Τμήμα Εσωτερικών Υποθέσεων

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Τμήμα Εσωτερικών Υποθέσεων

Δημοσίευσηαπό barobios » 05 Απρ 2010 11:42

Καλησπερα,θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος απο εσας για το τμημα εσωτερικων υποθεσεων τησ αστυνομιας.κατ αρχασ πως μπορει καποιος να μπει εκει.και ποια θα ειναι τα καθηκοντα του?
Τελευταία επεξεργασία από Haridimos και 23 Μάιος 2016 08:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Τίτλος
barobios
Νέο Μέλος

Re: ΤΜΗΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΩΝ

Δημοσίευσηαπό costas » 05 Απρ 2010 14:34

Πρέπει να είσαι καλός Ρουφιάνος!!!!! Τα καθήκοντά σου είναι η Ρουφιανιά!!!!
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 05 Απρ 2010 14:59

costas έγραψε:Πρέπει να είσαι καλός Ρουφιάνος!!!!! Τα καθήκοντά σου είναι η Ρουφιανιά!!!!

γινεσαι λιγο ποιο περιγραφικος???μως μπορω να μπω εκει??και ποια θα ειναι η δουλεια μ??με ενα ΄΄πρεπει να εισαι καλος ρουφιανος΄΄ δεν μ λεει απολυτως τιποτα.
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό PoliceMania » 05 Απρ 2010 15:49

costas έγραψε:Πρέπει να είσαι καλός Ρουφιάνος!!!!! Τα καθήκοντά σου είναι η Ρουφιανιά!!!!

Με αυτη τι λογικη και οι αστυνομικοι ρουφιανοι των πολιτων ειναι και οι πολιτες ρουφιανοι των αλλων πολιτων και γενικοτερα ειμαστε ολοι ρουφιανοι... :shock:
Άβαταρ μέλους
PoliceMania
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό allokotos » 06 Απρ 2010 13:33

Ρουφιανιστάν είμαστε ! ή μάλλον Ρουσφετιστάν !

Οι αστυνομικοί των εσωτερικών υποθέσεων δεν είναι γνωστοί και ως οι "αδιάφθαρτοι" ?
Ή τοχω ακούσει σαν όρο σε κάποια ταινία και ταχω μπλέξει ? :6:
Without morals we wither,we might as well be gone
Άβαταρ μέλους
allokotos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 06 Απρ 2010 22:57

allokotos έγραψε:Ρουφιανιστάν είμαστε ! ή μάλλον Ρουσφετιστάν !

Οι αστυνομικοί των εσωτερικών υποθέσεων δεν είναι γνωστοί και ως οι "αδιάφθαρτοι" ?
Ή τοχω ακούσει σαν όρο σε κάποια ταινία και ταχω μπλέξει ? :6:

:grin: :grin: :grin:
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό yiannis » 07 Απρ 2010 06:29

αδιάφθοροι θέλεις να πείς....δεν υπάρχει λέξη αδιάφθαρτοι.....

Κοίτα για να καταλάβεις........

Αν σε ικανοποιεί να παρακολουθείς συναδέλφους και να τους φτιάχνεις κατηγορητήριο είναι η υπηρεσία που ψάχνεις......

Φυσικά μην φανταστείς μεγάλα πράγματα.....κακομοίρηδες αστυφύλακες θα κυνηγάς που πιθανόν να κάνουν μια δεύτερη δουλειά.....

Τα μεγάλα ψάρια πάντα έχουν εσωτερική πληροφόρηση....

Αν τώρα για να παίρνεις 100-200 ευρώ τον μήνα δεν σε ενοχλούν τα παραπάνω και το να σε λένε ρουφιάνο ,βάλε δόντι και τρέχα....

Και μην μου πεί κανείς ότι γιατί να μην τιμωρούνται οι αστυνομικοί........

Να τιμωρούνται.....αν τιμωρούνται και οι πολιτικοί,οι εφοριακοί,οι δικαστικοί κλπ κλπ.....
ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 07 Απρ 2010 13:50

yiannis έγραψε:αδιάφθοροι θέλεις να πείς....δεν υπάρχει λέξη αδιάφθαρτοι.....

Κοίτα για να καταλάβεις........

Αν σε ικανοποιεί να παρακολουθείς συναδέλφους και να τους φτιάχνεις κατηγορητήριο είναι η υπηρεσία που ψάχνεις......

Φυσικά μην φανταστείς μεγάλα πράγματα.....κακομοίρηδες αστυφύλακες θα κυνηγάς που πιθανόν να κάνουν μια δεύτερη δουλειά.....

Αν τώρα για να παίρνεις 100-200 ευρώ τον μήνα δεν σε ενοχλούν τα παραπάνω και το να σε λένε ρουφιάνο ,βάλε δόντι και τρέχα....

Και μην μου πεί κανείς ότι γιατί να μην τιμωρούνται οι αστυνομικοί........

Να τιμωρούνται.....αν τιμωρούνται και οι πολιτικοί,οι εφοριακοί,οι δικαστικοί κλπ κλπ.....

Yianni εσυ εισαι αστυνομικος?τι ενοεις 100-200 ευρω το μηνα? ΄΄Τα μεγάλα ψάρια πάντα έχουν εσωτερική πληροφόρηση΄΄....τι σημαινει αυτο?ρε παιδια γινετε λιγο πιο σαφεις παρακαλω..
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 07 Απρ 2010 14:15

barobios... με όλη την καλή θέληση.. .άστο φίλε μου , δεν κάνεις για την συγκεκριμένη υπηρεσία. Εκτός του οτι πρέπει να έχεις καρδιά και μυαλό απο πέτρα για να καίς αστυνομικούς που αναφέρει ο yiannis που θα έχουν μικρά παραπτώματα σχετικά με τον εσωτερικό κώδικα και λειτουργία, χρειάζεται και μια "σπιρτάδα" να το πω;... "ακραία αντίληψη" να το πω;... να το πω καλύτερα.. να πιάνεις "πουλιά στον αέρα", αφού θα λογίζεσαι ώς ερευνητής.

Όσον αφορά την εσωτερική πληροφόρηση ... τι κάνει νιάου-νιάου... τι σημαίνει εσωτερική πληροφόρηση;.. οτι έχουν κάποιους που τους προειδοποιούν όταν και εφόσον πέσουν οι ίδιοι στο στόχαστο κάποιων εσωτερικών ερευνητών του αντίστοιχου τμήματος. Βλέπεις ακόμα και οι εσωτερικές υποθέσεις υπάγονται σε κάποια ιεραρχία , όπου η ιεραρχία συνήθως συγκλίνει στην κορυφή και δεν κινείται , ας πούμε παράλληλα.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό yiannis » 07 Απρ 2010 17:39

Φίλε μπαρόβιε....

Στα μπαράκια που πάς μάλλον σου δίνουν μπόμπες ποτά...Για έχε το νού σου.....

Ρε φιλαράκι μασημένη τροφή θες...Τι δεν κατάλαβες από ότι έιπα???

Πόσα χρόνια έχεις στην υπηρεσία???Στοιχηματίζω ότι είσαι πολύ νέος....

και τέλος...

Τόσοι και τόσοι σου έιπαν ήδη ότι για να πάς στην υπηρεσία αυτή πρέπει να είσαι ρουφιάνος...Δεν το σταματάς εκεί αλλά συνεχίζεις να αναρωτιέσαι τι έννοώ 100-200 ευρώ....

ΤΑ ΑΡΓΥΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΕΝΝΟΩ.......κατάλαβες??? Αν τα έχεις τόση ανάγκη για να πίνεις τα ποτάκια σου να σου δώσω το τηλέφωνό μου να σου τα ΄δωσω εγώ...

και ναι....είμαι αστυνομικός...αλλά από τους πλούσιους.....από αισθήματα για τους συναδέλφους...Το επίδομα ρουφιανιάς τους το χαρίζω....
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 07 Απρ 2010 18:16

yiannis έγραψε:Φίλε μπαρόβιε....

Στα μπαράκια που πάς μάλλον σου δίνουν μπόμπες ποτά...Για έχε το νού σου.....

Ρε φιλαράκι μασημένη τροφή θες...Τι δεν κατάλαβες από ότι έιπα???

Πόσα χρόνια έχεις στην υπηρεσία???Στοιχηματίζω ότι είσαι πολύ νέος....

και τέλος...

Τόσοι και τόσοι σου έιπαν ήδη ότι για να πάς στην υπηρεσία αυτή πρέπει να είσαι ρουφιάνος...Δεν το σταματάς εκεί αλλά συνεχίζεις να αναρωτιέσαι τι έννοώ 100-200 ευρώ....

ΤΑ ΑΡΓΥΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΕΝΝΟΩ.......κατάλαβες??? Αν τα έχεις τόση ανάγκη για να πίνεις τα ποτάκια σου να σου δώσω το τηλέφωνό μου να σου τα ΄δωσω εγώ...

και ναι....είμαι αστυνομικός...αλλά από τους πλούσιους.....από αισθήματα για τους συναδέλφους...Το επίδομα ρουφιανιάς τους το χαρίζω....

κατσε ρε φιλε μισο λεπτο,ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να με ηρωνευτεις??εγς προσπαθω να μαθω πληροφοριες για της εσωτερικες υποθεσεις.εσυ αν δεν εχεις την ορεξη δεν σε αναγκαζει κανεις να απαντησεις.και επισης ποιος σου ειπε εσενα οτι ειμαι αστυνομικος??σε προηγουμενο ποστ γραφω οτι ειμαι μαθητης και τωρα δινω παννεληνιες και σκεφτομαι την σχολη αξιωματικων..μαλλον καποιος αλλος πινει τις μπομπες!!
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 07 Απρ 2010 20:54

barobios έγραψε:κατσε ρε φιλε μισο λεπτο,ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να με ηρωνευτεις??εγς προσπαθω να μαθω πληροφοριες για της εσωτερικες υποθεσεις.εσυ αν δεν εχεις την ορεξη δεν σε αναγκαζει κανεις να απαντησεις.και επισης ποιος σου ειπε εσενα οτι ειμαι αστυνομικος??σε προηγουμενο ποστ γραφω οτι ειμαι μαθητης και τωρα δινω παννεληνιες και σκεφτομαι την σχολη αξιωματικων..μαλλον καποιος αλλος πινει τις μπομπες!!

Μα να ξεκινάς την καριέρα σου θέλοντας να γίνεις ρουφιάνος.............. ήμαρτον .... παράξενο μου φαίνεται......
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 07 Απρ 2010 21:54

φιλε μου καλως ηρθες
καταρχην το ονομα σου δινει αρνητικη εντυπωση [ασχετο με την συζητηση]
θα ηταν καλυτερο να μας πεις για ποιο λογο θελεις να γινεις αστυνομικος γενικα και γιατι αξιωματικος ειδικα και μετα βλεπουμε και τις εσωτερικες υποθεσεις
αν υποθεσουμε οτι οι εσωτερικες υποθεσεις δουλευουν σωστα για να γινεις ερευνητης θελεις χρονια για να ξερεις τα κολπα της διαφθορας απο ΄΄μεσα΄΄
διαφορετικα σαν νεος αστυνομικος εκει θα εισαι ενας απλος γραμματεας που θα γραφεις αυτα που θα ''βγαζει'' ο ερευνητης

οι αστυνομικοι εχουμε μια ολοκληρη κοινωνια απεναντι μας
οι αδιαφθοροι εχουν και την αστυνομια απεναντι τους

αυτο που προσπαθουν να σου πουν οι συναδελφοι ειναι
δεν φτανει που θα εχεις ολη την κοινωνία απεναντι σου θελεις και τους συναδελφους σου απεναντι ?
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 07 Απρ 2010 22:04

spirosgiapros έγραψε:δεν φτανει που θα εχεις ολη την κοινωνία απεναντι σου θελεις και τους συναδελφους σου απεναντι ?

:16: :16: :16:
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 07 Απρ 2010 23:04

spirosgiapros έγραψε:φιλε μου καλως ηρθες
καταρχην το ονομα σου δινει αρνητικη εντυπωση [ασχετο με την συζητηση]
θα ηταν καλυτερο να μας πεις για ποιο λογο θελεις να γινεις αστυνομικος γενικα και γιατι αξιωματικος ειδικα και μετα βλεπουμε και τις εσωτερικες υποθεσεις
αν υποθεσουμε οτι οι εσωτερικες υποθεσεις δουλευουν σωστα για να γινεις ερευνητης θελεις χρονια για να ξερεις τα κολπα της διαφθορας απο ΄΄μεσα΄΄
διαφορετικα σαν νεος αστυνομικος εκει θα εισαι ενας απλος γραμματεας που θα γραφεις αυτα που θα ''βγαζει'' ο ερευνητης

οι αστυνομικοι εχουμε μια ολοκληρη κοινωνια απεναντι μας
οι αδιαφθοροι εχουν και την αστυνομια απεναντι τους

αυτο που προσπαθουν να σου πουν οι συναδελφοι ειναι
δεν φτανει που θα εχεις ολη την κοινωνία απεναντι σου θελεις και τους συναδελφους σου απεναντι ?

Βρε παιδια ηρεμηστε λιγο,δεν ειπα οτι θελω να γινω αστυνομος στις εσωτερικες υποθεσεις,ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ,τωρα εσεις ως αστυνομικοι μου ξερετε κατι παραπανω ευχαριστω για τις συμβουλες σας.Εγω λοιπον φιλε σπυρο,θελω να γινω αστυνομικος επηδη με ενδιαφερει το αντικειμενο αυτο.εχω μεγαλωσει σε μια απο τις πιο ''επυκινδυνες'' περιοχες της θεσσ/νικης,με τα φαινομενα αλητειας,εκμεταλευσης,βιας να εκτυλισονται καθημερινα μπροστα στα ματια μου.Ο κυριοτερος ομως λογος που θελω να γινω αστυνομικος ειναι για να συμβαλω στη καταπολεμηση ολων αυτων των απατεωνων που κυκλοφορουν (των κομπιναδορων αν θελετε)για αυτον το λογο θελω να γινω αστυνομικος,απλα δεν ξερω σε ποιον τομεα της αστυνομιας να ακολουθησω,και επησης οι λογοι που θελω να γινω αξιωματικος ειναι πολυ γνωστοι πιστευω γιατι απ τη στιγμη που εχω τη δυνατοτητα να μπω στη σχολη αξιωματικωω γιατι να μην το κανω?και να μαι αστυφυλακας με 900 ευρω το μηνα??
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 07 Απρ 2010 23:15

ανοιγεις μεγαλη κουβεντα με το θεμα αξ/κος - κατωτερος
εγω παντα ημουν της αποψης
στρατιωτες χωρις στρατηγο πολεμουν και κερδιζουν μαχες
στρατηγοι χωρις στρατιωτες το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να αυτοκτονησουν απο πατριωτισμο για να μην πεσουν σε ξενα χερια

ισως να σε βοηθησει να κατανοησεις την αξια του καθενος
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό yiannis » 08 Απρ 2010 10:11

Kαταρχήν φιλαράκι είχα την εντύπωση ότι ήσουν αστυνομικός...

Το "κράξιμο"λοιπόν και η ειρωνία απευθυνόταν σε έναν συνάδελφο και όχι σε έναν πολίτη....Συγνώμμη για αυτά που είπα αν ήσουν συνάδελφος δεν ζήταγα που να χτυπιόσουν χάμω...

Οσο για την αξιωματικών.....φυσικά καλύτερη επιλογή από αστυφυλάκων με παράμετρους όμως....

Το ότι θέλεις να μπείς στην αστυνομία........θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία......και ας πρόσεχες.....
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 08 Απρ 2010 10:35

spirosgiapros έγραψε:ανοιγεις μεγαλη κουβεντα με το θεμα αξ/κος - κατωτερος
εγω παντα ημουν της αποψης
στρατιωτες χωρις στρατηγο πολεμουν και κερδιζουν μαχες
στρατηγοι χωρις στρατιωτες το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να αυτοκτονησουν απο πατριωτισμο για να μην πεσουν σε ξενα χερια

ισως να σε βοηθησει να κατανοησεις την αξια του καθενος

Σπυρο,εχεις απολυτο δικιο σε αυτο,δεν αντιλεγω σε τπτ απλα εγω (κατα την ταπηνη μου αποψη)στοχευω στην αξιωματικων για λογους καθαρα και μονο οικονομικους και σαν μαθητης πιστευω οτι μπορω να φτασω τα 18.000 και κατι μορια που εχει..
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό yiannis » 08 Απρ 2010 12:02

χτύπα ρε παιδί μου κανένα πολυτεχνείο και μην πάς γυρεύοντας....
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 08 Απρ 2010 12:12

yiannis έγραψε:χτύπα ρε παιδί μου κανένα πολυτεχνείο και μην πάς γυρεύοντας....

αεροπορια θα χτυπησω φιλε γιαννη,η αστυνομια ειναι δευτερη επιλογη
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 08 Απρ 2010 12:42

μιας και εχεις επιλεξει ενστολα επαγγελματα κυνηγα την πυροσβεστικη
τον περισσοτερο καιρο καθονται απλα σε αμεση ετοιμοτητα στην υπηρεσια [και μακαρι να καθονται ΠΑΝΤΑ και να μην ξαναχρειαστει να δουλεψουν ΠΟΤΕ γιατι οταν δουλευουν κατι ΚΑΚΟ για ολους μας εχει συμβει] και τους αγαπαει και ολος ο πλανητης ανεξαρτητως κοινωνικης ταξης
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 08 Απρ 2010 13:00

Σπυρο υπαρχεο σχολη πυροσβεστων??δεν εχω δει κατι τετοιο.... :20:
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 08 Απρ 2010 13:36

μεσω προκυρηξης
απλα να το εχεις υποψη σου
και απο οτι λενε ισως απο του χρονου να ειναι μεσω πανελληνιων
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό barobios » 08 Απρ 2010 13:43

spirosgiapros έγραψε:μεσω προκυρηξης
απλα να το εχεις υποψη σου
και απο οτι λενε ισως απο του χρονου να ειναι μεσω πανελληνιων

ευχαριστω πολυ σπυρο για τισ πληροφοριες
barobios
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό PoliceMania » 08 Απρ 2010 13:55

Μεσω προκυρηξης ειναι οντως!Δεν αξηζει να πας αμα βγαζεις τετοιους βαθμους!Και αυτο που θα μπει στις πανελληνιες ακουγετε ποσα χρονια τωρα...
Άβαταρ μέλους
PoliceMania
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό el_paso » 20 Μάιος 2010 22:46

Γενικα ειναι ευκολο κανεις να παει σαυτην την υπηρεσια η ειναι απο τις πολυζητητες?
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 21 Μάιος 2010 08:52

Δεν υπάρχει σχολή Πυροσβεστικής. Περνάς μέσω ΑΣΕΠ αν θυμάμαι καλά και εκπαιδεύεσαι μετά. Κακώς βέβαια γιατί ακόμα και εκεί θα έπρεπε να υπάρχει μακρά εξειδίκευση.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό el_paso » 21 Μάιος 2010 14:48

Αναφερομουν στο τιτλο του τοπικ και οχι στη συνεχεια της συζητησης :roll: για το εσωτερικων υποθεσεων
el_paso
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 23 Μάιος 2016 08:43

costas έγραψε:
spirosgiapros έγραψε:δεν φτανει που θα εχεις ολη την κοινωνία απεναντι σου θελεις και τους συναδελφους σου απεναντι ?

:16: :16: :16:
ὑποτίθεται ὄτι τέτοιες διευθύνσεις ἀσχολοῦνται μὲ διεφθαρμένους ἀστυνομικοῦς, μὲ πουλημένους κ.ο.κ.. Τέτοιοι ἀστυνομικοὶ δὲν πρέπει νὰ θεωρουνται συνάδελφοι.

Ἀν εἶναι ὅμως νὰ καταλήξει κανεὶς στὸ παρακάτω τότε καλύτερα νὰ μὴν ἀσχληθεῖ ἀπ'τὴν ἀρχή.
yiannis έγραψε: Φυσικά μην φανταστείς μεγάλα πράγματα.....κακομοίρηδες αστυφύλακες θα κυνηγάς που πιθανόν να κάνουν μια δεύτερη δουλειά.....

Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Re: Τμήμα Εσωτερικών Υποθέσεων

Δημοσίευσηαπό Steliossfon » 16 Ιούλ 2017 23:27

Καλησπερα σε ολους
Με λενε Στελιο και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
Διαβασα οτι ειπατε Προηγουμένως αλλά ακόμα έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς, ο λόγος που θέλω να γίνω αξιωματικός είναι επειδή θέλω να βάζω πίσω από τα κάγκελα τους παραβάτες του νόμου. Αυτός νομίζω είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι αστυνομικοί διάλεξαν αυτό το επάγγελμα. Εδώ όμως θέλω να διευκρινησω κάτι. Δεν έχω πρόβλημα να κλείσω πίσω από κάγκελα αστυνομικούς ή γενικά τα τους "τημωρισω" για την διαπραξη κάποιου αδικηματος. Αν κάποιος θέλει να με αποκαλεσει "ρουφιανο" επειδή θα βάλω στη φυλακή τους αστυνομικούς που έσπασαν στο ξύλο έναν κρατουμενο ή επειδή συννελαβα έναν δωροδοκουμενο δικαστή, πρόβλημα του. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει ως μαθητής Δευτέρας λυκείου είναι ότι αν θέλουμε να υπάρχει τάξη και δικαιοσύνη, θα πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι ότι αυτοί που την ασκούν είναι "καθαροι".Αλλά έχω και άλλες υπηρεσίες της ελληνικής αστυνομιας στο μυαλό μου, όπως το τμήμα ανθρωποκτονιων αλλά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το τμήμα εσωτερικών υποθέσεων. Αφού ξεκαθαρισα την θέση μου ,θέλω να κάνω την ερώτηση μου. Είναι εύκολο να μπω ; Αν , πρώτα ο Θεός, γινω αξιωματικός και έχω τον βαθμό του υπαστυνομου β ,θα έχω δουλειά γραφείου όπως αναφέρατε πιο πάνω ή θα συμμετέχω και εγώ στις έρευνες;

Ευχαριστώ
Steliossfon
Νέο Μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες