Ειδικοι φρουροι απορια

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Ειδικοι φρουροι απορια

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 04 Δεκ 2011 10:49

απλώς πετάω τάπες βαρελιών μέχρι να ωριμάσει το Τζακ με αυτά που διαβάζω.

Θα εχει και αρωματα εσπεριδοειδων ? :15:
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό COP911 » 04 Δεκ 2011 22:27

Ο ΔΟΚΙΜΟΣ μονο με τους βηταδες δεν τα παει καλα :17: :lol:
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 05 Δεκ 2011 15:10

fox111 έγραψε:
Πραιτωριανός έγραψε:Δεν ξερω τι γινεται τωρα μα τοτε οι ΔΕΑ μας συναγωνιζονταν ο ενας τον αλλον ποιος εχει το μεγαλυτερο πολιτικο-στρατιωτικο βυσμα και οσοι πηγαν μετα ΛΥΒ για λοχιες-δεκανεις κι αυτοι δεν πηγαιναν πισω απο γλειψιμο σε πολτικαντηδες.

Όταν λες «τότε» ποια περίοδο περιγράφεις; Την δεκαετία του '80; Τότε είχε νόημα να βάλεις βύσμα για να πας ΔΕΑ, διότι τότε με την απόλυσή σου ως ανθυπολοχαγός επαναπροσλαμβανόσουν ως μόνιμος αξιωματικός (με αργή εξέλιξη όμως μέχρι μόνο ταγματάρχης). Αυτό κόπηκε μετά για διάφορους λόγους. Τα τελευταία χρόνια είναι υπερβολικά εύκολο να πας για ΔΕΑ, όλοι σχεδόν έχουν ένδειξη. Το δύσκολο είναι να βρουν εθελοντές, γιατί εκτός από αυτούς που θέλουν τα μόρια, κανείς άλλος δεν θέλει να σπαταλήσει 5 επιπλέον μήνες από την ζωή του.

Το ίδιο ισχύει και για ΛΥΒ με την διαφορά ότι εκεί δεν μπορείς να το αποφύγεις. Αν έχεις ένδειξη πας υποχρεωτικά.

1. Ὁνομάζονταν Μακρᾶς Ἀνακατατάξεως (Μ/Α).
2. 8 χρόνια στὸν κάθε βαθμὸ ἀλλὰ ὄχι μὲχρι Τχη, προβλεπόταν μέχρι Άνχη (τὸ ἀνώτατο ὄριο γιὰ ὅλους τοὺς μὴ εὐέλπιδες).
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό fox111 » 07 Δεκ 2011 13:42

Δε νομίζω ότι υπήρξε ποτέ έστω ένας άνχης από ΔΕΑ. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, απλά έχω την εντύπωση ότι υπήρχε διάταξη που περιόριζε τον βαθμό μέχρι τον ίδιο βαθμό που μπορούσαν να φτάσουν στην εφεδρεία, δηλαδή του ταγματάρχη.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 07 Δεκ 2011 17:16

Haridimos έγραψε:1. Ὁνομάζονταν Μακρᾶς Ἀνακατατάξεως (Μ/Α).
2. 8 χρόνια στὸν κάθε βαθμὸ ἀλλὰ ὄχι μὲχρι Τχη, προβλεπόταν μέχρι Άνχη (τὸ ἀνώτατο ὄριο γιὰ ὅλους τοὺς μὴ εὐέλπιδες).

Για γιατρο εφεδρο νομιζω ακομα προβλεπεται μεχρι αντισυνταγματαρχης. Για τους υπολοιπους, ταγματαρχης.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό πανος » 13 Δεκ 2011 17:29

το ECDL μετραει σε μορια για καποιον που δηλωνει για ειδικο φρουρο?
πανος
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Whiteyez » 13 Δεκ 2011 22:51

πανος έγραψε:το ECDL μετραει σε μορια για καποιον που δηλωνει για ειδικο φρουρο?

Όχι. :25:
This is my Glock. There are many like it, but this one is mine.
Άβαταρ μέλους
Whiteyez
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Takis_2011 » 15 Δεκ 2011 14:32

να ρωτήσω για το δίπλωμα γ΄κατηγοριας ποιο είναι το όριο ηλικίας;πρέπει να ειναι καποιος πανω απο 21 χρονων ; ε;
Takis_2011
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Whiteyez » 15 Δεκ 2011 14:49

Takis_2011 έγραψε:να ρωτήσω για το δίπλωμα γ΄κατηγοριας ποιο είναι το όριο ηλικίας;πρέπει να ειναι καποιος πανω απο 21 χρονων ; ε;

Όριο ηλικίας 21 και πάνω.
This is my Glock. There are many like it, but this one is mine.
Άβαταρ μέλους
Whiteyez
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Takis_2011 » 15 Δεκ 2011 18:32

Whiteyez έγραψε:
Takis_2011 έγραψε:να ρωτήσω για το δίπλωμα γ΄κατηγοριας ποιο είναι το όριο ηλικίας;πρέπει να ειναι καποιος πανω απο 21 χρονων ; ε;

Όριο ηλικίας 21 και πάνω.
Ευχαριστω
Takis_2011
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 19 Δεκ 2011 17:19

Αγαπητο φορουμ καλησπερα!! θελω να σας ρωτησω αν η επιλογη για ειδικες δυναμεις στο στρατο ειναι δυσκολη..ρωρω γιατι ενδιαφερομαι να δωσω σε προκηρυξη για Ε.Φ. εχω ακομη χρονο ειμαι 21 ετων.
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό fox111 » 19 Δεκ 2011 17:51

H επιλογή είναι εντελώς μα εντελώς γελοία, όπως και τα κριτήριά της. Ακόμα και αν δεν έχεις επιλεγείς από την στρατολογία για να πας ειδικές δυνάμεις, στο κέντρο εκπαίδευσης που θα παρουσιαστείς, θα έρθει αξιωματικός καταδρομέας ο οποίος θα απευθύνει δημόσια έκκληση (δεν κάνω πλάκα, έτσι θα γίνει) για όποιον θέλει να φύγει από το απλό πεζικό και να υπηρετήσει ειδικές δυνάμεις. Όποιος θέλει θα περάσει κάποια γλοιώδη αθλήματα (κάποιον μικρό αριθμό κάμψεων, ακόμα μικρότερο έλξεων και λίγο τρέξιμο) και θα πάει την ίδια ή την επόμενη μέρα.

Μια διευκρίνιση μόνο: Οι ειδικές δυνάμεις δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε, ειδικά όσον αφορά τους έφεδρους. Μην πας δηλαδή με την ψευδαίσθηση ότι θα υπηρετήσεις ειδικές δυνάμεις και θα γίνεις κομάντο. Με το να σε βάλουν να μαζεύεις γόπες και να φυλάς σκοπιές σαν δαιμονισμένος δεν γίνεσαι κομμάντο. Αφού θες τα μόρια πήγαινε, απλά να ξέρεις και τι σου γίνεται.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 19 Δεκ 2011 18:28

σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!! κατι ακομη η βαση για Ε.Φ. ξερεις πού κειμενεται? αν συκεντρωσω δηλαδη 2300-2500 μορια εχω ελπιδες? ευχαριστώ εκ των προτερων!!
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 19 Δεκ 2011 22:52

Και εαν τυχον δεν βγει προκυρηξη για ΕΦ τι θα κανεις ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό fox111 » 20 Δεκ 2011 01:57

Panagiotis έγραψε:σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!! κατι ακομη η βαση για Ε.Φ. ξερεις πού κειμενεται? αν συκεντρωσω δηλαδη 2300-2500 μορια εχω ελπιδες? ευχαριστώ εκ των προτερων!!

Η βάση δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από τον αριθμό των θέσεων και από τον αριθμό των αιτήσεων.
Ωστόσο εσύ μάζευε κι ας είναι και ρώγες που λέει και το λαϊκό ρητό, αλλά μέχρι τότε καλού-κακού επειδή η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή, έχε και ένα plan B διαθέσιμο για το πώς θα την βγάλεις οικονομικά, εκτός αν είσαι από χωριό και μένεις με τους γονείς σου, οπότε μπορείς να είσαι σε αναμονή.

Εννοείται θεωρώ δεδομένο ότι το έχεις σκεφτεί πολύ καλά και ξέρεις πού θα βαδίσεις. Σε άλλη περίπτωση θα κάνεις ένα λάθος που θα σε ακολουθεί μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 20 Δεκ 2011 11:03

Με ενδιαφερει αρκετα ειχα δωσει και για αστυφυλακων αλλα κοπηκα για 200 μορια¨( πιστευω παντως επειδη το θελω πολυ και ειναι κατι που μου αρεσει θα το προσπαθησω οσο γινεται! Αθηνα μενω ειμαι απο επαρχια αλλα σπουδαζω κιολας..εχω πιστη και μακαρι να συνεχιστουν να βγαινουν προκηρυξεις 21 ειμαι και εχω το χρονο πιστευω αλλα το γοργον και χαρην εχει..
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 20 Δεκ 2011 12:27

E τι να σου πω εαν ειναι να περιμενεις με την ελπιδα οτι θα βγει προκυρηξη και να πας στον στρατο -αποκλειστικα- για αυτον τον σκοπο , χαρα στο κουραγιο και στην ελπιδα σου...Εγω στη θεση σου για 200 μορια απλα θα εδινα εκ νεου πανελλαδικες ακριβως επειδη οπως ειπες "το γοργον και χαρην εχει".Εξαλου μη μπερδευεις το θεμα ΕΦ με το θεμα Αστυφυλακας.Το ενα δεν ειναι υποκαταστατο του αλλου.Αποφασισε τι επιθυμεις.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 20 Δεκ 2011 19:00

Ενταξει δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα!! Ηδη σπουδαζω λογιστικη..αλλα με ενδιαφερει η αστυνομια γιαυτο θα κανω την προσπαθεια μου και ο,τι γινει..τουλαχιστον θα εχω προσπαθησει για κατι που ηθελα.
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 20 Δεκ 2011 20:15

Eσυ ξερεις.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό fox111 » 21 Δεκ 2011 11:46

Panagiotis έγραψε:Με ενδιαφερει αρκετα ειχα δωσει και για αστυφυλακων αλλα κοπηκα για 200 μορια¨( πιστευω παντως επειδη το θελω πολυ και ειναι κατι που μου αρεσει θα το προσπαθησω οσο γινεται! Αθηνα μενω ειμαι απο επαρχια αλλα σπουδαζω κιολας..εχω πιστη και μακαρι να συνεχιστουν να βγαινουν προκηρυξεις 21 ειμαι και εχω το χρονο πιστευω αλλα το γοργον και χαρην εχει..

Το ότι είσαι 21 δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν άτομα που έχουν διαβάσει κι έχουν περάσει αστυφυλάκων και σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Το ότι σπουδάζεις επίσης δεν σημαίνει τίποτα, ούτε είναι πρόβλημα. Μπορείς αφού μπεις στο σώμα είτε ως αστύφ είτε ως ΕΦ να συνεχίσεις κανονικά τις σπουδές σου. Και σ' αυτό έχουμε πολλά παραδείγματα. Συναδελφισσα που τώρα είναι αρχιφύλακας, 4 χρόνια αφού εξήλθε από την σχολή πέρασε στο τμήμα ψυχολογίας του Αριστοτέλειου (υπηρετεί Αθήνα) και κατάφερε να το τελειώσει εξ αποστάσεως πέρυσι.
Ό,τι δεν θέλει δεν κάνει ο άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 21 Δεκ 2011 16:24

Aυτο που λεει ο fox ισχυει.Προσωπικα ξερω πολλα ατομα , σειρες μου για παραδειγμα , που επειδη εξ' αρχης θελανε να γινουν Αστυνομικοι , παρατησανε σχολες/τμηματα οπως οικονομικο , χημικο κτλ αλλα επισης ξερω αρκετους πτυχιουχους.
Οπως επισης ειχα ΠΟΛΛΕΣ σειρες μου ανω των 25 ετων (καποιοι μαλιστα στο οριο , 26).Δεν ειναι καθολου σπανιο το φαινομενο να υπαρχουν ατομα μεγαλυτερης ηλικιας.Στο θαλαμο μου για παραδειγμα οταν εγω μπηκα στα 19 ο ενας ηταν 23 και ο αλλος 25.Τα αλλα , εαν κατι το θες πραγματικα -και χωρις- να θελω να ασκησω κριτικη , ειναι δικαιολογιες.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 21 Δεκ 2011 19:30

Σας ευχαριστω!! Απλως θελω να ακουσω και την αποψη ανθρωπων που ξερουν και ειναι στο σωμα οπως εσεις και γνωριζουν πολυ καλυτερα απο εμενα. Ρωταω γιατι εχω ξεκινησει μια προσπαθεια για να συκγεντρωσω μορια μιας και το απολυτηριο απο γενικο λυκειο ειναι μονο 14.1 και εινα κατι που θελω πολυ! Ειναι ωραιο να θετεις στοχους.
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 21 Δεκ 2011 19:33

Tι αποψη θες να ακουσεις ακριβως ?Εαν σου αρεσει η Αστυνομια ασε τα μορια (γιατι δεν ξερεις εαν βγαλει η δεν βγαλει προκυρηξη και ποτε + οτι πρεπει να πας στρατο) διαβασε και δωσε πανελλαδικες και τον Σεπτεμβριο του 2012 θα μπεις στη σχολη.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 21 Δεκ 2011 19:38

Δε μπορω να αφησω τη σχολη μου με 15 μαθηματα για πτυχιο..προκηρυξεις πιστευω θα συνεχισουν να βγαινουν εστω και με λιγες θεσεις..
Panagiotis
Νέο Μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 21 Δεκ 2011 19:40

Panagiotis έγραψε:Δε μπορω να αφησω τη σχολη μου με 15 μαθηματα για πτυχιο..προκηρυξεις πιστευω θα συνεχισουν να βγαινουν εστω και με λιγες θεσεις..

E μην την αφησεις.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 21 Δεκ 2011 19:49

Ε τι να σου πω , ειναι δικη σου αποφαση.Οπως το βλεπεις εσυ.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 14 Ιαν 2012 14:16

Eσυ Athan1981 απο την μια κανεις παρατηρησεις στον vaggelis και απο την αλλη κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα για το οποιο του την λες.Τα εχουμε πει ενα εκατομυριο φορες σχετικα με αυτο το ζητημα.Εσυ ως ΕΦ ποια ειναι η επιθυμια σου , να καταργηθει ο θεσμος των πανελλαδικων ?Θεωρεις οτι επειδη πηγες στα ΛΟΚ πχ εισαι καλυτερος αστυνομικος απο καποιον που δεν πηγε ?Τι ακριβως ?Ηρθες εγινες μελος με ενα μολις μηνυμα , για να απαντησεις δηλαδη με τον ΙΔΙΟ τροπο τον οποιο ξαναλεω κριτικαρεις στον vaggelis ?Οχι φιλε , δεν μπορεις απο την μια να την λες σε καποιον και απο την αλλη να απαντας με τον ΙΔΙΟ τροπο και στο ΙΔΙΟ υφος.Εσυ ετσι δειχνεις δηλαδη σεβασμο στον συναδελφο ?Εκτος εαν θεωρεις οτι εσυ εισαι ο τοπ αστυνομικος και ολοι οι αστυφυλακες ειναι χαλια μαυρα.Αρα δεν μπορεις να ντρεπεσαι για μια αποψη , την οποια αντιστρεφεις για να υπερασπιστεις το γεγονος οτι εισαι ΕΦ , δηλαδη κατηγορεις ολοκληρη την κατηγορια αστυφυλακων με 15-20 χιλιαδες προσωπικο.Αρα μην λεμε για ντροπες ετσι ευκολα...Αστο...Αστο γιατι εχω βαρεθει να την βλεπω αυτην την λεξη αλλα στην τελικη να μην εχει καμια σημασια.Δυστηχως η ευτηχως..
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Re: Προκυρηξη ειδικων φρουρων 2009?

Δημοσίευσηαπό fox111 » 14 Ιαν 2012 14:59

athan1981 έγραψε:Εχεις δηλαδη την εντυπωση οτι τα παιδια που παπαγαλιζουν και περνανε στην αστυφυλακων απο πανελληνιες ειναι ανωτεροι μορφωτικα απο τους Ειδικους Φρουρους; ακομα εχεις την εντυπωση οτι οσοι βγαλουν την μεγαλη των αστυφυλακων σχολη ειναι εκπαιδευμενοι αστυνομικοι ετοιμοι να παταξουν το εγκλημα; κατα την αποψη σου τα Ο.Υ.Κ και τα Λ.Ο.Κ ειναι κατωτερα σχολεια οσο αφορα την εκπαιδευση (σωματικη,σε χρηση οπλων,πειθαρχειας και αποτελεσματικοτητας) απο την αστυφυλακων; αναφερεις ακομα οτι ο θεσμος των Ειδικων Φρουρων ειναι μια δεξαμενη ψηφοφορων με αλλα λογια οτι ειναι βυσματα.......ντρεπομαι πραγματικα για την αποψη σου...... ντρεπομαι που υπαρχει μεριδα συναδελφων που σκεφτονται με αυτον τον τροπο......σε ενα δικαστηριο θα μπορεσεις να αποδειξεις οτι εγω και αλλοι 5000 συναδελφοι σου ειναι βυσματα; πραγματικα εισαι μακραν εκτος πραγματικοτητας....δυστυχως!!!!!

Δυσκολεύομαι να βρω το μήνυμα του Βαγγέλη στο οποίο απαντάς, πρέπει να είναι αρκετά παλιό, άρα και μάταιο να μπεις στην διαδικασία να απαντήσεις.
Πέρα από αυτό κι επί της ουσίας, λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, και σίγουρα το γνωμικό δεν βγήκε τυχαία.

οι εκπαιδευμενοι αστυφυλακες σε πληροφορω οταν βγουν απο την σχολη δεν ξερουν να βεβαιωνουν κλησεις, δεν ξερουν να συντασουν μηνυσεις, δεν ξερουν να παιρνουν αποτυπωματα, ουτε ενα γνησιο δεν ξερουν να κανουν.....τι στο καλο κανετε στις σχολες δεν μπορω να καταλαβω.

Κάποιοι μαθαίνουν δυο πράγματα, κάποιοι άλλοι τα ξύνουν. Έλεγχος δεν υπάρχει πουθενά οπότε...
Έτσι γίνεται παντού βέβαια, όχι ειδικά στις σχολές αστυφυλάκων.

JohnSon έγραψε:Eσυ Athan1981 απο την μια κανεις παρατηρησεις στον vaggelis και απο την αλλη κανεις ακριβως το ιδιο πραγμα για το οποιο του την λες.Τα εχουμε πει ενα εκατομυριο φορες σχετικα με αυτο το ζητημα.Εσυ ως ΕΦ ποια ειναι η επιθυμια σου , να καταργηθει ο θεσμος των πανελλαδικων ?

Δεν χρειάζεται να καταργηθούν οι πανελλήνιες, κι εξάλλου ουδέποτε τέθηκε τέτοιο ζήτημα. Το πρόβλημα δεν είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις, αλλά το τι γίνεται αμέσως μετά.

Εσυ ετσι δειχνεις δηλαδη σεβασμο στον συναδελφο ?

Διατηρώ έντονες επιφυλάξεις για το κατά πόσο όντως κάποιος είναι συνάδελφος υιοθετώντας μια τέτοια επιχειρηματολογία. Μάλλον παρτάκιας εγωίσταρος είναι θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 14 Ιαν 2012 15:14

Δεν χρειάζεται να καταργηθούν οι πανελλήνιες, κι εξάλλου ουδέποτε τέθηκε τέτοιο ζήτημα. Το πρόβλημα δεν είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις, αλλά το τι γίνεται αμέσως μετά.

Το λεω επειδη εγινε αναφορα ως προς την μορφωση κτλ κτλ και ως προς την διαδικασια των πανελλαδικων , οποτε εαν υπηρχε καταργηση , αυτοματος τι θα γινοταν ?Θα αποκτουσε παραπανω πρεστιζ η θεση του ιδιου ?Θα ενιωθε ευχαριστηση η μαλλον δικαιωση για αυτο ?Καπως ετσι το εννοουσα.

Διατηρώ έντονες επιφυλάξεις για το κατά πόσο όντως κάποιος είναι συνάδελφος υιοθετώντας μια τέτοια επιχειρηματολογία. Μάλλον παρτάκιας εγωίσταρος είναι θα έλεγα.

Οντως το εαν ειναι η οχι συναδελφος αυτο δεν το ξερουμε.Εαν ειναι ομως , δεν μπορει να την λεει σε καποιον επειδη ειπε κατι , και για να υπερασπιστει μια σκεψη του να κανει χρηση ακριβως του ΙΔΙΟΥ επιχειρηματος για το οποιο κατηγορουσε καποιον αλλο οταν ο αλλος ειχε κανει χρηση αυτου ! Οταν δε γινεται με επιγνωση και με επικληση της.. ντροπης (αλλη καραμελα η λεξη αυτη το ειπα και πριν) τοτε κυριολεκτικα ο σεβασμος ειναι ανυπαρκτος.Αρα ναι ειναι εγωιστικο.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό fox111 » 14 Ιαν 2012 15:49

JohnSon έγραψε:

Το λεω επειδη εγινε αναφορα ως προς την μορφωση κτλ κτλ και ως προς την διαδικασια των πανελλαδικων , οποτε εαν υπηρχε καταργηση , αυτοματος τι θα γινοταν ?Θα αποκτουσε παραπανω πρεστιζ η θεση του ιδιου ?Θα ενιωθε ευχαριστηση η μαλλον δικαιωση για αυτο ?Καπως ετσι το εννοουσα.

Η μόρφωση δεν εξασφαλίστηκε μέσω των πανελληνίων (οπως ξέρουμε σήμερα πλέον), και αν αύριο καταργούνταν, και πάλι δεν θα εξασφαλιζόταν. Έτσι ή αλλιώς όμως, δεν είναι ζητούμενο για την αστυνομία, θα ήταν κάτι επιθυμητό σίγουρα, αλλά ειλικρινά μέσα στα υπόλοιπα προβλήματά της δεν θα έλεγα ότι είναι και τοπ προτεραιότητα. Και εν τέλει, αν μια κατάσταση (πανελλήνιες) είναι υποθετικά προβληματική, αυτό δεν σημαίνει ότι η επίλυση του προβλήματος θα ήταν η κατάργησή τους. Αυτό είναι άλμα λογικής. Αν σε πονάει το χέρι σου δεν το κόβεις, κοιτάς να δεις τι έχει ώστε να το θεραπεύσεις.

Οντως το εαν ειναι η οχι συναδελφος αυτο δεν το ξερουμε.Εαν ειναι ομως , δεν μπορει να την λεει σε καποιον επειδη ειπε κατι , και για να υπερασπιστει μια σκεψη του να κανει χρηση ακριβως του ΙΔΙΟΥ επιχειρηματος για το οποιο κατηγορουσε καποιον αλλο οταν ο αλλος ειχε κανει χρηση αυτου ! Οταν δε γινεται με επιγνωση και με επικληση της.. ντροπης (αλλη καραμελα η λεξη αυτη το ειπα και πριν) τοτε κυριολεκτικα ο σεβασμος ειναι ανυπαρκτος.Αρα ναι ειναι εγωιστικο.

Δεν εννοώ κατά πόσο είναι συνάδελφος με την έννοια αν φοράει στολή ή όχι. Αυτό δεν το ξέρω, μπορεί και να είναι, αλλά τουλάχιστον για μένα είναι εντελώς άσχετο.
Επίσης, εγώ δεν μίλησα για κάποιον συγκεκριμένα. Την λογική αυτή που μόλις στηλίτευσα την έχω δει από πολύ κόσμο και ΕΦ και ΑΦ. Δεν την βρίσκω παράξενη. Θεωρώ ότι είναι αναμενόμενο ο καθένας σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό να γουστάρει να θεωρεί για τον εαυτό του ότι είναι ο καλύτερος και ότι οι άλλοι είναι μάπες. ΟΚ, απλά δεν την συμμερίζομαι αυτήν την λογική, στο πλήρωμα μου δεν θα ήθελα ούτε το Βαγγέλη ούτε τον Θανάση. Θα ήθελα κάποιον που αγαπάει την δουλειά και να μπορώ να συνεργαστώ και να βασιστώ. Είτε φοράει άρβυλο είτε σκαρπίνι (ή ημίμποτο τέλος πάντων).

Δυστυχώς στην αστυνομία που έχω ζήσει μέχρι σήμερα, αυτό δεν είναι ούτε δεδομένο, ούτε το πιθανότερο. Και αυτό είναι μάλλον που θα πρέπει να μας απασχολήσει, τα υπόλοιπα τα θεωρώ ασήμαντες λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
fox111
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης