Καταγραφή περιστατικού παθητικής κακοποίησης σκύλου

Θέματα που αφορούν νομικές συμβουλές, θέματα και ερωτήματα για την καθημερινότητα και οχι μόνο , του πολίτη.

Συντονιστής: KostasTHES

Καταγραφή περιστατικού παθητικής κακοποίησης σκύλου

Δημοσίευσηαπό vrmode » 06 Αύγ 2017 23:13

Kαλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής:
Πριν από ενάμισυ μήνα κάλεσα το 100 για να διαπιστώσει έναν μόνιμα δεμένο σε αλυσίδα σκύλο σε αυτή σπιτιού. Το περιπολικό ήρθε, κατέγραψε προφανώς αλλά:

1. Δεν ζήτησε όνομα ιδιοκτήτη σκύλου (ο ιδιοκτήτης έλειπε, ήταν εκεί η πεθερά του)
2. Δεν έλεγξε για ηλεκτρονική σήμανση και βιβλιάριο υγείας

Όφειλε να πράξει τα 1 και 2? Ή δεν προβλέπεται?
vrmode
Νέο Μέλος

Re: Καταγραφή περιστατικού παθητικής κακοποίησης σκύλου

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 07 Αύγ 2017 10:37

Μπράβο
Συγχαρητήρια
Απασχόλησες ένα περιπολικό της άμεσης δράσης για να αφήσει την σοβαρή εγκληματικότητα για να διαπιστώσει έναν μόνιμα δεμένο σε αλυσίδα σκύλο σε αυτή (αυλή εννοείς προφανώς) σπιτιού

Τι παράλογο ακριβώς βλέπεις στο να είναι ενας σκύλος δεμενος σε μια αυλή όταν ο ιδιοκτήτης ΛΕΙΠΕΙ ?

1. Τα στοιχεία ιδιοκτήτη αποδεικύονται από τα επίσημα έγγραφα του ζώου και ΟΧΙ απο τις δηλώσεις άσχετων όπως η ..... πεθερά
2. Να ζητήσει βιβλιάριο από ποιόν ? από οποιοδήποτε άσχετο ? ( ειναι σαν να πηγαινει η αστυνομία στο σπίτι σου και να λέει στη γυναίκα σου ''φερε μου το δίπλωμα του άντρα σου'' )

Περαν απο τα 2 ερωτηματα σου θελω να σου κανω και εγω μια ερωτηση
Από τι στιγμή που ΔΕΝ ξερεις τι προβλεπεται (για αυτό και ρωτάς) με ΠΟΙΟ ΘΡΑΣΣΟΣ απασχολεις την αμεση δράση και δεν απευθυνεσαι πρώτα σε κάποιο φιλοζωικό σωματείο ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΡΩΤΑ, και μετα
να απευθυνθεις στο τοπικο αστυνομικο τμημα και ΟΧΙ στην αμεση δράση ?

υ.γ. προς αποφυγη παρξηγήσεων ο τονος μου δεν ειναι επιθετικός και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν νιώσεις οτι σε προσβάλλω ... απλά θέλω να σου τσιγκλησω λίγο τις σκέψεις ;-)
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 07 Αύγ 2017 12:48

spirosgiapros έγραψε:Μπράβο
Συγχαρητήρια
Απασχόλησες ένα περιπολικό της άμεσης δράσης για να αφήσει την σοβαρή εγκληματικότητα για να διαπιστώσει έναν μόνιμα δεμένο σε αλυσίδα σκύλο σε αυτή (αυλή εννοείς προφανώς) σπιτιού
Τώρα θὰ κάνω τὸν δικηγόρο τοῦ διαβόλου ἀλλὰ δὲν ἀποφεύγεται.

Ὁ πολίτης εἶναι ἄσχετος, δὲν ξέρει καὶ σὲ περίπτωσιν ἀμφιβολίας θὰ καλέσει τὸ 100.

Ὁ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ, δηλαδὴ ὁ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, δὲν ἤξερε νὰ τὸν κατευθύνει;

Ὁ πολίτης δὲν μιλάει ἄμεσα μὲ τὸ περιπολικό, τὸ Κέντρο τοῦ λέει ποῦ νὰ πάει, σωστά;
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό vrmode » 08 Αύγ 2017 23:04

Σχετικά με το
Τι παράλογο ακριβώς βλέπεις στο να είναι ενας σκύλος δεμενος σε μια αυλή όταν ο ιδιοκτήτης ΛΕΙΠΕΙ ?

Το παράλογο δεν είναι το θέμα μας (που δεν είναι και αντικείμενο αυτού του φόρουμ), αλλά το παράνομο. Πιο συγκεκριμένα,
σχετικά με την μόνιμη αλυσόδεση υπάρχει η σχετική Εγκύκλιος Του Αρείου Πάγου 1/13/1631/8.4.13
https://www.zoosos.gr/wp-content/upload ... %20EEE.pdf
Σελίδα 3, στην αρχή της σελίδας
που αφορά στο νόμο 4039/12 (https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-% ... %BB-1.html)

Σχετικά με το αν απασχόλησα περιπολικό της άμεσης δράσης, να ενημερώσω ότι:
1. Πριν την κλήση στο 100 ενημερώθηκα από το ΑΤ της περιοχής μου και μου είπαν να προχώ σε κλήση του 100 για να βεβαιώσει το περιστατικό. Μήπως με ενημερώσαν λάθος; Αν ναι, μήπως θα πρέπει κάποιος να τους ενημερώσει ώστε να μην ενημερώνουν εσφαλμένα; Παρεμπιπτόντως και ενημερωτικά, κατόπιν συμβουλής και από νομικό σύμβουλο σήμερα, καλώς έπραξα διότι το 100 έπρεπε να βεβαιώσει αυτό που εγώ υποστηρίζω.

2. Φαντάζομαι πως αν το περιπολικό είχε να αντιμετωπίσει σοβαρό έγκλημα δεν θα ερχόταν σε μένα. Για την ακρίβεια δεν τους είπα "τσακιστείτε και ελάτε τώρα", εν γνώση του ότι μπορεί άλλα περιστατικά να είχαν προτεραιότητα. Απλά κάλεσα και περίμενα. Παρά ταύτα να πω ότι κι εγώ στη δουλειά μου αρέσκομαι σε μεγάλα και ταρατατζούμ πρότζεκτς, ωστόσο έχω και πολλή δουλειά-λάντζα που καθόλου δεν μ' αρέσει. Αλλά την κάνω γιατί πρέπει να την κάνω. Δεν λέω στους πελάτες μου "Πως κάνεις έτσι ρε κούλαρε - δεν έπεσε δα και κανένα τραπεζικό σύστημα". Ειδικά όταν αυτοί οι πελάτες με πληρώνουν.

3. Σχετικά με το αν πρέπει η αστυνομία να καταπιάνεται με θέματα κακοποίησης σκύλου (παθητικής συμπεριλαμβανομένου όπως αυτό με την μόνιμη αλυσίδα) παραθέτω ενδεικτικά τη διαταγή https://www.zoosos.gr/wp-content/upload ... 202012.pdf ενώ παρόμοιου περιεχομένου επιστολές από ΓΑΔΑ έχουν σταλεί στα ΑΤ κατόπιν καταγγελιών πολιτών για ελλειπή μέριμνα σε τέτοια θέματα. Μπορείτε να τις αναζητήσετε στο τμήμα σας ή στο νετ.

Τέλος να σχολιάσω το εξής @spirosgapros:
Eίστε σε δημόσιο/ανοιχτό φόρουμ της αστυνομίας, στόχος του οποίου μεταξύ άλλων είναι να φτιάξει την εικόνα της Αστυνομίας προς τα "έξω", να ανοίξει κανάλι επικοινωνίας με τον πολίτη, να γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στο όργανο και τον πολίτη μπλα-μπλα-μπλα και άλλα τέτοια επικοινωνιακά μπουλσιτ. Το flaming δεν είναι η καλύτερη μέθοδος για αυτό.
vrmode
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 09 Αύγ 2017 10:27

Το παράλογο δεν είναι το θέμα μας (που δεν είναι και αντικείμενο αυτού του φόρουμ)

Αντικείμενο το φόρουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων πάνω σε οποιοδήποτε θέμα αφορά την αστυνομία

αλλά το παράνομο.

το να αλυσοδέσω στο μπαλκόνι το σκύλο μου κατά τον χρόνο απουσίας μου από το σπίτι ΔΕΝ θεωρείται ''μόνιμη αλυσόδεση''

Σχετικά με το αν απασχόλησα περιπολικό της άμεσης δράσης

Η απάντησή σου με καλύπτει. Οι περισσότεροι παίρνουν στο 100 επειδή βαριούνται να πάνε στο αστυνομικό τμήμα

Δεν λέω στους πελάτες μου "Πως κάνεις έτσι ρε κούλαρε - δεν έπεσε δα και κανένα τραπεζικό σύστημα". Ειδικά όταν αυτοί οι πελάτες με πληρώνουν.

Τι σχέση έχει αυτό με τη συζήτησή μας ?

3. Σχετικά με το αν πρέπει η αστυνομία να καταπιάνεται με θέματα κακοποίησης σκύλου

δεν ισχυρίστηκα πουθενα κάτι τέτοιο

Μπορείτε να τις αναζητήσετε στο τμήμα σας ή στο νετ.

Δεν είμαι της Ελληνικής Αστυνομίας αγαπητέ μου. Είμαι άλλης υπηρεσίας που επίσης ελέγχει θέματα ζώων. Ακόμα και να ήμουν όμως δεν έχω ανάγκη καμία διαταγή να μου εξηγήσει τι λέει ο νόμος

Τέλος να σχολιάσω το εξής @spirosgapros:
Eίστε σε δημόσιο/ανοιχτό φόρουμ της αστυνομίας, στόχος του οποίου μεταξύ άλλων είναι να φτιάξει την εικόνα της Αστυνομίας προς τα "έξω", να ανοίξει κανάλι επικοινωνίας με τον πολίτη, να γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στο όργανο και τον πολίτη μπλα-μπλα-μπλα και άλλα τέτοια επικοινωνιακά μπουλσιτ.

Re: ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΧΡΗΣΗΣ FORUM
Δημοσίευσηαπό Haridimos » 15 Αύγ 2009 20:09

Με αφορμή τη συζήτηση στη διεύθυνση viewtopic.php?t=3046 θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι (αν και έχει ξαναειπωθεί). Η διαδικτυακή κοινότητα συζητήσεων για αστυνομικούς και πολίτες του ECFPO ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ επίσημο ιστότοπο της Ελληνικής Αστυνομίας, του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης ή του Υπουργείου Εσωτερικών.

Εκφράζονται προσωπικές απόψεις οι οποίες δεν σχετίζονται με τις ανακοινώσεις και τις διαταγές των παραπάνω υπηρεσιών.

Δεν αποσκοπούμε να εμπλακούμε σε εσωτερικά και διαδικαστικά ζητήματα των παραπάνω υπηρεσιών.

Σε κάθε περίπτωση σεβόμαστε το υπηρεσιακό απόρρητο. Δεν αναρτούμε οτιδήποτε απόρρητο. Αν παρ'ελπίδα κάποιος δημοσιεύσει κάτι το οποίο δεν προσφέρεται για δημοσίευση αυτό θα αφαιρείται ΑΜΕΣΑ.

viewtopic.php?f=79&t=2319#p26909

Όπως κατάλαβες ΔΕΝ είμαστε σε δημόσιο/ανοιχτό φόρουμ της αστυνομίας, στόχος του οποίου είναι '' (όλα αυτά που έγραψες)

Το flaming δεν είναι η καλύτερη μέθοδος για αυτό.

σκέψου και να μην το τόνιζα προκαταβολικά

υ.γ. προς αποφυγη παρξηγήσεων ο τονος μου δεν ειναι επιθετικός και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν νιώσεις οτι σε προσβάλλω ... απλά θέλω να σου τσιγκλησω λίγο τις σκέψεις ;-)
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό vrmode » 11 Αύγ 2017 08:34

Σχετικά την αλυσόδεση μιας και από εκεί ξεκίνησε το θέμα:

1. H αλυσόδεση του συγκεκριμένου σκύλου ήταν μόνιμη, σε αυλή. Όλη μέρα. Πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ. Υπάρχουν φωτογραφίες από διάσπαρτες ώρες και μέρες και υπάρχουν και μάρτυρες. Εμμέσως το ομολόγησε και η πεθερά που είπε ότι τον λύνουν το βράδυ. (γάτα η πεθερά)

2. Η αλυσόδεση σκύλου στο μπαλκόνι έστω και λίγες ώρες όταν λείπεις (που όλοι λείπουμε 8άωρο και βάλε) είναι επικίνδυνη. Δεν είναι λίγα τα περιστατικά των σκύλων που κρεμάστηκαν από τα μπαλκόνια είτε επειδή τρόμαξαν από πυροτεχνήματα και πήγαν να πηδήξουν είτε επειδή είδαν από κάτω γάτα/σκύλο κλπ.

Όταν αποκτάς σκύλο αναλαμβάνεις την ευθύνη του και διαμορφώνεις για αυτόν χώρο που εξασφαλίζει την ευζωία του. Ευζωία δεν είναι μόνο να τρώει και να πίνει αλλά και να κινείται αξιοπρεπώς.Όποιος δεν μπορεί, απλά δεν παίρνει σκύλο, ας πάρει λούτρινο.

Η έκβαση - έτσι για την ιστορία:

Αφότου πήγε το περιπολικό εκείνη την ημέρα, ο ιδιοκτήτης θεώρησε καλό να λύνει τον σκύλο χύμα (χωρίς λουρί) και να τον ξαμολάει να τρέχει στους δρόμους σαν αλλοπαρμένος. Αξιοπερίεργο πως δεν έγινε κιμάς από αυτοκίνητο διότι ο δρόμος όπου μένει είναι καρμανιόλα. Ο σκύλος βρέθηκε στην άλλη άκρη της περιοχής, όπου περισυλλέχθηκε από το δήμο ως αδέσποτο και μπήκε στο δήθεν καταφύγιο του δήμου το οποίο αποτελείται από 2-3 κλουβιά 1x2 σε μια χωματερή (να και οι επιδοτήσεις των χρημάτων για τα αδέσποτα που παίρνει κάθε δήμος).

Σε επικοινωνία μου με το δήμο ότι γνωρίζω το σκυλί, μένει στο τάδε σπίτι και στο αν προέβησαν στις σχετικές διαδικασίες ελέγχου ηλεκτρονικής σήμανσης, αν αναζήτησαν τον ιδιοκτήτη κλπ. το έκαναν α-βα-βά. Προσφέρθηκα να τους βοηθήσω στην ανεύρεση, εξήγησα για το συμβάν για το περιπολικό, ότι μπορώ να φέρω και αντίγραφο, ορίστε το τηλέφωνό μου ό,τι χρειαστείτε κλπ. - αυτοί α-βα-βά πάλι. Ζέσταιναν την καρέκλα παρρότι Αύγουστος.

Βρίσκω άκρη με μια άτυπη ένωση στην περιοχή (δεν υπάρχει φιλοζωική εδώ) με τις κατάλληλες "άκρες" και ω του θαύματος:

- Η τοπική αστυνομία πήγε στο σπίτι χθες και ζήτησε όνομα ιδιοκτήτη από την πεθερά και της είπε να τον ενημέρωσει να περάσει από το τμήμα (ο ιδιοκτήτης έλειπε). Η πεθερά απάντησε πως λείπει διακοπές (γάτα η πεθερά).
- Περιέργως προς το απόγευμα πέρασε ο ιδιοκτήτης από το αστυνομικό τμήμα και είπε ότι τον θέλει τον σκύλο πίσω μπλα-μπλα-μπλα. Αλλά θα τον πάρει στις 20 του μήνα που επιστρέφει (καίγεται για το σκύλο σου λέει...).
- Ο αστυνόμος με κάλεσε να με ενημερώσει για τις ενέργειες που έκαναν - γλυκύτατος και εξυπηρετικότατος και πότε με βολεύει να μιλήσουμε κλπ. Δυο μέρες νωρίτερα είχαμε "πλακωθεί" στο τηλέφωνο γιατί τους τα 'πρηξα για να μάθω αν έχει γίνει κάποια ενέργεια μετά την έλευση του περιπολικού εκείνη τη μέρα.
- Το αντίτυπο του συμβάντος της κλήσης που ζήτησα εγώ στο τμήμα και θα έκανε 2 εβδομάδες τουλάχιστον, ω του θαύματος θα βγει νωρίτερα.
- Η ένωση μίλησε και ενημέρωσε το αστυνομικό τμήμα για τις διαδικασίες και:
O ιδιοκτήτης θα παραλάβει σκύλο υπογράφοντας, θα αναφέρει (και θα καταγραφεί) τι ενέργειες έκανε για να τον ξαναβρεί (καμία δεν έχει κάνει), θα φάει διοικητικό πρόστιμο για έλλειψη ηλεκτρονικής σήμανσης (300 ευρώ) και κανονικά θα πρεπε να φάει και για εγκατάλειψη (15.000 ευρώ) αλλά δεν θα προβούμε σε αυτό αυτή τη στιγμή, εφόσον δημιουργήσει αξιοπρεπείς συνθήκες για τη διαβίωσή του. Κάτι που θα ελέγχεται από μένα και άλλους μάρτυρες και θα φροντίσουμε να ενημερώσουμε το τμήμα αν αυτό δεν συμβεί.

Το ένα καλό της υπόθεσης είναι ότι βγαίνει άκρη τελικά.
Το άλλο καλό είναι ότι πλέον υπάρχει "ιστορικό" περιστατικού στο τμήμα, το οποίο τελικά συνεργάστηκε όπως έπρεπε. Όποιος σκοπεύει λοιπόν στην περιοχή να ξαναέχει σκύλο να σαπίζει μόνιμα στην αλυσίδα ...we are watching you. (Καλό, σκέφτομαι να το κάνω και αφισάκι και το μοιράσω σε αυλές).
vrmode
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 19 Αύγ 2017 17:02

Σὲ τέτοια περιστατικὰ μπορεῖτε νὰ ἐπικοινωνήσετε μὲ τὸν Πάνο τὸν Angel.

Μπορεῖτε νὰ τὸν βρεῖτε στὸν Προσωποπάπυρο (aka facebook).
https://www.facebook.com/Angels-Team-Athens-258927374521330/
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Επιστροφή στο Νομικά - Συνήγορος πολίτη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης