτιμάς δηλαδή ?
Τα χημικά έχουν καθιερωθεί όχι μόνο γιατί είναι αποτελεσματικά (πίστεψε υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικές μέθοδοι πχ νερό υπό πίεση, πλαστικές σφαίρες, ξύλο κλπ αλλά γιατί και είναι η ηπιότερη εξ αυτών των μεθόδων.

Τώρα αν το θέμα σου είναι να μην γίνεται καταστολή αυτό είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο και άλλη συζήτηση από αυτή με τα χημικά μην μπλέκεις λοιπόν διαφορετικές συζητήσεις γιατί δημιουργείς την εντύπωση του προφίλ που περιγράφει παραπάνω ο fox.
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 01:59

jimEM σε παρακαλω πολυ τωρα , που θα μου πεις οτι παραποιω και λογια του κοσμου !Που το ειδες αυτο ?Κανε ενα copy-paste λοιπον.

Απο αυτά που μου λες παρακάτω και μόνο καταλαβαίνω ότι αλλα σου λέω κι άλλα καταλαβαίνεις.Είπα εγώ ότι η αστυνομία δεν παράγει έργο γ....ώ την τρέλα μου?Είπα εγώ τέτοιο πράμα και λες ότι θες?Και για να ξέρεις το Σεπτέμβρη θα είμαι μες στη σχολή της ΕΛ.ΑΣ.Τι δεν λέω επιχειρήματα και είμαι αδιάλλακτος γράφεις?Εχω γράψει κάτι χωρίς να το τεκμηριώσω?Εχω απορρίψει κανέναν για διάλογο?
αλλα εγω δεν μπορω να συζηταω με ατομα τα οποια αμφισβητουνε ορισμενα γεγονοτα.

Εσύ αντίθετα δεν έχεις διάθεση για διάλογο.Και δεν κατάλαβα η λογική σου ποια είναι να μην αμφισβητούμε?να τρώμε οτιδήποτε μας σερβίρουν?
Και τι εννοείς όταν λες ότι τα βλέπω απ τον καναπέ?Απάντησε συγκεκριμένα και οχι με γενικότητες..

Εννοω οτι ο αστυνομικος ειναι καθε μερα στο πεζοδρομιο και οσο και εαν σου φαινετε περιεργο προσφερει και εσυ δεν εισαι.Αυτο εννοω
.
Δηλαδή οι μόνοι χρήσιμοι,ενεργοί και όχι απ τον καναπέ πολίτες είναι οι αστυνομικοί? Όλοι οι αλλοι είναι υποδυέστεροι?
Ο Φούρναρης,ο Μανάβης,ο Ιατρός,ο Κρεοπώλης δεν προσφέρουν?Είναι κι αυτοί στον καναπέ?Είναι αυτάρκης ο αστυνόμος χωρίς αυτούς τους ''ασήμαντους''?

Το φορουμ αυτο επειδη ειναι ανεπισημο φορουμ συζητησεων αναμεσα σε απλους ενστολους και απλους πολιτες , για αυτο εχει και τον χαρακτηρα των συζητησεων , δεν εχει ομως τον χαρακτηρα ο ενας θα κουναει το δαχτυλο και οι αλλοι θα καθονται προσοχη.

Ποιός σου κούνησε το δαχτυλο μου λες σε παρακαλώ?Μήπως είσαι λίγο ευέξαπτος?ΣΕ ποιόν μίλησα άσχημα?Αν το έκανα διέγραψε με απ το φόρουμ για να σου μιλανε με το σεις και με το σας και οχι αυθόρμητα.
Τελος οσο αναφορα το τελευταιο σου ποστ , ειπα ξανα , ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΒΑΣΗ ΚΑΝΟΝΩΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.Δηλαδη δεν καταλαβαινεις οτι λογο της δικης μου ανεκτικοτητας ως διαχειριστης αφεθηκανε καποια μυνηματα ?Ομως βαση κανονων δεν επιτρεπεται.Δηλαδη πρεπει να κλειδωσει το συγκεκριμενο θεμα για να γινει κατανοητο ?Τι μπονους 50 εδρων και μνημονια μου λες ?Λεει πουθενα το φορουμ οτι ειναι για πολιτικες συζητησεις ?
Δεν θα το κανουμε πολιτικο καφενειο εδω.Ο χαρακτηρας του χωρου αυτου ειναι απλη ανταλαγη αποψεων , συζητησεων , αναμεσα σε πολιτες και αστυνομικους για γενικοτερα θεματα Αστυνομιας , κοινωνιας , καθημερινοτητας κτλ.
[/quote]
Σεβαστό αλλά έχω μια απορροία.Η πολιτική πραγματικότητα δεν μας αφορά αστυνομικους και πολίτες?Δεν είναι χρήσιμο να ανταλάσσουμε απόψεις για τόσο καίρια και σημαντικά ζητήματα που αφορούν την πατρίδα μας?Τότε προτείνω κάποια θέματα για αστυνομικους και πολίτες που να ειναι χρησιμότερα να συζητιούνται,όπως:<<ΟΙ καλύτερες συλλήψεις του αιώνα>>,<<Νέο EVO περιπολικό με φοβερές επιδώσεις>>και άλλα πιο σημαντικά θέματα προτιμότερα απ το να ξέρουμε τι μας γίνεται στην πολιτική στη χώρα μας.
<<Δυο πραγματα είναι άπειρα,το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Για το σύμπαν όμως έχω κάποιες αμφιβολίες>>.Α.Αινστάιν
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 02:11

Για πες μου ένα επάγγελμα όπου ο εργαζόμενος ό,τι κάνει το κάνει παντα 100% συνειδητά, πάντα το θέλει 100% και πάντα το θεωρεί 100% σωστό...
Επαγγέλματα είναι όλα φίλε μου...

Δουλεύω απ τα 12 μου σε ταβερνα και ειμαι 19.Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι που μου είπε το αφεντικό μου όμως ,παρά τον κίνδυνο της απόλυσης, που να προσβάλλει τη συνείδησή μου και το Δίκιο του πελάτη.Και αν το αφεντικό μου δεν το ανεχτεί αυτό,τα μπογαλάκια μου και σ άλλη παραλεία.
<<Δυο πραγματα είναι άπειρα,το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Για το σύμπαν όμως έχω κάποιες αμφιβολίες>>.Α.Αινστάιν
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 02:24

http://www.youtube.com/watch?v=CQh4vEAN-WI
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 02:32

Η εν πάση περιπτώση αν δεν μπορείς να διευκρινίσεις τι είναι τα ληγμένα χημικά μπορείς να πεις με ποιό τρόπο οι αστυνομικοί θα καταστέλουν ? Με το ξύλο ? Το πρωτιμάς δηλαδή ?
Τώρα αν το θέμα σου είναι να μην γίνεται καταστολή αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και άλλη συζήτηση από αυτή με τα χημικά μην μπλέκεις λοιπόν διαφορετικές συζητήσεις γιατί δημιουργείς την εντύπωση του προφίλ που περιγράφει παραπάνω ο fox.

Με ποιον τρόπο να καταστέλλουν?Συλλαμβάνοντας ΚΛΩΤΣΗΔΟΝ τους ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ.ΟΧΙ καταστέλλοντας τις Διαδηλώσεις,Αλλά συλλαμβάνοντας ΤΟΥΣ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔεΣ και ναι με ΒΙΑ.
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό sampatis » 19 Ιουν 2012 05:43

jimEM έγραψε:

υπαρχουν πολλα ειδη χημικων.χημικα σκληρα,μεσαια και αναποτελεσματικα.

η συγκεκριμενη χειροβομβιδα που δειχνει το βιντεο,
ειναι κροτου λαμψης.δεν περιεχει χημικη ουσια.
δεν εχει ημερομηνια ληξης, οπως δηλαδη και η φοτοβολιδα.

το χημικο που περιεχει η φισουνα των ματ ειναι το πιο ηπιο σε επιδραση,
απο ολα τα αλλα χημικα που εχουν τα αλλα ματ της ευρωπης.
παντα η ελλαδα ειχε τα πιο αναποτελεσματικα δακρυγοννα.
αυτο συμβαινει γιατι η πολιτικη ηγεσια δεν ενδιαφερετε για το αν τραυματιστει καποιος αστυνομικος,
αλλα για το πως θα φανει στα μμε η καταστολη της διαδηλωσης.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 19 Ιουν 2012 10:15

sampatis έγραψε:
jimEM έγραψε:

υπαρχουν πολλα ειδη χημικων.χημικα σκληρα,μεσαια και αναποτελεσματικα.

η συγκεκριμενη χειροβομβιδα που δειχνει το βιντεο,
ειναι κροτου λαμψης.δεν περιεχει χημικη ουσια.
δεν εχει ημερομηνια ληξης, οπως δηλαδη και η φοτοβολιδα.

το χημικο που περιεχει η φισουνα των ματ ειναι το πιο ηπιο σε επιδραση,
απο ολα τα αλλα χημικα που εχουν τα αλλα ματ της ευρωπης.
παντα η ελλαδα ειχε τα πιο αναποτελεσματικα δακρυγοννα.
αυτο συμβαινει γιατι η πολιτικη ηγεσια δεν ενδιαφερετε για το αν τραυματιστει καποιος αστυνομικος,
αλλα για το πως θα φανει στα μμε η καταστολη της διαδηλωσης.

Και η κρότου-λάμψης έχει ημερομηνία λήξης, όπως όλα τα πυρομαχικά. Αυτό σημαίνει ότι από κάποιο σημείο και μετά, δεν είναι εγγυημένο ότι θα λειτουργήσει.

Για τα ληγμένα χημικά όμως περιμένω ακόμα μια απάντηση από τον JimEM, κατά προτίμηση με κάποια συγκεκριμένη πηγή και όχι ένα άσχετο βίντεο στο ΥΤ.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιουν 2012 10:18

Θα μπει λεει στην Αστυνομια απο Σεπτεμβριο..........Και εαν σε στειλουνε στα ΜΑΤ τι θα κανεις ?Θα παραιτηθεις ?Θα κανεις σταση ?Τι ακριβως θα κανεις για πες μου.Γιατι να ξερεις οτι δεν πας παντα σε οποια υπηρεσια θες , η Αστυνομια εχει και την υποχρεωτικη μεταθεση/τοποθετηση σε μια υπηρεσια.

Είπα εγώ ότι η αστυνομία δεν παράγει έργο γ....ώ την τρέλα μου?

Τα "γαμω την τρελα μου" οχι σε αυτο το φορουμ.Και ναι , αυτο λες επι της ουσιας αφου ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εστιασες σε θεματα τετοια παρα μονο σε αναλυσεις και κριτικη με πολιτικο χρωμα.Και σου ειπα οτι η πολιτικη ειναι αδιαφορη στο φορουμ , δεν αποτελει αντικειμενο συζητησης του.Σε ενα αθλητικο φορουμ μιλας για αθλητικα , σε ενα φορουμ για αυτοκινητα μιλας για αυτοκινητα , εδω λοιπον εχει αλλο σκοπο.

Δηλαδή οι μόνοι χρήσιμοι,ενεργοί και όχι απ τον καναπέ πολίτες είναι οι αστυνομικοί? Όλοι οι αλλοι είναι υποδυέστεροι?
Ο Φούρναρης,ο Μανάβης,ο Ιατρός,ο Κρεοπώλης δεν προσφέρουν?Είναι κι αυτοί στον καναπέ?Είναι αυτάρκης ο αστυνόμος χωρίς αυτούς τους ''ασήμαντους''?

Οχι βεβαια δεν ειπα αυτο.Αλλα δεν εχω ακουσει να κατηγορουμε καποιο επαγγελματικο συνολο για -σχεδον- καθε αρνητικο φαινομενο της κοινωνιας οπως τον αστυνομικο.Και πιστεψε η προσφορα του αστυνομικου σε σχεση με την γενικοτερη κοινωνικη αποδοχη εχει μεγαλη αποσταση.Το βλεπω καθε μερα αυτο.
Εγω πχ ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετος με ιατρικα θεματα , θεωρεις εσυ σωστο να παω μια μερα σε ενα νοσοκομειο και επειδη πχ 1 γιατρος πηρε φακελακι η 1 γιατρος εκανε ιατρικο λαθος να αρχισω να φωναζω ποσο αχρηστοι ειναι οι γιατροι , οτι τρωνε τα λεφτα του κοσμου , οτι φαγανε δημοσιο χρημα , οτι τα παιρνουνε κτλ ενω ο μεσος γιατρος καθημερινα κανει υπερανθρωπες προσπαθειες για το καλο της κοινωνιας ?Ποιος δηλαδη δεν αναγνωριζει την προσφορα των ιατρων ?Ολοι την αναγνωριζουμε.
Ε -σχεδον- ξαναλεω κατι αντιστοιχο ισχυει και με την Αστυνομια.1 να κανει γκαφα απο τους 40.000 , επι ποσες μερες θα το τρωμε στην μαπα ΟΛΟΙ μας.Ετσι ειναι , αλλα μεγαλο ποσοστο δεν αναγνωριζει τιποτα.Και σου ξαναλεω : πριν 2 μερες σκοτωθηκε αλλος ενας αστυνομικος εν υπηρεσια.Βγηκε για υπηρεσια και δεν γυρισε ποτε σπιτι.Τοσο απλο ειναι και ολα γινονται σε δευτερολεπτα.

Ποιός σου κούνησε το δαχτυλο μου λες σε παρακαλώ?Μήπως είσαι λίγο ευέξαπτος?ΣΕ ποιόν μίλησα άσχημα?Αν το έκανα διέγραψε με απ το φόρουμ για να σου μιλανε με το σεις και με το σας και οχι αυθόρμητα.

Εσυ και ο τροπος που εκφραζεσαι.Δεν ειμαι καθολου ευεξαπτος , απλα δεν θα ανεχομαι την καθε προσωπικη λογικη ως την αντικειμενικη λογικη ορισμενων ζητηματων.Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ γνωμη και οσα λες , αποτελουνε μια αποψη , και στην δικη σου αποψη δικαιωμα μου ειναι εαν δεν μου αρεσει να απανταω.Ετσι μονο γινεται ανταλλαγη αποψεων , αλλιως υπαρχει μονολογος.

Τότε προτείνω κάποια θέματα για αστυνομικους και πολίτες που να ειναι χρησιμότερα να συζητιούνται,όπως:<<ΟΙ καλύτερες συλλήψεις του αιώνα>>,<<Νέο EVO περιπολικό με φοβερές επιδώσεις>

Αρχικα αυτα δεν σε ενδιαφερουν , ενω για εμενα ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερθουνε νεα και συγχρονα περιπολικα για παραδειγμα (που να καταλαβεις γιατι) και δευτερον οσο αναφορα την πολιτικη στο ειπα ξανα : ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΥΜ εχει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο συζητησης.Η πολιτικη σε ΑΥΤΟ το φορουμ δεν εχει θεση συζητησεις περαν καποιων επιγραμματικων αναφορων , ισως 1-2 απαντησεων κτλ.Δεν ειναι χωρος πολιτικης αναλυσης εδω πως το λενε ?
Φυσικα και ως πολιτη με ενδιαφερει η πολιτικη κατασταση λες να μην με ενδιαφερει ?Το φορουμ ομως δεν θα γινει στεκι πολιτικων συζητησεων.

Εσενα σε γενικες γραμμες σε ενδιαφερουν 1-2 συγκεκριμενα πραγματα : να κραζεις τα ΜΑΤ και να μιλησεις για μνημονια και πολιτικη σε σχεση με την αστυνομια , ωστε να δειξεις ποσο αρνητικα εχει συμβαλει η αστυνομια στην κατηφορα που πηρε η Ελλαδα.Σε εμενα τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαινει.
Και παραταυτα λες "απο Σεπτεμβριο θα μπω στην Αστυνομια" , ε λοιπον ελα να μπεις και εως το επομενο καλοκαιρι θα δεις καποιες πραγματικοτητες οι οποιες φυσικα και σε πολλα θεματα θα σου αλλαξουνε εντελως καποιες αποψεις.Και εαν δεν γινει αυτο , τρυπα μου την μυτι. :15:
Διοτι δεν ειναι λογικο να λες "θα επρεπε να συλαμβανονται οι μπαχαλακιδες" ενω εχουνε γινει για παραδειγμα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ συλληψεις , και να επιμενεις πχ οτι δεν συλλαμβανονται.Εαν λοιπον τοποθετηθεις για παραδειγμα στα ΜΑΤ , θα δεις εαν γινονται συλληψεις η οχι.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Bosco » 19 Ιουν 2012 12:41

jimEM έγραψε:
Για πες μου ένα επάγγελμα όπου ο εργαζόμενος ό,τι κάνει το κάνει παντα 100% συνειδητά, πάντα το θέλει 100% και πάντα το θεωρεί 100% σωστό...

Δουλεύω απ τα 12 μου σε ταβερνα και ειμαι 19.Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι που μου είπε το αφεντικό μου όμως ,παρά τον κίνδυνο της απόλυσης, που να προσβάλλει τη συνείδησή μου και το Δίκιο του πελάτη.Και αν το αφεντικό μου δεν το ανεχτεί αυτό,τα μπογαλάκια μου και σ άλλη παραλεία.

Λοιπόν καταρχάς αρνούμαι να πιστέψω ότι επί 7 χρόνια κάνεις κάτι και είσαι 1000% ικανοποιημένος με ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ πράγμα το οποίο είναι φύσει ΑΔΥΝΑΤΟ. Εκτός και αν το αφεντικό είναι ο πατέρας σου τι άλλο να πω..

Εαν θες να μπεις στην αστυνομία να ξέρεις ότι μπαίνεις σε ένα σώμα όπου υπάρχει ιεραρχία, ο κατώτερος εκτελεί τις εντολές του ανωτέρου είτε του αρέσει είτε όχι. Εκτός βέβαια και αν αυτή η εντολή είναι ξεκάθαρα παράνομη, παράλογη ή αδύνατη.
Να μη σου μιλήσω για τα ΜΑΤ αφού δεν σου αρέσουν [να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πας ανεξάρτητα αν έχεις μέσον ή όχι]
Είσαι τροχαία και παίρνεις σήμα να πας έξω από το ΚΑΤ και να γράψεις όλα τα ΙΧ που είναι παρκαρισμένα επί του πεζοδρομίου. Ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμέυσεις. Τι θα πεις ? Είναι έξω από το νοσοκομείο, κάποιοι πάρκαραν εκεί από ανάγκη τι θα γίνει θα τα αφήσεις όλα και θα φύγεις ? Είσαι επαγγελματίας, ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμεύσεις άρα λοιπόν βεβαιώνεις σε ΟΛΑ παράβαση για παράνομη στάθμευση και έληξε!
Bosco
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιουν 2012 12:46

Kαι μετα λες οτι δεν μας κουνας το δακτυλο.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 14:42

Θα μπει λεει στην Αστυνομια απο Σεπτεμβριο..........Και εαν σε στειλουνε στα ΜΑΤ τι θα κανεις ?Θα παραιτηθεις ?Θα κανεις σταση ?Τι ακριβως θα κανεις για πες μου.Γιατι να ξερεις οτι δεν πας παντα σε οποια υπηρεσια θες , η Αστυνομια εχει και την υποχρεωτικη μεταθεση/τοποθετηση σε μια υπηρεσια.

Kαταρχήν μην ειρωνεύεσαι αμα θες να κανουμε διάλογο και κατα δεύτερον θα παραιτηθώ ναι γιατι ξέρω να κάνω κι άλλα πράματα για να βγάζω λεφτά περισσότερα από αυτά του μεσου αστυνομικού,αλλά ο σκοπος που θα μπω μέσα είναι αγνός και ιερός,δν πρόκειται για τον πενιχρό μιθό σας.

Είπα εγώ ότι η αστυνομία δεν παράγει έργο γ....ώ την τρέλα μου?

Τα "γαμω την τρελα μου" οχι σε αυτο το φορουμ.Και ναι , αυτο λες επι της ουσιας αφου ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εστιασες σε θεματα τετοια παρα μονο σε αναλυσεις και κριτικη με πολιτικο χρωμα.Και σου ειπα οτι η πολιτικη ειναι αδιαφορη στο φορουμ , δεν αποτελει αντικειμενο συζητησης του.Σε ενα αθλητικο φορουμ μιλας για αθλητικα , σε ενα φορουμ για αυτοκινητα μιλας για αυτοκινητα , εδω λοιπον εχει αλλο σκοπο.

Ο ευέξαπτος που λεγαμε...Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις που κάνουμε τέτοιες συζητήσεις?Ποιο είναι το πρόβλημα?Σου θιγω καποια κομματικά αντίληψη και δεν θες να γίνονται τέτοιοι διάλογοι?
Οχι βεβαια δεν ειπα αυτο.Αλλα δεν εχω ακουσει να κατηγορουμε καποιο επαγγελματικο συνολο για -σχεδον- καθε αρνητικο φαινομενο της κοινωνιας οπως τον αστυνομικο.Και πιστεψε η προσφορα του αστυνομικου σε σχεση με την γενικοτερη κοινωνικη αποδοχη εχει μεγαλη αποσταση.Το βλεπω καθε μερα αυτο.
Εγω πχ ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετος με ιατρικα θεματα , θεωρεις εσυ σωστο να παω μια μερα σε ενα νοσοκομειο και επειδη πχ 1 γιατρος πηρε φακελακι η 1 γιατρος εκανε ιατρικο λαθος να αρχισω να φωναζω ποσο αχρηστοι ειναι οι γιατροι , οτι τρωνε τα λεφτα του κοσμου , οτι φαγανε δημοσιο χρημα , οτι τα παιρνουνε κτλ ενω ο μεσος γιατρος καθημερινα κανει υπερανθρωπες προσπαθειες για το καλο της κοινωνιας ?Ποιος δηλαδη δεν αναγνωριζει την προσφορα των ιατρων ?Ολοι την αναγνωριζουμε.
Ε -σχεδον- ξαναλεω κατι αντιστοιχο ισχυει και με την Αστυνομια.1 να κανει γκαφα απο τους 40.000 , επι ποσες μερες θα το τρωμε στην μαπα ΟΛΟΙ μας.Ετσι ειναι , αλλα μεγαλο ποσοστο δεν αναγνωριζει τιποτα.Και σου ξαναλεω : πριν 2 μερες σκοτωθηκε αλλος ενας αστυνομικος εν υπηρεσια.Βγηκε για υπηρεσια και δεν γυρισε ποτε σπιτι.Τοσο απλο ειναι και ολα γινονται σε δευτερολεπτα.

Πρόσεξε κάτι στο λέω ξανά και ξανά δεν τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι.Ούτε τους αστυνομικούς,ούτε τους ιατρούς,ούτε τους παπάδες.Αλλά φίλε μου,για να διορθωθεί κάποιος άνθρωπος είναι αναγκαίο να γνωρίζει τα αρνητική πτυχή του.Αναγνωρίζω το έργο της αστυνομίας,αλλά επειδή πρόκειται να γίνω συνάδερφος σας,είτε σας αρέσει είτε όχι,επισημαίνω τα αρνητικά στοιχεία γιατί αυτά πρεπει να συζητηθούν και να προβληματιστούμε.Με το να λέω'' μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ'' δεν κάνω τίποτα άλλο απ το να σας εφησυχάζω και αυτό δεν νομίζω ότι είναι καλό για το σώμα.

Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ γνωμη και οσα λες , αποτελουνε μια αποψη

Συμφωνώ 100%. Η γνώμη μου είναι μια άποψη,όπως και η δική σου.

Τότε προτείνω κάποια θέματα για αστυνομικους και πολίτες που να ειναι χρησιμότερα να συζητιούνται,όπως:<<ΟΙ καλύτερες συλλήψεις του αιώνα>>,<<Νέο EVO περιπολικό με φοβερές επιδώσεις>

Αρχικα αυτα δεν σε ενδιαφερουν , ενω για εμενα ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερθουνε νεα και συγχρονα περιπολικα για παραδειγμα

ΝΑΙ δεν διαφωνώ ότι είναι σημαντικά Τζόνσον,αλλά άμα οι πολιτικοί δρουν ανεξέλεγκτα αντί για περιπολικό θα έχετε γάιδαρο για περιπολία.Για παράδειγμα στο Αγρίνιο σ ένα περιπολικό έφυγαν οι δύο μπροστινοί τροχοί την ώρα καταδίωξης,επειδή οι πολιτικοί δεν αξιώνονται να μεριμνήσουν για τον αστυνομικό εξοπλισμό.http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/109414
Το φορουμ ομως δεν θα γινει στεκι πολιτικων συζητησεων.

Και γιατί όχι?Βλάπτει κανέναν αστυνομικό να συζηταει για τόσο σημαντικά ζητήματα με τους συμπολίτες του?

Εσενα σε γενικες γραμμες σε ενδιαφερουν 1-2 συγκεκριμενα πραγματα : να κραζεις τα ΜΑΤ και να μιλησεις για μνημονια και πολιτικη σε σχεση με την αστυνομια , ωστε να δειξεις ποσο αρνητικα εχει συμβαλει η αστυνομια στην κατηφορα που πηρε η Ελλαδα.Σε εμενα τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαινει.

Τότε δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέω και για ποιό λόγο το λέω.
Και παραταυτα λες "απο Σεπτεμβριο θα μπω στην Αστυνομια" , ε λοιπον ελα να μπεις και εως το επομενο καλοκαιρι θα δεις καποιες πραγματικοτητες οι οποιες φυσικα και σε πολλα θεματα θα σου αλλαξουνε εντελως καποιες αποψεις.Και εαν δεν γινει αυτο , τρυπα μου την μυτι. :15:

Θα στην ''τρυπήσω''γιατι δεν πρόκειται να μου κάνουν πλύση εγεφάλου εκτός κι αν με απολύσουν.
Διοτι δεν ειναι λογικο να λες "θα επρεπε να συλαμβανονται οι μπαχαλακιδες" ενω εχουνε γινει για παραδειγμα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ συλληψεις , και να επιμενεις πχ οτι δεν συλλαμβανονται.Εαν λοιπον τοποθετηθεις για παραδειγμα στα ΜΑΤ , θα δεις εαν γινονται συλληψεις η οχι.

θα μπορούσαν να συλληφθούν όλα τα πουλημένα τσογλάνια που σας πετάνε πέτρες αν δεν εστίαζε η αστυνομία στη καταστολή της διαδήλωσης.
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 14:51

Λοιπόν καταρχάς αρνούμαι να πιστέψω ότι επί 7 χρόνια κάνεις κάτι και είσαι 1000% ικανοποιημένος με ΟΛΑ και ΟΛΟΥΣ πράγμα το οποίο είναι φύσει ΑΔΥΝΑΤΟ. Εκτός και αν το αφεντικό είναι ο πατέρας σου τι άλλο να πω..

Για σένα μπορεί να μοιάζει ονειρικό,για μένα είναι η πραγματικότητα.
Εαν θες να μπεις στην αστυνομία να ξέρεις ότι μπαίνεις σε ένα σώμα όπου υπάρχει ιεραρχία, ο κατώτερος εκτελεί τις εντολές του ανωτέρου είτε του αρέσει είτε όχι. Εκτός βέβαια και αν αυτή η εντολή είναι ξεκάθαρα παράνομη, παράλογη ή αδύνατη.
Να μη σου μιλήσω για τα ΜΑΤ αφού δεν σου αρέσουν [να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πας ανεξάρτητα αν έχεις μέσον ή όχι]

Η ιεραρχία παντού υπάρχει σε όλες τις δουλειές(δεν ξέρω αν έχεις εργαστεί αλλού).Αλλά η συνείδησή μας πρέπει να μας ακολουθεί σε ότι κι αν κάνουμε.
Είσαι τροχαία και παίρνεις σήμα να πας έξω από το ΚΑΤ και να γράψεις όλα τα ΙΧ που είναι παρκαρισμένα επί του πεζοδρομίου. Ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμέυσεις. Τι θα πεις ? Είναι έξω από το νοσοκομείο, κάποιοι πάρκαραν εκεί από ανάγκη τι θα γίνει θα τα αφήσεις όλα και θα φύγεις ? Είσαι επαγγελματίας, ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμεύσεις άρα λοιπόν βεβαιώνεις σε ΟΛΑ παράβαση για παράνομη στάθμευση και έληξε

Σ αυτη την περίπτωση ίσως είναι αναπόφευκτο ν κανω κάτι διαφορετικό γιατί αυτό είναι το Δίκαιο.
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 15:01

Για τα ληγμένα χημικά όμως περιμένω ακόμα μια απάντηση από τον JimEM, κατά προτίμηση με κάποια συγκεκριμένη πηγή και όχι ένα άσχετο βίντεο στο ΥΤ.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=233638 , http://olympia.gr/2011/06/30/%CF%86%CF% ... %B9%CE%BA/
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό el_paso » 19 Ιουν 2012 15:27

jimEM έγραψε:Με ποιον τρόπο να καταστέλλουν?Συλλαμβάνοντας ΚΛΩΤΣΗΔΟΝ τους ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ.ΟΧΙ καταστέλλοντας τις Διαδηλώσεις,Αλλά συλλαμβάνοντας ΤΟΥΣ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔεΣ και ναι με ΒΙΑ.

Δεν διαβάζεις τι σου γράφω ή δεν το καταλαβαίνεις. Σε ρώτησα με ποιόν τρόπο να καταστέλλει η αστυνομία και εσύ μου απαντάς ποιους να καταστέλλει (μπαχαλάκηδες).
Δεν συζητάμε για το ποιους καταστέλλει η αστυνομία! Καταστέλλει όποιους την διατάξουν.- Αν θες να το συζητήσουμε αυτό κανένα πρόβλημα από μένα αλλά εκεί στη συζήτηση εμπλέκεται πολύ λίγο η αστυνομία (εώς καθόλου) και είναι κυρίως πολιτική η κουβέντα.

Πάμε λοιπόν πάλι. Με ποιον τρόπο θα ήθελες αν όχι με χημικά να καταστέλλει η αστυνομία ?

υγ Αν κάνεις τον κόπο να μου απαντήσεις σκέψου τι θα πεις γιατί προβλέπω να πέφτουμε σε infinate loop και δεν ψήνομαι ιδιαίτερα.
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιουν 2012 15:41

el_paso για την γενικοτερη αντιληψη εν Ελλαδι , τα χημικα ειναι οτι χειροτερο...Μαλλον οπως ειπες και εσυ δεν εχουν δει η δεν εχουνε κατανοησει οτι στο εξωτερικο οπου οι οποιες ταραχες ειναι και μικροτερης εντασης υπαρχουνε πολυ σκληροτερα μετρα οπως ειπες αυρες νερου , πλαστικες σφαιρες , ευρεια χρηση καμερων κτλ.Αλλα μαθαμε μια ζωη στην Ελλαδα...
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jimEM » 19 Ιουν 2012 16:32

Δεν διαβάζεις τι σου γράφω ή δεν το καταλαβαίνεις. Σε ρώτησα με ποιόν τρόπο να καταστέλλει η αστυνομία και εσύ μου απαντάς ποιους να καταστέλλει (μπαχαλάκηδες).
Δεν συζητάμε για το ποιους καταστέλλει η αστυνομία! Καταστέλλει όποιους την διατάξουν
.
EL Paso,ισως εσύ δεν κατάλαβες τι σου είπα.Θα στο εξηγήσω πιο απλά.
Πιο συγεκριμένα,η απάντηση στο πως να καταστέλει τις εγκληματικές πραξεις η ΕΛ.ΑΣ. σε μια διαδήλωση βρίσκεται στο ποιους να καταστελλει.Δηλαδή,άμα η κύρια επιδίωξη της αστυνομίας είναι η φυλάκιση ,ΚΛΩΤΣΗΔΟΝ ομως,των μπαχαλάκηδων ,δηλαδή αυτών που δημιουργουν προβλήματα στις διαδηλώσεις,τι χρειάζονται τα δακρυγόνα κτλ;Τι επικύνδυνο θα υπάρχει σε μία διαδήλωση εαν μπαγλαρώνονται οι επικίνδυνοι,εκτός απ το να θορυβηθεί η κυβέρνηση;
Αυτος είναι λοιπόν ενας τρόπος να καταστέλλει την εγκληματικότητα στις διαδηλώσεις η αστυνομία,χωρίς να προσβάλλεται και το ειρηνικό μερος της διαδήλωσης.
Εκτός κι αν συμφωνείς στο να αντιδρουν τα ΜΑΤ στις διαδηλώσεις κάπως έτσι...http://www.youtube.com/watch?v=q-lH2GXU ... re=related
Άβαταρ μέλους
jimEM
Μέλος

Δημοσίευσηαπό sampatis » 19 Ιουν 2012 17:46

jimEM έγραψε:
άμα η κύρια επιδίωξη της αστυνομίας είναι η φυλάκιση ,ΚΛΩΤΣΗΔΟΝ ομως,των μπαχαλάκηδων

χαχαχαχα αλλος ενας πολιτης που δεν ξερει πως εχουν τα πραγματα στην ελλαδα,και νομιζει οτι ζει στη γενευη.
η κανει πως δεν τα ξερει.
φιλε φιλικα στο λεω εχεις να μαθεις πολλααααααα ακομα.

η πρωτη φοτογραφια ειναι κροτου λαμψης.δεν εχει ημερομηνια ληξης.μονο ημερομηνια παραγωγης.
η δευτερη δεν ειναι της ελληνικης αστυνομιας.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 19 Ιουν 2012 17:55

jimEM έγραψε:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=233638 , http://olympia.gr/2011/06/30/%CF%86%CF% ... %B9%CE%BA/

Μάλιστα. Τώρα μιλάμε σε συγκεκριμένη βάση. Έχουμε και λέμε λοιπόν: Το δεύτερο λινκ δείχνει μια φωτό με δακρυγόνο από ληγμένη παρτίδα. Η ένσταση και συνάμα το παράπονό σου ποιο είναι ακριβώς; Όπως είπα και παραπάνω, ληγμένο σημαίνει ότι δεν υπάρχει κατασκευαστική εγγύηση ότι το πυρομαχικό θα λειτουργήσει. Επιπλέον, ειδικά για τα δακρυγόνα, σημαίνει ότι είναι περισσότερο επικίνδυνα για τον άνθρωπο, αλλά... ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Ακριβώς λόγω του ότι είναι ληγμένα, είναι λιγότερο αποτελεσματικά, και επομένως και με λιγότερη επίδραση. Άλλωστε, στο ίδιο το λινκ που εσύ δίνεις σε ένα σχόλιο από κάτω υπάρχει πηγή που εξηγεί ακριβώς αυτό: http://center24.blogspot.gr/2011/06/blo ... z1yFpF5GHp

Στο πρώτο λινκ τώρα βλέπουμε τους οικολόγους πράσινους, γνωστούς φασίστες της ακροαριστεράς με συγκεκριμένη ατζέντα να διαμαρτύρονται ότι λέει η αστυνομία χρησιμοποιεί επικίνδυνα αέρια. Ωστόσο δεν λέει τίποτα παραπάνω ως προς αυτό, πέρα από κάποιες αόριστες αναφορές περί CS (Cry Agent). Αυτό όμως δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά απεναντίας, αυτό έιναι το βασικό χημικό που χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες από πολλές αστυνομικές δυνάμεις ανά τον κόσμο, όχι μόνο την ΕΛ.ΑΣ.
Ως πηγή επικαλείται το Πρωτόκολλο της Γενεύης (1969) και η Σύμβαση του Παρισιού (1993) όπου όμως αξίζει να παρατηρήσει κανείς ότι δεν αναφέρει τίποτα συγκεκριμένο, πέρα από το ότι απαγορεύονται όλα τα χημικά όπλα. Αυτό όμως θέλει τεράστια ελευθερία ερμηνείας για να το συμπεράνει κανείς, τα δακρυγόνα για αστυνομική χρήση δεν είναι όπλα, δεν σκοτώνουν και δεν έχουν μόνιμες παρενέργειες. Σε αντίθετη περίπτωση, θα έπρεπε να δεχτούμε ότι όλες οι χώρες που επικύρωσαν αυτές τις δυο διεθνείς συνθήκες... συστηματικά τις παραβιάζουν και δεν λέει κανείς τίποτα. Φυσικά και δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.

Υπόψιν ότι και οι δυο αυτές συνθήκες υπάρχουν ως κείμενα στο ίντερνετ, μπορεί ο καθένας να τα διασταυρώσει. Προς το παρόν, οι μόνες αναφορές στο ελληνικό διαδίκτυο είναι copy-paste από την σελίδα των οικολόγων. Διασταύρωση μηδέν δηλαδή. :roll:
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό el_paso » 19 Ιουν 2012 20:21

jimEM έγραψε:EL Paso,ισως εσύ δεν κατάλαβες τι σου είπα.Θα στο εξηγήσω πιο απλά.
Πιο συγεκριμένα,η απάντηση στο πως να καταστέλει τις εγκληματικές πραξεις η ΕΛ.ΑΣ. σε μια διαδήλωση βρίσκεται στο ποιους να καταστελλει.Δηλαδή,άμα η κύρια επιδίωξη της αστυνομίας είναι η φυλάκιση ,ΚΛΩΤΣΗΔΟΝ ομως,των μπαχαλάκηδων ,δηλαδή αυτών που δημιουργουν προβλήματα στις διαδηλώσεις,τι χρειάζονται τα δακρυγόνα κτλ;Τι επικύνδυνο θα υπάρχει σε μία διαδήλωση εαν μπαγλαρώνονται οι επικίνδυνοι,εκτός απ το να θορυβηθεί η κυβέρνηση;
Αυτος είναι λοιπόν ενας τρόπος να καταστέλλει την εγκληματικότητα στις διαδηλώσεις η αστυνομία,χωρίς να προσβάλλεται και το ειρηνικό μερος της διαδήλωσης.
Εκτός κι αν συμφωνείς στο να αντιδρουν τα ΜΑΤ στις διαδηλώσεις κάπως έτσι...http://www.youtube.com/watch?v=q-lH2GXU ... re=related

Ωραία έχει δίκιο το μέλος sampatis δεν έχεις ιδέα από πορείες ούτε από τη νομοθεσία που σχετίζεται με τα εγκλήματα που συμβαίνουν συνήθως στις πορείες. Χωρίζω την απάντησή μου σε δύο σκέλη το ένα προς απάντηση αυτών που έγραψες και το δεύτερο για να σου εξηγήσω και εγώ πιο απλά τι δεν καταλαβαίνεις.

1) Για να γίνει αυτό που λες δηλαδή να συλλαμβάνονται μονάχα οι «μπαχαλάκηδες» που λες θα πρέπει οι διαδηλωτές καταρχάς να τους απομονώνουν κάθε άλλη συμπεριφορά μπορεί να θεωρηθεί ως συνενοχή και κάλυψη (δεν σου λέω αν είναι σωστό αυτό ή όχι σου λέω τι περιθώρια αφήνει ο νόμος) οπότε σύμφωνα με τη λογική σου και τη νομοθεσία η αστυνομία πρέπει σε κάθε διαδήλωση να μαζεύει μέσα μερικά χιλιάρικα για ζητήματα εξίβρυσης μέχρι φθοράς μέχρι απόπειρες ανθρωποκτωνίας.
Προτείνεις δηλαδή λόγω της άγνοιας σου πολύ πιο σκληρά αστυνομικά μέτρα από αυτά που λαμβάνουν χώρα αυτή τη στιγμή και λες μάλιστα ότι ο τρόπος με τον οποίο θα γίνονται οι συλλήψεις είναι «Κλωτσηδόν»!!!
Και σου ξανατονίζω αυτό που λες μπορεί εύκολα να εφαρμοστεί στους περισσότερους διαδηλωτές είτε τους θεωρείς μπαχαλάκηδες είτε όχι διότι και αυτοί διαπράτουν αξιόποινες πράξεις.

2) Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω και έχεις κολήσει είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα εγκλήματα στις διαδηλώσεις αλλά οι ίδιες οι διαδηλώσεις οι οποίες όπως λες θορυβούν την κυβέρνηση. Γι αυτό σου είπα ότι εδώ δεν είναι το θέμα η αστυνομία. Το θέμα είναι οι εντολές που παίρνει.
Και επαναλαμβάνω αν θες να συζητήσουμε επ αυτού είναι θέμα πολιτικό το πως αμύνεται ένα καθεστώς σε αντιδράσεις του κόσμου και η αστυνομία δεν κολάει σε αυτή τη συζήτηση καθώς είναι ένα σώμα χωρίς βούληση.

Και όσον αφορά το βίντεο που έστειλες για να καταλάβεις για πιο λόγο αυτά που απαντάς είναι λίγο άσχετα. Οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί έχουν εντολές το πλήθος να είναι μέχρι ένα σημείο και όχι παραπέρα. Με ποιον τρόπο θα απωθήσουν/περιορίσουν το πλήθος ? Συλλαμβάνοντας αυτούς που παρανομούν?!!!!
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Ιουν 2012 21:17

Kαταρχήν μην ειρωνεύεσαι αμα θες να κανουμε διάλογο και κατα δεύτερον θα παραιτηθώ ναι γιατι ξέρω να κάνω κι άλλα πράματα για να βγάζω λεφτά περισσότερα από αυτά του μεσου αστυνομικού,αλλά ο σκοπος που θα μπω μέσα είναι αγνός και ιερός,δν πρόκειται για τον πενιχρό μιθό σας.

Δεν λεω τιποτα με καμια ειρωνια.Εννοω οτι λεω.Οσο αναφορα τους λεονταρισμους σου περι παραιτησης εαν πας στα ΜΑΤ , κατ' εμε μην μπεις Αστυνομια.Θα στερησεις την θεση απο καποιον που θελει να μπει.Σου ειπα ξανα : η Αστυνομια τοποθετει και μεταθετει ατομα ΧΩΡΙΣ την θεληση τους , δεν πας παντα εκει που θες.Αυτο ειτε το αποδεχεσαι ειτε οχι.Λεονταρισμους οπως θα "παραιτηθεις" τους ακουω ως τσαμπα μαγκιες.Διοτι θα πω κατι απλο : μπες πρωτα , πανε στα ΜΑΤ , και οταν πας την πρωτη ημερα υπεγραψε την παραιτηση σου.Τοτε και μονο θα ισχυει αυτο που λες.Γιατι στην θεωρια και εγω μπορω να πω οτι αυριο θα γινω αστροναυτης.

Ο ευέξαπτος που λεγαμε...Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις που κάνουμε τέτοιες συζητήσεις?Ποιο είναι το πρόβλημα?Σου θιγω καποια κομματικά αντίληψη και δεν θες να γίνονται τέτοιοι διάλογοι?

Φιλε ειλικρινα δηλαδη...Ειναι κατανοητη η Ελληνικη γλωσσα η οχι ?Δεν ειναι προσωπικο μου θεμα , ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΝΟΝΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.Επειδη εσυ θες να λες για μνημονια δηλαδη και πολιτικες , θα αλλαξουμε τους κανονες ?τι δεν γινεται κατανοητο οσο αναφορα τα θεματα συζητησεων του φορουμ ?Αυτο λεω.

Πρόσεξε κάτι στο λέω ξανά και ξανά δεν τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι.Ούτε τους αστυνομικούς,ούτε τους ιατρούς,ούτε τους παπάδες.Αλλά φίλε μου,για να διορθωθεί κάποιος άνθρωπος είναι αναγκαίο να γνωρίζει τα αρνητική πτυχή του.Αναγνωρίζω το έργο της αστυνομίας,αλλά επειδή πρόκειται να γίνω συνάδερφος σας,είτε σας αρέσει είτε όχι,επισημαίνω τα αρνητικά στοιχεία γιατί αυτά πρεπει να συζητηθούν και να προβληματιστούμε.Με το να λέω'' μπράβο στην ΕΛ.ΑΣ'' δεν κάνω τίποτα άλλο απ το να σας εφησυχάζω και αυτό δεν νομίζω ότι είναι καλό για το σώμα.

Η κριτικη χρειαζεται , ουδεις την αρνηθηκε και ουδεις ειπε οτι ειναι τελειος.Ομως δεν μπορεις συνεχως να κεραυνοβολεις με ΑΚΥΡΑ πραγματα που -νομιζεις- πως εχεις δικαιο , και στην συνεχεια εκ του ασφαλους να εκφραζεις και θεσεις τις οποιες θα επρεπε δηθεν να ισχυουνε για ολους τους αστυνομικους.
Δεν καταλαβαινεις οτι αυτο δεν ειναι λογικο ?Δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι ακριβως σημαινει "ειμαι αστυνομικος" οπως εγω πχ δεν ξερω τι θα πει "ειμαι ιατρος".Τοσο απλο ειναι.
Δεν ειναι ομως φυσιολογικο ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ να εχει σχολια δικα σου ΜΟΝΟ οταν αφορα κατι αρνητικο !Ε τοτε δεν το κανεις με θετικο σκοπο , αλλα με σκοπο επειδη ειτε το απολαμβανεις , ειτε επειδη σου αρεσει γενικα το κραξιμο , ειτε επειδη δεν αναγνωριζεις κατι θετικο.Ουδεις που ασκει μια οποιαδηποτε κριτικη δεν βλεπει τα πραγματα μονοπλευρα.Και ουδεποτε αρνηθηκε κανεις μια κριτικη.Εσυ ομως τι κριτικη κανεις ?Κριτικες τυπου "γιατι υπαρχουν τα ΜΑΤ" ε ειναι εντελως ακυρες.Πως να το κανουμε ?

Συμφωνώ 100%. Η γνώμη μου είναι μια άποψη,όπως και η δική σου.

Σωστα.Αρα λοιπον μην περιμενεις τις απαντησεις που θα ηθελες να ακουσεις , να περιμενεις και απαντησεις οι οποιες δεν ηταν κατι που ηθελες να ακουσεις η και απαντησεις με τις οποιες θα διαφωνεις.Ετσι ειναι αυτα , καποιες φορες συμφωνουμε οτι διαφωνουμε.

ΝΑΙ δεν διαφωνώ ότι είναι σημαντικά Τζόνσον,αλλά άμα οι πολιτικοί δρουν ανεξέλεγκτα αντί για περιπολικό θα έχετε γάιδαρο για περιπολία.Για παράδειγμα στο Αγρίνιο σ ένα περιπολικό έφυγαν οι δύο μπροστινοί τροχοί την ώρα καταδίωξης,επειδή οι πολιτικοί δεν αξιώνονται να μεριμνήσουν για τον αστυνομικό εξοπλισμό

Ναι τωρα με εσωσες...Εγω προσωπικα ξερεις ποσα λεφτα εχω δωσει για τον προσωπικο μου εξοπλισμο ?Αστο....

Και γιατί όχι?Βλάπτει κανέναν αστυνομικό να συζηταει για τόσο σημαντικά ζητήματα με τους συμπολίτες του?

Οχι δεν βλαπτει απλα το φορουμ ΔΕΝ εχει αυτο το αντικειμενο.Διαβασε τους κανονες.

Τότε δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέω και για ποιό λόγο το λέω.

Εγω αυτο αντιλαμβανομαι , αλλιως απεδειξε οτι ειμαι λαθος.

Θα στην ''τρυπήσω''γιατι δεν πρόκειται να μου κάνουν πλύση εγεφάλου εκτός κι αν με απολύσουν.

Πλυση εγκεφαλου λεει...Εμ ειδες οτι δεν εχεις ιδεα ?Ποια πλυση εγκεφαλου μωρε ?Λες να μας βαζουνε σε τιποτ αιθουσες , να μας κλειδωνουνε μεσα , και να βλεπουμε βιντεο και ομιλιες ωστε να μας κανουνε πλυσεις ?Ε ημαρτον πια με αυτες τις ανοησιες....ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΟΨΗ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ θα σε κανουνε να αναθεωρησεις παρα μα παρα πολλα πραγματα.Οταν δεις 2-3 πραγματικοτητες στην ΠΡΑΞΗ και οχι στην θεωρια.Ουτε πλυση εγκεφαλου λοιπον , ουτε τιποτα.

θα μπορούσαν να συλληφθούν όλα τα πουλημένα τσογλάνια που σας πετάνε πέτρες αν δεν εστίαζε η αστυνομία στη καταστολή της διαδήλωσης.

Τα εχουμε πει δεκαδες φορες αυτα τα θεματα.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Thomas » 19 Ιουν 2012 22:21

JohnSon έγραψε:Δεν σου επιτρεπω ομως να λες για το μερακι και το φιλοτιμο διοτι εγω ο ιδιος εχω δωσει πολλα χρηματα για τον προσωπικο μου εξοπλισμο , και δευτερον διοτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ -ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ- συναδελφο που να μην εχει δωσει ενα σεβαστο χρηματικο ποσο για τον ιδιο του τον εξοπλισμο.Ξεκιναμε απο αυτο που ειναι το πιο απλο.Τωρα αλλες περιπτωσεις οπου θα κανεις ποσες συλληψεις θα κανεις , θα εντοπισεις ποσα κλεμμενα οχηματα , θα σχολασεις ωρες μετα την ωρα ληξης της βαρδιας , θα πας καπου γνωριζοντας οτι ισως σκοτωθεις , δεν σου τα λεω καν.Απο την στιγμη που δεν τα αναγνωριζεις δεν εχω καμια διαθεση να συζηταω για τετοια θεματα.Γιατι ειτε κανεις θα τα λεει ειτε οχι , ενα και το αυτο.Τι και εαν πχ πριν μερικες μερες πληρωμα της Αμεσης Δρασης ηρθε τετ-α-τετ με ατομα με καλασνικοφ ?Τι και αν απο τις αρχες του χρονου εχουνε γινει μια ντουζινα συμπλοκες ?Εσυ την ταινια του γραφειου διαβατηριων σκεφτεσαι και τον λογο που αφαιρεθηκε...

Koιτα δεν εισαι ο μονος που πληρωνει τον εξοπλισμο του. Και εγω πληρωνω το δικο μου και θα τον πληρωνω μεχρι να πεθανω!Βιβλια, συνεδρια, συνδρομες σε επιστημονικα σαιτ στηθοσκοπια κτλ

JohnSon έγραψε:Δευτερον , μεγαλη μεριδα αστυνομικων λειτουργει ξεκαθαρα και αυτο πρεπει να το κατανοησεις με μερακι.Αυτη ειναι η αληθεια.Καποιος κανει το κατι παραπανω ακριβως επειδη νιωθει την υποχρεωση να το κανει και εχει την προσωπικη διαθεση να το κανει διοτι του αρεσει το αντικειμενο του.Αυτο πως το αμφισβητεις εσυ δηλαδη ?

Δεν το αμφισβητω αλλα δεν ειστε και οι μονοι!

JohnSon έγραψε:Επειδη πηγες 20.05 να βγαλεις διαβατηριο και αφαιρεσανε την ταινια ?Ειναι αυτο κριτηριο ?Ρωτησες αγαπητε κυριε εαν υπαρχουνε αλλοι πολιτες που βγαζανε διαβατηριο ?Ρωτησες ποσοι ακομα αναμενανε και εαν θα υπηρχε ο χρονος εως 21.00 να βγαλεις διαβατηριο ?Και στην τελικη ρωτησες στους αστυνομικους του γραφειου διαβατηριων για ποιον λογο αφαιρεθηκε η ταινια ?Σκεψου οτι οταν λεμε εως 21.00 ειναι ανοιχτο το γραφειο , τι παει να πει αυτο ?Προφανως παει να πει οτι θα εξυπηρετηθουνε εως 21.00 οσοι θελουνε διαβατηριο αλλα για να γινει αυτο υπαρχει μια διαδικασια ανα πολιτη που παιρνει καποιο χρονο.Εαν λοιπον εκει υπηρχαν 3-4 πολιτες και για τον καθενα χρειαζονταν πχ 10-15 λεπτα , γινεται αντιληπτο οτι δεν υπηρχε χρονος.

Σωστα ολα αυτα που λες αλλα δεν νομιζω να πηγαινεις σε ενα νοσοκομειο και να σου βγαζουνε την ταινια στις 2 οταν κλεινουνε στις 3.

JohnSon έγραψε:
Δεν εκανες τιποτα απο ολα αυτα , αντιθετος εκανες ενα ποστ οπου αναφερεις μεσα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πραγματα που δειχνουνε τους αστυνομικους ως ανθρωποφαγους και εγκληματιες και λες τι ? λες αυτα : που μπορω να βρω το δικιο μου; Προφανως πουθενα! Ουτε αυριο μπορω να μαθω γιατι συμβαινει αυτο γιατι εχετε φτασει σε ενα σημειο που να μπορειτε να στελνετε καποιον σιδηροδεσμιο στην Ευελπιδων και να του φορτωσετε και τα εγκληματα που θα γινουν μετα απο ενα χρονο! Στη δικια μου περιπτωση για παραδειγμα θα μπορουσε να πει με εβρισε και ας εχω μιλησει εγω στο πληθυντικο το δικαστηριο φυσικα την αστυνομια θα πιστεψει!

Τι να κανεις; Δεν κανεις τιποτα απλα το υπομενεις και λες αν τους εβγαζα εγω τη ταινια στο νοσοκομειο τι θα λεγανε;

JohnSon έγραψε:
Μα δεν προσπαθησες καν να βρεις το δικαιο σου , ουτε καν ρωτησες τους υπευθυνους του γραφειου , και ρωτας που θα βρεις το δικαιο σου ?Αλλα φαινετε τι μεγαλη εμπιστοσυνη εχεις στην Ελληνικη Αστυνομια και φαινετε ποσο εκτιμηση εχεις απο το γεγονος οτι εαν τυχον και πεις κατι θα σου φορτωσουνε εγκληματα και θα πας σιδεροδεσμιος στην Ευελπιδων...
Αρχικα με οσα ακυρα (πραγματικα ακυρα ομως) λες κανεις την Αστυνομια να φαινετε σαν ενα ειδος μαφιας οπου φορτωνει εγκληματα και στελνει σιδηροδεσμιους αθωους πολιτες στην φυλακη , και κατα δευτερον φτανεις στο σημειο να δημιουργεις ενα ολοκληρο υποθετικο σεναριο ψεματος για εναν αλλο αστυνομικο , λεγοντας τι στο σεναριο σου ?Οτι θα μπορουσε να πει πως τον εβρισες...Αλλη ορεξη δεν ειχε ο συναδελφος τωρα , θα ασχοληθει με το να λεει ψεματα για εσενα..
Πραγματικα και το λεω χωρις καμια διαθεση υπερβολης , πιστευεις οτι ο μεσος αστυνομικος ειναι ΧΑΖΟΣ ?Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. :roll:

Ε οκ ειναι υπερβολες

JohnSon έγραψε:
Οχι , μας στρωνουνε κοκκινο χαλι και μας προσφερουνε και φαγητο οσο περιμενουμε , επειδη ακριβως ειμαστε αστυνομικοι και εαν μας πουνε κατι τετοιο θα τους φορτωσουμε εγκληματα και θα πανε στην Ευελπιδων........ :26:

Καλα φαγητο δεν σου προσφερουνε αλλα δεν νομιζω να σου λενε με το τροπο τους ελα αυριο....

JohnSon έγραψε:
Τι να διαψευσω ?
Ομως ειναι συνηθες το φαινομενο στην Ελλαδα κοσμος που δεν εχει σχεδον καμια ιδεα απο τιποτα , να ασκει υπερβολικη κριτικη.Μολις ομως βρεθει στην αναγκη , ο κακος αστυνομικος ο αχρηστος θα κληθει για να τον βοηθησει.Βεβαια και αυτο να γινει , την αλλη μερα παλι κραξιμο θα τρωει αλλα δεν πειραζει.Προτεινω κατι : να μαζεψετε υπογραφες ωστε να κλεισει η Αστυνομια.Δεν νομιζω οτι ειναι χρησιμη στην Ελλαδα.
Ομως ΕΥΤΥΧΩΣ υπαρχει και ο κοσμος ο οποιος εχει πιστη και σεβασμο στην δουλεια του αστυνομικου.Κοσμος ο οποιος εχει ΔΕΙ περιστατικα μπροστα του , ηταν μαρτυρας σε μια καταδιωξη , ηταν μαρτυρας σε μια συλληψη , ηταν κατοχος οχηματος που το εκλεψαν και το βρηκανε , ηταν θυμα μιας εγκληματικης ενεργειας και συνεληφθησαν οι δραστες , η απλως σκεφτεται ρεαλιστικα.Αυτος ο κοσμος λοιπον ΟΝΤΩΣ ξερει τι κανει και τι δεν κανει η Αστυνομια.
Αυτος ο κοσμος δειχνει την εμπιστοσυνη του και υποστηριζει το εργο των αστυνομικων.Ευτυχως λοιπον λεω ξανα , δεν ειναι ολοι ιδιοι.

Υπερβολικη κριτικη; Αν πηγαινες σε ενα νοσοκομειο στις 2 και σου ελεγε η νοσηλευτρια δεν προλαβαινουμε τι θα ελεγες;

Τελος παντων αστο καλυτερα....
Thomas
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Thomas » 19 Ιουν 2012 22:33

επειδη γελανε καποιοι με ενα κειμενο παραπανω πειτε μου πως αυτο που βλεπουν τα ματια μου ειναι μια οφθαλμαπατη.

http://www.youtube.com/watch?v=_Jk6pooNckI
Thomas
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Thomas » 19 Ιουν 2012 22:38

Bosco έγραψε:
jimEM έγραψε:
Φιλε ο αστυφυλακας που ειναι στο πεζοδρομιο ριχνει τα χημικα που του δινει ο ανωτερος του.
δεν εχει την πολυτελεια να διαλεξει τα αληκτα χημικα.αν δεν τα ριξει και αρνηθει απλα θα τον απολυσουν.

Δηλαδή κάνει κάτι ασυνείδητα,χωρίς να το θέλει ή να το θεωρεί σωστό, μόνο και μόνο για να μην χάσει την δουλειά του(για τα ΜΑΤ μιλάω πάντα)?

Γιατρος, Κτηνιατρος, Νοσηλευτης, Γεωπονος θελεις και αλλα;
Thomas
Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 19 Ιουν 2012 22:49

Thomas έγραψε:
Bosco έγραψε:
jimEM έγραψε:
Φιλε ο αστυφυλακας που ειναι στο πεζοδρομιο ριχνει τα χημικα που του δινει ο ανωτερος του.
δεν εχει την πολυτελεια να διαλεξει τα αληκτα χημικα.αν δεν τα ριξει και αρνηθει απλα θα τον απολυσουν.

Δηλαδή κάνει κάτι ασυνείδητα,χωρίς να το θέλει ή να το θεωρεί σωστό, μόνο και μόνο για να μην χάσει την δουλειά του(για τα ΜΑΤ μιλάω πάντα)?

Ευθανασια ζωων/ Ανοχη σε φακελακια/ φυτοφαρμακα.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Thomas » 19 Ιουν 2012 23:03

ΔΟΚΙΜΟΣ έγραψε:
Thomas έγραψε:
Bosco έγραψε:
jimEM έγραψε:

Ευθανασια ζωων/ Ανοχη σε φακελακια/ φυτοφαρμακα.

Δοκιμε υποθετικα και μονο γιατι δεν γνωριζω την επιστημη της κτηνιατρικης , την ευθανασια τη παρεχουν στα ζωα γιατι δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση και ειναι το καλυτερο για το ζωο...
Εσυ ή ο καθε Ελληνας που το παρεχει ανεχεται το φακελλακι. Αλλωστε εχετε αρμοδια υπηρεσια για φακελλακια.Οποιος δεν το ανεχεται
ας το καταγγειλει στην Αστυνομια.

Φυτοφαρμακα. Αυτα εχουν την απαιτουμενη εγκριση σε ολες τις χωρες του κοσμου.
Thomas
Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 20 Ιουν 2012 09:17

Thomas έγραψε:
Δοκιμε υποθετικα και μονο γιατι δεν γνωριζω την επιστημη της κτηνιατρικης , την ευθανασια τη παρεχουν στα ζωα γιατι δεν υπαρχει αλλη εναλλακτικη λυση και ειναι το καλυτερο για το ζωο...
Εσυ ή ο καθε Ελληνας που το παρεχει ανεχεται το φακελλακι. Αλλωστε εχετε αρμοδια υπηρεσια για φακελλακια.Οποιος δεν το ανεχεται
ας το καταγγειλει στην Αστυνομια.

Φυτοφαρμακα. Αυτα εχουν την απαιτουμενη εγκριση σε ολες τις χωρες του κοσμου.

Ωραια, και και τα ΜΑΤ υπαρχουν γιατι δεν υπαρχει εναλλακτικη λυση, και επισης εχουν την απαιτουμενη εγκριση.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Kratos » 20 Ιουν 2012 10:36

Thomas έγραψε:επειδη γελανε καποιοι με ενα κειμενο παραπανω πειτε μου πως αυτο που βλεπουν τα ματια μου ειναι μια οφθαλμαπατη.

http://www.youtube.com/watch?v=_Jk6pooNckI

Για κάντο μας λιάνα...
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΩΝ / ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Άβαταρ μέλους
Kratos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Bosco » 20 Ιουν 2012 11:03

jimEM έγραψε:

Για σένα μπορεί να μοιάζει ονειρικό,για μένα είναι η πραγματικότητα.

Τότε αφού είσαι σε ένα τόσο ονειρικό επάγγελμα επί 7 χρόνια τώρα, γιατί θες να φύγεις και να μπεις στην αστυνομία ? Όπου υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πας στα ΜΑΤ ?

jimEM έγραψε:

Η ιεραρχία παντού υπάρχει σε όλες τις δουλειές(δεν ξέρω αν έχεις εργαστεί αλλού).Αλλά η συνείδησή μας πρέπει να μας ακολουθεί σε ότι κι αν κάνουμε.

Μόνο που η ιεραρχία στα Σώματα Ασφαλείας και στις Ένοπλες Δυνάμεις δεν έχει καμία σχέση με την ιεραρχία στα υπόλοιπα επαγγέλματα.

jimEM έγραψε:
Είσαι τροχαία και παίρνεις σήμα να πας έξω από το ΚΑΤ και να γράψεις όλα τα ΙΧ που είναι παρκαρισμένα επί του πεζοδρομίου. Ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμέυσεις. Τι θα πεις ? Είναι έξω από το νοσοκομείο, κάποιοι πάρκαραν εκεί από ανάγκη τι θα γίνει θα τα αφήσεις όλα και θα φύγεις ? Είσαι επαγγελματίας, ο πολίτης κάλεσε για παράνομες σταθμεύσεις άρα λοιπόν βεβαιώνεις σε ΟΛΑ παράβαση για παράνομη στάθμευση και έληξε

Σ αυτη την περίπτωση ίσως είναι αναπόφευκτο ν κανω κάτι διαφορετικό γιατί αυτό είναι το Δίκαιο.

Το λες μόνος σου λοιπόν ότι είναι αναπόφευκτο να κάνεις κάτι διαφορετικό. Και σκέψου ότι σου έδωσα ΕΝΑ ΜΟΝΟ παράδειγμα από τα δεκάδες που θα μπορούσα να σου δώσω.
Bosco
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Bosco » 20 Ιουν 2012 11:05

Thomas έγραψε:
Bosco έγραψε:
jimEM έγραψε:

Σου απάντησε ο ΔΟΚΙΜΟΣ όπως έπρεπε φίλε.. Αν θυμάμαι καλά δεν είσαι κανά παιδάκι που ζει εκτός πραγματικότητας είσαι κ συ επαγγελματίας..
Bosco
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αστυνομία - κοινωνία - καθημερινότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες