Ομάδα Ζ

Θέματα σχετικά με εκπαίδευση των σωμάτων αλλά και πολιτών σε τακτικές μάχης - όπλα και σχετικά ακαδημαϊκά ζητήματα.

Συντονιστές: JohnSon, KostasTHES

Re: ΟΜΑΔΑ Ζ...Από τις περιπολίες του "θανάτου" κατάντησαν σκ

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 09 Αύγ 2010 23:59

Nαί σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.Πιστεύω η ΕΛ.ΑΣ έχει ένα μερίδιο ευθύνης που απαξιώθηκε στα μάτια των πολιτών.Τι να πώ σιγά σιγά που συνειδητοποιώ πως είναι τα πράγματα με έχει πιάσει κατάθλιψη.Και είναι ακόμη αρχή.Είναι πολύ απογοητευτικό να δουλέυεις με 10 μόνιμους και ο ένας να δείχνει ΚΑΠΩΣ πως δουλέυει.....Και που΄σαι ακόμα να μου πεις
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Bosco » 10 Αύγ 2010 00:22

Θανάσης έγραψε:Μου την βαράει πολύ όταν βλέπω έναν βολεμένο πιτσιρικά να το παίζει μάχιμος.Είναι ντροπή για κάποιους άλλους.

Φίλε Θανάση πως ακριβώς γίνεται να είσαι σε μια απ τις πιο μάχιμες υπηρεσίες και να είσαι βολεμένος όπως λες? Εφόσον κάποιος έχει χοντρό βύσμα και θέλει βόλεμα και καλοπέραση, πρέπει να είναι ηλίθιος να θέλει να πάει ΑΔ, Ζ, ΟΠΚΕ κλπ... Γιατί να μη πιάσει ένα κυλικείο σε κανά μέγαρο? Γιατί να μη πάει να πιάσει ένα πόστο στη Βουλή?

Ας μη κατηγορούμε τα νέα παιδιά που μπαίνουν σε μάχιμες υπηρεσίες. Έστω και αν μπήκανε με βύσμα. Μαγκιά τους που το χρησιμοποιήσανε για να γίνουν μάχιμοι και να προσφέρουν εγώ σου λέω. Και στο κάτω-κάτω έτσι είναι όλα τα νέα παιδιά. Λίγο η εξαψη της νιότης, λίγο ο ενθουσιασμός για το επάγγελμα... Το θέμα είναι να υπάρχει θέληση και διάθεση για δουλειά φίλε.

Ας κρατάμε μικρό καλάθι για αυτά που πιστεύουμε για την Αστυνομία γιατί έχουμε πολυυυυυυ δρόμο ακόμα.
Bosco
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 10 Αύγ 2010 00:26

Αυτο μην σε αγχωνει.Αν θελεις να δουλεψεις θα βρεις το δρομο σου.Θα πας σε υπηρεσιες που θα βρεις συναδερφους που θα ειναι φωτια.Αλλα οπως σου ειπα ολα ειναι κυκλος.Θα βρεθεις και σε υπηρεσιες που δεν θα σε αρεσουν θα νιωθεις οτι απαξιωνεσαι ως αστυνομικος αλλα θα βρεις και τους ανθρωπους και την υπηρεσια.
ΟΥ ΦΕΙΣΟΜΕΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΗΜΩΝ
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 10 Αύγ 2010 00:31

Δεν ειναι κακο να βαλεις μεσο για να πας καπου οπου θα εισαι μαχιμος.Κακο ειναι να βαζεις μεσο για να λουφαρεις.Το να βαλεις μεσο να πας στην Ζ σημαινει οτι αγαπας την δουλεια γιατι θα πας σε μια υπηρεσια που δεν σου δινει εστω οικονομικα κατι παραπανω αλλα θα εχεις το πολυ παραπανω σε δουλεια και κινδυνο.Στην ΔΙΑΣ του νομου που πηγα εβαλα μεσο να παω γιατι εγω δηλωσα 2 φορες οτι θελω να παω και η γραμματεια της υπηρεσιας μου με εντολη του διοικητη μου εστελνε αρνητικως.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 10 Αύγ 2010 01:07

Bosco αν διάβασες την προηγούμενη μου απάντηση είπα πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.Μπορεί η ηλικία να είναι τέτοια που να θέλεις δράση όμως το θέμα είναι μπορείς να το κάνεις? ή βάζεις κάποιον να σε βολέψει εκεί???(δηλαδή να μην δουλέυεις).Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας πιτσιρικάς μπορεί να ανταπεξέρθει εκεί.Μαγκιά του, ναι.Αλλά ένα παιδί 20 χρονών μπορεί επιληφθεί σε ένα δύσκολο σήμα που θα χρειαστεί η εμπειρία του βυτά?Σιγα να μην μπορεί.Και έτσι όπως έχουν γίνει τώρα τα πράγματα και να μην δουλεύεις δεν σε διώχνει κανείς όπως έκαναν παλιά...Παλιά αν έμπαινες σε μια 5μελής ομάδα της ΟΠΚΕ και δεν δούλευες όπως έπρεπε έπαιρνες πόδι.....τώρα θα βάλεις το βύσμα και θα βολευτείς εκεί δεν θα σε διώξει κανείς αυτό ενοούσα.Να ένας λόγος που έγιναν μπάχαλο οι υπηρεσίες....
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 10 Αύγ 2010 05:37

Θαναση ποσα χρονια υπηρεσιας εχεις ?Ετυχε και περασες απο την Αμεση Δραση ?

Εγω ξερω πολλους ΝΕΟΥΣ ηλικιακα στην Αμεση Δραση οχι πανω απο 24-25 που ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ βγαζουνε και εχουνε δειξει εκει που πρεπει τον απαραιτητο επαγγελματισμο.Διπλα στους νεους υπαρχουνε και πολλοι πιο εμπειροι συναδελφοι που καθοδηγουνε και βοηθουνε.Και επειδη αυτα που λες δεν ισχυουνε με τον τροπο που τα λες , ΔΥΣΚΟΛΑ Ζητας θα σου πει "στα @@ μου" εαν του δωσεις πληροφορια.Καταρχας η Αμεση Δραση εχει αποδυναμωθει.Παλιοτερα εβγαζε 50 οχηματα ισως και παραπανω.Τωρα 50 δεν βγαζει ουτε για πλακα.Παλιοτερα , ο κοσμος ειχε περισοτερο σεβασμο για την Αστυνομια.Τωρα οσο παει χειροτερευει το πραγμα.Και τελος οπως ειπε ο Kostasthes το εγκλημα εχει γινει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ.

Οποτε δεν μπορεις εσυ να λες για εναν νεο σε ηλικια που αγαπαει την δουλεια και παει στην Αμεση Δραση οτι το κανει για να το παιζει ψευτομαγκας.
Παει γιατι γουσταρει , και ειναι νεος ΤΩΡΑ αλλα ΑΥΡΙΟ θα ειναι παλιος και εμπειρος.

Και μη ξεχνας οτι η Αμεση Δραση εχει τους περισοτερους νεκρους αστυνομικους και εχει παρα πολλες περιπτωσεις ενοπλων συμπλοκων.Ε δεν νομιζω ο αλλος να ειναι τοσο χαζος να σκεφτει να παει στην Α.Δ. για να λουφαρει.Γιατι ακομα και εαν γινει αυτο , κανεις δεν δινει 100% εγγυηση οτι δεν θα συμβει τιποτα κακο...Τετοιες υπηρεσιες πρωτης γραμμης , πανε μαζι με τον κινδυνο ακομα και το τελευταιο λεπτο του 8ωρου.Δεν ξερεις τι σε περιμενει και ποτε.Ελπιζω να συμφωνεις φιλε(ειδικα εαν ετυχε και περασες απο αυτην την υπηρεσια).
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 10 Αύγ 2010 14:16

jonhson μάλλον δεν διάβασες καμία προηγούμενη απάντηση μου και έγραψες άλλα αντι άλλων.
JohnSon έγραψε:Θαναση ποσα χρονια υπηρεσιας εχεις ?Ετυχε και περασες απο την Αμεση Δραση ?

ΔΕΝ έχω χρόνια υπηρεσίας είμαι δόκιμος......
JohnSon έγραψε:Εγω ξερω πολλους ΝΕΟΥΣ ηλικιακα στην Αμεση Δραση οχι πανω απο 24-25 που ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ βγαζουνε και εχουνε δειξει εκει που πρεπει τον απαραιτητο επαγγελματισμο.

Κι'έγω ξέρω....αλλά είπα υπάρχουν εξαιρέσεις...
JohnSon έγραψε:Και επειδη αυτα που λες δεν ισχυουνε με τον τροπο που τα λες , ΔΥΣΚΟΛΑ Ζητας θα σου πει "στα @@ μου" εαν του δωσεις πληροφορια.

Τώρα που κολλάει αυτό που γράφεις ρε συνάδερφε μα τον θεό δεν το καταλαβαίνω.Δεν έιπα ποτέ κάτι τέτοιο.Γιατί δεν διαβάζεις αυτά που γράφω???? Εγω είπα:
Θανάσης έγραψε:Τώρα αν πείς σε κάποιον παράνομο ότι είναι στην γωνία 2 ζητάδες θα σου πεί στα αρ***δια μου.

JohnSon έγραψε:Καταρχας η Αμεση Δραση εχει αποδυναμωθει.

Θανάσης έγραψε:όσο αναφορά τη ΑΔ με λύπη μου διαπιστώνω μέρα με την μέρα πόσο χάλι κατάντησε.
Μήπως λέμε έμμεσα το ίδιο πράγμα?
JohnSon έγραψε:Παλιοτερα , ο κοσμος ειχε περισοτερο σεβασμο για την Αστυνομια.

Eγώ δηλαδή τι νομίζεις πως εννοώ όταν γράφω τα εξής:
Θανάσης έγραψε:θα θυμάσαι πως όταν πήγαινε σε ένα ότιδήποτε επεισόδιο ο Ζητάς(μόνος του) όλοι ψάχναν τρύπα να κτυφτούν.Βγαίναν για εποχούμενη σε έναν τομέα όχι πάνω από τρία οχήματα(ΑΔ) και ένας μπαλαντέρ και ήταν υπεραρκετοί.

και
Θανάσης έγραψε:Πιστεύω η ΕΛ.ΑΣ έχει ένα μερίδιο ευθύνης που απαξιώθηκε στα μάτια των πολιτών.

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά μιλάμε την ίδια γλώσσα.Αν δεν είχες χρόνο να διαβάσεις αυτά που έγραψα τότε μην γράφεις καμία απάντηση.Θα μπορούσα να μείνω και σε άλλα που είπες ενώ τα είχα επαναλάβει στη ουσία σε προηγούμενες απαντήσεις μου αλλά είναι πολύ κουραστικό.Συνάδερφε μόλις διαβάσεις προσεκτικά όλες τις απαντήσεις πες μου την άποψη σου με ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 10 Αύγ 2010 14:47

Φιλε μηπως πρεπει να χαλαρωσεις λιγο ομως ?Ηρεμησε δεν σου πηρε κανεις τον λαιμο ενταξει ?

Οι νεοι που σου λεω δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο ΚΑΝΟΝΑΣ.

Εφοσον δεν εχεις χρονια υπηρεσιας και εισαι δοκιμος , περιμενε πρωτα να βγεις εξω και τα βλεπεις και εσυ απο μονος σου.Μερικες φορες η εικονα που σου μεταφερουνε ειναι διαφορετικη.Ο καθενας φτιαχνει μια αποψη.Φυσικα δεν υπαρχει τελεια υπηρεσια ουτε η κατασταση ειναι η τελεια.Περιμενε ομως να δεις μονος.

Το "δεν ισχυει οτι λες με τον τροπο που τα λες" δεν παει μονο στο θεμα "Ζητα" οποτε πριν επικαλεστεις θεους και δαιμονες , δες και το κομα που υπαρχει εκει.Αυτο που ειπα πηγαινε στην ουσια , προς ολη την εικονα ετσι οπως την παρουσιασες.

Εαν ειναι ετσι οπως τα λες κανε εσυ την προσωπικη σου προσπαθεια για να εισαι καλος εσυ στην δουλεια σου , και ασε τι κανουνε οι αλλοι.Κοιτα τον εαυτο σου και τον συνεργατη σου.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 10 Αύγ 2010 15:02

Θανάσης έγραψε:
ΔΟΚΙΜΟΣ έγραψε:Για την αμεση δραση μιλας τοση ωρα?

Ναι συνάδελφε μιλάω ΚΑΙ για την ΑΔ όπως και για όλες τις υπηρεσίες που πάνε από το κακό στο χειρότερο.Μου την βαράει πολύ όταν βλέπω έναν βολεμένο πιτσιρικά να το παίζει μάχιμος.Είναι ντροπή για κάποιους άλλους.

Ρε Θαναση, δεν ξερω τι θες να πεις, παντως αυτα που λες δεν ισχυουν. Η Αμεση Δραση ειναι μια υπηρεσια στην οποια κανεις δεν παει για να λουφαρει, ουτε για να κρυφτει. Και επισης μην ακους τι γινοτανε παλια στην καθε ΟΠΚΕ, απο κανεναν. Το τι λενε οι βηταδες, για να δειξουν οτι περασανε δυσκολα, απο το ενα αυτι να μπαινει και να βγαινει απο το αλλο. Εσυ "ναι ναι" μονο να τους λες για να νομιζουν οτι λενε και κατι.
Επισης εχει μπερδεψει λιγο το γεγονος οτι υπαρχουν νεα παιδια στην υπηρεσια με το οτι πλεον δεν σεβονται την αστυνομια οι πολιτες και οτι το εγκλημα εχει αυξηθει.
Παλιοτερα, και απο τη δεκαετια του 60 ακομα, νομιζεις οτι στην Αμεση Δραση μπαιναν οι παλιοι αστυνομικοι και οι νεοι καθονταν στο γραφειο?
Το γεγονος οτι υπαρχει εγκληματικοτητα οφειλεται στους νεους που ειναι στο πληρωμα η στην εισροη πασης φυσεως αλλοδαπων?
Τελος,τι θεωρεις λογικο, να μπαινει ενας στο γραφειο στην αρχη και μολις γινει αρχιφυλακας να τον τρεχουν στο δρομο η να μπει στα δυσκολα ως νεοτερος για να μαθει?
Γιατι αν δεν τα μαθει νεος και παει αρχηγειο, τι πιστευεις, οτι στα 45 που θα κανει περιπολικο, θα ανταπεξελθει? Δεν θα ξερει τιποτα.
Ἐπίστασθαι καὶ δύνασθαι ἄρχειν καὶ ἄρχεσθαι.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 10 Αύγ 2010 21:54

JohnSon έγραψε:Φιλε μηπως πρεπει να χαλαρωσεις λιγο ομως ?Ηρεμησε δεν σου πηρε κανεις τον λαιμο ενταξει ?
Χαλαρός είμαι απλά με πείραξε που αναγκάστηκα να γράφω τόση ώρα αυτά επάνω ενώ τα είχα γράψει.

Johnson μία ερώτηση μόνο είσαι Αθήνα ή επαρχία?
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 10 Αύγ 2010 22:06

ΔΟΚΙΜΟΣ έγραψε:μην ακους τι γινοτανε παλια στην καθε ΟΠΚΕ, απο κανεναν. Το τι λενε οι βηταδες, για να δειξουν οτι περασανε δυσκολα, απο το ενα αυτι να μπαινει και να βγαινει απο το αλλο.

Συνάδερφε δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η ΟΠΚΕ δεν είναι τόσο παλιά υπηρεσία όπως η ΑΔ για να έχει μόνο βυτάδες.Οι πιο πολλοί είναι από πανελλήνιες κανονικά.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 10 Αύγ 2010 22:20

Θανάσης έγραψε:
ΔΟΚΙΜΟΣ έγραψε:μην ακους τι γινοτανε παλια στην καθε ΟΠΚΕ, απο κανεναν. Το τι λενε οι βηταδες, για να δειξουν οτι περασανε δυσκολα, απο το ενα αυτι να μπαινει και να βγαινει απο το αλλο.

Συνάδερφε δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η ΟΠΚΕ δεν είναι τόσο παλιά υπηρεσία όπως η ΑΔ για να έχει μόνο βυτάδες.Οι πιο πολλοί είναι από πανελλήνιες κανονικά.

Δεν ειναι κριτηριο μιας υπηρεσιας το αν ειναι παλια η οχι για να εχει βηταδες. Και δεν ειπα οτι ειναι ολοι βηταδες.
Οταν στελεχωνεται μια νεα υπηρεσια "τραβανε" απο ολους τους βαθμους.
Επισης, ενημερωτικα, οι ΟΠΚΕ των κεντρικων πολεων, οπως πχ της Αθηνας υπαρχουν δεκαετιες.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 10 Αύγ 2010 22:37

Εαν σε πειραζει αυτο , τοτε σκεψου τι εχεις να αντιμετωπισεις στην καθημερινοτητα.... αστο....
Αθηνα υπηρετω.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 10 Αύγ 2010 22:52

ΔΟΚΙΜΟΣ ποιός σου είπε ότι υπάρχει δεκαετίες? το 2000 δημιουργήθηκε για ρώτα λίγο KostasThes που έχει υπηρετήσει.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 11 Αύγ 2010 01:09

3 επισημάνσεις για αυτα που γράφτηκαν.

1.Βισμα κάποιος δεν βάζει μόνο για να πάει κάπου να λουφάρει.
Μπορεί κάποιος να βάλει, για να φύγει από κάπου που είναι χάλια, και ας πάει οπουδήποτε.
Μπορεί να βάλει και κάποιος που θέλει.. να το παίζει μάχημος.
Βισμα μπορεί κάποιος να βάλει μια φορά για να αρθεί κάποια εις βάρος του αδικία. (μπορεί να αισθάνεται και τύψεις γι αυτό)
Βισμα μπορεί κάποιος να βάζει κάθε μέρα και ναι και περήφανος και γεμάτος αυταρέσκεια γι αυτό που κάνει και είναι...!!!

2. Η εμπειρία είναι σημαντικότατη, φτάνει να έχει κάποιος και το μυαλό και τον χαρακτήρα να την επεξεργαστεί σωστά και να 'πάρει' από αυτή.
Η απαξίωση της εμπειρίας ενός άλλου είναι μέγα σφάλμα και δείχνει κόμπλεξ.

3. Η απαξίωση της αστυνομίας, δεν οφείλεται τόσο στην όντως λάθος αντίληψη κάποιων αστυνομικών, ούτε στην όντως αυξανόμενη εγκληματικότητα.
Η απαξίωση της αστυνομίας και των αστυνομικών ήταν ένας από τους κυριότερους πολιτικούς στόχους της μεταπολίτευσης...
Χειροτέρεψε από τις εξάρσεις των ΜΜΕ.
και το κυριότερο, η μεθόδευση αυτή, βρήκε πρόσφορο έδαφος στους κομπλεξικους ξερόλες κτλ κτλ (με την γνωστή κολονοοτροπία) της κοινωνίας μας.
Που απ ότι φαίνεται είναι και η πλειοψηφία....
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 11 Αύγ 2010 01:27

Και κάτι ακόμα.

Οι συνεργασία στην ομάδα η' το ζευγάρι είναι θέμα χημείας, συννενόησης και χαρακτήρων.
Μπορεί σε μια ομάδα τα μέλη της να μην έχουν καθορίσει απόλυτα τα στεγανά και τους ρόλους αλλά να συνεργάζονται άψογα.
Και μπορεί σε μια άλλη ομάδα να έχουν καθοριστεί όλα όπως πρέπει (και να τα έχουν κάνει και 100 επανάληψη) αλλά να μην μπορούν να συνεργαστούν με τίποτα.
(φυσικά μεταξύ των δύο άκρων υπάρχουν χιλιάδες διαβαθμίσεις).
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Haridimos » 11 Αύγ 2010 09:50

Gandalf έγραψε:Εγώ επιμένω... γιατί να διαχωρίζονται οι υπηρεσίες;... Μια ενιαία δεν μπορεί να γίνει; Ζ και ΔΙ.ΑΣ μαζί , μιας και για μένα έχουν κοινό αντικείμενο. Εμπειρία + Ενθουσιασμός... είναι οτι καλύτερο σε όποιον τομέα. Πιστεύω οτι θα είχαν εκπλήξει πάρα πολλούς με τα αποτελέσματα τους.
Καλὰ τὰ λὲς ἀλλὰ ποιὸς θὰ σὲ ἀκούσει. Ἄλλωστε γιατὶ νὰ σὲ ἀκούσει; Τὸ ζητούμενο εἶναι νὰ φτιαχτεῖ κατάσταση ὤστε ὁ ὐπουργὸς καὶ κάποιος φιλόδοξος ἀξκὸς νὰ δείξει ὄτι παράγει ἔργο (ἀσχέτως τοῦ ἀν τὸ παράγει ὄντως ἤ ὄχι).

kostas29 έγραψε:3 επισημάνσεις για αυτα που γράφτηκαν.

1.Βισμα κάποιος δεν βάζει μόνο για να πάει κάπου να λουφάρει.
Μπορεί κάποιος να βάλει, για να φύγει από κάπου που είναι χάλια, και ας πάει οπουδήποτε.
Μπορεί να βάλει και κάποιος που θέλει.. να το παίζει μάχημος.
Βισμα μπορεί κάποιος να βάλει μια φορά για να αρθεί κάποια εις βάρος του αδικία. (μπορεί να αισθάνεται και τύψεις γι αυτό)
Βισμα μπορεί κάποιος να βάζει κάθε μέρα και ναι και περήφανος και γεμάτος αυταρέσκεια γι αυτό που κάνει και είναι...!!!

2. Η εμπειρία είναι σημαντικότατη, φτάνει να έχει κάποιος και το μυαλό και τον χαρακτήρα να την επεξεργαστεί σωστά και να 'πάρει' από αυτή.
Η απαξίωση της εμπειρίας ενός άλλου είναι μέγα σφάλμα και δείχνει κόμπλεξ.
Σωστός.
Τὸ δύσκολο δὲν εἶναι νὰ εἶσαι ὑπουργός, τὸ δύσκολο εἶναι νὰ εἶσαι κύριος.
Ἀνδρέας Μαυρογυαλοῦρος
Άβαταρ μέλους
Haridimos
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 11 Αύγ 2010 14:11

Θανάσης έγραψε:ΔΟΚΙΜΟΣ ποιός σου είπε ότι υπάρχει δεκαετίες? το 2000 δημιουργήθηκε για ρώτα λίγο KostasThes που έχει υπηρετήσει.

Kαι το 90 υπηρχε. Ρωτα να σου πουνε. Στις υπολοιπες πολεις αρχισε να αναπτυσεται τα τελευταια χρονια.
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 11 Αύγ 2010 22:13

Η ΟΠΚΕ της επαρχιας εγινε το 2000 και Αθηνα Θεσ.νικη το 2001 στη 1 Μαρτιου.Εκει πηγα ως νεος αστυφ χωρις μεσω.Οι περισσοτεροι ημασταν νεοι και ολοι μα ολοι με πολυ ορεξη για δουλεια και για εκπαιδευση.Δεν υπαρχει παλιος νεος κλπ.Οποιος θελει να μαθει και να δουλεψει ξεχωρισζει απο δοκιμος ακομη.Ο τεμπελης και αχρηστος ειναι ετσι απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 11 Αύγ 2010 23:13

Σωστός...αν και δεν ξέρω αν το ξέρεις την έχουν κάνει και την ΟΠΚΕ όπως να ναι...
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Ibarumah » 12 Αύγ 2010 10:12

Εγω που μιλησα με τον διικητη μιας ΟΠΚΕ μου ειπε οτι το 70% των υπηρεσιων τους ειναι φυλαξη στοχων πλεον.
Ibarumah
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό JohnSon » 12 Αύγ 2010 10:20

Η και επιτηρηση σημειων.Επισης , οι περισοτερες αν οχι ολες οι ομαδες , δουλευουνε σε πολυ μεγαλο ποσοστο στο κεντρο.
Άβαταρ μέλους
JohnSon
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό kostas29 » 12 Αύγ 2010 10:57

ΔΟΚΙΜΟΣ έγραψε:Το μονο καλο να χωριζονται σε υπηρεσιες ειναι ισως το οτι η μια δεν χωνευει την αλλη και ανταγωνιζονται.

Αυτό ακριβώς είναι το τριπάκι που μας έχουν βάλει.
Το να μην χωνεύει ο ένας τον άλλο βολεύει μόνο την ηγεσία (φυσική και πολιτική)
Και σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει το προσωπικό.
Όσο αφορά το αν θα βγαίνει δουλειά η όχι από τον ανταγωνισμό..
.. Ο ανταγωνισμός μπορεί να φέρει ενδιαφέρον.. Σίγουρα όμως φέρνει και έλλειψη συνεργασίας.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ ΜΑΣ/ΣΑΣ
kostas29
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 14 Αύγ 2010 16:35

Ακριβως Κωστα ελλειψη συνεργασιας.Και σιγουρα ολοι μας ζησαμε πολλες φορες την αθλια εκεινη κατασταση οπου χανεται μια πολυ ζορικη δουλεια επειδη καποιοι φοβηθηκαν μην χασουν τα ευσημα.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 22 Αύγ 2010 18:35

Αλλο ενα "ηρωϊκο" τμημα που απο σκοπιμοτητες εχει υποβαθμιστει.Απο την αρχη μεσα στην φωτια με αυταπαρνηση,με εξοπλισμο χαμηλης ποιοτητος (κρανη,περιστροφο,οχι αλεξισφαιρο,χωρις ενδυση μοτοσυκλετιστη) ηταν παντα στην 1η γραμμη.Ζιζ ζακ αναμεσα στα αμαξια,περναγαν στο τσακ κοκκινα φαναρια,αγριες καταδιωξεις με κινδυνο να χτυπησουν,πιστολιδι.Ολοι τους ηταν μηχανοβιοι πριν μπουν στο Σωμα,ορισμενοι απο αυτους και πρωην κοντρακηδες.Υπηρχαν περιπτωσεις οπου το βραδυ συμμετειχαν σε παρανομους αγωνες και το πρωι κυνηγουσαν μελη της παρεας με την οποια ετρεχαν! Ποιος παλιος δεν θυμαται περιπτωσεις οπου μετα απο κυνηγητο παρανομων οταν επιαναν την μηχανη παρκαρισμενη "ποιανου ειναι αυτη ρε σεις?" μα κανεις δεν ελεγε ποιανου ηταν να χτυπουσαν με το γκλοπ κανενα φλας μπας και μαρτυρησει κανεις ή μηπως πεταχθει ο θιγμενος ιδιοκτητης.Αργοτερα φορεσαν δερματινο μπουφαν και παντελονι,πηραν δικα τους οπλα (ειχα δει Colt Python,Smith & Wesson 59,CZ 75) με full face κρανη.Οταν ακουσες σε περιστατικο θορυβο μηχανης με ηχο ασυρματου κι εβλεπες την δερματινη φιγουρα με το χρυσο σημα στο στηθος ηξερες πως τα πραγματα θα ηταν ζορικα για τους παρανομους,το "ωχ ρε Ζηταδες" ηταν η συνηθης εκφραση.Φοβος και τρομος,επεφταν σαν γερακι στο κυνηγητο πανω στους παρανομους χωρις να υπολογιζουν τιποτα γιαυτο και ειχαν συχνα και θυματα.Ειτε ανοιγμα δρομου να περασει ασθενοφορο ειτε κυνηγητο ληστων οι Ζηταδες ηταν εγγυηση οτι η δουλεια θα γινει.
Ολοι τους λιγο πολυ ειχαν πεσει σε καταδιωξεις,γδαρμενοι σε γονατα-πηχεις,με αγαπη για τις μηχανες αλλα και για την δουλεια που εκαναν.Οχι κηδειες αλλα ατομα με υψηλη αισθηση του καθηκοντος,πιστολερο με την καλη εννοια,παλικαρια στην κυριολεξια.
Καποτε ενας οδηγος περιπολικου (!) γιατι δεν υπηρχαν ατομα ειχε προθυμοποιηθει να με παει σε γιατρο μετα απο ατυχημα,πετυχαινες Ζητα στον δρομο και του ελεγες ξερεις μου εχουν κλεψει εδω και μερες το μηχανακι και αμεσως εβγαζε τον στυλο απο την μποτα να γραψει στο τεποζιτο ή σε χαρτι τον αριθμο και σου ελεγε "θα το ψαξουμε ρε φιλε",μια φορα διπλαρωσα εναν και τον ρωτησα για μια οδο κι αμεσως εκανε δεξια να βγαλει τον χαρτη και εψαχνε ποση ωρα να μου πει,σε σταματουσε και μετα τον ελεγχο αν εβρισκε εστω ενα μικρο ψεγαδι δεν σε εγραφε και σου επιανε κουβεντα για το καρμπυρατερ μιας και πολλοι ειχαν ιδιωτικες μηχανες μεγαλου κυβισμου.Εαν ησουν τυπικος χωρις μαγκιες δεν σε πειραζαν ποτε,ηταν καλοι με τους καλους και κακοι με τους κακους.
Το ντυσιμο και το στυλ πολλοι προσπαθησαν να το μιμηθουν,ηταν καποιοι της τροχαιας και συνοδευτικοι μα ηταν σκετη αντιγραφη.Ακομη και μονος του ενας Ζητας εκανε για 10 αλλους,δεν υπολογιζε τιποτα και τα εβγαζε περα μονος του,ο φοβος και ο τρομος,οχι μονο αποτρεπτικος αλλα και κατασταλτικος.Συναντουσες αρκετους σε σκοπευτηρια ενω πληρωναν απο την τσεπη τους για εξτρα εξοπλισμο και εκαναν ρεφενε μεταξυ των για κανενα ανταλλακτικο για τις μηχανες επειδη ηταν κομματι του εαυτου τους.
Ηταν "παιδια του λαου" και πολλοι μηχανοβιοι τους αγαπουσαν,πολλες φορες στο φαναρι με ανοιχτο δρομο σου εκαναν νοημα και επεφτε μια κοντριτσα στην ευθεια ετσι για χαβαλε (οχι τωρα σαν κατι Νεοπες που με τα Octavia σου παιζουν τα φαναρια στην αριστερη για να γκαζωσεις να σε γραψουν οτι περασες για 20χλμ το οριο) αλλωτε επιαναν κανεναν πιτσιρικα με παπακι και επιτηδες επειδη τους εβλεπαν εβγαζαν μπλοκακι ή εβαζαν τις φωνες για να τον αφησουν μετα,την μια στιγμη γελουσαν μαζι σου στο μπλοκο με κανενα αστειο και την αλλη επαιρναν σημα για φονο και γινοντουσαν σε 1" αρπακτικα,ειλικρινα οταν τους εβλεπες να αναλαμβανουν δραση ελεγες "ω ρε τους πιασανε",ηταν για εμας ο Ζητας σαν τον Σεριφη τοτε που τα εβαζε με τους παντες υπερ του Νομου.Ουτε γλυφτες ουτε σφουγγοκωλαριοι κανενος,αξιοι και τιμητες του σηματος και της στολης τους,ουτε εφετζηδες οχι αγγαρεια να περασει η ωρα ουτε βυσματα.
Τωρα για το πως τους υποβαθμισαν και για την ΔΙΑΣ που καμια μα καμια σχεση σε ψυχολογια-παραγωγη εργου-ατομα εχουν με τους Ζηταδες τα ειπαν πιο πανω.Βαζω μια παλια φωτο να τους θυμομαστε:

Εικόνα
« η Φρουρά δεν παραδίδεται ! Μόνον πίπτει μετά από μάχη μέχρις εσχάτων »
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Dokimos_Shteia » 29 Αύγ 2010 12:11

Πραιτωριανός έγραψε:Αλλο ενα "ηρωϊκο" τμημα που απο σκοπιμοτητες εχει υποβαθμιστει.Απο την αρχη μεσα στην φωτια με αυταπαρνηση,με εξοπλισμο χαμηλης ποιοτητος (κρανη,περιστροφο,οχι αλεξισφαιρο,χωρις ενδυση μοτοσυκλετιστη) ηταν παντα στην 1η γραμμη.Ζιζ ζακ αναμεσα στα αμαξια,περναγαν στο τσακ κοκκινα φαναρια,αγριες καταδιωξεις με κινδυνο να χτυπησουν,πιστολιδι.Ολοι τους ηταν μηχανοβιοι πριν μπουν στο Σωμα,ορισμενοι απο αυτους και πρωην κοντρακηδες.Υπηρχαν περιπτωσεις οπου το βραδυ συμμετειχαν σε παρανομους αγωνες και το πρωι κυνηγουσαν μελη της παρεας με την οποια ετρεχαν! Ποιος παλιος δεν θυμαται περιπτωσεις οπου μετα απο κυνηγητο παρανομων οταν επιαναν την μηχανη παρκαρισμενη "ποιανου ειναι αυτη ρε σεις?" μα κανεις δεν ελεγε ποιανου ηταν να χτυπουσαν με το γκλοπ κανενα φλας μπας και μαρτυρησει κανεις ή μηπως πεταχθει ο θιγμενος ιδιοκτητης.Αργοτερα φορεσαν δερματινο μπουφαν και παντελονι,πηραν δικα τους οπλα (ειχα δει Colt Python,Smith & Wesson 59,CZ 75) με full face κρανη.Οταν ακουσες σε περιστατικο θορυβο μηχανης με ηχο ασυρματου κι εβλεπες την δερματινη φιγουρα με το χρυσο σημα στο στηθος ηξερες πως τα πραγματα θα ηταν ζορικα για τους παρανομους,το "ωχ ρε Ζηταδες" ηταν η συνηθης εκφραση.Φοβος και τρομος,επεφταν σαν γερακι στο κυνηγητο πανω στους παρανομους χωρις να υπολογιζουν τιποτα γιαυτο και ειχαν συχνα και θυματα.Ειτε ανοιγμα δρομου να περασει ασθενοφορο ειτε κυνηγητο ληστων οι Ζηταδες ηταν εγγυηση οτι η δουλεια θα γινει.
Ολοι τους λιγο πολυ ειχαν πεσει σε καταδιωξεις,γδαρμενοι σε γονατα-πηχεις,με αγαπη για τις μηχανες αλλα και για την δουλεια που εκαναν.Οχι κηδειες αλλα ατομα με υψηλη αισθηση του καθηκοντος,πιστολερο με την καλη εννοια,παλικαρια στην κυριολεξια.
Καποτε ενας οδηγος περιπολικου (!) γιατι δεν υπηρχαν ατομα ειχε προθυμοποιηθει να με παει σε γιατρο μετα απο ατυχημα,πετυχαινες Ζητα στον δρομο και του ελεγες ξερεις μου εχουν κλεψει εδω και μερες το μηχανακι και αμεσως εβγαζε τον στυλο απο την μποτα να γραψει στο τεποζιτο ή σε χαρτι τον αριθμο και σου ελεγε "θα το ψαξουμε ρε φιλε",μια φορα διπλαρωσα εναν και τον ρωτησα για μια οδο κι αμεσως εκανε δεξια να βγαλει τον χαρτη και εψαχνε ποση ωρα να μου πει,σε σταματουσε και μετα τον ελεγχο αν εβρισκε εστω ενα μικρο ψεγαδι δεν σε εγραφε και σου επιανε κουβεντα για το καρμπυρατερ μιας και πολλοι ειχαν ιδιωτικες μηχανες μεγαλου κυβισμου.Εαν ησουν τυπικος χωρις μαγκιες δεν σε πειραζαν ποτε,ηταν καλοι με τους καλους και κακοι με τους κακους.
Το ντυσιμο και το στυλ πολλοι προσπαθησαν να το μιμηθουν,ηταν καποιοι της τροχαιας και συνοδευτικοι μα ηταν σκετη αντιγραφη.Ακομη και μονος του ενας Ζητας εκανε για 10 αλλους,δεν υπολογιζε τιποτα και τα εβγαζε περα μονος του,ο φοβος και ο τρομος,οχι μονο αποτρεπτικος αλλα και κατασταλτικος.Συναντουσες αρκετους σε σκοπευτηρια ενω πληρωναν απο την τσεπη τους για εξτρα εξοπλισμο και εκαναν ρεφενε μεταξυ των για κανενα ανταλλακτικο για τις μηχανες επειδη ηταν κομματι του εαυτου τους.
Ηταν "παιδια του λαου" και πολλοι μηχανοβιοι τους αγαπουσαν,πολλες φορες στο φαναρι με ανοιχτο δρομο σου εκαναν νοημα και επεφτε μια κοντριτσα στην ευθεια ετσι για χαβαλε (οχι τωρα σαν κατι Νεοπες που με τα Octavia σου παιζουν τα φαναρια στην αριστερη για να γκαζωσεις να σε γραψουν οτι περασες για 20χλμ το οριο) αλλωτε επιαναν κανεναν πιτσιρικα με παπακι και επιτηδες επειδη τους εβλεπαν εβγαζαν μπλοκακι ή εβαζαν τις φωνες για να τον αφησουν μετα,την μια στιγμη γελουσαν μαζι σου στο μπλοκο με κανενα αστειο και την αλλη επαιρναν σημα για φονο και γινοντουσαν σε 1" αρπακτικα,ειλικρινα οταν τους εβλεπες να αναλαμβανουν δραση ελεγες "ω ρε τους πιασανε",ηταν για εμας ο Ζητας σαν τον Σεριφη τοτε που τα εβαζε με τους παντες υπερ του Νομου.Ουτε γλυφτες ουτε σφουγγοκωλαριοι κανενος,αξιοι και τιμητες του σηματος και της στολης τους,ουτε εφετζηδες οχι αγγαρεια να περασει η ωρα ουτε βυσματα.
Τωρα για το πως τους υποβαθμισαν και για την ΔΙΑΣ που καμια μα καμια σχεση σε ψυχολογια-παραγωγη εργου-ατομα εχουν με τους Ζηταδες τα ειπαν πιο πανω.Βαζω μια παλια φωτο να τους θυμομαστε:

Εικόνα

Φιλε μα την παναγια συγκινηθηκα.τα γραφεις οπως ειναι.και χειριζεσαι πολυ καλα το λογο.
μπραβο.
Υπάρχουν λίγα προσωπικά προβλήματα που δεν μπορούν να επιλυθούν με την κατάλληλη χρήση ισχυρών εκρηκτικών.
Scott Adams
Dokimos_Shteia
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 29 Αύγ 2010 13:05

Να εισαι καλα φιλε μου,ετσι να εχουμε να θυμομαστε.Τωρα βλεπεις να ειναι μερικοι συνοδευτικοι ως και σε φραγκατους "επωνυμους" που πανε σε καζινο.Χαραμιζεται ενα ηρωϊκο κομματι.
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό KostasTHES » 29 Αύγ 2010 16:04

Φιλε τα λες πολυ σωστα αλλα μην υποτιμας την ΔΙΑΣ και εκει εχει ατομα που δουλεουν και εχουν πολυ ορεξη.
KostasTHES
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Πραιτωριανός » 29 Αύγ 2010 18:06

Αγαπητε δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι ο καθενας για να βγαλεις επι προσωπικου αποψη,αλλα χρονια τοτε αλλα τωρα.Αλλο ενας "μοναχικος καβαλαρης" αλλο 4-6 για το ιδιο περιστατικο.Καθε νεος σε γενικες γραμμες εχει ορεξη για δουλεια πλην ομως περαν του δεους που προκαλουσαν οι μεν με τους δε μετρανε και οι αριθμοι παραγωγης εργου.Εκεινοι ηταν πρωτοποροι και παντως οι σημερινοι της ΔΙΑΣ συνεχιστες εκεινων των Ζ λυπαμαι αλλα δεν ειναι.
Άβαταρ μέλους
Πραιτωριανός
Παλιό μέλος

Δημοσίευσηαπό ΔΟΚΙΜΟΣ » 14 Σεπ 2010 19:44

KostasTHES έγραψε:Η ΟΠΚΕ της επαρχιας εγινε το 2000 και Αθηνα Θεσ.νικη το 2001 στη 1 Μαρτιου.Εκει πηγα ως νεος αστυφ χωρις μεσω.Οι περισσοτεροι ημασταν νεοι και ολοι μα ολοι με πολυ ορεξη για δουλεια και για εκπαιδευση.Δεν υπαρχει παλιος νεος κλπ.Οποιος θελει να μαθει και να δουλεψει ξεχωρισζει απο δοκιμος ακομη.Ο τεμπελης και αχρηστος ειναι ετσι απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη.

Εγω θυμαμαι, εναν βητα που μου ειχε πει για πριν το 2000. Παντως, τωρα το εψαξα στο νετ και ειδα αυτο http://www.eleftheria.gr/viewarticle.as ... egoryID=7.. Βεβαια, μπορει απλα να ειναι βλακειες η να εννοει κατι αλλο.
Στην Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας η ΟΠΚΕ ιδρύθηκε περίπου στα μέσα της δεκαετίας του ΄90
Άβαταρ μέλους
ΔΟΚΙΜΟΣ
Παλιό μέλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκπαίδευση - εξοπλισμός - Ακαδημία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης