Ομάδα ΔΙ.ΑΣ.

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: Ομάδα ΔΙ.ΑΣ.

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 31 Μαρ 2010 12:10

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/bl ... _4069.html

Λέτε να ήταν και ο COP911 ?
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 31 Μαρ 2010 12:57

Ισως.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 31 Μαρ 2010 13:16

Μπορεί μιας και απο όσο έχω μιλήσει μαζί του, αυτό είναι το κομμάτι περιοχής που πάνε.

Α.. .και φαίνεται πως έχουμε και άλλο περιστατικό

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=119750&cid=4

Και άλλους μάζεψε η ΔΙ.ΑΣ

Μακάρι παρά τα παράδοξα και τα αντίξοα να δείξουν έργο... αλλά οχι μόνο για λίγες μέρες... διαχρονικά και σε όλη την Ελλάδα.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό COP911 » 31 Μαρ 2010 14:03

Δεν ειμουν εγω,η 2η αλλαγη ηταν εγω ειμαι 1η αλαγη τα ξερω τα παιδια χθες μας αλλαξαν σημερα ειμαι βραδυ
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό 100 » 31 Μαρ 2010 19:25

Μην πάτε σε ληστείες με τα δίκυκλα ρεεεε. Κάτι ξέρανε οι αστυφύλακες που δεν ακολουθούσαν τις εντολές του επικεφαλή και τους διώξανε απο τη Δ. Οι φρουροί τη βλέπουν αλλιώς, έχουν και άλλα βιώματα. Βρήκαν μια καλύτερη ευκαιρία και την πήραν. Καλά έκαναν. Μερικοί είναι πολύ καλά παλληκάρια και έχουν να δώσουν πολλά στην αστυνομία. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά ο νεκρός πλησιάζει. Άκλαφτος είχε πάει και ο Σπύρος Θεοδώρου. Τον θυμάται κανείς;
100

Δημοσίευσηαπό xrhstoss » 31 Μαρ 2010 19:40

Εγω παντως εμαθα οτι η συλλυψη εγινε απο την Α.Δ. και οχι απο τη ΔΙΑΣ απο πολυ εγκυρη πηγη.
xrhstoss
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 31 Μαρ 2010 19:52

Στην Ερυθραια ?Παντως και στην ληστεια στον Αλιμο στο σημειο βρισκονταν και αστυνομικοι της Αμεσης Δρασης.Ομως το θεμα πανω απο ολα ειναι οτι εγινε η συληψη , αυτο μετραει.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό xrhstoss » 31 Μαρ 2010 20:10

Για τον Αλιμο μιλαω!Οντως αυτο που μετραει ειναι η συλληψη οποιος και αν την εκανε απλα το ειπα πληροφοριακα.
xrhstoss
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 31 Μαρ 2010 20:21

Α οκ καταλαβα φιλε.Δεν ειναι περιεργο παντως αυτο που λες εφοσον εχεις και γνωση απο εγκυρη πηγη.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό xrhstoss » 31 Μαρ 2010 20:46

Ναι .. απλα ξερεις τωρα πως ειναι αυτα καινουργια ομαδα η ΔΙΑΣ θελουν να την "ανεβασουν" με καποιον τροπο ;)
xrhstoss
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 07 Απρ 2010 23:25

Καταρχην να ευχηθω με τη σειρα μου καλη επιτυχια και καλη συνεχεια στους αστυνομικους της ΔΙ.ΑΣ γιατι αν και νεοσυστατη μεχρι στιγμης τα παει πολυ καλα..Μπραβο σε ολα τα παιδια..
Tωρα οσον αφορα τα κρανη.Κατα την ταπεινη μου γνωμη καλο ειναι οι αστυνομικοι που την απαρτιζουν να αγορασουν ενα καλο κρανος γυρω στα 400 ευρω και να αφησουν αυτες τις "χυτρες"που τους εδωσαν.Τα κρανη που εχουν στα ΜΑΤ ειναι για καποια συγκεκριμενη χρηση..Το κρανος της μηχανης ειναι σχεδιασμενο και εφοδιασμενο για αλλες καταστασεις..Ειπαμε στηθηκε γρηγορα η ομαδα αλλα μην κανουμε και τοσο τρανταχτες βλακειες και ηλιθιοτητες...
mystic

Δημοσίευσηαπό yiannis » 08 Απρ 2010 10:20

και είπαμε.....αν πέσετε με κράνη των ματ και τραυματιστήτε......έχω καλό δικηγόρο....μανούλα......

Πάντως εγώ δεν πλήρωνα να αγοράσω κράνος της μηχανής...(σιγά μην φόραγα το shoei μου ) που να με κάναν ταξίαρχο...
ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό cristina » 09 Απρ 2010 10:15

ξερουμε τι σημαινουν τα αρχικα δι.ασ; η ειναι τυχαιο ονομα;
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ
cristina
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό spirosgiapros » 09 Απρ 2010 10:55

αν δεν κανω λαθος ΔΙκυκλη ΑΣτυνομευση
spirosgiapros
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό cristina » 09 Απρ 2010 17:12

ναι σπυρο ευχαριστω. αυτο σημαινει
cristina
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό cristina » 11 Απρ 2010 19:12

yiannis έγραψε:και είπαμε.....αν πέσετε με κράνη των ματ και τραυματιστήτε......έχω καλό δικηγόρο....μανούλα......

Πάντως εγώ δεν πλήρωνα να αγοράσω κράνος της μηχανής...(σιγά μην φόραγα το shoei μου ) που να με κάναν ταξίαρχο...

αν ηταν για την προσωπικη σου ασφαλεια για τη ζωη σου θα πληρωνες γιαννη. ειμαι σιγουρη
cristina
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 11 Απρ 2010 20:47

Εμένα εκείνο που με προβληματίζει και το έχουμε συζητήσει και αλλού με τον yiannis είναι η συντήρηση των δικύκλων αυτών , καθώς μιλάμε για 5-6 διαφορετικά μοντέλα, με VSTROM - DORSODURO -TDM - XT - Tiger και νομίζω Transalp.

Σκεφτείτε οτι αυτές οι μηχανές έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ελαστικά (καθε μιά το δικό της τύπο και μοντέλο), δική της αντιπροσωπεία/συνεργείο με διαφορετικά διαγνωστικα΄εγκεφάλου και ηλεκτρονικά καλούδια, διαφορετικά διαστήματα τεχνικής συντήρησης (τα Dorsoduro και τα XT ας πούμε πάνε γύρω στα 5.000 με 6.000 για το μικρό service και στα 10-12.000 για μεγάλο ενώ τα άλλα στο διπλάσιο απο αυτα΄τα διαστήματα) κοκ.

Οποιαδήποτε κακοσυντήρηση σε αυτά, θα τα κάνει άκρως επικίνδυνα για τους αναβάτες τους. Και μιλάμε για κοστολόγια τώρα έτσι;... ενα ζευγάρι ελαστικών σε λιανική πάει κοντά στα 350-400 ευρώ. Αίντε να πούμε 200-250 για ειδική τιμή που θα έχει η ΕΛ.ΑΣ. Άρα για 1000 μηχανές ανά 10 με 15.000ΚΜ θα θέλει περίπου 200.000-250.000 ευρώ για συντήρηση του στόλου των 1000 περίπου μηχανών. Μην βάλω λιπαντικά , τακάκια, μπουζί , αλυσσογράναζα γιατί θα φρίξουν όσοι δεν οδηγούν μηχανή εδώ μέσα. Γενικά μια ελαφριά συντήρηση για ιδιώτη (ελαστικά, αλυσσογράναζα , service) πάει κοντά στα 700-1000 ευρώ τον χρόνο. Οπότε ελπίζω να κατανοείτε γιατί κόστος συντήρησης μιλάμε σε αυτές τις μηχανές. Και πάντα με δεδομένο οτι θα υπάρχει συνεργασία after-sales support με τις εκάστοτε αντιπροσωπείες.

Μην σας φαίνονται πολλά αυτά τα διαστήματα , καθώς οι μηχανές αυτές το λιγότερο θα βγάζουν δύο οκτάωρα την ημέρα σε υπηρεσία. Άρα και ο χρόνος συντήρησης θα υποτριπλασιάζεται σε σχέση με ενα ιδιωτικό μηχανάκι.

Πολύ κοστοβόρο μέτρο και με δεδομένο οτι δεν είναι παπί να κατουράς , να βάζεις τηγανόλαδο και να πηγαίνει , θα είναι άκρως επικίνδυνες αν πηγαίνουν με καραφλά ελαστικά ή με τελειωμένα τακάκια ή με λάδια που δεν έχουν αλλαχτεί ποτε. Ή βαλβίδες αρύθμιστες που θα τα καρφώσουν όλα μέσα. Αυτό που λέω , είναι πως δεν είναι σαν τις παλίες μηχανές της Ζ που τις έφτιαχνε ο καθένας μόνος του. Θέλει ιστορία η συντήρηση τους και με δεδομένο οτι θα κουβαλάνε και 2-4-6 ψυχές καθημερινά , ακόμα περισσότερο.

Gandalf
Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του προσωπικού συμφέροντος , χωρίς καμία δική μας ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό COP911 » 12 Απρ 2010 15:36

gandalf οι μηχανες ειναι χρεωμενες και τις οδηγει μονο ενα ατομο οποτε θα μαθουν σε ενα μονο χερι που σημαινει οτι ο καθε οδηγος θα τη φτιαχνει μονος του και θα τη συντηρει και δεν θα δουλευουν 2 οκταωρα τη μερα αλλα 1 6ωρο τη μερα
Άβαταρ μέλους
COP911
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Gandalf » 12 Απρ 2010 15:55

οκ... αυτό δεν το γνώριζα... παρόλα αυτά όμως, όταν λες θα τις φτιάχνει μόνος του τι εννοείς;... οτι θα πληρώνει για όλα τα παραπάνω απο την τσέπη του;... ελπίζω να μην μιλάς σοβαρά!

Gandalf
Άβαταρ μέλους
Gandalf
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 12 Απρ 2010 18:29

Τοσο καιρο καλα μιλαμε για την συγκεκριμενη ομαδα ομως ουτε μια φοτο.Ειμαστε απαραδεκτοι :10: Θα επρεπε να ντρεπομαστε :grin:
Ελπιζω η δουλεια που βγαζει να ειναι ανταξια με αυτη της Δ και να συνεχισουν με τους ιδιους ρυθμους.Ελπιζω να σας αρεσουν οι φοτο...
YΣ:Τα συγκεκριμενα εργαλεια που εχει η ΔΙ.ΑΣ πρεπει να ραβουν.Θελω και γω μια aprillia :(
http://img46.imageshack.us/gal.php?g=23 ... 913841.jpg
mystic

Δημοσίευσηαπό yiannis » 12 Απρ 2010 21:32

Ελπιζω η δουλεια που βγαζει να ειναι ανταξια με αυτη της Δ και να συνεχισουν με τους ιδιους ρυθμους.

Φιλαράκι...
διαχρονικά στην ΕΛ>ΑΣ δύναμη με μοτοσυκλέτες μεγάλες επιτυχίες και θύματα ήταν η ΟΜΑΔΑ Ζ.

Η Δ έιναι καινούργια υπηρεσία και αυτή μαζί με την ΔΙΑΣ θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να πλησιάσουν το κύρος της Ζ.

Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα και σβήνουμε μια ιστορία ετών επειδή ο κάθε πολιτικός προιστάμενος θέλει να αφήσει μια σφραγίδα στο υπουργείο που πέρασε...

Η Ζ εδώ παραπάνω από μια δεκαετία ζητούσε μηχανές ευκίνητες για την Αθήνα...Την ευνουχίσανε όπως και την Αμεση Δράση γιατί χτυπούσε διάφορα κόμπλεξ και συμφέροντα αξιωματικών στις διευθύνσεις της Αθήνας...

Δεν μπορούσαν να ανεχτούν οι Διοικητές ότι ένας αστυφύλακας τους χάλαγε τις δημόσιες σχέσεις τους στην περιοχή...Ηθελαν να έχουν αυτοί τον έλεγχο...
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό yiannis » 12 Απρ 2010 21:37

yiannis έγραψε:
και είπαμε.....αν πέσετε με κράνη των ματ και τραυματιστήτε......έχω καλό δικηγόρο....μανούλα......

αν ηταν για την προσωπικη σου ασφαλεια για τη ζωη σου θα πληρωνες γιαννη. ειμαι σιγουρη

Να είσαι 100% σίγουρη ότι δεν θα αγόραζα...

Θα έπαιρνα το κράνος των μάτ και θα έκανα μια αναφορά που θα ζητούσα την άμεση αντικατάστασή του καθώς και τον κατάλληλο εξοπλισμό για μοτοσυκλέτα που θα εξασφάλιζε την σωματική μου ακεραιότητα....Φυσικά μετά θα πήγαινα για δουλειά....Αν μου τύχαινε κάτι και τραυματιζόμουν θα πήγαινα δικαστικά....

Ουτε κάν το κράνος μου από το σπίτι δεν θα έπαιρνα....Να είσαι σίγουρη για αυτό....
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό mystic » 12 Απρ 2010 22:00

Υianni,
Σε αυτο που ειπα παραπανω δεν ειχα σκοπο να μειωσω ουτε το κυρος αλλα ουτε και το εργο που εχει προσφερει τοσα χρονια η Αμεση Δραση και η ομαδα Ζ.Θεωρω οτι εχω μια μικρη εικονα της δουλειας της συγκεκριμενης υπηρεσιας μιας και ειχα την τυχη να μιλησω πριν καμποσο καιρο με αμεσοδρασιτη ο οποιος υπηρετησε αυτο το σημα με το παραπανω και καποια στιγμη στην βάρδια του τα ειδε ολα.Επισης αυτη η υπηρεσια του αφησε καποια σημαδια ανεξιτηλα τοσο στο σωμα του οσο και στην ψυχη του...
Αν τολμουσα να "ριξω"με τα λεγομενα μου την ιστορια της τοτε κατι δεν θα πηγαινε καλα..Θα ημουνα πολυ μικροψυχος να το κανω..
Οταν εκανα την συγκριση με τη Δ αναφερομουνα στον τροπο που λειτουργουν αυτες οι ομαδες και στον σκοπο τους..Αποτελουνται απο δικυκλα με 2 αναβατες και προλαμβανουν ή αντιμετωπιζουν συρραξεις που υποδαυλιζονται απο ομαδα ταραχοποιων στοιχειων...
Καθως και η διαδικασια που ακολουθειται για την αντιμετωπιση των παραπανω(συγκρουσεις σωμα με σωμα)
Οσο για τη Δ μεχρι στιγμης σαν πολιτης α μη τι αλλο βλεπω οτι τα παει καλα σε αυτο το αντικειμενο που της εχει ανατεθει...Ο χρονος θα δειξει τα αποτελεσματα της δουλειας τους...Κανεις δεν ξερει τι θα γινει αυριο και την εξελιξη που θα χει....
mystic

Δημοσίευσηαπό yiannis » 12 Απρ 2010 23:16

Μακάρι......Ειλικρινά εύχομαι να βρεθουν τα χρήματα και να εξοπλιστούν οι νέες μονάδες ικανοποιητικά....

Ευχομαι επίσης να μην υπάρξουν θύματα αστυνομικοί.....από έλλειψη εξοπλισμού....

Τελικά από ότι βλέπω και διαβάζω ο Υπουργός έχει πάρει μπρός και αρχίζει να το μαζεύει το χάλι της Αθήνας....Είδωμεν...
Η δουλειά έχει δυσκολέψει πολύ και οι απαιτήσεις σε ψυχικό σθένος στην υπηρεσία είναι μεγάλες....
Από την άλλη η κρίση και οι μειώσεις καταρακώνουν το ηθικό μας....

Μακάρι οι ομάδες αυτές να γράψουν μια μεγάλη σελίδα στην ιστορία της αστυνομίας...Απλά είναι πολύ νωρίς για πανηγυρισμούς...Σε κάνα χρόνο θα κάνουμε τον λογαριασμό....

ΥΣ:ξέρει κανείς πόσους τραυματισμούς αστυνομικών έχουμε από αυτές τις ομάδες ως τώρα και τυχόν λόγο αυτών??
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό xristos » 14 Απρ 2010 14:28

δειτε τι βρηκα εδω

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ, 8ΩΡΕΣ ΟΙ ΒΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ ΝΕΟΣΥΣΤΑΘΕΙΣΗΣ ΟΜΑΔΟΣ «ΔΙΑΣ». ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 6 ΩΡΩΝ. ΔΕΝ ΦΕΡΟΥΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ (ΚΡΑΝΗ, ΓΑΝΤΙΑ, ΑΝΤΙΑΝΕΜΙΚΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΤΛ). ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΝ ΩΡΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΝΕΚΡΟΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ! ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΩΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΣΕΠΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΕΣΟΝΤΟΣ ΑΝΔΡΑ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ. ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΟΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ, ΑΣ ΜΑΣ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ.

«ΕΣΧΑΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΑΣΧΕΣΕΩΣ»
http://esxatianasxesi.blogspot.com/

Η' ΕΛΛΑΣ Η' ΤΕΦΡΑ
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

█+███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▃
▂▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████].
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Άβαταρ μέλους
xristos
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό yiannis » 14 Απρ 2010 14:36

Tι έγινε ρε παιδιά?....Αληθέυει αυτό για το ωράριο και τον νεκρό??
yiannis
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό 100 » 14 Απρ 2010 15:14

Δεν δάγκωνα τη γλώσσα μου...τα ΜΜΕ "μούγκα"! Είδες τι άκρες έχει ο κ. Χρυσοχοίδης, γιατί να το αναφέρουν άλλωστε, μια χαρά τα πάει ο υπουργός, ας μην του χαλάσουμε το image. Έπιασε κάτι κρετίνους που το έπαιζαν τρομοκράτες, έβγαλε τα παιδάκια χωρίς δίπλωμα με μεγάλες μηχανές και ο Αθηναίος αυτομάτως κοιμάται καλύτερα τα βράδια. Στις μεθεπόμενες δημοτικές αν όχι στις επόμενες, ο κ. Χρυσοχοίδης θα ανακυρυχθεί και δήμαρχος της Αθήνας. Μην ξεχνάτε οτι θα ψηφίσουν και 500.000 αλλοδαποί "Έλληνες?".
100

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 14 Απρ 2010 22:48

Νεκρος αστυνομικος ?Ρε παιδια ειστε σιγουροι ?
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mystic » 14 Απρ 2010 22:57

Μπα σα μουφα μου φαινεται..Ξερεις θα πεταξε κανενας "φλογερας" καμια βλακεια και το πηραν γραμμη....Αν και πολλοι ονειρευονται νεκρους αστυνομικους....Δεν μπορει να γινονταν κατι τοσο σοβαρο και να μην γινονταν λογος...Σα "λασπη" μου φαινενται...
mystic

Δημοσίευσηαπό xristos » 15 Απρ 2010 07:43

μακαρι να ειναι μουφα η ειδηση
Η' ΕΛΛΑΣ Η' ΤΕΦΡΑ
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

█+███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▃
▂▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████].
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Άβαταρ μέλους
xristos