Περί σχολής αστυφυλάκων.

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Περί σχολής αστυφυλάκων.

Δημοσίευσηαπό epsilon » 02 Φεβ 2009 13:12

john2 έγραψε:ρε παιδια εγω εχω μπερδευτει
αν δηλωσω και στρατιωτικες 10% μαζι με αστυνομικες
τι γινεται?
με εξεταζουν 2 φορες υγειονομικα.
και δινω 2 φορες αγωνισματα?
και αν οχι ποια υγειονομικη εξεταση αντικαθηστα την αλλη? :26: :26: :26:
και επισης ποια αγωνισματα υπερυσχειουν :1:

Όχι,μόνο μία φορά θα σε εξετάσουν υγειονομικές,αθλήματα,ψυχοτεχνικές.Υπερισχύουν αυτά που θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό με μεγαλύτερη σειρά προτίμησης.Όποια στρατιωτική-αστυνομική σχολή δηλώσεις πρώτη θα εξεταστείς και στην αντίστοιχη επιτροπή για τις υγειονομικές κλπ και προφανώς ισχύουν τα αντίστοιχα όρια ανάλογα με την προτίμηση που θα βάλεις στις σχολές.
OYK ΕΩΜΕΝ ΑΡΧΕΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟΝ

ΕΛ.ΑΣ.
Άβαταρ μέλους
epsilon
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 02 Φεβ 2009 13:58

σε ευχαριστω φιλε πολυ
πρωτα θα βαλω αστυφυλακων
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 02 Φεβ 2009 14:39

Οταν εδινα εξετασεις ο στρατος καλυπτε την αστυνομια η αστυνομια δεν καλυπτε τον στρατο.Σιγουρα τωρα αλλαξε?
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό john2 » 02 Φεβ 2009 15:24

λεει πως πρεπει να κανω μια αιτηση στην αστυνομια η αιτηση για στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες 10%
η οποια αναφερεται στην προκυρηξη του υπουργειου εσωτερικων
στο site http://www.ypes.gr/ δεξια κατω λεει προκυρηξεις
η τελευταια ειναι 5/5/08
το χαρτι λεει ομως οτι η αιτηση γινεται αρχες του 2009.
δεν πιστευω να μην εκανα κατι.... :23:

τωρα οσο αφορα το αλλο θεμα της καλυψης υγειονομικων ψυχοτεχνικων και αθλητικων ας επιβεβαιωσει καποιος γνωστης
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 02 Φεβ 2009 18:36

με αλλα λογια την αιτηση στο αστυνομικο τμημα ποτε την κανουμε? :grin: :) :( :?
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό epsilon » 02 Φεβ 2009 19:02

KostasTHES έγραψε:Οταν εδινα εξετασεις ο στρατος καλυπτε την αστυνομια η αστυνομια δεν καλυπτε τον στρατο.Σιγουρα τωρα αλλαξε?

Απ'ότι ξέρω και τώρα ο στρατός καλύπτει την αστυνομία.Δεν ξέρει αν ισχύει ή όχι το αντίθετο.
john2 έγραψε:με αλλα λογια την αιτηση στο αστυνομικο τμημα ποτε την κανουμε? :grin: :) :( :?

γιατί δεν ρωτάς στο Α.Τ. της γειτονιάς σου?Αυτοί θα ξέρουν σίγουρα.

ΕΛ.ΑΣ.
Άβαταρ μέλους
epsilon
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 03 Φεβ 2009 13:24

σημερα εκανα αιτηση και ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν κατα τον απριλιο να ρωησω τοτε βγαινει η εγκυκλιος με ολες ις λεπτομερειες για αιτηση κτλπ κτλπ.
τωρα υπομονη και γυμναστηριο :grin:
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 03 Φεβ 2009 18:23

ας πει καποιος που μπηκε 10% αναλυτικα την διαδικασια :6:
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό PolicemaniA ÷ » 04 Φεβ 2009 14:25

διαβασε τις προηγουμενες σελιδες τα λενε ολα!!
Άβαταρ μέλους
PolicemaniA ÷
Μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 05 Φεβ 2009 14:05

το διαβασα ολο μου βγηκαν τα ματια

λοιπον ανακεφαλαιωνω

καποιος που θελει να μπει στην σχολη αστυφυλακων με 10% πρεπει να κανει τα εξης

1.τον φεβρουαριο μεχρι τις 20 να κανει την αιτηση στο σχολειο

2.να περιμενει να βγει εγκυκλιος συνηθως βγαινει μεσα απριλιου,η εγκυκλιος θα λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανει μετα

3.να κανει καποια αιτηση στο αστυνομικο τμημα ΑΦΟΥ βγει η εγκυκλιος και να παρει καρτελα εξετασης και να παει σε νοσοκμειο να την συμπληρωσει

4.να δωσει τα αγωνισματα σε αθηνα η θεσ/κη αναλογα που θα ειναι.

νομιζω τα ειπα ολα αν ξεχασα κατι θα παρακαλουσα καποιος γνωστης να το συμπληρωσει
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό PolicemaniA ÷ » 05 Φεβ 2009 14:59

ναι ετσι ειναι νομιζω.. νταξ μην ανχωνεσε αυτα θα τα δεις και οταν πας στο ΑΤ να παρεις την καρτελα.. κατι ασχετο μονο θεσσ/νικη και Αθηνα δινουμε τα αθληματα;
Άβαταρ μέλους
PolicemaniA ÷
Μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 05 Φεβ 2009 17:19

ναι αναλογα με το που μενεις
PolicemaniA ÷ έγραψε:ναι ετσι ειναι νομιζω.. νταξ μην ανχωνεσε αυτα θα τα δεις και οταν πας στο ΑΤ να παρεις την καρτελα.. κατι ασχετο μονο θεσσ/νικη και Αθηνα δινουμε τα αθληματα;
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 05 Φεβ 2009 20:02

στη σχολη οι κοπελες ειναι σε διαφορετικα δωματια?
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό epsilon » 05 Φεβ 2009 22:02

john2 έγραψε:στη σχολη οι κοπελες ειναι σε διαφορετικα δωματια?

ΝΑΙ :43: :30: :lol:

ΕΛ.ΑΣ.
Άβαταρ μέλους
epsilon
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 05 Φεβ 2009 22:24

παν μονο ζαντες η παν και καλα κομματια?????
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 11:19

john2 έγραψε:παν μονο ζαντες η παν και καλα κομματια?????

Esi file john thes na pas sti sholi gia na vreis ginaika i na gineis astinomikos?eleos re si,ektos kai an kaneis plaka.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Theoxaris » 06 Φεβ 2009 12:30

Μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις στα σχολεια για αποφοιτους που θα δωσουν ξανα κανονικα πανελληνιες?
Theoxaris

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 12:52

Theoxaris έγραψε:Μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις στα σχολεια για αποφοιτους που θα δωσουν ξανα κανονικα πανελληνιες?

Μεχρι της 20,αυστηρα χωρις καμια παραταση,για ολους.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Theoxaris » 06 Φεβ 2009 13:13

Kαι αλλη μια για εναν ξαδερφο: Αν εισαι αυτη τη στιγμη φανταρος και απολυεσαι τον Σεπτεμβρη μπορεις να δωσεις πανελληνιες?
Theoxaris

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 13:24

Theoxaris έγραψε:Kαι αλλη μια για εναν ξαδερφο: Αν εισαι αυτη τη στιγμη φανταρος και απολυεσαι τον Σεπτεμβρη μπορεις να δωσεις πανελληνιες?

Μπα δε νομιζω.Μαλλον οχι.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 06 Φεβ 2009 13:34

Νομιζω οτι μπορεις να δωσεις δεν μπορει να σου το στερησεις καποιος αυτο.Η μορφωση σου ειναι συνταγματικο σου δικαιωμα.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 13:35

KostasTHES έγραψε:Νομιζω οτι μπορεις να δωσεις δεν μπορει να σου το στερησεις καποιος αυτο.Η μορφωση σου ειναι συνταγματικο σου δικαιωμα.

Οσο εισαι στρατο?Δεν νομιζω να δικαιουσε να δωσεις αλλα παλι δε μιλαω με σιγουρια ειπα.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Kratos » 06 Φεβ 2009 13:56

Theoxaris έγραψε:Kαι αλλη μια για εναν ξαδερφο: Αν εισαι αυτη τη στιγμη φανταρος και απολυεσαι τον Σεπτεμβρη μπορεις να δωσεις πανελληνιες?

Αν θυμαμαι καλα γινεται να παρει εκπαιδευτικη αδεια, αλλα να φροντισει να ενημερωσει εγκαιρα τους ανωτερους του...Ας ρωτησει και το 1ο γραφειο της μοναδας του για σιγουρια...
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ, ΤΑΧ' ΑΥΡΙΟΝ ΕΣΕΤ' ΑΜΕΙΝΩΝ / ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Άβαταρ μέλους
Kratos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Theoxaris » 06 Φεβ 2009 14:01

οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ο καινουργιος φιλος Νikos εκανε ενα ωραιο σχολιο και το μετεφερα εδω για "αναλυση"..

Νikos έγραψε:Παρακολούθησα στην τηλεόραση σε πολλά ρεπορτάζ αλλά και στο διαδίκτυο την επίθεση κατά του συγκεκριμένου Α.Τ.Με αφορμή όλα όσα εχουν γίνει το τελευταίο διαστημα πείτε μου ένα λόγο που θα κάνει ένα παιδί να πει "θα πάω αστυφυλακων ή αξιωματικών"?

Η δικη μου η αποψη ειναι οτι δεν προκειται να μειωθουν οι αιτησεις. Παλι θα φτασουν τις 10000.
γιατι οσοι ειναι αντιθετοι με την Αστυνομια και τους ειδες να κατεβαινουν στους δρομους βριζοντας και κατηγορωντας την Αστυνομια, τοσοι ειναι και αυτοι που την γουσταρουν εχουν πορωθει με αυτα που βλεπουν θελουν να μπουν στο Σωμα γιατι καταλαβαινουν την αδικια απεναντι της και εχουν σιχαθει αυτους που την στηνουν στα 10 μετρα, οπως οι "εισαγγελεις" των δελτιων ειδησεων, χωρις να ακουσουν και την αλλη πλευρα.
Απλα οι δευτεροι δεν φαινονται γιατι δεν τους δειχνει καμια τηλεοραση.
Theoxaris

Δημοσίευσηαπό john2 » 06 Φεβ 2009 14:09

λοιπον ας περασουμε στα σημαντικα

ενας ανθρωπος οπως εγω που απο θεμα υγειας ειναι οκ και απο αποψη φυσικης καταστασης

ποτε πρεπει να ξεκινησω προπονηση για τα αγωνισματα??????????????/

αυτο που λετε δεν ισχυει γιατι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τη προσφορα και τη ζητηση
john2
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 14:31

john2 έγραψε:λοιπον ας περασουμε στα σημαντικα

ενας ανθρωπος οπως εγω που απο θεμα υγειας ειναι οκ και απο αποψη φυσικης καταστασης

ποτε πρεπει να ξεκινησω προπονηση για τα αγωνισματα??????????????/

αυτο που λετε δεν ισχυει γιατι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που καθοριζουν τη προσφορα και τη ζητηση

Φιλε john τα αγωνισματα δεν ειναι τιποτα,τα εχω δωσει και θα τα ξαναδωσω για να μπω στη σχολη αστυφυλακων.Αλλα αν παλι θες να ασχοληθεις εστω για να εισαι σιγουρος,κανε προπονηση για δυο τρεις βδομαδες πριν δωσεις τα αγωνισματα.Βεβαια πρεπει να εισαι και ενας φυσιολογικος οσο αναφορα το ΔΜΣ γιατι ενα υπερβαρο ατομο θελει λιγο πολυ καλυτερη και πιο εντατικη προπονηση.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Νikos » 06 Φεβ 2009 14:40

Theoxaris έγραψε:οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ο καινουργιος φιλος Νikos εκανε ενα ωραιο σχολιο και το μετεφερα εδω για "αναλυση"..

Νikos έγραψε:Παρακολούθησα στην τηλεόραση σε πολλά ρεπορτάζ αλλά και στο διαδίκτυο την επίθεση κατά του συγκεκριμένου Α.Τ.Με αφορμή όλα όσα εχουν γίνει το τελευταίο διαστημα πείτε μου ένα λόγο που θα κάνει ένα παιδί να πει "θα πάω αστυφυλακων ή αξιωματικών"?

Η δικη μου η αποψη ειναι οτι δεν προκειται να μειωθουν οι αιτησεις. Παλι θα φτασουν τις 10000.
γιατι οσοι ειναι αντιθετοι με την Αστυνομια και τους ειδες να κατεβαινουν στους δρομους βριζοντας και κατηγορωντας την Αστυνομια, τοσοι ειναι και αυτοι που την γουσταρουν εχουν πορωθει με αυτα που βλεπουν θελουν να μπουν στο Σωμα γιατι καταλαβαινουν την αδικια απεναντι της και εχουν σιχαθει αυτους που την στηνουν στα 10 μετρα, οπως οι "εισαγγελεις" των δελτιων ειδησεων, χωρις να ακουσουν και την αλλη πλευρα.

Βαλε ομως τους υποψηφιους που θα δηλωναν με σκοπο να μπουν μονο και μονο για το μισθο οι οποιοι θα πουν τωρα "καλυτερα σε μια σχολη(ΑΕΙ η ΤΕΙ) και με ησυχο το κεφαλι μας",οσο για τους υπολοιπους θα δηλωσουν χωρις ενδιασμους.
Νikos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό epsilon » 06 Φεβ 2009 19:44

Theoxaris έγραψε:Η δικη μου η αποψη ειναι οτι δεν προκειται να μειωθουν οι αιτησεις. Παλι θα φτασουν τις 10000.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.Εγώ θέλω να μπω στην αστυνομία γιατί γουστάρω την αστυνομία.Δεν βγήκα όμως να το φωνάξω και να το γράψω στους τοίχους όπως αυτοί που γράφουν συνθήματα και βρίζουν την αστυνομία.Είμαστε πολλοί οι πορωμένοι με την ΕΛΑΣ.Ποτέ δεν σκέφτηκα την επαγγελματική αποκατάσταση.Υπάρχουν πολλοί που νοιάζονται για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά πολλοί περισσότεροι είμαστε εμείς.
john2 έγραψε:παν μονο ζαντες η παν και καλα κομματια?????

Άμα ψάξεις κάτι καλό θα βρεις 8)
Νikos έγραψε:Esi file john thes na pas sti sholi gia na vreis ginaika i na gineis astinomikos?eleos re si,ektos kai an kaneis plaka.

Ρε συ λογικό είναι στα δύο χρόνια που θα είμαστε μέσα να θέλουμε να υπάρχουν και ωραίες κοπέλες.Πώς θα τη βγάλουμε μπακούρια? :6:

ΕΛ.ΑΣ.
Άβαταρ μέλους
epsilon
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kalaxan » 06 Φεβ 2009 20:41

john φαντάζομαι για γκομενάκια θα είναι ψιλοδύσκολα αν λάβουμε υπόψιν μας την προσφορά και τη ζήτηση..
Έχω πρόσφατες μνήμες από το ΤΕΙ που ήμουν..Μετα ομως θα εισαι πρωτη μουρη..Κυριος με τη δουλιτσα σου..
..........................
...........
...
Εγώ τελικά δε θα μπορέσω να δώσω με το 10% επειδη δεν είχα πάρει ΑΟΘ το 2002..και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω παννελήνιες.

Σφαίρα δεν έχω κάνει ποτέ..
Αλλά για να λέτε όλοι οτι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο δε φοβαμαι..
Απλά θα παω σε κανεναν γυμναστη για κανα 2 βδομαδες.
kalaxan
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό john2 » 06 Φεβ 2009 22:19

:lol: :lol: :lol:
:16:
μη μασας η σφαιρα ειναι για κλασιμο.
μπορω να πεταξω τον γυμναστη αν θελω οχι τη σφαιρα.
θα τα καταφερεις.
ναι ρε φιλε αυτο ειναι που λες κυριος με δουλεια θα ειμαι εισαι μετα.
και με το κολοκρατος που τελειωνεις σχολη αει και μενεις με τους δικους σου η δουλευεις 10 ωρες για 600 ευρω.
αν μπω οτι να μου πουν θα το κανω και θα λεω και ευχαριστω .και να με δειρουν ευχαριστω θα πω.

μια ερωτηση

μεσα κανουμε μπανιο η οχι?επισης οι τουαλετες απο συνθηκες υγειηνης ειναι ολα κομπλε?
επισης τα μαθηματα θα τα διαβαζουμε μεσα η εξω?
kalaxan έγραψε:john φαντάζομαι για γκομενάκια θα είναι ψιλοδύσκολα αν λάβουμε υπόψιν μας την προσφορά και τη ζήτηση..
Έχω πρόσφατες μνήμες από το ΤΕΙ που ήμουν..Μετα ομως θα εισαι πρωτη μουρη..Κυριος με τη δουλιτσα σου..
..........................
...........
...
Εγώ τελικά δε θα μπορέσω να δώσω με το 10% επειδη δεν είχα πάρει ΑΟΘ το 2002..και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω παννελήνιες.

Σφαίρα δεν έχω κάνει ποτέ..
Αλλά για να λέτε όλοι οτι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο δε φοβαμαι..
Απλά θα παω σε κανεναν γυμναστη για κανα 2 βδομαδες.
john2
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot] και 2 επισκέπτες