Εκπαίδευση (προσωπική/υπηρεσιακή) ΟΠΚΕ και γενικά.

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Εκπαίδευση (προσωπική/υπηρεσιακή) ΟΠΚΕ και γενικά.

Δημοσίευσηαπό Ibarumah » 13 Σεπ 2010 22:07

To oτι ο πρωτος σκεφτηκε να διωξει πρωτα τους πολιτες προτου ανοιξει πυρ ενω ο δευτερος το αγνοησε δεν οφειλεται στην τυχη αλλα στο ποσο στροφαρει το μυαλο σου εκεινη την ωρα.
Ibarumah
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 13 Σεπ 2010 22:08

Η τυχη ευννοει τους τολμηρους.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 13 Σεπ 2010 22:13

Χα χα. Θυμήθηκες το περιστατικό βλέπω.

sampatis έγραψε:οσο ικανος και να ηταν. και ο σουπερμαν να ηταν ,τοσο καλα δεν θα καθοταν η φαση.

Κατ αρχάς δεν τον είπα ούτε σούπερμαν ούτε τέλειο αστυνομικό ούτε ότι δεν είχε καθόλου τύχη.
Αλλά δεν μου αρέσει που μιλάς για το περιστατικό, ΣΑΝ να σε ενόχλησε το αποτέλεσμα..!!

sampatis έγραψε:αξιζε ρε αδερφε να διακινδυνεψει τοσα πραγματα,και στο τελος να αφαιρεση μια ανθρωπινη ζωη για καποια ασφαλισμενα χρηματα?

Όχι βέβαια. Αυτό του είπα κι εγώ όταν μου είπε το περιστατικό.
Παραπάνω όμως εσυ, του έδωσες εύσημα που ασχολήθηκε.

sampatis έγραψε: αν δεν λεγεται κολ..φαρδια τοτε πως λεγεται?
....,

....http://news.in.gr/greece/article/?aid=994701
αυτο που εγινε εδω,ειχε εμπνευστη τον τυχερουλη του παραπανω περιστατικου.
μονο που ο δευτερος ξεχασε κατι.η τυχη δεν τους παει ολους.

Από την στιγμή που το δεύτερο περιστατικό δεν ήταν 100% ατυχία.
Τότε γιατί το πρώτο να είναι 100% τύχη?
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 13 Σεπ 2010 22:43

Haridimos έγραψε:Τὸ ἔχουμε συζητήσει στὸ παλιὸ φόρουμ.
http://www.ecfpo.gr/old_forum/viewtopic.php?t=1367

Ναι Αυτό είναι το περιστατικό.
Απλά νόμιζα ότι είχε γίνει παλιότερα
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sampatis » 14 Σεπ 2010 07:23

το οτι εφυγαν οι πολιτες αμεσως ειναι μεγαλη τυχη.
στο πειραια πριν λιγες μερες κατασταση ομηριας σε τραπεζα και η ομαδα διας δηνοπαθησε για να τους απομακρυνει.μεχρι υμετ κατεβηκαν.
οι περιεργοι ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει.

επειδη ολα κρινωνται απο το αποτελεσμα ομως πρεπει να δωσεις στο παλληκαρι αυτο συγχαρητηρια.

δεν πρεπει ομως να γινεται παραδειγμα προς μιμιση.ειναι μια ακραια ενεργεια αστυνομικου που ηταν πολυ τυχερος και πηγαν ολα καλα.αν αναμεσα σε αυτον και στον κακοποιο ηταν μια γριουλα που περιμενε για την συνταξη της,το αποτελεσμα θα ηταν διαφορετικο.
σε ολα τα σεμιναρια,απο ολους τους εκπαιδευτες ακους το ιδιο πραγμα.περιμενε ενισχυση.οταν εχεις δυο με ουζι απεναντι σου δεν κανεις τιποτε.οταν μαλιστα δεν κινδυνευει καποια ανθρωπινη ζωη.τι εκανε ο συγκεκριμενος?αφαιρεσε μια ζωη για χρηματα που ειναι ασφαλισμενα και που η τραπεζα θα τα παρει εισ τριπλουν.

η ικανοτητα του οπως εχω πει πρωτος φαινετε ομως απο καπου.
απο την καλυψη.καλυφθηκε πισω απο ενα αμαξι.
μονο απο αυτη την ενεργεια του μπορεις να τον πεις ικανο.ολα τα υπολοιπα ηταν θεμα καθαρα τυχης.
οποτε ενταξει.δεν ηταν 100τις εκατο τυχερος.ηταν 99 τις εκατο τυχερος.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Ibarumah » 14 Σεπ 2010 08:02

Ενταξει στον Πειραια ειχαμε κλεισει μια ωρα που ο δραστης ηταν μεσα και ειχαν μαζευτει 3.000 ατομα περιεργοι,εκει πως να διωξεις τοσα ατομα λογικο ειναι.
Στο περιστατικο που λεμε ολα εγιναν σε δευτερολεπτα δεν νομιζω ναταν πανω απο 5-10 περιεργοι μπροστα στη τραπεζα.

Τελοσπαντων, συμφωνω και εγω οτι στο παραπανω περιστατικο ο συναδερφος ηταν ΠΑΡΑ πολυ τυχερος αλλα επειδη εχω ακουσει γιαυτον πολλα απο παιδια που τον ηξεραν προσωπικα πιστευω οτι επαιξε και ενα μικρο ρολο οτι στροφαρει το μυαλο του.
Ibarumah
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sampatis » 14 Σεπ 2010 09:31

για μενα οι αστυνομικοι στην διας που ηταν στον πειραια ειναι πιο ικανοι.
μαλλον οχι πιο ικανοι.πολυ πιο αποτελεσματικοι.
εκλεισαν την διοδο διαφυγης του ληστη,απομακρυναν τους περιεργους,και αφησαν τον διαπραγματευτη να κανει την δουλεια του.δεν διακυνδηνεψαν ανθρωπινη ζωη.ουτε την ζωη του ληστη,αλλα ουτε και δικη τους.
οταν αποφασισει καποιος να επιληφθη πρεπει να ειναι σιγουρος σε ενα 50τις εκατο για το αποτελεσμα τουλαχιστον.δεν ειναι μια διαταραξη,η ενα επεισοδιο.ειναι ληστεια με οπλο.και αυτος που κανει την ληστεια εχει αποφασισει τι θα κανει εαν βρεθει αντιμετωπος με αστυνομικο.
ο αστυνομικος του παραδειγματος ενηργησε εντελως στην τυχη.μια βιαστικη και παραλογη ενεργεια που ομως του πηγε καλα.
αν ξαναβαλεις τον ιδιο αλλες 1000 φορες να το ξανακανει ειναι σιγουρο οτι δεν θα του βγη ετσι τοσο καλα.

γιαυτο πιστευω οτι καλυτερο θα ειναι να ενεργουν ολοι ετσι οπως ενηργησαν τα παιδια στη διας.καλο αποτελεσμα,και δεν ανοιξε ουτε ρουθουνι.
παντα το ελεγα.η διας θα γινει η βιτρινα του σωματος.αριστοι!!!! οτι καλυτερο εχω συναντησει και απο συμπεριφορα,και απο επαγγελματικη καταρτιση.οποτε βλεπω αστυνομικους της διας νιωθω ασφαλεια και ανεβαινει η αυτοπεποιθηση μου.
παντα ενεργουν σαν ομαδα,υπαρχει ωραιο κλιμα μεταξυ τους,και ολοι μα ολοι ειναι χαμηλων τονων.ουτε ραμπο ουτε μπυροκοιλιες.ειναι αψογοι.
για οσους υπηρετουν στη διας ενα μονο θα πω.πολλα πολλα πολλα συγχαρητηρια.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 14 Σεπ 2010 11:30

Στον Πειραια υπηρχαν τοσες και τοσες υπηρεσιες μονο την ΔΙ.ΑΣ. ειδες φιλε ?Ασφαλεια ομαδες ΟΠΚΕ ΕΚΑΜ Α.Δ. Δοιμιριες δεν κανανε τιποτα ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Ibarumah » 14 Σεπ 2010 11:33

Eπειδη δουλευα οταν εγινε αυτο στον πειραια και στη Δελτα εχουμε εναν ασυρματο που ακουει στο δικο μας καναλι και αλλον εναν που ακουει στο καναλι της ΔΙΑΣ, η ΔΙΑΣ για οποιαδηποτε ενεργεια εκανε επερνε εντολες απο τον Διοικητη μας/τους (τον ιδιο εχουμε) μεσω ασυρματου.
Απτην αλλη πλευρα ο συναδερφος ηταν ΜΟΝΟΣ του και δεν ειχε κανεναν ασυρματο να τον καθοδηγησει τι να κανει.
Ειναι δυο εντελως διαφορετικα περιστατικα.
Ibarumah
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 14 Σεπ 2010 11:36

Εαν παμε σε ατομικες συμπλοκες υπαρχουνε αρκετα περιστατικα.Αλλα τελειωσανε ομαλα , αλλα ομως οχι και ειναι κριμα.Ας θυμηθουμε τι εννοω δεν εχει πολλα χρονια , εκει στη Νικαια...
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 14 Σεπ 2010 12:14

sampatis έγραψε:αξιζε ρε αδερφε να διακινδυνεψει τοσα πραγματα,και στο τελος να αφαιρεση μια ανθρωπινη ζωη για καποια ασφαλισμενα χρηματα?
Τὰ ἀσφαλισμένα χρήματα τῶν τραπεζῶν τὰ ἔχω (πιστεύω καὶ πολλοὶ ἄλλοι) χ*σμένα (μὲ τὸ συμπάθειο).

Τὴν ζωή τὴν ὁποία ἀφαίρεσε τὴν ἔχω ἐπίσης χ*εσμένη (ὄσο βαρὺ κι ἀν ἀκούγεται αὐτό). Κάποιος ἀλητήριος προτίμησε νὰ βάλει τὸ ἀλεξίσφαιρο γιλέκο, νὰ πάρει τὸ σιδερικὸ καὶ νὰ ἀρπάξει ὄτι βρεῖ. Προτίμησε αὐτὸ ἀντὶ νὰ κάνει μιὰ τίμια δουλειὰ ὄπως πολλοὶ ἄλλοι.Τέτοιοι ἀναγνωρίζουν στὸν ἐαυτό τους νὰ βουτήξουν αὐτὸ γιὰ τὸ ὁποῖο κάποιος ἄλλος ἔχει κοπιάσει. Ἀν αὐτὸ δὲν εἶναι ἀντικοινωνικὴ συμπεριφορὰ τότε τὶ εἶναι; Ἐπιπλέον οἱ ληστὲς ἐπιδεικνύουν ἀγριότητα καὶ δὲν διστάζουν νὰ ρίξουν πρὸς πάσα κατεύθυνση.

Τέτοια ζωὴ τὴν ἔχω χ*σμένη καὶ ὁ ΕΦ καλὰ 'ξηγήθηκε. Μὰς ἀπάλλαξε ἀπὸ ἕναν τέτοιο. Ἀφαίρεσε μία ζωὴ ἀλλὰ προστάτεψε πολλὲς ἄλλες.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό sampatis » 14 Σεπ 2010 14:31

τα εκαμ ηταν εκει σε περιπτωση που χρειαστει να επεμβουν.η ασφαλεια δεν μπορει να κανει κατι σε μια τετοια περιπτωση.αυτοι που κανουν ολη την δουλεια ειναι αυτοι που συναλλασονται με τον ληστη,και αυτοι που λαμβανουν τα μετρα ταξης.
πρωτοι εφτασαν οι αμεσ.δραση και η διας.πηραν μετρα ταξης,και μετα ανελαβε ειδικος διαπραγματευτης.μην τα μπερδευεις τα πραγματα.αλλο τα εκαμ και αλλο τα μετρα ταξης.απο την στιγμη που δινεται εντολη να γινει χρηση της εκαμ σταματουν τα παντα.η εκαμ ειναι η εσχατη λυση.επεμβαινει οταν ολα τα υπολοιπα εχουν αποτυχει.
για την οπκιε τι να πω.εχω πει την αποψη μου για αυτην την υπηρεσια πολλες φορες.
οι αστυνομικοι που υπηρετουν στην οπκιε ειναι καλα παιδια με ηθος,και πολυ εκπαιδευμενοι.οι περισσοτεροι ειναι θηρια.αλλα δεν υπαρχει λογος υπαρξης της υπηρεσιας αυτης.οι αστυνομικοι που ειναι εκει πολυ απλα χαραμιζονται.τους καταλαβαινω ομως.εχουν οικογενεια,και αναγκες.

ολες μα ολες οι περιπτωσεις που καποιος αστυνομικος αποφασισε να επιληφθη σε τετοιο περιστατικο,μονος του,χωρις ενισχυση,και εκτος υπηρεσιας[χωρις ασυρματο οπως επισημαινει ο φιλος]και το αποτελεσμα ηταν θετικο,τον βοηθησε στο μεγιστο βαθμο ο θεος.

φιλε χεσμ...νο μπορει να τον εχεις.και τα λεφτα της τραπεζας δεν τα λογαριαζει κανενας.
εαν ομως ο νομος ηταν για την ληστεια 20 χρονια χωρις αναστολη,και χωρις δικαιωμα εφεσης,θα εκανε κανενας ληστεια?
ειναι απλο φιλε να αλλαξουν ολα σε μια ωρα.αλλαζεις τον νομο και τελειωνεις.
ομως δεν συμφερει κανενα αυτο.γιατι σε καθε ληστεια καποιοι κονομανε.παιρνει ο ληστης 10 και λενε 50.αφου τα ξερεις.και βαζουν μπροστα τους ταλαιπωρους.οπως εγινε με τους δυο ηρωες αστυνομικους στη σαλαμινα.

και μην ξεχνας ποτε κατι.ο αστυνομικος πρεπει να κανει τα παντα για να προστατεψει την ανθρωπινη ζωη.ητε προκειται για την ζωη καποιου εγκληματια ητε για καποιου αθωου,πρεπει να κανει ακριβως τα ιδια πραγματα,στον αναλογο βαθμο.η λογικη ηταν εγκληματιας-ληστης καλυτερα που πεθανε,δεν ειναι σωστη.ποτε δεν ξερεις σε ποιο σημειο ειχε φθασει για να παρει τετοια αποφαση.http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/19619
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό oikodomos » 14 Σεπ 2010 14:58

Αν μου κοψει αλλα 300 ευρω απο τον μισθο με βλεπω με καλασννικοφ εξω απο την εθνικη,η την εμπορικη.
Εχει δικιο ο ΣΑΜΠΑΤΙΣ δεν ξερεις σε τι σημειο μπορει να φτασει ο καθενας.

Ποτε δεν πρεπει καποιος να βαζει σε κινδυνο τον εαυτο του,η καποιον αθωο εαν δεν ειναι βεβαιος για το αποτελεσμα.Εδω φαινετε καθαρα οτι το κομαντο οτι εκανε το εκανε στην τυχη.Λαθος!Συμφωνω με τον ΣΑΜΠΑΤΙ.
oikodomos
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 14 Σεπ 2010 15:08

sampati ώρες ώρες νομίζω ότι με το ψεύδονημο σου γράφουν 2 διαφορετικά άτομα...!
Την μια λες ότι αυτοί που είναι στην δίας είναι ψώνια και δεν λένε ούτε καλημέρα..!
Την άλλη λες ότι μόνο αυτοί που είναι στην δίας αξίζουν..!

Και όσο αφορά τα περιστατικά.
Αν στον πειραιά ο ληστής που εγκλωβίστηκε στην τράπεζα και είχε όμηρους.
άρχιζε να πετάει τίποτα ...'στραγαλια' όπως οι αλβανοί στον βύρωνα.
Τι θα έκαναν όλοι όσοι ήταν απ έξω.?
Η μήπως τότε θα μιλούσαμε για ανικανότητα της αστυνομίας και των αστυνομικών που ήταν εκεί??

Μην κρίνεις τα πράγματα όπως τα κρίνουν δημοσιογράφοι.

Και επιμένω. Σε όλα τα περιστατικά οι παράγοντες, που επηρεάζουν την έκβαση, είναι πάρα πολλοί. Δεν είναι μόνο η τύχη. Ούτε μόνο η ικανότητα.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό sampatis » 14 Σεπ 2010 17:47

δεν ειπα ποτε οτι στη διας ειναι ολοι ψωνια.ειναι γεγονος ομως οτι στην αρχη που φτιαχτηκε η ομαδα,μερικοι απο αυτους ειχαν αλλη συμπεριφορα.ακομα και η εμφανιση τους δεν ηταν αυτη που επρεπε.με τον καιρο ομως παρατηρησα οτι γινοντουσαν καθε μερα και καλυτεροι.ειχα πει μαλιστα οτι εαν φτιαξουν ενα δυο πραγματακια θα γινουν κατι σαν βιτρινα της ελ.ασ.και αυτα τα ειχα πει πριν πολυ καιρο.σημερα πιστευω οτι ειναι αψογοι.τους βλεπω και τους θαυμαζω.

παλι δεν λεω πουθενα οτι μονο αυτοι αξιζουν.λεω οτι ενεργουν σαν ομαδα και οτι υπαρχει πολυ καλο κλιμα αναμεσα τους.το παραδειγμα στο πειραια τυχαια το ειπα.μπορουσα εαν εψαχνα να ελεγα για τα περιπολικα απο την αμεσ.δραση π.χ στην ληστεια στη γιουρομπανκ στην αθηνα.
γιατι σε αυτα τα περιστατικα συνεργαστηκαν πολλοι αστυνομικοι μαζι,και δεν κριθηκε το περιστατικο απο μια μεμωνομενη πραξη.σε ολα σχεδον τα περιστατικα που εχουν συνεργαστει πολλοι αστυνομικοι,το περιστατικο εληξε με επιτυχια.ενω το αντιθετο με αποτυχια.[σημερα εχουμε 14-9 2010]

οσο αφορα τα περιστατικα εγω εχω την αποψη οτι οταν επιλαμβανεται ενας αστυνομικος μονος του εναντια σε δυο κακοποιους,και στο τελος οχι μονο βγαινει ζωντανος αλλα και εχει επιτυχια σε ολες του τις ενεργειες,ειναι πολυ πιο πολυ τυχερος παρα ικανος.

φιλε για ανικανοτητα της αστυνομιας εγω δεν εχω μιλησει ποτε.δεν ξερω τι κανουν οι δημοσιογραφοι.κανουν την δουλεια τους.και πουλανε αυτα που εχουν καλη τιμη.εγω που δεν πουλαω τιποτε , πιστευω οτι οταν καποιος υπηρετη στην αθηνα σε οποιαδηποτε υπηρεσια και εαν ειναι.[υπηρεσια μαχιμη ετσι οχι στη γαδα να λυνει σταυρολεξο]για μενα ειναι ηρωας.το εχω πει απειρες φορες.σεβομαι και αγαπω ολους που ειναι καθημερινα στο πολεμο του πεζοδρομιου.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 15 Σεπ 2010 09:02

Θα συμφωνήσω με την πλευρά του Sampatis, όσον αφορά την δράση ώς άτομο σε σύγκριση με αυτή μιας ομάδας όσον αφορά τις πιθανότητες επιτυχούς αποτελέσματος. Είναι δεδομένο πως οτι και αν κάνεις μια ομάδα άνθρώπων θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο την δράση ενός. Νομίζω οτι κανείς δεν πρόκειται να διαφωνήσει σε αυτό.

Αλλά....

Είναι αδόκιμο να συγκρίνουμε περιστατικά χωρίς οπως λέει ο Kostas29 να λάβουμε υπόψη προϋποθέσεις και καταστάσεις. Στην περίπτωση του Πειραία όντως πολλά πήγαν καλά , καθώς αν ολοκλήρωνε την κίνηση του ο ληστής να προσπαθήσει να διαφύγει με τους ομήρους γύρω του , κατά ομολογία αστυνομικών στα ΜΜΕ η ΕΚΑΜ είχε πάρει διαταγή να πυροβολήσει!!! (δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό... εσείς θα μου πείτε).

Απο εκεί και περα , όσον αφορά την ΟΠΚΕ μια εμπειρία είχα (μιας και το νήμα για αυτή την υπηρεσία είναι.). Με σταματούν στην Κηφησιά 2 Jeep βγαίνουν έξω με τα οπλα ανά χείρας και με βάζουν να κάνω μηχανάκι στην άκρη για έλεγχο. Δεν με άφησαν να ακουμπήσω τίποτα πάνω μου... μόνοι τους βρήκαν τα χαρτιά.. .και μετά μου έδωσαν τα κλειδιά και έφυγα. Υπόψη οτι το παρουσιαστικό μου ήταν ολίγον τι προκλητικό καθώς πήγαινα για track-day (πίστα) με την μηχανή τότε... Μαύρα δερμάτινα απο πάνω ώς κάτω. Κράνος ΜΧ (enduro) και μάσκα καθρεφτέ. Ήταν και απογευματάκι.. .λογικό σαν έλεγχος. Παρόλα αυτά ήταν κόσμιοι και καθόλου προκλητικοί.

Να αναφέρω οτι όντως είναι "κτήνη" σωματικώς.. δεν είδα ούτε εναν να έχει ας πούμε κοιλιά ή περιττά κιλά. Τουλάχιστον απο όσο τους έκοψα.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 15 Σεπ 2010 12:05

Φιλε η ΟΠΚΕ μετα την ΕΚΑΜ ειναι η πιο εκπαιδευμενη υπηρεσια.Γκανταλφ ποτε σε σταματησαν η Κηφισια ειναι τομεας της παλιας μου ομαδας.Οι εκπαιδευσεις που καναμε τοτε στην ΟΠΚΕ ηταν πολυ καλες και ειδικα σε θεματα ελεγχου οχηματων και κτιριων και γενικοτερα σε αντιμετωπιση εξαιρετικα δυσκολων περιστατικων,και μπορω να πω οτι ηταν πολυ πιο εξειδικευμενες και ουσιαστικες απο το σχολειο της ΔΙΑΣ.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 15 Σεπ 2010 12:48

Πριν 3 χρόνια περίπου ... είχα ενα λευκό DR650 μετατροπή σε SM.. με είχαν σταματήσει μπροστά απο τα "Γουρουνάκια" στην Κηφησιά.. αν θυμάμαι πάντα καλά 2 Pajero με καθαρό το σήμα ΟΠΚΕ. Οπλισμό είχαν ΜΡ5 οι 4 εκ των 7 αν θυμάμαι καλά. Βλέπεις δεν είναι και πολλές φορές που με έχουν σταματήσει λόγω εμφάνισης ... σου μένει κάτι τέτοιο. Ώρα όπως είπα απογευματάκι κοντά στις 17.00-19.00... το πιθανότερο είναι πάντως να είχαν σήμα για κάποιον παρόμοιο σε εμφάνιση , γιατί ακούστηκε το να "πάμε πίσω στο τμήμα για εξακρίβωση" αλλά ο επικεφαλής είπε οτι δεν ταιριάζει και δεν υπάρχει λόγος. Άρα κάποιο σήμα είχαν μάλλον.
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 15 Σεπ 2010 13:31

Κostasthes δεν νομιζω οτι ειχε καμια σχεση η εκπαιδευση που εγινε στην ΟΠΚΕ οταν δημιουργηθηκε με αυτη στη ΔΙ.ΑΣ.Καταρχας το αντικειμενο και μονο ηταν διαφορετικο.Τωρα δυστηχως και οι ΟΠΚΕ αφεθηκαν πολυ στην τυχη τους.Αν και λενε οτι θα γινει νεο σεμιναριο φετος , δυνατο.Θα δειξει.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 15 Σεπ 2010 18:27

sampatis έγραψε: οτι το μετα απο την συμπλοκη εαν βγης ζωντανος,δεν ειναι ευκολο.ειναι ακραια κατασταση η συμπλοκη.το σωμα σου και ο ψυχισμος σου φτανουν σε οριακο επιπεδο μεσα σε λιγα δευτερολεπτα.

Οποιος δεν εχει περασει αυτα τα μαρτυρικα λεπτα ή δεν εχει ζησει απο κοντα, ατομο που ειχε την τυχη-ατυχια να περασει κατι αναλογο,δεν μπορει να καταλαβει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Απο τη στιγμη που θα πεσει η πρωτη πιστολια ειναι το σημειο που ολα αλλαζουν..Οι ρυθμοι της καρδιας εκτοξευοντε στα υψη,τα ματια εχουν ηδη πρηστει απο την υπερενταση ενω ταυτοχρονα ενεργοποιειται το αρχαιγονο αισθημα της επιβιωσης..Κρατας το οπλο,με τοση δυναμη που θαρρεις θα γινει χιλια κομματια,οι σφαιρες να σφυριζουν διπλα σου ανυπομονωντας αυτος ο εφιαλτης... Νομιζεις οτι ζεις ενα κακο ονειρο.Δυστυχως ομως ειναι πραγματικοτητα..Ο Θανατος σου χτυπα την πλατη,που με λαχταρα θελει να σε παρει κοντα του..Ομως εκεινη τη στιγμη πρεπει,για σενα και τους δικους σου να ξεπερασεις τις φοβιες σου..Ενω βλεπεις το θανατο να πλησιαζει εσυ αντιστεκεσαι..Οι κλειδωσεις σου εχουν κυριολεκτικα παραλυσει απο την ενταση..Το μυαλο θολωνει στιγμαια ομως για να επιβιωσεις επανερχεσαι γρηγορα στην πραγματικοτητα..Και οταν ολα τελειωσουν ομαλα,εισαι ενα ρακος..Οταν ομως κατα τη διαρκεια της συμπλοκης δεις το ζευγαρι σου να πεφτει νεκρο στα χερια σου,πλημμυρισμενος στο αιμα,κοιτωντας σε στα ματια .τοτε τι κανεις...
Οταν δεις εκεινη τη ρημαδα τη φλογα απο το οπλο του ληστη,ειναι η αρχη για ενα μεταπειτα γολγοθα..
Τα βραδια να μην μπορεις να ησυχασεις,βλεποντας ξανα και ξανα τη ιδια σκηνη,πεταγεσαι σαν ελατηριο..Ακουγοντας ξανα και ξανα τα λογια, οτι αυτο το βραδυ δεν θα μεινει κανεις ζωντανος,στοιχειωνει τον υπνοςσου.Προσπαθησεις να το θαψεις καλα μεσα σου αλλα αυτο βρισκει χωρο και ξεπηδαει...Σα γαγραινα που δεν λεει να σ αφησει...Ξανα και ξανα το ιδιο μοτιβο...Σα φαντασμα που σε κυνηγαει παντου....Δυσκολο πραμα η ανταλλαγη πυρων...Ειδικα οταν εισαι αοπλος...!!!!
mystic

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 15 Σεπ 2010 18:33

Τὸ περιγράφεις σὰν νὰ τὸ ἔχεις ζήσει.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 15 Σεπ 2010 18:34

Ελπίζω φίλε μου , η παραπάνω περιγραφή να μην είναι εξ ιδίων εμπειρία σου. Αυτό μόνο , κάθε άλλο σχόλιο εκ μέρους μου είναι περιττό.

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 15 Σεπ 2010 22:06

Η εμπλοκη σε τετοιου ειδους καταστασεις ειναι σαν τα φαντασματα..Πολλοι μιλανε γι αυτα,αλλα λιγοι τα εχουν δει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...Αυτο που λενε ορισμενοι ,οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο,ειναι λογια τα αερα,αν δεν το ζησεις στην πραγματικοτητα..Τοτε εκτιμας πολλα..ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ,που πριν τα θεωρουσες ανουσια....
mystic

Δημοσίευσηαπό sampatis » 16 Σεπ 2010 00:21

:49: πολυ καλη περιγραφη.
στο τελος σκεφτεσαι οτι εισαι κοροιδο.και ο μαγκας στη γαδα με το σταυρολεξο αγκαλια,ειναι ο εξυπνος της υποθεσης.
σε παιρνει το παραπονο.ειδικα οταν πας στην υπηρεσια σου αφου εχεις περασει ολα αυτα,για να κανεις αιτηση για αδεια.και περιμενεις την πιτσιρικα στη γραμματεια 2 ωρες ορθιος,να τελειωσει το τηλεφωνο με τον δικο της,για να σου παρει την αιτηση.
περιμενε λιγο εξω συναδελφε.εχω δουλεια.

τι να κανεις.περιμενεις.
Άβαταρ μέλους
sampatis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 17 Σεπ 2010 00:07

Οταν ομως κατα τη διαρκεια της συμπλοκης δεις το ζευγαρι σου να πεφτει νεκρο στα χερια σου,πλημμυρισμενος στο αιμα,κοιτωντας σε στα ματια .τοτε τι κανεις...

Απο την μια σε πιανει μανια εκδικησης κι απο την αλλη τυψεις πως αν ειχες κανει το Α ή το Β δεν θα γινοταν αυτο που εγινε.
« η Φρουρά δεν παραδίδεται ! Μόνον πίπτει μετά από μάχη μέχρις εσχάτων »
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης