Ειδικοι φρουροι απορια

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Ειδικοι φρουροι απορια

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 02 Οκτ 2012 02:18

εάν βγει η προκήρυξη ειδικών φρουρών κάπου στο 2013, η επόμενη πότε προβλέπετε; γύρω στο 2015;

επίσης με απολυτήριο 16,9, πτυχίο αγγλικής proficiency (C2), δίπλωμα μηχανής και ειδικές δυνάμεις, έχω αρκετές πιθανότητες;
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 02 Οκτ 2012 03:16

Νικόλας έγραψε:εάν βγει η προκήρυξη ειδικών φρουρών κάπου στο 2013, η επόμενη πότε προβλέπετε; γύρω στο 2015;

επίσης με απολυτήριο 16,9, πτυχίο αγγλικής proficiency (C2), δίπλωμα μηχανής και ειδικές δυνάμεις, έχω αρκετές πιθανότητες;

Το αν θα βγει προκήρυξη είναι θέμα της οικονομικής κατάστασης της χώρας..δεν μπορούμε να μιλάμε υποθετικά..

1690 μόρια από το απολυτήριο
300 μόρια από την άριστη γνώση ξένης γλώσσας
300 μόρια από το δίπλωμα μηχανής
500 μόρια από τις ειδικές δυνάμεις

2790..Καλά μόρια..και για 500 άτομα να βγάλει προκήρυξη..πιστεύω θα είσαι μέσα..σε όποια και από τις 2 κατηγορίες ανήκεις..
Η ζωή δεν είναι πρόβα.Η κάθε μέρα είναι πρεμιέρα.
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 02 Οκτ 2012 03:44

καλό αυτό. ευχαριστώ για την απάντηση.

πόσοι συνήθως είναι οι υποψήφιοι;
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 02 Οκτ 2012 03:52

Και ο αριθμός των ατόμων της προκήρυξης καθορίζεται από το χρήμα...να ξέρεις πως ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια θέλανε να πάρουνε παραπάνω άτομα..αλλά εγκρίθηκαν λιγότεροι..
το 2007 πήρε 2000 άτομα
το 2008 πήρε 1400 άτομα
το 2009 πήρε 1500 άτομα
το 2010 πήρε 500 άτομα
το 2011 πήρε 1200 άτομα
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 02 Οκτ 2012 04:10

δεν το έθεσα σωστά. εννοώ πόσοι μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν τα χαρτιά, με πόσους έχω να "συναγωνιστώ"
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 02 Οκτ 2012 04:22

Και η κουτσή Μαρία μπορεί να κάνει αίτηση το μόνο που πρέπει να έχει είναι απολυτήριο λυκείου(επαλ,νυχτερινό,επας κλπ) και ύψος 1.70,το θέμα είναι πόσοι έχουνε τα μόρια...

Δες εδώ τα αποτελέσματα http://www.express.gr/news/ellada/52558 ... 25581.php3 ...εσύ να εστιάσεις την προσοχή σου..στους πινάκες κατά σειρά επιτυχίας...στην Α ο τελευταίος που θεωρείται επιτυχών είναι στην θέση 960 και στην Β στην θέση 240
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό thankar » 03 Οκτ 2012 13:01

Νικόλας έγραψε:δεν το έθεσα σωστά. εννοώ πόσοι μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν τα χαρτιά, με πόσους έχω να "συναγωνιστώ"

Υπολογιζε το λιγοτερο 15000 αιτησεις ειδικα με τις τωρινες συγκυριες..
ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Ή ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ
Άβαταρ μέλους
thankar
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 03 Οκτ 2012 17:02

thankar έγραψε:
Νικόλας έγραψε:δεν το έθεσα σωστά. εννοώ πόσοι μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν τα χαρτιά, με πόσους έχω να "συναγωνιστώ"

πολύ πράμα ρε.

και έχω σοβαρές ελπίδες; πάλι καλά
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 07 Οκτ 2012 11:17

IMIA96 έγραψε:
Νικόλας έγραψε:εάν βγει η προκήρυξη ειδικών φρουρών κάπου στο 2013, η επόμενη πότε προβλέπετε; γύρω στο 2015;

Το αν θα βγει προκήρυξη είναι θέμα της οικονομικής κατάστασης της χώρας..δεν μπορούμε να μιλάμε υποθετικά..

1690 μόρια από το απολυτήριο
300 μόρια από την άριστη γνώση ξένης γλώσσας
300 μόρια από το δίπλωμα μηχανής
500 μόρια από τις ειδικές δυνάμεις

2790..Καλά μόρια..και για 500 άτομα να βγάλει προκήρυξη..πιστεύω θα είσαι μέσα..σε όποια και από τις 2 κατηγορίες ανήκεις..

Τα μόρια είναι όντως καλά. Παίζει να είναι και αρχηγός στη σχολή :6:
Καλού-κακού όμως ας πάει να βγάλει και κανένα άλλο δίπλωμα, π.χ. αυτοκινήτου, διότι αν βγει προκήρυξη με λίγες θέσεις, ακόμα κι αυτά τα μόρια θα είναι μέτρια.

thankar έγραψε:

Από ό,τι θυμάμαι οι αιτήσεις κάπου εκεί έφταναν πάντα -+ κάποιες χιλιάδες, άσχετα της συγκυρίας. Και το 2007 και το 2008 εκεί έπαιζαν. Ο αστυνομικός ποτέ δεν ήταν δημοφιλές επάγγελμα, αλλιώς οι αιτήσεις για ΕΦ θα ήταν πολλές δεκάδες χιλιάδες στην επικράτεια, κι η βάση της σχολής αστυφυλάκων θα είχε φτάσει στο 19+. Δεν έχει γίνει τίποτα απ΄τα δυο.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Todd » 21 Οκτ 2012 16:01

Ανάμεσα στα μέτρα που περιλαμβανει το νέο πακέτο που αναμένεται να ψηφιστεί από τη Βουλή είναι και το παρακάτω:

Θέσπιση νομοθεσίας για τη μείωση του μισθολογικού κόστους του δημοσίου κατά 151 εκατ. Ευρώ το 2013 κα επί πλέον 34 εκατ. ευρώ το 2014.

Συμπεριλαμβάνονται η μείωση του κόστους των συμβούλων (κατά 11 εκατ. ευρώ το 2013), καθώς και το πάγωμα των προσλήψεων στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.
Todd

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 29 Οκτ 2012 19:40

Γυμνάσιο ?? :|

Βγάλε πρώτα το λύκειο και μετά ασχολήσου με την προκήρυξη.
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 29 Οκτ 2012 22:47

IMIA96 έγραψε:Γυμνάσιο ?? :|

Βγάλε πρώτα το λύκειο και μετά ασχολήσου με την προκήρυξη.

ρώτησε που πάει και του απάντησες άλλο.

είτε από ΓΕΛ είτε από ΕΠΑΛ μπαίνεις αστυνομία

αλλά ΕΠΑΛ παίρνουν έναν πολύ μικρό αριθμό, οπότε επέλεξε το ΓΕΛ
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 29 Οκτ 2012 23:41

Συγκεκριμένα από ΕΠΑΛ παίρνει μέχρι σήμερα το 20% του εκάστοτε αριθμού της προκήρυξης. Και σωστά, εφόσον σε τεχνικό λύκειο είναι απείρως ευκολότερο να βγάλεις μεγάλο βαθμό απολυτηρίου...
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 30 Οκτ 2012 03:20

Το θεωρώ τραγικό παιδί 13-14 χρονών να μην πιστεύει στον εαυτό του και να λέει ότι δεν είναι καλός μαθητής λες και οι υπόλοιποι έχουνε κάποιο χάρισμα,δεν θέλει να μπει στην διαδικασία να δώσει πανελλήνιες...θέλει να μπει κάπου χωρίς να ιδρώσει το χεράκι του λες και του εγγυάται κάποιος ότι όταν τελειώσει με την στρατιωτική του θητεία θα υπάρχει η προκήρυξη των ειδικών φρουρών.

Και εγώ φίλε δεν ήμουνα καλός μαθητής,αλλά ένα 15 το έβγαλα,γιατί δεν ήμουνα τουρίστας,έμαθα τα βασικά,ήμουνα ήσυχο παιδί,δεν έκανα βλακείες και αυτό ξέρεις το εκτιμάνε οι καθηγητές.

Μάθε να παλεύεις μεγάλε,η ζωή είναι δύσκολη και η νοοτροπία loser που έχεις δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα.

O Τολμών Νικά η χάνει,τουλάχιστον προσπαθεί,αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ.
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 30 Οκτ 2012 12:12

IMIA96 έγραψε:Το θεωρώ τραγικό παιδί 13-14 χρονών να μην πιστεύει στον εαυτό του και να λέει ότι δεν είναι καλός μαθητής λες και οι υπόλοιποι έχουνε κάποιο χάρισμα,δεν θέλει να μπει στην διαδικασία να δώσει πανελλήνιες...θέλει να μπει κάπου χωρίς να ιδρώσει το χεράκι του λες και του εγγυάται κάποιος ότι όταν τελειώσει με την στρατιωτική του θητεία θα υπάρχει η προκήρυξη των ειδικών φρουρών.

Και εγώ φίλε δεν ήμουνα καλός μαθητής,αλλά ένα 15 το έβγαλα,γιατί δεν ήμουνα τουρίστας,έμαθα τα βασικά,ήμουνα ήσυχο παιδί,δεν έκανα βλακείες και αυτό ξέρεις το εκτιμάνε οι καθηγητές.

Μάθε να παλεύεις μεγάλε,η ζωή είναι δύσκολη και η νοοτροπία loser που έχεις δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα.

O Τολμών Νικά η χάνει,τουλάχιστον προσπαθεί,αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ.

δίκαιο έχεις φίλε αλλά τα πράγματα άλλαξαν.

τα προηγούμενα χρόνια έμπαινες στην αστυνομία με βαθμούς 12,13,14.

πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει (πέρυσι 15.800) και λογικά φέτος 16.000 και πάνω.
για να καταλάβεις εγώ ήμουν από τους καλούς (όχι άριστος αλλά ούτε και μέτριος) μαθητές και έμεινα έξω για πολλά μόρια..

@DIAS ωστόσο φίλε είσαι πολύ μικρός για να τα παρατάς. στρώσου κάτω. έχεις πολλά χρόνια ακόμη, ούτε φυτό θέλει να 'σαι ούτε τίποτα.
απλά να έχεις βάσεις και μην κάνεις το λάθος να κάτσεις να διαβάσεις γ' λυκείου (τότε θα 'ναι αργά)
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 30 Οκτ 2012 13:56

Eδω και 3-4 χρονιες πλεον μπαινεις στην ΕΛ.ΑΣ. με βαθμους ανω του 15.Αυτο συμβαινει διοτι πολυ απλα εχει μειωθει η προσφορα θεσεων και εχει αυξηθει η ζητηση (η ειναι ιδια).
Κατ' εμε ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδικαιολογητο να μην εχεις καν το σθενος να κανεις μια σοβαρη προσπαθεια στις πανελλαδικες.Δηλαδη εγω πχ η και αλλοι που περασαμε απο πανελλαδικες τι καναμε ?Ηπιαμε κανα μαγικο φιλτρο ?Ακου αδερφε... η ζωη θελει προσπαθεια και αγωνα.Εαν θεωρεις οτι οι πανελλαδικες ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο , κατσε τοτε να βγεις καμια περιπολια στην ΕΛ.ΑΣ. και το συζηταμε......Εκει ειναι οι πραγματικες δυσκολιες.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 09 Νοέμ 2012 23:27

γινεται να εισαι ειδικος φρουρος και φοιτητης παραλληλα;
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 09 Νοέμ 2012 23:34

Νικόλας έγραψε:γινεται να εισαι ειδικος φρουρος και φοιτητης παραλληλα;

Φυσικά. .
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 09 Νοέμ 2012 23:40

fox111 έγραψε:
Νικόλας έγραψε:γινεται να εισαι ειδικος φρουρος και φοιτητης παραλληλα;

Φυσικά. .

ναι ε; :grin:
κάτι μου έλεγε πως η απάντηση στο ερώτημα μου θα ήταν αρνητική
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 09 Νοέμ 2012 23:49

Γιατί να είναι αρνητική; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το μόνο πρόβλημα, που θα είχες όμως με οποιαδήποτε δουλειά κι αν έκανες, είναι ότι ίσως να μην ταιριάζουν οι ώρες που έχεις υπηρεσία με τις ώρες που έχεις μαθήματα και να μην μπορείς πάντα να ρυθμίζεις την υπηρεσία ώστε να εξυπηρετείσαι. Πολλοί συνάδελφοι υπήρξαν κι είναι ακόμα φοιτητές, μερικοί στο δεύτερο πτυχίο μάλιστα.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό vaggelas » 15 Νοέμ 2012 23:41

παιδες και εγω πρωτη φορα δινω φετος παννεληνιες για αστυφυλακων,μιας ομως και η βαση εχει παει στο ταβανι,ΔΙΧΩς ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ,σκεφτομαι την ενναλακτικη του ειδικου φρουρου...
με θητεια ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,διπλωμα μηχανης η αυτοκινητου που προκειτε να βγαλω,με PROFICIENCY στα αγγλικα και Α1[JOUNIOR :badgrin: ]στα γαλλικα και τελος με απολυτηριο γενικου λυκειο,εχω καλες ελπιδες????
Άβαταρ μέλους
vaggelas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 16 Νοέμ 2012 00:14

Oχι.Διοτι κατα 99% δεν προκειτε να βγει προκυρηξη τουλαχιστον για το 2013.Εδω με το ζορι θα παρουνε λιγες εκατονταδες ατομα στις σχολες Αστυφυλακων , πλεον προκυρηξεις μη περιμενεις φιλε.Τα πραγματα ειναι δυσκολα.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό vaggelas » 16 Νοέμ 2012 00:37

και εγω ελπιζω εστω σε αυτες τις λιγες εκατονταδες,και να μην ψαχνω στο τελος στο μηχανογραφικο την αστυφυλακων....τελοςπαντων διαβασμα για φετος και βλεπουμε....σε ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
vaggelas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 16 Νοέμ 2012 02:35

η απόφασις για μένα πάρθηκε.

έχοντας αποτύχει στις Πανελλήνιες την πρώτη φορά και γνωρίζοντας πως δεν μπορώ να βελτιώσω κατά πολύ τους βαθμούς μου,
φεύγω τον Ιανουάριο στρατό, ως εθελοντής, για να εκπληρώσω την θητεία μου.

Θα επιλέξω τις ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα τις Δυνάμεις Πεζοναυτών και θα ελπίζω σε μια μελλοντική προκήρυξη ειδικών φρουρών που όπως μου είπαν τα παιδιά έχω καλά μόρια για να με δεχτούν.
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 16 Νοέμ 2012 03:56

vaggelas έγραψε:παιδες και εγω πρωτη φορα δινω φετος παννεληνιες για αστυφυλακων,μιας ομως και η βαση εχει παει στο ταβανι,ΔΙΧΩς ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ,σκεφτομαι την ενναλακτικη του ειδικου φρουρου...
με θητεια ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,διπλωμα μηχανης η αυτοκινητου που προκειτε να βγαλω,με PROFICIENCY στα αγγλικα και Α1[JOUNIOR :badgrin: ]στα γαλλικα και τελος με απολυτηριο γενικου λυκειο,εχω καλες ελπιδες????

Οι πιθανότητες να βγει νέα προκήρυξη σύντομα είναι περιορισμένες, κι αν βγει κατά πάσα πιθανότητα θα είναι για μικρό αριθμό, οπότε η αντίστοιχη βάση θα είναι πολύ ανεβασμένη από ό,τι συνήθως. Πάντως σύμφωνα με το νόμο έχεις χρονικό περιθώριο μέχρι το 28ο έτος της ηλικίας σου, οπότε αν ας πούμε είσαι τώρα 20, έχεις άλλα 8 χρόνια μπροστά σου. Τα πτυχία ξένων γλωσσών αν θυμάμαι καλά περιγράφονται αναλυτικά στις προκηρύξεις ποια γίνονται δεκτά. Διπλώματα οδήγησης όσο περισσότερα έχεις τόσο καλύτερα. Το απολυτήριο Λυκείου βοηθάει πολύ, όσο μεγαλύτερο βαθμό τόσο το καλύτερο.

Νικόλας έγραψε:Θα επιλέξω τις ειδικές δυνάμεις και συγκεκριμένα τις Δυνάμεις Πεζοναυτών και θα ελπίζω σε μια μελλοντική προκήρυξη ειδικών φρουρών που όπως μου είπαν τα παιδιά έχω καλά μόρια για να με δεχτούν.

Μην θεωρήσεις ότι θα πας εκεί που θα επιλέξεις, μπορεί να σε στείλουν καταδρομέα ή αμφίβιο, αν και όσον αφορά τα μόρια δεν έχει διαφορά. Αν μπορέσεις πάντως προσπάθησε να πας για ΔΕΑ ΕΔ. Θα τραβήξεις τρελό ζόρι, αλλά θα πάρεις τα διπλάσια μόρια, αν και για τον λόγο αυτό είναι πολύ δύσκολο να πας, όλοι θέλουν να πάνε.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό IMIA96 » 16 Νοέμ 2012 05:16

Πρέπει να είναι τρελό κομάντο για να γίνει χωρίς βύσμα Δόκιμος στις Ειδικές Δυνάμεις ;)
Άβαταρ μέλους
IMIA96
Μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 16 Νοέμ 2012 12:02

IMIA96 έγραψε:Πρέπει να είναι τρελό κομάντο για να γίνει χωρίς βύσμα Δόκιμος στις Ειδικές Δυνάμεις ;)

ούτε τρελό ούτε σχιζοφρενές, απλά βυσματούχο. Οι συγκεκριμένες θέσεις είναι πολύ λίγες κι οι υποψήφιοι πάρα πολλοί (το ακριβώς αντίθετο με τους απλούς ΔΕΑ).
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 16 Νοέμ 2012 12:21

Εγω παντως λεω οτι το να πας στρατο να βγαλεις 10 διπλωματα οχηματων να κανεις το ενα να κανεις το αλλο για να περιμενεις -ελπιζοντας- οτι σε καποια χρονια θα βγαλει μια προκυρηξη ειναι λαθος.Οταν κατι το θες , παιρνεις την τυχη στα χερια σου και τον Αυγουστο του 2013 ετοιμαζεις βαλιτσες για την σχολη.Ετσι ειναι αυτα.Βεβαια πεσατε σε πολυ ασχημες εποχες.Εαν παρει για το 2013 500 αστυφυλακες , καλα θα ειναι...
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » 16 Νοέμ 2012 12:47

JohnSon έγραψε:Εγω παντως λεω οτι το να πας στρατο να βγαλεις 10 διπλωματα οχηματων να κανεις το ενα να κανεις το αλλο για να περιμενεις -ελπιζοντας- οτι σε καποια χρονια θα βγαλει μια προκυρηξη ειναι λαθος.Οταν κατι το θες , παιρνεις την τυχη στα χερια σου και τον Αυγουστο του 2013 ετοιμαζεις βαλιτσες για την σχολη.Ετσι ειναι αυτα.Βεβαια πεσατε σε πολυ ασχημες εποχες.Εαν παρει για το 2013 500 αστυφυλακες , καλα θα ειναι...

δεν μπορώ να πάρω την τύχη στα χέρια μου γιατί δεν είναι θέμα διαβάσματος
είναι θέμα κατανόησης. δεν μπορώ να καταλάβω τα μαθηματικά. απλά δεν μπορώ να το κάνω. και με μαθηματικά στο 5 λίγα καταφέρνω.

ας μπω σε λίγα χρόνια, δεν χάθηκε ο κόσμος.
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 16 Νοέμ 2012 12:50

To 5 μπορει ευκολα να γινει 11-12.5 πιανει μονο η θεωρια , δηλαδη ουτε το πρωτο θεμα στα μαθηματικα γενικης δεν θα μπορεσεις να κανεις εαν επι 1 χρονο συγκεντρωθεις και ασχοληθεις με τα μαθηματικα ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης