ηχορυπανση

Θέματα που αφορούν νομικές συμβουλές, θέματα και ερωτήματα για την καθημερινότητα και οχι μόνο , του πολίτη.

Συντονιστής: KostasTHES

ηχορυπανση

Δημοσίευσηαπό sophia » 05 Ιουν 2010 16:35

καλησπερα,
το προβλημα μου ειναι το εξης:
μπροστα απο το σπιτι μου ανοιξε μαναβικο(μεταφερθηκε απο διπλανο κτιριο) και εντος του καταστηματος τους εφτιαξαν ενα δωματιο-ψυγειο με πανελ.εβγαλαν ομως το μοτερ με δυο ελικες εξωτερικα,στον τοιχο που ειναι προς το υπνοδωματιο μου με αποτελεσμα να ενοχλουμε απο τον θορυβο που κανει οταν παιρνει μπρος,κατι που συμβαινει καθε 20-30 λεπτα(ολο το 24ωρο)και οταν ανοιγουν το ψυγειο καθε 5' η και πιο γρηγορα.τους ζητησα να κανουν κατι αλλα μου ειπαν οτι θεωρουν πως ειμαι παραλογη γιατι τσεκαραν οι ιδιοι το ποσο ακουγεται εξω απο την μπαλκονοπορτα μου και δεν θεωρουν οτι πρεπει να με ενοχλει...εχουν αυλη 55 τετραγωνικων και τους ζητησα να μεταφερουν τοτε το μοτερ στην αυλη τους αφου δεν κανει θορυβο και η απαντηση ηταν οτι δεν γινεται γιατι πρεπει να παιρνει αερα(η αυλη ειναι χτισμενη στις δυο πλευρες και εχει και σκεπη αλλα ειναι 55τετρ και ολη η μπροστινη πλευρα,πανω απο 10μ,ειναι ανοικτη αρα δεν πρεπει να υπαρχει τετοιο προβλημα που επικαλουνται).να μην σας τα πολυλογω,στις πολλες συζητησεις μας για το τι μπορει να γινει ετσι ωστε να μπορω να κοιμηθω το βραδυ μου ειπαν οτι δεν προκειται να το μεταφερουν στην αυλη τους γιατι δεν εχουν καμια διαθεση να ξοδεψουν χρηματα για να το μεταφερει ο τεχνικος και γιατι δεν θελουν να κοψουν χωρο απο την αυλη τους...και μου ξαναειπαν οτι ειμαι υπερβολικη γιατι ο θορυβος ειναι ελαχιστος και οτι αν εχω τα τζαμια μου κλειστα τοτε δεν θα ακουω τιποτα...ομως ακομη και με τα τζαμια κλειστα,στις 3 και 4 και 5 το πρωι που ειναι απολυτη ησυχια,ακουγεται μεσα στο δωματιο μου..και η πιο ενοχλητικη στιγμη ειναι οταν σταματα...οταν τους ειπα οτι δεν εχω αλλη επιλογη απο το να προσφυγω στην αστυνομια και σε οποια αλλη αρχη ειναι αρμοδια τοτε η απαντηση ηταν να παω οπου θελω και οτι δεν μπορω να τους κανω τιποτα.
πηγα στην αστυνομια να ρωτησω τι μπορει να γινει ετσι ωστε η να το μονωσουν η να το μεταφερουν στην αυλη τους και μου ειπαν οτι αυτοι αν τους καλεσω αυτο που μπορουν να κανουν ειναι μια μηνυση και πως ετσι δεν θα λυθει το προβλημα μου(και εχουν δικιο σε αυτο) και οτι το καλυτερο ειναι να παω στην διευθυνση υγιεινης...
εσεις πως πιστευετε οτι πρεπει να κινηθω ετσι ωστε εγω και η οικογενεια μου να μπορουμε να κοιμομαστε ηρεμα?γνωριζετε αν πρεπει να εχουν αδεια για να βγαλουν εξωτερικα ενα τετοιο μοτερ?να σας πω οτι δεν σεβονται το ουτε το γεγονος οτι εχω ενα παιδακι 18μηνων και οτι ειμαι στον τεταρτο μηνα εγκυμοσυνης.
ευχαριστω,
sophia
Νέο Μέλος

Re: ηχορυπανση

Δημοσίευσηαπό costas » 05 Ιουν 2010 18:45

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί!!! Εγώ έφυγα από την Αθήνα γιαυτά και για τα άλλα....
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 06 Ιουν 2010 13:58

εγω επαρχια μενω...σε ενα τουριστικο χωριο.εως τις 3 τα ξημερωματα δεν μπορουμε να κοιμηθουμε λογω της μουσικης απο τα μπαρ που βαρανε στην διαπασων και μετα που λεω επιτελους λιγη ησυχια για να κοιμηθουμε ακουω το μοτερ αυτο να παιρνει μπρος καθε μιση ωρα...
το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι για να βρω την ηρεμια μου και να μην τρελαθω...
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό vaggelas » 06 Ιουν 2010 14:57

παρε καμια βαριοπουλα και κανε κοματια το μοτερ :lol:
Άβαταρ μέλους
vaggelas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 06 Ιουν 2010 16:45

sophia έγραψε:εγω επαρχια μενω...σε ενα τουριστικο χωριο.εως τις 3 τα ξημερωματα δεν μπορουμε να κοιμηθουμε λογω της μουσικης απο τα μπαρ που βαρανε στην διαπασων και μετα που λεω επιτελους λιγη ησυχια για να κοιμηθουμε ακουω το μοτερ αυτο να παιρνει μπρος καθε μιση ωρα...
το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι για να βρω την ηρεμια μου και να μην τρελαθω...

ωχ~!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 06 Ιουν 2010 17:12

vaggelas έγραψε:παρε καμια βαριοπουλα και κανε κοματια το μοτερ :lol:

το εχω σκεφτει αλλα επειδη λειτουργει με τριφασικο ρευμα φοβαμαι....ειναι τεραστιο και το μονο σημειο που θα μπορουσα να χαλασω ειναι τα καλωδια...απο φοβο ομως δεν το κανω...
και το θεμα ειναι οτι το εχουν κατω...θεωρω οτι ειναι και αυτο πολυ επικινδυνο...μπορει και ενα παιδακι 2 χρονων να φτασει τους ελικες...
αυριο το πρωι θα παω στην διευθυνση υγιεινης...ελπιζω να βγαλω καποια ακρη και να λυθει το προβλημα..
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 06 Ιουν 2010 17:28

costas έγραψε:
sophia έγραψε:εγω επαρχια μενω...σε ενα τουριστικο χωριο.εως τις 3 τα ξημερωματα δεν μπορουμε να κοιμηθουμε λογω της μουσικης απο τα μπαρ που βαρανε στην διαπασων και μετα που λεω επιτελους λιγη ησυχια για να κοιμηθουμε ακουω το μοτερ αυτο να παιρνει μπρος καθε μιση ωρα...

ωχ~!!!!!!!!!!!

ετσι ακριβως!!!
και δεν πιστευω να ειμαι παραξενη...την μουσικη την αντεχω...αλλα εδω τα μπαρ εχουν απο 3-4 ηχεια ντουλαπες που βαρανε στο φουλ..και να ηταν μονο αυτο..χτυπανε τα τασακια στο μπαρ ολο το βραδυ και οι dj ουρλιαζουν απο τα μικροφωνα εως την ωρα που κλεινουν τα μπαρ...ειναι να τρελαινεσαι!!!!εχουμε βαλει 2 τζαμοπορτες,μια με διπλο τζαμι και μια με μονο,δεν κανουν σχεδον τιποτα...και εκει που πλησιαζει 3 και λες ωρα για υπνο...ακουγεται το μοτερ καθε μιση ωρα..(οσο υπαρχει μουσικη το σκεπαζει)και το πρωι οταν ανοιγει το μαναβικο που ανοιγοκλεινουν την πορτα του ψυγειου παιρνει μπρος καθε 5 λεπτα...
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 06 Ιουν 2010 19:08

sophia... σκέψου σοβαρά την μετακόμιση.. δεν κάνω πλάκα.. αν έχεις διάφορες ενοχλήσεις απο διάφορες πηγές , είναι σχεδόν σίγουρο οτι αν απο την μια πλευρά ησυχάσεις θα ξεκινήσει άλλη. Στο πρόβλημα σου , αρμόδιο είναι το ΥΠΕΧΩΔΕ καθώς τέτοιες εργασίες κανονικά χρειάζονται άδεια για να βγάλεις εκτός οικίας μηχανισμό όπως σε αυτό που λες. Για την ιστορία ακόμα και οι μονάδες κλιματισμού που είναι στην πρόσοψη κτιρίων , είναι παράνομα και ο καθένας μπορεί να κάνει καταγγελία για αυτό.

Η ΕΛ.ΑΣ δεν έχει καμία δουλειά σχετικά με το θέμα του έλικα και του μηχανήματος που αναφέρεις. Μόνο στο ΥΠΕΧΩΔΕ μπορείς να βρείς ίσως κάποια άκρη σχετικά με το πρόβλημα σου.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 06 Ιουν 2010 21:03

gandalf,
αν εμενα σε ενοικιο και οχι σε δικο μου σπιτι δεν θα το συζητουσα καν...θα ειχα ηδη φυγει!
την ηχορυπανση απο την μουσικη των μπαρ την ανεχομαι αναγκαστικα γιατι δεν μπορω να κανω κατι οταν οι ιδιες οι αρχες δεν εφαρμοζουν τους νομους....οχι οτι δεν γινονται τα νευρα μου κουρελι αλλα τουλαχιστον ειναι για 3-4 ωρες.... (φαντασου να εμενα διπλα απο μπαρ που κλεινει την μουσικη στις 6!ναι,υπαρχουν και τετοια)
το μοτερ ομως δεν μπορω να το ανεχτω γιατι ειναι ολη την ημερα και ολο το βραδυ!!και εκεινο που με εκανε εξαλλη ειναι η κοροιδια εδω και ενα μηνα οτι θα το μονωσουν η οτι θα βρεθει καποια αλλη λυση και τελικα μου ειπαν καταμουτρα οτι δεν γινεται να το μετακομισουν στην αυλη τους γιατι θα τους πιασει χωρο και οτι ουτως η αλλως δεν ειναι διατεθημενοι να ξοδεψουν χρηματα για την μεταφορα του...για να μην πω οτι την πρωτη φορα που τους ζητησα να βρεθει μια λυση μου ειπαν οτι τσεκαραν αυτοι το ποσο ακουγεται εξω απο το σπιτι μου και θεωρουν οτι ο θορυβος ειναι ελαχιστος και οτι αν κρατω τα τζαμια μου κλειστα τοτε δεν θα πρεπει να εχω κανενα προβλημα...
τελως παντων,να μην σας κουραζω αλλο με το προβλημα μου...
θα σας ενημερωσω ομως για το τι θα γινει με την διευθυνση υγιεινης!
ελπιζω να εχω καλα νεα!
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 13 Ιουν 2010 23:31

Θα πας στην υπηρεσια υγιεινης και θα κανεις οτι σου υποδειξουν.Αν και πιστευω οτι θα κανουν αυτοι.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 17 Ιουν 2010 17:00

εκανα αιτηση στην διευθυνση υγιεινης στις 7 ιουνιου...ελπιζω να μην καθυστερησουν πολυ ακομη....
εχω απογοητευτει...μοιαζει σαν να μην λειτουργει καμια υπηρεσια στην χωρα τουτη..
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό anemos » 17 Ιουν 2010 18:27

sophia έγραψε:εχω απογοητευτει...μοιαζει σαν να μην λειτουργει καμια υπηρεσια στην χωρα τουτη..

Μην απογοητευσαι Σοφια!!!Δεν χρειαζεται να εχεις καποιον ενδοιασμο για το αν δουλευει κατι στη χωρα..Ολα δουλευουν στον αυτοματο πιλοτο!!!!
anemos

Δημοσίευσηαπό sophia » 25 Ιουν 2010 17:03

ακομα περιμενω την διευθυνση υγιεινης....τους εχω παρει ενα σωρο τηλεφωνα και ολο μου λενε "απο βδομαδα"....τωρα μου ειπαν θα ερθουν δευτερα η τριτη...απο αυτα που μου ειπαν καταλαβα οτι ακομα και αν ο ελεγχος αποδειξει οτι ο θορυβος ξεπερνα τα επιτρεπτα ορια δυσκολα θα βρω το δικιο μου...και αυτο αφου θα εχουν περασει το λιγοτερο 2-3 μηνες...δεν ξερω τι αλλο να κανω....γνωριζει κανεις αν μπορει ο εισαγγελεας να κανει κατι?στην αστυνομια μου ειπαν οτι ουτε εισαγγελεας μπορει να αποφασισει την μετακινηση του μοτερ..και οτι θα πρεπει να κανω ασφαλιστικα μετρα και οταν γινει το δικαστηριο και δικαιωθω,αν δεν το μεταφερουν τοτε μπορει να παρεμβει ο εισαγγελεας.
τι αλλο να κανω?γνωριζει κατι κανεις?
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 25 Ιουν 2010 17:30

να σας πω οτι πηγα και στην νομαρχια στην διευθυνση περιβαλλοντος(πηρα τηλεφωνο στο υπεχωδε-τμημα θορυβου στην πατησιων και μου ειπαν να απευθυνθω εκει)αλλα δεν ηταν σιγουροι!! αν ειναι αρμοδιοτητα τους και οταν τους ειπα οτι στο υπεχωδε μου ειπαν να παω σε αυτους μου απαντησαν οτι δεν εχουν οργανο ηχομετρησης και οτι θα παρει καποιο χρονο για να ελεγξουν το αιτημα μου γιατι εχουν αρκετες υποθεσεις.
τι αλλο μπορω να κανω?
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 25 Ιουν 2010 18:23

Τίποτα παραπάνω απο όσα έκανες... θα πρέπει να περιμένεις πλέον.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 25 Ιουν 2010 21:22

θα περιμενω εως δευτερα,τριτη που θα ερθει το υγιεινης.μολις κανουν την ηχομετρηση θα παρω τα αποτελεσματα και αν δω οτι εχουν σκοπο στο υγιεινης να με κανουν να περιμενω κανα δυο μηνες ακομη ωσπου να τους υποχρεωσουν να βαλουν το μοτερ μεσα τοτε θα πληρωσω δικηγορο να κανει ασφαλιστικα μετρα...ας περασουν και δυο μηνες...τουλαχιστον να εχω την ησυχια μου το επομενο καλοκαιρι.
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 02 Ιούλ 2010 17:01

σημερα τελικα ηρθε το υγιεινης...η ηχομετρηση εδειξε 46.5 db θορυβο στο δωματιο μου απο το μοτερ και 90db κοντα στο μοτερ.να φανταστειτε οτι αυτο το 46.5 το ακουω ολο το 24ωρο καθε 20 λεπτα.μου ειπαν οτι θα τους κανουν συσταση να το μονωσουν εντος 15 ημερων.αν δεν το κανουν τοτε το θεμα θα παει εισαγγελεα για ασφαλιστικα μετρα...αυτο που απο το αγχος μου δεν ρωτησα ειναι ποιος θα μεταφερει το προβλημα στον εισαγγελεα?θα παει υπηρεσιακως η θα πρεπει να βαλω εγω δικηγορο?γνωριζει καποιος?
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 02 Ιούλ 2010 22:11

Ρώτα τους ίδιους... πιθανολογώ οτι θα κάνουν δεύτερο έλεγχο μετά απο τις συστάσεις και κάπου εκεί θα πάρει τροπή το θέμα σε νόμιμη πορεία αν δεν συμμορφωθούν. Αλλά καλό είναι να ρωτησεις.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 07 Ιούλ 2010 11:05

τιποτα δεν λειτουργει σωστα σε αυτο το κρατος...δεν ειναι ικανο ουτε να προστατευσει το δικαιωμα του καθε πολιτη για ηρεμια και ησυχια μεσα στο ιδιο του το σπιτι...
πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα στειλουν και στους δυο μας εγγραφο που θα λεει οτι υπαρχει προβλημα ηχομονωσης και οτι πρεπει να λυθει αμεσα..τους ρωτησα τι σημαινει "αμεσα" και μου ειπαν 15 ημερες απο την ημερα που θα παραλαβουμε το εγγραφο(το οποιο ακομη δεν εχει ερθει) και αν δεν συμμορφωθουν θα πρεπει εγω να ξανακανω αιτηση επανελεγχου στο υγειονομικο και να ερθουν οταν μπορεσουν να ξανακανουν αυτοψια...και οταν τους ρωτησα αν προκειται μετα την αιτηση μου για επανελεγχο να περασει παλι ενας μηνας εως να ερθουν μου ειπαν οτι ειναι πολυ πιθανο γιατι η υπηρεσια τους δεν διαθετει αυτοκινητο....που σημαινει οτι εχω να κοιμηθω 2μηνες και μαλλον θα κανω αλλους 2....και μεχρι να λυθει το προβλημα,αν λυθει, εγω θα εχω τρελαθει...
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 07 Ιούλ 2010 11:40

Να πω οτι έχεις άδικο τώρα;.. δεν έχεις αλλά δεν νομίζω οτι διά της νομίμου οδού δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 07 Ιούλ 2010 13:23

και εγω αυτο πιστευω gandalf....δεν προκειται να βγαλω ακρη....
εκτος απο το υγειονομικο και την διευθυνση περιβαλλοντος εχω παει και στην διευθυνση αναπτυξης και στην πολεοδομια καθως μηχανικος μου ειπε οτι οι ψυκτικοι θαλαμοι θελουν αδεια εγκαταστασης και λειτουργειας απο την δ.αναπτυξης και το ψυκτικο μοτερ σε εξωτερικο χωρο αδεια εγκαταστασης απο πολεοδομια με προυποθεση οτι ειναι μονωμενο και σε κλειστη κατασκευη(ενω αυτο το εχουν τοποθετησει στο εδαφος,εκτεθειμενο απο παντου και σε κοινοχρηστο μερος-απο εκει περνω για να παω σπιτι μου,αρα ειναι και επικινδυνο)....λοιπον,ουτε στην δ.αναπτυξης ηταν σιγουροι αν ειναι αρμοδιοτητα τους ουτε στην πολεοδομια!!μου ειπαν να κανω την αιτηση μου και θα το κοιταξουν...
πηγα και στον εισαγγελεα ο οποιος μου ειπε οτι αυτο που μπορει να κανει ειναι να μου δωσει εισαγγελικη παραγγελια να τους κανουν συστασεις απο την αστυνομια και οτι δεν μπορει να πιεσει τις υπηρεσιες να κοιταξουν το θεμα,παρολο που προκειται για την υγεια μας,γιατι ειναι θεμα διοικητικο,και οτι μπορω να κανω ασφαλιστικα μετρα τα οποια εκδικαζονται μεσα σε 1-3 μηνες!
δηλαδη αυτο που εγω καταλαβα ειναι οτι ειναι ανικανοι ολοι οι φορεις να κανουν την δουλεια τους και θα πρεπει εγω τωρα να πληρωσω δικηγορο να κανει ασφαλιστικα μετρα και να δωσω απο την τσεπη μου 600-700 ευρω για να μπορεσω να ηρεμησω.τοτε γιατι πληρωνουμε τοσους φορους αφου αυτο το κρατος δεν μας προσφερει τιποτα απολυτως?
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 07 Ιούλ 2010 13:59

μωρέ μαζί σου... αλλά όπως έχουμε πεί...

Άξιοι της μοίρας μας είμαστε γιατί είμαστε οι ίδιοι (εντάξει..η πλειοψηφία) που τους ψηφίζαμε και παλαιότερα και διαιώνισαν μέχρι σήμερα την κατάσταση , σε όλα τα επίπεδα. Για τη δική σου περίπτωση , καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 07 Ιούλ 2010 21:01

δεν εχεις αδικο gandalf,οντως ειμαστε αξιοι της μοιρας μας που τους ψηφιζαμε τοσα χρονια!εγω παντως δεν θα παω καν να ψηφισω στις επομενες εκλογες...
αν καποια στιγμη ξεμπερδεψω με το προβλημα μου(ελπιζω συντομα) θα το ποσταρω αμεσως!!!
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό sophia » 22 Ιούλ 2010 19:23

σιγα μην ξεμπερδεψω..τα πραγματα αντι να φτιαξουν χειροτερεψαν!
απο την ημερα που ηρθε το υγιεινης μου κανουν ψυχολογικο πολεμο...με βριζουν,με απειλουν,μου λενε οτι δεν μπορω να τους κανω τιποτα,κοκ...
και το αποκορυφωμα ηταν οτι μια εβδομαδα μετα τον ελεγχο του υγειονομικου με κατηγορησαν οτι εκανα δολιοφθορα στο μοτερ,εγω,η μητερα μου και ο συζυγος μου,μας μηνυσαν χωρις στοιχεια,απλα επειδη ειχα φερει το υγιεινης και αρχισαν να με απειλουν οτι θα ζητησουν αποζημιωση 100.000 ευρω και οτι θα με καταστρεψουν οικονομικα και να σταματησω να τους ενοχλω...ο ψυκτικος τους εν τω μεταξυ μου ειπε οτι αν πηγε χερι στο μοτερ,ηταν χερι ειδικου γιατι η βλαβη ειναι εσωτερικη(το μοτερ ηταν ανεπαφο).θα ημουν πολυ ηλιθια να βαλω χερι σε τριφασικο μπτερ,εγκυος στον πεμπτο μηνα,και μετα απο την μετρηση των 90 db του υγειονομικου.
εχω μαγαζι διπλα στο μαναβικο τους και δυο φορες καθε εβδομαδα που φερνουν εμπορευμα αραζουν το τεραστιο φορτηγο ψυγειο εκει που ξεκιναει το μαγαζι μου και οταν ανοιγουν την πορτα-κλαρκ κλεινουν το μισο μαγαζι μου και στο αλλο μισο ξεφορτωνουν μεγαλα τελαρα με καρπουζια,κλπ.
εβαλα και εγω το μηχανακι μου μπρος στο μαγαζι μου ετσι ωστε να μην μπορυν να αραξουν και μου κλεισουν με την νταλικα ολη την φατσα και τοτε αυτοι ξεφορτωσαν στο πεζοδρομιο μπρος στο μαναβικο ολα τα τελαρα με αποτελεσμα να μην μπορει να περασει κανεις πεζος και απο την αλλη μερια του μαγαζιου μου αραξαν επανω στο πεζοδρομιο ενα μηχανακι τους...
τους ζητησε ο συζυγος μου να παρουν τουλαχιστον το μηχανακι απο το πεζοδρομιο και αντι αυτου αρχισαν να τον βριζουν με τα χειροτερα λογια.δεν απαντησε σε καμια βρισια τους γιατι ειμαι εγκυος και δεν θελει να αρπαχτει μπροστα μου και ετσι πηρε τηλ στο τμημα για να τους πει οτι εχει κλεισει το πεζοδρομιο μηχανακι και ενοχλει και αυτοι απαντησαν "και τι θες να κανουμε εμεις?ελα κανε μηνυση"...ο συζυγος μου απαντησε οτι δεν θα τους πει αυτος τι να κανουν και οτι απλα πρεπει να κανουν την δουλεια τους οι ιδιοι οπως πρεπει.μιλουσε με ενταση μετα απο ολα οσα ειχαν συμβει οποτε οι αστυνομικοι θικτικαν και ηρθαν απλα για να μας πουν οτι θα γραψουν και εμας για το παρκαρισμενο στο δρομο μηχανακι μας,κατι που δεν εκαναν,και τελικα μετακινησαν αυτοι το μηχανακι μας για να ερθει το φορτηγο πιο μπροστα στο μαγαζι μας και χωρις να κανουν παρατηρηση στο μαναβικο που ξεφορτωνε την νταλικα στις 10 το βραδυ,σε ενα τουριστικο χωριο που βρισκεται σε φουλ σαιζον...και σε ερωτηση μου αν επιτρεπεται η εκφορτωση στις 10 το βραδυ και ενω ολα τα μπαρ και τα καταστηματα ειναι ολα ανοικτα δεν πηρα καμια απαντηση....
και με το που εφυγε το τζιπ της αστυνομιας ανοιξαν την πορτα-κλαρκ της νταλικας μπρος στο μαγαζι μου και ξεφορτωσαν τα καρπουζια ανενοχλητοι μπροστα στην βιτρινα του μαγαζιου μου...
ασφαλιστικα μετρα πλεον δεν μπορω να κανω γιατι θα εκδικαστουν μετα απο 3-4 μηνες,οταν το μαναβικο θα ειναι κλειστο και θα εχουν διαρκεια δυο μηνων με αποτελεσμα τον μαιο να βαλουν παλι μπρος το μοτερ τους και εγω να χρειαζεται να τρεξω παλι!!
εγω κοντευω να τρελαθω και η ψυχολογια μου ειναι υπο του μηδενος...και το δικιο μου δεν το βρισκω πουθενα!!!
απλα στενοχωριεμαι και περιμενω να ξαναελθει το υγιεινης για επανελεγχο!
δηλαδη,θα πρεπει να κανω αγωγη για να εκδικαστει μετα απο 2-3 χρονια...και πως ξεπληρωνεται η ηρεμια μου?
δεν μπορω να πιστεψω το ποσο κακοι ανθρωποι ειναι.
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 23 Ιούλ 2010 09:28

απάντηση μόνο μία μπορώ να σου δώσω πλέον... βρες δικηγόρο για να σε συμβουλεύσει. Δυστυχώς όταν τα πράγματα φτάνουν στα άκρα , θες νομική βοήθεια.. καλά ξεμπερδέματα εύχομαι και όσο το δυνατόν με λιγότερς συγχύσεις... α... και με το καλό το παιδάκι.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 23 Ιούλ 2010 14:41

ευχαριστω gandalf,
ειναι δυο τα μωρακια που περιμενω και ελπιζω να μην τα εχω στρεσαρει με τοσα προβληματα που μου εχουν δημιουργησει οι "λατρεμενοι" μου γειτονες!
δεν πιστευω πλεον οτι θα ξεμπερδεψω...πρεπει να συνηθισω στην ιδεα οτι θα κοιμαμαι με αυτον τον θορυβο καθε 15 λεπτα...και να προσπαθησω να μην συγχυζομαι για να μην στρεσαρω αλλο τα μωρα μου.
με αφορμη την βλαβη εκαναν ενα καλο λαδωμα στο μοτερ και δεν ακουγεται πλεον τοσο πολυ αλλα βεβαια παραμενει ενοχλητικο στις 3,4,5 και 6 το πρωι.βεβαια οσο περνανε οι μερες ο θορυβος θα αρχισει παλι να αυξανεται...δυστυχως...
αυτοι κατεθεσαν τα δικαιολογητικα για αδεια στον δημο στις 12 ιουλιου,μετα τον ελεγχο του υγειονομικου,που σημαινει οτι απο τον μαιο δουλευαν χωρις αδεια και μαλλον δεν θα ειχαν σκοπο να βγαλουν και αναγκαστηκαν απο τον ελεγχο του υγειονομικου...μαλλον για αυτο εχουν τοσο μενος εναντιον μου...
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 27 Ιούλ 2010 14:23

sophia έγραψε:σιγα μην ξεμπερδεψω..τα πραγματα αντι να φτιαξουν χειροτερεψαν!
απο την ημερα που ηρθε το υγιεινης μου κανουν ψυχολογικο πολεμο...με βριζουν,με απειλουν,
Ἀν ὐπῆρχε κάποιος δικηγόρος νὰ ἦταν λίγο κ**φαλίτσα (μὲ τὸ συμπάθειο) θὰ σοῦ ἔλεγα νὰ ἐξέταζες τὸ ἐνδεχόμενο αἴτησης ἀσφαλιστικῶν μέτρων ὤστε νὰ μὴν τοῦς ἐπιτρέπεται νὰ πλησιάζουν σὲ λιγότερο ἀπὸ 1.000 μέτρα.

sophia έγραψε:μου λενε οτι δεν μπορω να τους κανω τιποτα,κοκ...
Φωνάζει ὀ κλέφτης νὰ φύγει ὀ νοικοκύρης.

sophia έγραψε:και το αποκορυφωμα ηταν οτι μια εβδομαδα μετα τον ελεγχο του υγειονομικου με κατηγορησαν οτι εκανα δολιοφθορα στο μοτερ,εγω,η μητερα μου και ο συζυγος μου,μας μηνυσαν χωρις στοιχεια,
Ἀς κάνει μήνυση ὄτι τὸν ἔδειρες, τοῦ γκρέμισες τὸ σπίτι, τοῦ ἀνατίναξες τὸ αὐτοκίνητο ... ...

sophia έγραψε:απλα επειδη ειχα φερει το υγιεινης και αρχισαν να με απειλουν οτι θα ζητησουν αποζημιωση 100.000 ευρω
Θὰ ζητήσει 100.000 εὐρὼ ἀλλὰ θὰ πάρει 100.000 τέτοια (μὲ τὸ συμπάθειο).

sophia έγραψε:και οτι θα με καταστρεψουν οικονομικα και να σταματησω να τους ενοχλω...
Αὐτοὶ ἐνοχλοῦν, φωνάζει ὀ κλέφτης νὰ φύγει ὁ νοικοκύρης.

sophia έγραψε:ο ψυκτικος τους εν τω μεταξυ μου ειπε οτι αν πηγε χερι στο μοτερ,ηταν χερι ειδικου γιατι η βλαβη ειναι εσωτερικη(το μοτερ ηταν ανεπαφο).
Ἔξοχα, ἔχεις καὶ τὴν μαρτυρία τοῦ ψυκτικοῦ.

sophia έγραψε:πηρε τηλ στο τμημα για να τους πει οτι εχει κλεισει το πεζοδρομιο μηχανακι και ενοχλει και αυτοι απαντησαν "και τι θες να κανουμε εμεις?ελα κανε μηνυση"...ο συζυγος μου απαντησε οτι δεν θα τους πει αυτος τι να κανουν και οτι απλα πρεπει να κανουν την δουλεια τους οι ιδιοι οπως πρεπει.μιλουσε με ενταση μετα απο ολα οσα ειχαν συμβει οποτε οι αστυνομικοι θικτικαν και ηρθαν απλα για να μας πουν οτι θα γραψουν και εμας για το παρκαρισμενο στο δρομο μηχανακι μας,κατι που δεν εκαναν,και τελικα μετακινησαν αυτοι το μηχανακι μας για να ερθει το φορτηγο
Πολλὲς φορὲς δὲν βγάζεις ἄκρη μὲ τὴν ΕΛ.ΑΣ..

sophia έγραψε: πιο μπροστα στο μαγαζι μας και χωρις να κανουν παρατηρηση στο μαναβικο που ξεφορτωνε την νταλικα στις 10 το βραδυ,σε ενα τουριστικο χωριο που βρισκεται σε φουλ σαιζον...και σε ερωτηση μου αν επιτρεπεται η εκφορτωση στις 10 το βραδυ και ενω ολα τα μπαρ και τα καταστηματα ειναι ολα ανοικτα δεν πηρα καμια απαντηση....
και με το που εφυγε το τζιπ της αστυνομιας ανοιξαν την πορτα-κλαρκ της νταλικας μπρος στο μαγαζι μου και ξεφορτωσαν τα καρπουζια ανενοχλητοι μπροστα στην βιτρινα του μαγαζιου μου...
Πιθανόν νὰ ἐπιτρέπεται. Ἀλλὰ θὰ ἔπρεπε νὰ σοῦ ἀπαντήσουν.

sophia έγραψε:ασφαλιστικα μετρα πλεον δεν μπορω να κανω γιατι θα εκδικαστουν μετα απο 3-4 μηνες,οταν το μαναβικο θα ειναι κλειστο και θα εχουν διαρκεια δυο μηνων με αποτελεσμα τον μαιο να βαλουν παλι μπρος το μοτερ τους και εγω να χρειαζεται να τρεξω παλι!!
εγω κοντευω να τρελαθω και η ψυχολογια μου ειναι υπο του μηδενος...και το δικιο μου δεν το βρισκω πουθενα!!!
απλα στενοχωριεμαι και περιμενω να ξαναελθει το υγιεινης για επανελεγχο!
δηλαδη,θα πρεπει να κανω αγωγη για να εκδικαστει μετα απο 2-3 χρονια...και πως ξεπληρωνεται η ηρεμια μου?
δεν μπορω να πιστεψω το ποσο κακοι ανθρωποι ειναι.
Χρειάζεσαι δικηγόρο. Ἀν ξεκινήσεις τώρα ξεμπερδεύεις σὲ 3-4 μῆνες. Ἀν τὸ ἀφήσεις οὐδεὶς θὰ τοὺς σταματήσει.

Δὲς καὶ τὸ παρακάτω. Κάποιοι βρήκαν τὴν ἄκρη ἔστω καὶ μετὰ κόπου καὶ βασάνων.
viewtopic.php?p=38869#p38869
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sophia » 29 Ιούλ 2010 14:31

πηγα σε δικηγορο γιατι τα πραγματα εφτασαν στο απροχωρητο και εξαιτιας τους εστειλα τον πατερα μου αυτοφωρο...οσο και αν σας φαινεται υπερβολικο το εκανα...δεν μου αρεσει καθολου αυτο που εγινε και στενοχωριεμαι αφανταστα που το εκανα αυτο αλλα δεν ειχα επιλογη...
το καταστημα το νοικιαζουν απο τον πατερα μου και αν αυτος ηθελε το προβλημα ειχε λυθει απο την αρχη...αυτος ομως πηρε το μερος τους,θεωροντας οτι με τετοια κριση δεν θα πρεπει να ενοχλουμε τους ενοικιαστες μην τυχον και φυγουν απο το μαγαζι....και αντι να τους πει να μονωσουν το μοτερ η να το μεταφερουν εντος του καταστηματος τους τους υπεγραψε χαρτι με το οποιο τους επιτρεπει να βαλουν το μοτερ εξωτερικα του καταστηματος και σε κοινοχρηστο μερος νομιζοντας οτι τους κατοχυρωνει.
και απο την στιγμη που ηρθε το υγειονομικο με την αστυνομια και εκαναν ηχομετρηση (90 db) αρχισαν τα χειροτερα...το υγειονομικο ζητησε απο τον δημο να τους απαντησει αν εχει αδεια το καταστημα...2 ιουλιου εγινε η ηχομετρηση και αυτοι αναγκαστηκαν να καταθεσουν τα δικαιολογητικα στις 12 ιουλιου,δλδ αυτην την στιγμη ισως ακομη δεν εχουν παρει ουτε την προεγκριση απο τον δημο και για αυτο εχουν αυτο το μενος απεναντι μου,γιατι δεν ειχαν σκοπο να βγαλουν αδεια.
τον δε πατερα μου η μαναβισσα με την αδερφη της τον εχουν του χεριου τους και με τις συμβουλες τους αρχισε να με απειλει οτι θα παει στην πολεοδομια γιατι εκανα 2 γκαρσονιερες δυαρι,γιατι δεν εχω ασφαλεια στο μηχανακι μου,οτι θα κανει καταγγελια πως το τζιπ του συζυγου μου ειναι παρανομο(εχει πινακιδες αμ και οι κουτοπονηροι νομιζουν οτι ειναι παρανομο)οτι παρανομουμε στην εργασια μας και ενα σωρο αλλα ψευδη και ασυναρτησιες.και για ακομη μια φορα μας απειλησε οτι θα μας σκοτωσει και εμενα και την μητερα μου και οποιον αλλον βρει μποροστα του...
ο πατερας μου δεν φτανει που ολα αυτα τα φωναζε ενω με εβριζε,τα εστειλε και γραπτως βαζοντας χαρτια κατω απο τις πορτες του μαγαζιου μου και του σπιτιου μου.δεν ηταν η πρωτη φορα που το εκανε αλλα παντα τα εσχιζα για να μην τα δει ο συζυγος μου..αυτην την φορα ομως εκανε το λαθος να πεταξει χαρτι και μεσα στο τζιπ του συζυγου μου....ο οποιος εγινε εξαλλος.
εγω φοβηθηκα οτι οταν θα συναντουσε τον πατερα μου ο συζυγος μου θα εχανε τον ελεγχο και θα τον χτυπαγε και για αυτο αποφασισα να παω στην αστυνομια με τα χαρτια και εξηγωντας τους οτι φοβαμαι τα χειροτερα αν συναντηθουν ο πατερας μου με τον συζυγο μου γιατι ο πατερας μου κουβαλαει οπλα στο αυτοκινητο του και μπορει μεχρι τωρα να μην ειχε κανει τιποτα και να ειχε μεινει στις απειλες αλλα ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα...
εκαναν ελεγχο στο αυτοκινητο του βρηκαν μια καραμπινα γεματη,ενα κοντοκανο,ενα δικανο,6 μαχαιρια και 102 φυσιγγια.στην πορεια εκαναν ελεγχο στο κτημα του και βρηκαν αλλο ενα κοντοκανο γεματο,αλλο ενα δικανο,ενα φλομπερ και φυσιγγια...περασε αυτοφωρο και τωρα επεστρεψε σπιτι...δεν εχει κανει κατι ακραιο μεχρι στιγμης,μονο ειπε στην μητερα μου οτι θα μας καταστρεψει και οτι επρεπε να ντρεπομαι που ενω ειμαι εγκυος του εκανα κατι τετοιο...
πραγματικα δεν ηθελα να εξελιχθουν ετσι τα πραγματα και δεν μου αρεσει καθολου που στην οικογενεια μου συμβαινουν αυτα τα πραγματα...
φοβηθηκα ομως και δεν ηξερα τι αλλο να κανω...
μετα απο ολα αυτα πηγα σε δικηγορο,του εξηγησα την κατασταση και δευτερα θα ερθει να δει και απο κοντα την κατασταση με το μοτερ για να αποφασισουμε πως θα κινηθουμε...
και ολα αυτα ξεκινησαν απο την μαναβισσα και την αδερφη της επειδη δεν ηθελαν να βαλουν το μοτερ στην αυλη τους για να μην τους πιασει χωρο και να μην τις τρελανει ο θορυβος...
και ολα αυτα τα χρονια που μπορω να πω οτι ειχαμε σχετικα καλες σχεσεις,ειχα βαρεθει να τις ακουω να μιλανε για το ποσο δικαιες ειναι,για το ποσο σωστες ειναι,οτι δεν τους αρεσει να ενοχλουν κανεναν και οτι παντα οι αλλοι τις ενοχλουν και τις διαβαλουν...
αν ειναι ετσι οι σωστοι και δικαιοι ανθρωποι.....
sophia
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 29 Ιούλ 2010 14:58

:shock: :? :7:

Δεν έχω σχόλια... μερικές φορές κάποια πράγματα σε εκπλήσσουν.

Καλά ξεμπερδέματα.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 29 Ιούλ 2010 16:28

Τελικὰ προκύπτει καὶ ἐνδοοικογενειακὴ διαμάχη. Τὰ τοῦ ἰδιοκτήτη δὲν τὰ σχολιάζω μιὰ καὶ τυγχάνει πατέρας σου.

sophia έγραψε:και αντι να τους πει να μονωσουν το μοτερ η να το μεταφερουν εντος του καταστηματος τους τους υπεγραψε χαρτι με το οποιο τους επιτρεπει να βαλουν το μοτερ εξωτερικα του καταστηματος και σε κοινοχρηστο μερος νομιζοντας οτι τους κατοχυρωνει.
Ὄσον ἀφορὰ τὰ συμφωνητικὰ καὶ τὶς ὑπογραφὲς ὁ κάθε πολίτης πρέπει νὰ γνωρίζει τὰ παρακάτω, γιὰ κάθε περίπτωση.
  • Ἡ ὑπογραφὴ δὲν ἰσχύει ἀν ὑπῆρξε ἐξαναγκασμός. Κατὰ τὸν ΑΚ δικαιοπραξία μὲ ἐκβιασμὸ καθίσταται ἄκυρη.
  • Ἰκανὴ καὶ ἀναγκαία συνθήκη προκειμένου νὰ ἰσχύσει μιὰ ὑπογραφὴ εἶναι ὁ καταλογισμός. Γιὰ παράδειγμα, ὑπογραφὴ σὲ κατάσταση ψυχικῆς σύγχυσης μπορεῖ νὰ ἀκυρωθεῖ ἀπὸ δικαστήριο.
  • Νόμοι καὶ λοιπὲς διατάξεις ὐπερισχύουν ἔναντι ἄλλων διατάξεων.

sophia έγραψε:γιατι δεν εχω ασφαλεια στο μηχανακι μου,
Ἄσχετο μὲ τὸ θέμα μας ἀλλὰ ἀν ὄντως τὸ ἔχεις ἀνασφάλιστο ΚΑΚΩΣ τὸ ἔχεις ἀνασφάλιστο.

sophia έγραψε:οτι θα κανει καταγγελια πως το τζιπ του συζυγου μου ειναι παρανομο(εχει πινακιδες αμ και οι κουτοπονηροι νομιζουν οτι ειναι παρανομο)
Ἀν ἔχει bull bar νὰ τὰ βγάλει.

sophia έγραψε:ο πατερας μου δεν φτανει που ολα αυτα τα φωναζε ενω με εβριζε,τα εστειλε και γραπτως βαζοντας χαρτια κατω απο τις πορτες του μαγαζιου μου και του σπιτιου μου.δεν ηταν η πρωτη φορα που το εκανε αλλα παντα τα εσχιζα για να μην τα δει ο συζυγος μου..αυτην την φορα ομως εκανε το λαθος να πεταξει χαρτι και μεσα στο τζιπ του συζυγου μου....ο οποιος εγινε εξαλλος.
Ἀν εἶναι χειρόγραφα κράτησέ τα γιὰ γραφολογικὸ ἔλεγχο.

sophia έγραψε:πραγματικα δεν ηθελα να εξελιχθουν ετσι τα πραγματα και δεν μου αρεσει καθολου που στην οικογενεια μου συμβαινουν αυτα τα πραγματα...
Τέτοια κατάσταση δὲν ἔχω ζήσει ἀλλὰ ἔχω νὰ θυμάμαι πολλὰ περιστατικὰ ἀπείρου κάλλους (καὶ κάλου).

sophia έγραψε:και ολα αυτα ξεκινησαν απο την μαναβισσα και την αδερφη της επειδη δεν ηθελαν να βαλουν το μοτερ στην αυλη τους για να μην τους πιασει χωρο και να μην τις τρελανει ο θορυβος...
Μὴν ἐνοχλεῖ ἐμάς, νὰ ἐνοχλήσει τοὺς ἄλλους.

sophia έγραψε:και ολα αυτα τα χρονια που μπορω να πω οτι ειχαμε σχετικα καλες σχεσεις,ειχα βαρεθει να τις ακουω να μιλανε για το ποσο δικαιες ειναι,για το ποσο σωστες ειναι,οτι δεν τους αρεσει να ενοχλουν κανεναν και οτι παντα οι αλλοι τις ενοχλουν και τις διαβαλουν...
αν ειναι ετσι οι σωστοι και δικαιοι ανθρωποι.....
Μοῦ θυμίζει κάποιους συγγενείς μου. :grin:
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Νομικά - Συνήγορος πολίτη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης