Λιμενικο σωμα και αστυνομια

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Λιμενικο σωμα και αστυνομια

Δημοσίευσηαπό αστυνομος » 12 Μαρ 2010 21:01

υπαρχει περιπτωση να μπει ενας αστυνομικος στο λιμενικο;αν ναι με ποιον τροπο;
αστυνομος
Παλιό μέλος

Re: Λιμενικο σωμα και αστυνομια

Δημοσίευσηαπό anemos » 13 Μαρ 2010 12:25

Στο συγκεκριμενο ερωτημα σου δεν μπορω να σου απαντησω αν και μου φαινεται καπως ανορθοδοξο..Παντως αν ενδιαφερεσαι για λιμενικο υπαρχουν οι προκηρυξεις, οπως και για τα υπολοιπα σωματα αλλωστε, οπου μπορεις να λαβεις μερος...

Ενημερωτικα παντως κατι ακουγεται οτι η επομενη θα ειναι το 2011.Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο απο το 2011 η Πυροσβετικη και το Λιμενικο να εισαχθουν στο συστημα των πανελλαδικων...
anemos

Δημοσίευσηαπό Bosco » 13 Μαρ 2010 15:06

anemos έγραψε:Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο απο το 2011 η Πυροσβετικη και το Λιμενικο να εισαχθουν στο συστημα των πανελλαδικων...

Πάντως άμα γίνει αυτό, οι βάσεις τους θα είναι πολύ ψηλά λογικά. Και η αστυφυλάκων θα κάνει βουτιά μέγαλη! 8)
Bosco
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό COP911 » 13 Μαρ 2010 18:17

Η πυροσβεστικη και το λιμενικο δεν υπαρχει περιπτωση να μπουν στις πανελληνιες ποτε ,τα ιδια λεγανε και το 2007 για τους ειδικους φρουρους και του συνοριοφυλακες οτι θα τους βαζανε και αυτους πανελληνιες τα ειδαμε τα αποτελεσματα δεν προκειται να μπουν ποτε πανελληνιες αυτα τα σωματα ;)
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό costas » 13 Μαρ 2010 19:33

COP911 έγραψε:Η πυροσβεστικη και το λιμενικο δεν υπαρχει περιπτωση να μπουν στις πανελληνιες ποτε

ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό COP911 » 13 Μαρ 2010 20:56

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα μπορυσε να παιρνει καθε χρονο η πυροσβεστικη 1000και ατομα απο πανελληνιες θα ειχε φουλαρει ολη η πυροσβεστικη και ολο το λιμενικο δεν γινεται να γινει κατι τετοιο αλλο αστυνομια αλλο πυροσβεστικη ;)
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό αστυνομος » 13 Μαρ 2010 21:46

COP911 έγραψε:Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα μπορυσε να παιρνει καθε χρονο η πυροσβεστικη 1000και ατομα απο πανελληνιες θα ειχε φουλαρει ολη η πυροσβεστικη και ολο το λιμενικο δεν γινεται να γινει κατι τετοιο αλλο αστυνομια αλλο πυροσβεστικη ;)

γιατι ειναι απαραιτητο να παιρνει 1000 ατομα;μπορει να παιρνει 200 ατομα.
αστυνομος
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό COP911 » 13 Μαρ 2010 22:02

Και θα μπαινουν οσοι βγαζουν πανω απο 19500 μορια :17: θα περασει η πυροσβεστικη τη βαση της ιατρικης τεσπα οπως και να χει εγω πιστευω πως η πυροσβεστικη και το λιμενικο μια ζωη θα παιρνουν ατομα με προκυρηξεις. ;)
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 13 Μαρ 2010 22:49

Ειναι λιγο περιεργη κατασταση με την πυροσβεστικη και το λιμενικο..Αυτο που ανεφερε πιο πανω ο anemos το ακουσα και εγω αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις..

Απο οτι ξερω το Αρχηγειο της Πυροσβεστικης ειναι καθετο στο θεμα των πυροσβεστων.Προτιμα να παιρνει απο προκηρυξεις και αν θυμαμαι καλα τα κριτηρια ειναι αρκετα απαιτητικα.. :roll:
Απο την αλλη ομως και η πυροσβεστικη εχει τις ελλειψεις της σε ανθρωπινο δυναμικο...Ισως συμβει αυτο που λεει ο φιλος COP911 οτι δηλαδη η βαση θα φτασει στα υψη..

Τωρα στο λιμενικο ειναι συγκεχυμενα τα πραγματα..Για να μπει στις πανελλαδικες θα πρεπει επιτελους να δημιουργηθει η πολυποθετη Ακαδημια του Λιμενικου..Θα προλαβουν ομως μεχρι το 2011??..Αλλα στο Ελλαδισταν ολα μπορει να γινουν...Το εχουμε αποδειξει πολλες φορες αλλωστε... :13:

Αν και κλεινω προς την αποψη του COP911.Στα συγκεκριμενα σωματα πρεπει να μπαινουν ατομα με βαση τις προκηρυξεις....
mystic

Δημοσίευσηαπό costas » 14 Μαρ 2010 00:22

COP911 έγραψε:Και θα μπαινουν οσοι βγαζουν πανω απο 19500 μορια

Eχεις κάποιο δίκιο στο συλλογισμό σου!!! Αλλά σου διαφεύγουν μερικά πράγματα!!! Οντως το Λιμενικό είναι ένα ιδιαίτερο και μορφωμένο σώμα! Ολα τα στελέχη του είναι πτυχιούχοι, από τους Α/Ξ έως τους Λ/Φ!! Αν θα μπει στις πανελλήνιες ίσως .... χαλάσει και γίνει σαν την ΕΛΑΣ!!!
Τώρα βέβαια που ένα μέρος του είναι στο ΥΠΤΠ..... τι να πω ..... αν δε διαλυθεί..... ισως μπει στις πανελληνιες.....
Άβαταρ μέλους
costas
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό COP911 » 14 Μαρ 2010 02:40

ε νταξει ουτοσι αλλος και η πυροσβεστικη τοσο καιρο υπαγοταν παντα στο υπουργειο που υπαγοταν και η αστυνομια και ομως δεν την βαλανε στις πανελληνιες οποτε και με το λιμενικο το ιδιο θα γινει ;)
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό 100 » 14 Μαρ 2010 14:39

costas έγραψε:Οντως το Λιμενικό είναι ένα ιδιαίτερο και μορφωμένο σώμα! Ολα τα στελέχη του είναι πτυχιούχοι, από τους Α/Ξ έως τους Λ/Φ!! Αν θα μπει στις πανελλήνιες ίσως .... χαλάσει και γίνει σαν την ΕΛΑΣ!!!

Γιατί πιστεύετε κ. Κώστα οτι ο πτυχιούχος είναι και μορφωμένος; Έχετε φοιτήσει ποτέ σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Εγω σας λέω οτι δεν είναι σε καμία περίπτωση και μπορώ να το τεκμηριώσω. Αυτό επίσης με τις πανελλαδικές και την ΕΛ.ΑΣ, δεν το κατάλαβα. Θεωρείται εύκολο απο πνευματικής άποψης κάποιου ατόμου με κοινή μέση λογική, να βγάζει απο 13500 έως 16.000 μόρια που χρειάζεται η αστυφυλάκων και πάνω απο 18.500 που χρειάζεται η αξιωματικών; Όλους αυτούς δεν τους θεωρείται μορφωμένους; Μήπως μπερδεύεται το μορφωμένος με το καταρτισμένος; Γιατί εκεί πάμε στη "δουλειά" που γίνεται μέσα στις σχολές.

Εμένα δεν μου αρέσει να κρίνω τους ανθρώπους απο τα πτυχία τους. Πραγματικά σας λέω οτι τους πιο έξυπνους, μορφωμένους και αξιοπρεπείς ανθρώπους που έχω γνωρισει ήταν όλοι τους απόφοιτοι γυμνασίου.

Στο θέμα μας τώρα. Συμφωνώ με την εισαγωγή του λιμενικού και της πυροσβεστικής στις παννελαδικές για ένα και μόνο λόγο. ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ! Όλοι ξέρουμε τι γίνεται μέχρι σήμερα με τις προκηρήξεις...έχω ακούσει μέχρι και να σβήνουνε με γόμα γραπτά υποψηφίων. Αυτά είναι πρωτοφανή πράγματα. Δεν υπάρχουν τέτοια αίσχη στην αστυνομία. Εκεί μπαίνει όποιος πραγματικά αξίζει.
100

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 14 Μαρ 2010 16:23

Τι εννοείς οτι όποιος αξίζει μπαίνει;... γιατί αν θεωρούμε τις Πανελλήνιες κριτήριο εισόδου και αξιολόγησης για το αν κάποιος είναι ικανός στο να γίνει αστυνομικός ή στρατιωτικός ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι τουλάχιστον αστείο.

Για μένα η εισαγωγή κάποιου δόκιμου σε σχολή πρέπει να ανεξαρτητοποιηθεί τελείως απο τις Πανελλήνιες για να σταματήσει κάποιος να το βλέπει σαν "βόλεμα" στο Δημόσιο και επιτέλους τότε να μπούν και πολύ αυστηρότερα κριτήρια στο ποιός ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ τόσο ψυχολογικά , μορφωτικά όσο και σωματικά να μπεί σε τέτοιες σχολές ιδιαίτερων απαιτήσεων. Είναι τελείως διαφορετικό να τελειώνεις τις Πανελλήνιες και να μην αποτελούν ουσιαστικό μέσο εισόδου σε σχολές ... να είναι απλά ενα κριτήριο όπως είναι το SAT test στις ΗΠΑ για παράδειγμα και να μετέχει σε ενα σχετικό ποσοστό στην αξιολόγηση... και οχι να είναι το κυρίως κριτήριο.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό COP911 » 14 Μαρ 2010 16:37

Συμφωνω απολυττα με το gandalf οι πιο πολλοι το βλεπουν σαν βολεμα πολυ λιγοι ειναι αυτοι που πανε επειδη τους αρεσει
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό 100 » 14 Μαρ 2010 18:17

Την άποψή μου για τα κριτήρια εισαγωγής σε αστυνομική σχολή, την έχω διατυπώσει παλιότερα. Δεν ανέφερα ως το μοναδικό φίλτρο τις πανελλαδικές.
100

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 15 Μαρ 2010 01:26

100 έγραψε:Γιατί πιστεύετε κ. Κώστα οτι ο πτυχιούχος είναι και μορφωμένος; Έχετε φοιτήσει ποτέ σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Εγω σας λέω οτι δεν είναι σε καμία περίπτωση και μπορώ να το τεκμηριώσω. Αυτό επίσης με τις πανελλαδικές και την ΕΛ.ΑΣ, δεν το κατάλαβα. Θεωρείται εύκολο απο πνευματικής άποψης κάποιου ατόμου με κοινή μέση λογική, να βγάζει απο 13500 έως 16.000 μόρια που χρειάζεται η αστυφυλάκων και πάνω απο 18.500 που χρειάζεται η αξιωματικών; Όλους αυτούς δεν τους θεωρείται μορφωμένους;

Θα συμφωνήσω με την κρίση σου για το ελληνικό πανεπιστήμιο.
Όμως εσυ σε ποια χώρα έδωσες πανελλήνιες..??
Εμένα δεν μου αρέσει να κρίνω τους ανθρώπους απο τα πτυχία τους. Πραγματικά σας λέω οτι τους πιο έξυπνους, μορφωμένους και αξιοπρεπείς ανθρώπους που έχω γνωρισει ήταν όλοι τους απόφοιτοι γυμνασίου.

Θα συμφωνήσω. (εν μέρει βέβαια)

Στο θέμα μας τώρα. Συμφωνώ με την εισαγωγή του λιμενικού και της πυροσβεστικής στις παννελαδικές για ένα και μόνο λόγο. ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ! Όλοι ξέρουμε τι γίνεται μέχρι σήμερα με τις προκηρήξεις...έχω ακούσει μέχρι και να σβήνουνε με γόμα γραπτά υποψηφίων. Αυτά είναι πρωτοφανή πράγματα. Δεν υπάρχουν τέτοια αίσχη στην αστυνομία. Εκεί μπαίνει όποιος πραγματικά αξίζει.

Εδώ κάνεις ένα σύνηθες λάθος.
Οι πανελλήνιες είναι αδιάβλητες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και αξιοκρατικές.
Φυσικά το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Αλλά ούτε το αδιάβλητο των εξετάσεων συνεπάγεται την αξιοκρατία στην επιλογή προσωπικού.

Τωρα βέβαια. Η εισαγωγή σε πυροσβεστική και λιμενικό ίσως ''μπάζει'' λιγάκι
Και αν μπουν στις πανελλήνιες (ειδικά η πυροσβεστική) αυτό σίγουρα θα λειτουργήσει σαν ανάχωμα προς αυτούς που κοιτάνε μόνο το βόλεμα στην αστυνομία.
Από την άλλη όμως έτσι θα αποκλειστούν κάποιοι μορφωμένοι έξυπνοι και αξιοπρεπείς. Που δεν μπόρεσαν να φτάσουν μέχρι τις πανελλήνιες (όπως αυτοί που γνωρίζεις)
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 19 Απρ 2010 19:47

Θωρω οτι αφου υπαρχει στην παρεα του ECPFO και 1 λιμενικος καλο θα ειναι να το τιμησουμε με δυο φοτο:

Επ αυτοφορω συλληψη λαθρεμπορων απο τους αντρες της Ο.Ε.Α

http://i41.tinypic.com/5mwphx.jpg

Αναμνηστικη φοτο στο λιμανι

http://i44.tinypic.com/dlm90m.jpg
mystic

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες